sporu bırakma

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve BOSNAK tarafından 28 Eylül 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. BOSNAK

BOSNAK Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    ist-izmir
    arkadaşlar bunu söylemek çok zor ama sporu bırakmak zorundayım ..yada gecici olarak ama uzun bir süre .. ama herneolursa olsun eskisi gibi asla önem veremeyeceğim ..weightlifter
    2dambell ve bir barbell alıp evde devam etmeyi düşünüyorum ..
    yalnız sunu anladım bu spor kadar bodyforumtr de alışkanlık yapıyor oyüzden aranızdan ayrılmaya niyetim yok yani:)
    kısacası moralim çok bozuk :(

2. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    bosnak nedeni ozel degilse,bizlerle paylasabilir misin?

3. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    BOSNAK bende cok merak ettim..cok özele girmiyorsa, bizimle paylaşabilir misin?...ben cok ikilemde kaldıgını düşünüyorum, bu durumları bende cok yaşadım, ondan sorununu merak ediyorum açıkcası...

4. BOSNAK

BOSNAK Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    ist-izmir
    aslında içimdeki v.g aşkı hiçbirzaman bitmez hiç zannetmiyorum yani bu spordan soğuduğumdan felan değil yıllarımı verdim bu benim için tabiri caizse zorunlu ihtiyaç ama 1sene kadar ara vermem gerekiyor .. bende ara vermektense evde çok mütevazi bir şekilde çalışmayı düşünüyorum

5. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    içinde vg aşkı olduğunu görüyorum..bu aşk olduğu sürece kopamazsın ve umarım en kısa zamanda mecburiyet halin kalkar ve yeniden başlayabilirsin..

BOSNAK bunu beğendi.
  6. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    Boşnak, sen açıklamadığın için tahmin ettiğimsebebi ben de soramıyorum. Benden çok eski bir sporcusun. İşinin ehli ve kabiliyetlisin. Bir hayli de hacimlisin. Saydam ve D.wolf kadar ben de merak ediyorum sebebini. Belki ufak tefek birşey olsan, evde nacizhane alet ve edevatlarında bir parça kendini formda tutarsın; ama senin gibi biri için, 10-20kg luk dumbell pek işe yaramaz sanırım. Yalnız bu bırakma düşünceni eyleme dökmenin çok zor olduğunun farkında olan birisin, bırakma eyleminde başarırsız olacağını ve tekrar salona döneceğini düşünüyor ve umuyorum.
    Maddi, manevi, zamansal, çevresel, işsel problemler zaman zaman idealist sporcuların önüne set koysa da sporcuyu sporcu yapan bir diğer unsur da bunları aşabilme gücünü kendinde bulabilmektir. Bu güçün sende haddiden fazla olduğuna inanıyor ve seni salonlarda görmek istediğimi belirtmekten mutluluk duyuyorum.
    Hem istanbul'a gelince seninle aynı salonda çalışabilirdik. Sağlam bir partnerden mahrum kalmanın hüznünü yaşamak istemiyorum :)

BOSNAK bunu beğendi.
  7. BOSNAK

BOSNAK Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    ist-izmir
    ya arkadaşlar bunu yazmak istemiyorum ama hayat herzaman insanın istediği gibi gitmiyor bazen insanın karşısına çeşitli zorluklar ve problemler çıkabiliyor ..bu sporu iyi bir şekilde devam ettirmek istiyorsak süreklilik olması şart..neyin sürekliliği bu sporda gereken herşeyin sürekliliği ..bazı şeyleri sende saymışsın zaten salvadore..
    daha 2hafta önce bu spordaki hedefin nedir diye sorsaydınız size önümüzdeki yaza bomba gibi girecem derdim.. şüphem de yoktu ..

ençok zoruma giden askerden önce yaklaşık 3,5-4 sene ilk sene hariç tabiri caizse bebek gibi beslenip antremanlarımı keyfi hiç aksatmayarak hiçte fena sayılmayacak bir vücut yaptım kendi çapımda ..sonra 2seneye yakın ara verdim ve bu beni en az 3sene geriye attı ..geldikten 1 sene içinde istediğim hedeflere tekrar ulaşıp önüme daha büyük hedefler koyup bunlara ulaşamayacağımı bilmeyi gerçekten kabullenemiyorum tekrar birkaçsene geriye gitmeyi bende istemiyorum ama dediğim gibi insan bazen istesede istemesede bunu yavaş yavaş benimsiyor.. ama ben yinede tamamen bırakabileceğimi sanmıyorum zaten ..fakat hiç alışık olmadığım bir beslenme ve antreman programıyla neler yapabilirim bilmiyorum

buarada salvadore sen gelene kadar salon a tekrar başlayabilirim ..
    ama iyi çalış belki senin girdiğin ağırlıklarda benim yardıma ihtiyacım olabilir;)

salvadore_xp bunu beğendi.
  8. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    Değerli Bosnak, seni çok iyi anlıyorum. Evet, hayatın zorlukları bazen vücut yapma sevdasının önüne geçiyor. Aslında bu ikilemi geçen ay yaşamıştım. Malum okul bitiyor ve kpss derdi başladı. Herşeyi bırakıp full time ders mi yapayım diye düşündüm. Yalnız dersin verimli olması için spor şart bence. Özellikle deşarj olabilmek için. İnsanız nihayetinde, robot değiliz. Ekonomik problemlerin olmadı çok şükür. Ya da yoğun bir işte çalışmadım hiç. Ama gerçekten bu bir sporcu için çok zor evreler. Özellikle gelecek kaygısı ve ekonomik özgürlük söz konusu olunduğunda zorunluluklar hiyerarşisi işliyor böyle.
    Mevcut sıkıntıyı tam anlamıyla halledip düzlüğe çıktığında tekrar body'e saracağını tahmin edebiliyorum. İnş. sağlıklı bir ruh haliyle body yapacak, bol bol dinlenecek ve supplementlere para yetiştirecek düzeyde oluruz her zaman.

9. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Boşnak başlığı görünce üzüldüm ama okuyunca bu üzüntüm oldukça azaldı.

Sen sporu değil salonu bırakıyorsun bence :) Böyle bir ara vermekle çok şey kaybetmezsin eve yapacağın biraz yatırımla ve yılların tecrübesiyle evde de çok güzel devam ettirirsin. Kaybın falan çok çok az olur. Buna inanıyorum.

Ha bi de forumu sakın bırakma sen gidersen bu forumda kalmak için birçok kişinin bir sebebi kaybolacaktır. Kendim için böyle, eminim benim gibi senin değerini bilen çok kişi vardır.

BOSNAK bunu beğendi.
  10. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    BOSNAK,

Ben de omuzdan sakatlandıktan sonra "spor salonlarından" uzun süre uzak kaldım ve hala da büyük oranda uzağım.
    Ve ne zaman başlayabileceğimi bilmiyorum, çünkü ameliyat olmam gerekli ve bu ameliyatı hayatın keşmekeşi içerisinde nereye sıkıştırabileceğimi inan bilmiyorum.

Ancak bu "spordan" hiçbir zaman uzak kalmadım.
    Hatta sakatlığımdan sonra çok daha fazla içine girdim.
    Bilmediğim birçok şeyi sizler sayesinde öğrendim, öğrenmeye devam ediyorum.

Her işte bir hayır vardır derler, ben de buna inananlardanım.
    Ve yaşadığım sakatlığın beni bu sporda çok daha fazla bilinçlendirdiğine, bu sporun birçok ayrıntısını çok daha iyi öğrenmeme ve dışarıdan çok daha iyi gözlem yapabilmemi sağladığına inanıyorum.

