SQUAT egzersizi ve diz ağrısı

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve mahasamatman tarafından 20 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. mahasamatman

mahasamatman Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba arkadaşar, konuyu araştırdım fakat bu konuda bir bilgiye rastlamadım.

Antreman esnasında Squat hareketini yaparken birden sağ diz kapağımın iç tarafında keskin bir acı saplandı. çalışmayı hemen bıraktım birkaç dakika sonra tekrar deneyim dedim fakat acı devam ediyordu. Sonrasında o gün bacak çalışmayı kestim.

Bir hafta sonra tekrar squat çalıştığımda herhangi bir ağrı hissetmedim ama bu hafta tekrardan aynı acı oldu.

Hocamla konştuğumda squat yaparken ağılığı diz kapağıma doğru vermişim o yüzden bu ağrı olmuştur diyor (ben de farkettim aynen dediği gibi dizleirmi öne doğru kırmışım oturur gibi öçemelecğime) fakat ben tekraran squat çalışmaktan çekiniyorum acaba kalıcı bir zarar kalırmı yoksa bu acı geçicimidir?

Squat Vg için önemli bir hareket bu hareketi es geçmek istemiyorum. Bilgiler için şimdiden teşekkürler.

2. Cellucorc4

Cellucorc4 Üye

Beğenileri:
    229
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    istanbul
    yanlış ve ağır squat benim hayatımı kararttı
    sadece dikkat et!

3. ARSON

ARSON Üye

Beğenileri:
    1.618
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    V.G.F. 1.Kademe Antrenör
    Yer:
    MERSİN
    zamanında benzer bir şekilde Leg press sonrası benim 6 ay merdiven bile çıkamadığımı düşünürsek ve şimdi 180kg ile squat yapabildiğimi de söylersem kalıcı olmadığını da söyleyebilirim :) Dinlen yeter. İyileşince hafif kilo ile kendini test edip ona göre çalışma sistemini belirlersin.

Steve ve mahasamatman bunu beğendi.
  4. gohardorgohome

gohardorgohome Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Polonya
    Benzer bir diz ağrısı yaşamaktayım.O dönemi nasıl atlattınız ? Şuanlara dikkat et yada bunları yapma bunlar faydalıdır gibi ? Ve doktorunuz tam olarak ne dedi ?

5. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Yeterince derine inmeden mi yaptınız acaba? Eğer yanlış bilmiyorsam paralel ve altına inice ağırlığın önemli kısmı hamstring tarafından karşılanıyor ama derine inmeden yapılan squatlarda ağırlık dize binerek sakatlık ihtimalini arttırıyor. Eğer yeterince derine indiyseniz en aşağı seviyede gereğinden çok mu beklediniz acaba? En aşağıdaki bekleme de tendonlardaki yükü arttırıyor.

6. münzevi

münzevi forum Kurdu

Beğenileri:
    707
    Ödül Puanları:
    103
    Bu bilgide bir yanlışlık var sanki, genelde dizlere zarar vermemesi için paralel seviyenin altına inilmemesi tavsiye edilir.

7. gohardorgohome

gohardorgohome Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Polonya
    bende %45 dereceden sonra dizlere bindiğini biliyorum.

8. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Resmi umarım doğru eklemişimdir.
    squatdepth.jpg

Bu resim Mark Rippetoe'nun Starting Strength kitabından. Soldaki doğru, sağdaki yanlış. Soldaki derinlikte işin içine hamstringler de girere quadricepsin yarattığı güce ters yönde güç yaratarak diz eklemlerini stabilize ediyor, dizin üzerindeki güçler dengeleniyor. Paralelin üzerinde kalan sağdaki pozisyonda ise ağırlık quadriceps üzerinde, büyük ok daha büyük gücü gösteriyor, hamstring çok az devrede ve quadricepsin yarattığı etkiyi dengeleyecek şekilde hareketin içinde değil. Eklem üzerindeki hamstringin dengeleyici kuvveti etkisiz ve bu pozisyon daha da yüksek ağırlık kaldırmaya olanak sağladığı için kuvvet çok daha yüksek. Sakatlığa işte bu sebep oluyor.
    Bundan daha derin squatlar da bildiğim kadarıyla güvenli ancak en altta beklemeden hemen yukarı doğru patlayıcı şekilde bitirmek lazım hareketi. Her halükarda, asla paralelin üzerinde bitirmemek lazım. Egomuzla savaşıp, 10-20 kg eksiltip iyice derine inmek lazım.

ArdaFit, elezar ve Aranel bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş