Sporla kilo almak

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve Mavrimira tarafından 2 Aralık 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. Mavrimira

Mavrimira Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Boyum 1.70 ve 46 kiloyum sağlıklı olmadığını bildiğim halde yağ olarak kilo almaya çalıştım ama metabolizmam çok hızlı olduğundan başarılı bi sonuç elde edemedim daha önceden atletizm le uğraştığımdan sporla almayı denemeye karar verdim beslenme ve aktivitelerle ilgili önerilerinizi yazarsanız çok severim.

2. di3mf

di3mf Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Biraz uzun bir yazı olacak , 1 cümlesinden bile faydalanabilirsen ne mutlu bana..

Boy ve kilo bilgilerinden net bir tavsiye verilemez tabi ki , bu işin çok daha ayrıntılı testleri vs mevcut fakat bir ektomorf olarak sana yardımcı olmak isterim. Öncelikle bu 'beslenme' işinden korkmamak gerekiyor. Her sabah uyandığında , gün içerisinde yemen gereken ürünleri gözünde büyütürsen sonucunda çok büyük hayal kırıklıkları ile başbaşa kalıyorsun. Bu da bir süre sonra hem spordaki motivasyonunu , hem kendine olan inancını inanılmaz düşürüyor. Bu yola çıkmadan önce farkına varman gereken bazı konular mevcut.

1. Bu uzun bir süreç , 15-20 günlük periyotlarda gözle görülür değişimler beklememelisin.
    2. Olabildiğince planlı , programlı ilerlemeli / temiz besinler ile sağlıklı kilolar almaya özen göstermelisin. Aksi takdirde şuanda rahatsız olduğun görüntünün üzerine sadece yağlardan oluşan bir göbek eklenecek , hacimli bir görünüşü elde edemeyeceksin.

Şimdi bu 2 maddeyi ele alıp daha ayrıntılı açıklamak gerekirse , 1.madde bana göre son derece önemli. Ben de senin gibi kilo almak için çok fazla okumama , programlar hazırlamama rağmen 15 günde hemen sonuç almayı bekleyerek yola çıkmıştım. Nitekim aldım da , fakat aynaya baktığımda gözle görülür bir etki yoktu. Tartıda 2 kg - 3 kg aldığımı görebiliyordum , bu durum biraz da olsa motivasyonumu arttırıyordu fakat özellikle senin gibi 46 kg olan bir insan 8-10 kg dahi alsa aynada çok fark gözükmeyebilir. Çünkü vücuduna baktığında , gördüğün kaburgalar , kollarının inceliği vs 5-6 kg gibi değerler ile bir anda kapanmıyor. Benim sana nacizane tavsiyem , 20 günde (hatta dayanabilirsen 30 günde) bir tartıya çıkman ve olabildiğince aynalardan uzak durman. İnan bana bu 2 husus , az önce de bahsettiğim 'motivasyonunun düşmesi' gibi konuların önüne geçmeni sağlayacaktır. Çünkü bu spor uzun vadelerde karşılığını alabildiğin bir aktivite.

Antrenman sistemi ile ilgili bana soracak olursan , hacim alabilmek açısından 'full body' antrenman rutinini tercih etmelisin. Yaklaşık 3 ay iyi bir beslenme düzeni , iyi-yorucu-kasları yıkıma uğratabildiğim bir antrenman sistemi ile split program uygulamıştım. Karşılığını elbette aldım fakat bu hacim olarak büyümek değildi. 6-7 kg gibi bir kilo artışı sağlasam da , yine ilk günkü gibi zayıf kollar , zayıf göğüs üzerine inşa edilmiş , çok da dikkat çekmeyen kaslar vardı. Daha sonra günlerimi bu forumda geçirdim , işime yarayabileceğini düşündüğüm her başlığa girip yeni fikirler edindim. Yetmedi , burada yazılanlar ile ingilizce makaleleri karşılaştırıp ufkumu daha da genişlettim. Sonucunda ise kendime haftada 4 günlük bir program oluşturup 'compound' egzersizlere ağırlık verdim. Vücudumu zamanla tanımıştım ve 4 aylık split zamanlarımda , işime yaradığını düşündüğüm , kası iyi şekilde yorduğunu düşündüğüm izole egzersizleri 'compound' ağırlıklı programımla birleştirerek hacim alma konusunda eskiye nazaran çok daha iyi durumlara geldim.

Beslenme açısından ise , listenin başına mutlaka 'yumurta-tavuk göğsü-ton balığı (çok sık olmamak kaydıyla)-yulaf-esmer pirinç/bulgur-kuruyemişler(sağlıklı yağ)' gibi şeyleri yazmalısın. Yumurta-tavuk göğsü-ton balığı , iyi protein kaynaklarıdır ve tüketimleri kolaydır. Esmer pirinç-bulgur-yulaf gibi besinler ise sağlıklı karbonhidratlardır. Şunu unutmamalısın ki , büyümek istiyorsan karbonhidratı yoğun bir şekilde almalısın. Kuruyemişler ise kolay kalori sınıfındadır ve sağlıklı yağ içerirler. Maddi durumun elverirse ceviz - fındık ikilisi , öğrenci isen fıstık/kabak çekirdeği ikilisi ihtiyaçlarını karşılayacaktır.

Aklına takılan soru olur ise , seve seve yardımcı olurum :)

3. Mavrimira

Mavrimira Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    --- Mesaj birleştirildi, 2 Aralık 2016 ---
    Yulaf ezmesini tüketemiyorum onun dışındakilerde problemim yok evde fitness yapıyorum son 5 gündür 1 saatlik yeterli mi sence? Bu arada vakit ayırıp uzun uzun yazdığın çok teşekkür ederim :)

di3mf bunu beğendi.
  4. di3mf

di3mf Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Ne demek ben teşekkür ederim. Programının nasıl olduğunu bilmediğim için bir yorum yapamayacağım ancak içerik hakkında daha ayrıntılı bilgi verebilirsen bilgim dahilinde yorum yapabilirim tabi ki :)

5. Mavrimira

Mavrimira Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    --- Mesaj birleştirildi, 2 Aralık 2016 ---
    Play store da 30 gün fit DİE bi program indirdim ordan çalışıyorum genel aletsiz vücut çalıştıran bi program

6. di3mf

di3mf Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Bana soracak olursan çok daha kaliteli programlar bulabilirsin. Kiloyu spor yaparak almak istiyorsan egzersizlerin içerisine ağırlık koymalısın. İlk etapta dumbbell-düz bar ve z bar işini fazlasıyla görür. biraz araştırma yaparsan eğer ihtiyaçları net olarak öğrenebilirsin.

7. Mavrimira

Mavrimira Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Tavsiyelerini dinliycem , çok teşekkür ederim tekrardan .

8. kaldıray

kaldıray Üye

Beğenileri:
    215
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    fotoğraf
    Yer:
    marmaris
    Bir doktor kontroşünden geç yanlış çalışan bişi varsa tiroid gibi düzeltince işin çok kolaylaşır

Sayfayı Paylaş