Sakatlık yaşadıktan sonra ben de en az 10-15 kilo kaliteli kütle kaybettim.
    Bu spora nankör spor derler.
    Bu bir bakıma doğrudur, çünkü sporu bıraktıktan sonra ister istemer çok ciddi oranda kütle kaybeder insan.
    Ancak tecrübeli bir sporcu şunu da bilir.
    Spora verilen aradan sonra yeniden başlandığında, eski kütleye ulaşmak çok daha kolaydır, çünkü "kas hafizası" denen olay devreye girer.
    "Kas hafizası"nın yanı sıra spora uzun seneler emek vermiş olmanın sana kattığı tecrübe ve bilinç, eskiden yapmış olduğun birçok hatanın önüne geçmeni sağladığından 3 adım ileri 1 adım geri gitmezsin ve kusursuz ve profesyonel bir şekilde gelişim göstererek eski kütlene kısa zamanda ulaşırsın.

Uzun sözün kısası, spor salonlarından uzaklaşabilirsin.
    Ancak bu spordan uzaklaşmamalısın ve uzaklaşmayacağını da aynı yollardan geçmiş biri olarak emin olarak söyleyebilirim.

Ben şahsen bu sporu bir bütün olarak seviyorum.
    Bu bütün içerisinde spor salonu veya aktif olarak spor yapmama gibi bazı parçaların eksikliği, diğer parçaların son derece sağlam olması koşuluyla bütünün kendisini asla zedelemeyecektir.
    Bundan emin olabilirsin.

KD, Karasan ve BOSNAK bunu beğendi.
  11. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Boşnak yazdıklarını okuyunca bende arkadaşlar gibi üzüldüm ama seni çok iyi anladığım için içini rahatlatabileceğimi umuyorum.
    Öncelikle kesin olan birşey var, alt yapı asla kaybedilmez, kas kaybedilir ama senin alt yapın senin malın olmuş, seni terk etmeyecek bir özelliğin.

Sevdiğim bir örnek vermek istiyorum, bir dergide okumuştum, bir okur, uzmana soruyordu, "Çok sıkı idman yapıyorum, çok az yiyorum ama kilo veremiyorum"
    Adamın cevabı, çok az yemek yemek, çok düzenli beslenmekten çok daha kolaydır.

Senin durumun da aynı, hiç idman yapmamak mı? yoksa evde dumbbell, şnav ile form korumak mı?

Ya hep ya hiç daha kolaydır, ortası zordur.
    O yüzden deli gibi idman yapan ama şartlar bozulunca kendini tümden bırakan bir sürü insan var.

Bunlardan biri olmamanı dilerim, sebep neyse ne, belli ki 1 sene salona gitme, belki düzenli beslenme ve daha bir sürü vücut geliştirme gerekliliklerini yerine getirme şansın olmayacak, ancak yazımın başında belirttiğim, senin malın olan, seni bırakmayacak bir alt yapın var.

Bu nedir?
    Sıfır bir adam 3 set, 12'şer tekrarla kollarını taşarcasına şişiremezken, sen bunu her zaman yapabilirsin, kaslarını tanıyorsun, kasları pompalamanın tadını biliyorsun, her kas grubu için 1-2 hareket, toplamda 4-6 setle vücuda uyarı verebilir, kütlenin %80'ini koruyabilirsin.

Denir ki 180 kilo bench press'e çıkmak 10 sene ve haftada 4 idman isterken, bunu korumak için haftada 2 kere 30 dakika idman yeterlidir!
    Korumak çok daha kolay inşaa etmekten, ancak korumak için idman lazım, bırakmamak lazım.
    Bu kolay değil, salona gitmeden, evde kolayca motivasyonunu kaybedebilir, yaptıklarının yeterli olmadığını düşünebilirsin, ama aslında hiç yapmamaktan bin kere iyidir.
    Ne kadar az idmanla ne kadar çok şey koruyabildiğine sen bile şaşacaksın! hemde eklemlerin dinlenecek, kendini çok zorlamadan endorfin salgılatmanın tadını alacaksın, vücut geliştirmede kendimizi zorlamak, mücadele çok güzel ama kilo arttırma kaygısı olmadan, kası hissederek çalışıp pompalama yapmakta harika bir duygu, bu bir sene ne olur bunun tadını çıkar, ya hep ya hiç demeden elindeki olanakları değerlendir dostum!

BOSNAK bunu beğendi.
  12. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Bonatschi güzel yazın için ayrı bir mesaj yazmak istedim, yaşayan bilir derler, sende yaşamış, sevdiğin spordan ayrı kalmışsın ama kas hafızası dediğin gibi bu sporun en güzel nimetlerinden birisi ve işi bilen olarak salona dönmek, verimli olmak ayrı bir güzellik.

Uzaklara gitmeye gerek yok, bende yıllardır gym'e gidemedim, ve kendimi bildim bileli haftada 6 gün çalıştığım işlerim oldu, ancak 3 hafta önce eşiminde desteği ile gym'e başladım, tecrübenin ne olduğunu her gün yaşıyorum, daha salona yürürken o gün kü idmanımı şekillendiriyorum, enerji seviyemi, ruh halimi dikkate alıyorum, kullanacağım kiloları ve setleri belirliyorum.

Yıllardan beri bu sporu çok iyi biliyorum ancak eskiden bu bilincim yoktu, kendi vücudumu dinlemeyi çok yeni öğrenebiliyorum, mesela ben sağlam yapılı, çok zor hastalanan birisiyim, ancak sinir sistemim aşırı hassas, bir süre ağır kiloyla sorunum olduğunu sandım ancak şimdi anlıyorum ki, benim sorunum kendimi zorladığım set sayısının kas grubu başına 3'ü geçmesiyle oluşuyor.
    Herkes farklıdır, kimisinin eklemleri hassastır, kimisinin bünyesi, kimisinin benim gibi sinir sistemi, bunları bilmek yıllar alır, ancak bilince insanın verimi çok artar.

Ben 1 seneden uzun süredir yardımlı barfiks ve dips makinesi olan bir salonda idman yapma hayali kuruyordum, çünkü bana iyi geleceğini biliyordum, şimdi öyle iştahla çalışıyorum ki.
    Acıkmakta iyidir yani.

Bu şey gibi, yaşadığın şehir ya da ülkeden uzaklaşıp, ona dışarıdan bakıp düşünmek, gözlemllemek ve sonra çok daha bilinçli ve iştahlı dönmek gibi.

Herşey tutumumuzda değişiyor bence, son olarak nacizane bir öneri olarak, çok sevdiğim bir zihin jimnastiği yap,kendi kendine, yapabileceğim sadece 3-5 ya da 2 hareket olsa hangileri olurdu diye sor.
    Bunlara cevap bul ve kısıtlı zamanında bunları yap.

Çok faydalı bir sorudur bu bence, Curl yapmak olmaz eminim cevaplarından birisi.

Örnek olarak ben olsam;

Push Press (dizleri kırıp hızla dikilerek yapılan, çok ağır girmeyi sağlayan omuz press çeşidi)
    Upright Row
    Dumbbell Rowing
    Hammer Curl
    Dummbbell Extension
    Şınav
    Zıplamalı Squat seçerdim.

Yani en ağır girebileceğim, şekil değil, kütleye yönelik hareketler.
    Sende kütle adamısın, ufak biri olsan tam tersine kalite hareketleri önerebilirdim ama bende sende az set ama ağır kilo ile kütle korumaya yönel, zaten kalorileri de azaltabilirsen, şaşıracaksın ama bu ara dönemde çok define bile olabilirsin.
    Proteini dert etme bence, günde 100 gram bile alsan (gerçi sen 1.90'sın 120 diyelim) idmanla birlikte kütle kaybetmeyeceğine inanıyorum, protein alacam diye yağlanma aman, amacın kas eklemek değil kas korumak, kilo başına 2.2 gram olayını falan unut ;)

bonatschi ve BOSNAK bunu beğendi.
  13. BOSNAK

BOSNAK Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    ist-izmir
    gerçekten çok teşekkür ederim hepinize .. içimi rahatlattınız .. karasan aynen senin gibi düşünüyorum ..hiç yapmamaktansa en azından kısıtlı imkanlarla çalışmak ve bunun tadını çıkarmak çok mantıklı zaten yapılacak en iyi şey bırakmamak yapılacaksa da severek yapılması .. bu sporu yapmak için önce sevmek gerekiyor..mesela öyle zamanlar olduki işten geç çıktığım dönemlerde salonun kapanmasına 1saat kala yetişebilmek için yaklaşık 1km yolu koşarak gittiğimide unutmuyorum ..benim için nerde çalıştığım önemli değil ..yani evde motivasyonum kaybolur felan diye bir derdim yok ..zira az önce evde ilk idmanımı yaptım göğüs ve arkakol .. sınav ,üst göğüs için şınav dips.. ve dar şınav-dips ten oluşan arkakol :) akşamada mide çalışacam :) vücut yıllarca ağır kilolarla haşırneşirdi ...
    anlaşılan artık definasyon vakti gerçek anlamıyla geldi ..
    yalnız çok değişik bir vücut yapım var beni en çok korkutanda o ;
    iyi beslenip çalıştığım zamanlar gerçekten inanılmaz cevap alıyorum gerçekten çok iri bir vücuda sahip olabiliyorum ancak beslenmem iyi olmadığı zamanlar ki çok fazla bu duruma düşmemiştim gerçekten hiç istediğim gibi olmuyor yerimde sayıyorum ..
    çok iyi beslenmeyip fena sayılmayacak insanlar yok mu var .. benim çevrem de 2kişi vardı hattı ..ama dediğim gibi bende olmuyor bu olay.. artık evde bol bol mekik ve twist yaparak yağ oranımı düşürmeyi planlıyorum olanaklar buna müsait:) kollarım 40a da düşebilir artık önemi yok..
    sporu bırakırsam sanırım bırakamam ama sadece aklıma salona-spora 40ından sonra başlayan abiler gelir ..
    en azından ilersi için müsabaka düşünmüyordum kür yapmadım ve psikolojım yerinde..

bu yazımı bu spora gerçekten gönül veren ve ciddi anlamda yapan ve yapmaya çalışan arkadaşlarımın okumasını istiyorum ..
    herşeye hazırlıklı olmak gerekiyor yoksa hüsrana uğranabilir..

tatt, gaddarkemal, salvadore_xp ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  14. cappi

cappi Üye

Beğenileri:
    70
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    motivasyon eksikliği yaşıyor olabilir misin?uzun sayılabilecek bir süredir bu sporu yapıyorsun sonuçta, ilk başladığındaki konsantrasyonla devam etmen zor olmalı..
    bana kalırsa evde bir süreliğine şınav, barfiks, mekik gibi vücut ağırlığını kullanarak yapacağın idmanlar, kaslarının tekrar salon ortamına özlem duymasını sağlayacak;)tıpış tıpış geri döneceksin salona..tabii bu benim fikrim, yine de ne olursa olsun spordan kopmayacağından eminim..

15. desperados

desperados Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    pc operatör
    Yer:
    istanbul
    Bende evde çalşıyorum, kaldırabildiğim ağırlığın %70 ine sahibim evde. Bir uzun barım ve iki ikısa barım dumbellerim, birde kapı arası barfix demiriim var.İleride birazdaha Flanş (ağırlık) almam gerekicek. Flexor ün evde çalışma programı ile herşey gayet rahat. Yeterli Flanş ağırlıklarım var bence bu kadar karamsar olmamalısın herşey spor salonuna bağlı değil evdede form tutabilirsin...thums:Bırakma dostum umarım devam edersin..weightlifter

16. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Sonbahar geliyor, evde çalışmak çok kolay, benim evimde 100 kilo ağırlık, 4 çeşit bar, sehba var, yazın hemen hemen hiç çalışamadım evde, sıcaktan (zaten o yüzden yıllar sonra gym'e başladım)
    ama sonbaharda evde çalışmak büyük rahatlık, yağmur çamurda evden çıkmadan ve aşırı terleyip bunalmadan idman yapmak güzel şey :)

Sayfayı Paylaş