Sporda aşırı protein yağlanma yapar

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve doggetman tarafından 14 Ocak 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. doggetman

doggetman Üye

Beğenileri:
    215
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Uzman diyetisyen Dilara koçak ın yazısını aynen aktarmak istedim.

Sporcuların beslenmesinde özellikle karbonhidrat depoları çok önemlidir. Yeterli karbonhidrat almadan aşırı protein tüketmek kas büyütmez, aksine yağ yapar.

Sporcular nasıl beslenmeli?
    Sporcuların beslenmesi çok önemli. Performansı direkt etkileyen ve enerji yakıtı olan besinler spordan önce, sonra müsabaka hazırlığı süreçlerinde çok detaylı takip edilmeli.
    Sporcu için karbonhidrat depoları çok önemlidir: Vücudumuzda karbonhidratlar glukojen olarak depolanır. Kas ve karaciğerde bulunan bu deponun dolu olması sporcu için çok önemlidir. Kaslarda normal olarak iki saatlik bir aktiviteyi sürdürecek kadar karbonhidrat depolanır. Bu nedenle 1.5 saatten fazla süren spor dallarında müsabaka öncesi karbonhidrat yükleme uygulamaları yapılmaktadır. Müsabaka sırasında kan glukoz düzeyinin dengede olması sporcu performansı için çok önemlidir. Normal yaşayan bireylere günlük diyetin yüzde 55 civarında karbonhidrat içermesi gerektiğini öneriyoruz. Oysa sporcuda bu oran bazen yüzde 70’e kadar çıkabiliyor.
    Aşırı protein kas büyütmez ya€ yapar: Yapılan çalışmalara göre sporcularda vücut ağırlığı kilo başına 1 - 1.5 mg/kg/gün protein, yeterli kas büyütme çalışmaları için ise günlük kilo başına iki gram protein üzerine çıkılmamalıdır. Çünkü aşırı protein, vücutta ya€ olarak depolanır, performansı artırmaz. Üstelik karbonhidratı yeterince tüketmeden proteine ağırlık verilirse enerji için karbonhidrat bulamayan vücut, proteinleri enerjiye çevirir.
    Kramplar beslenmeyle ilgili olabilir: Kas krampları sporcularda yaygın olarak görülmekte ve çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Kramplar, ağrılı ve istem dışı kas kasılmalarıdır. Nedeni tam anlaşılmamış olsa da büyük ölçüde dehidrasyona bağlanmaktadır. Sıklıkla sporcunun bitkin olduğu sırada oluşmaktadır. Yoğun antrenman, sakatlanma, sıvı kaybı, yetersiz kondüsyon, elektrolit dengesizliği, iskemi (kaslara yeterince kan gitmemesi) çok soğuğa maruz kalma hazırlayıcı faktörlerdir.
    Sıvı eksikliği: Kramplar genelde sporcu dehidrate (vücudun susuz kalması) iken oluşmaktadır. Dehidrasyona bağlı krampları önlemek için egzersiz öncesi, sırası ve sonrası daha fazla sıvı tüketilmektedir.
    Kalsiyum eksikliği: Kalsiyum, kas kasılmasında önemli rol oynayan bir mineraldir. Kalsiyum tüketimiyle kas krampları arasındaki ilişki yeterince açıklanamamasına rağmen yeterli kalsiyum tüketimi zaten sporculara önerilmektedir. Ayrıca kramp oluşumunu engelleyebileceği de düşünülmektedir.
    Potasyum eksikliği: Elektrolit dengesizliği, potasyum eksikliği kas kramplarında önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle, potasyumdan zengin sebze ve meyveleri her gün yeterince tüketmeye özen gösterilmelidir. Muz, patates, kuru kayısı iyi kaynaklardır.
    Sodyum eksikliği: Sodyumun, tansiyonu artırdığı düşüncesiyle bazı sporcular sodyum tüketimlerini sınırlamaktadırlar. Yetersiz sodyum tüketimi ve terle sodyum kaybı sonucu oluşan sodyum eksikliği krampa neden olmaktadır. Özellikle ultra dayanıklılık sporcularında yetersiz sodyum tüketimine bağlı kramplar sıklıkla gözlenmektedir.

mehmetanil ve Berkthagar bunu beğendi.
  2. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.252
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    -Yeterli karbonhidrat tüketilmediğinde enerji ihtiyacının k.h. bulunmaması üzerine proteinden karşılanacağı yazılmış. Protein enerji açısından en son kullanılmıyor muydu? Hatta okulda enerjinin proteinden kullanılmaya başlandığında bu canlı için hayati tehlike çanlarının çaldığı söylenmişti.
    -Bu ifade bana biraz garip geldi...

3. MT

MT Üye

Beğenileri:
    1.048
    Ödül Puanları:
    0
    Sanırım orada ifade edilen proteinler ogünki öğünlerde alınan proteinler. Yani vücudun sahip olduğu mevcut proteinler değil. Yoksa kandaki glikojen bitince direkt olarak yağ depoları devreye girer. Dahada şiddetli bir çalışma olursa bu kez vücuttaki mevcut proteinler yıkılarak enerji olarak kullanılmaya başlanıyor ama tabi sadece çok şiddetli antremenlarda. Forumda daha önce tartışılmıştı. Kısaca yukarıdaki makalede protein yiyip karbonhidrat yemiyecem derken hiç karbonhidrat almazsak bu kez vücut öğünde alınan proteinleri enerji olarak kullanıyor.

4. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.252
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    -Depolardaki yağ tükeniyor da enerji için proteinlere mi sıra geliyor?

5. MT

MT Üye

Beğenileri:
    1.048
    Ödül Puanları:
    0
  6. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    14.498
    Ödül Puanları:
    123
    Diyetisyenlerin ekseriyetle medyatik olanlarının çok eski kitabi (teorik) bilgilerle açıklama yaptıklarını izliyorum..
    Profesyonel VG dünyasında kabul gören gerçek malesef bilimin vg.nin gerisinden ama vg.cilerin yaptıklarını onaylayarak gelmesi..

oturup bir ingilizce makale dahi okusalar , sporcularda şu kadar sınırdır ve yağlanma yapar demezlerdi..Tabiki diyet bilimi özellikle ülkemizde yine tedbirli ve yavaş ilerlemeye devam edecek..

diyet ve kinesioloji bilimi deneme yanılma ile farklı sonuçlar elde eden pro.vg. dünyasını çoğu zaman onaylamak zorunda kaldı..umarım vg.ciler uzun yıllar yine deneme yanılma riskine girmeden bilim biraz daha aktif olur..
    zira 2gr. protein alarak (özellikle pro.lar) şampiyon olunamayacağını deneme yanılma metodları ortaya koymuştur..

sezonda bile 700gr protein alan ve karb.ı bilim adamları azaltmamalısın dedikleri halde azaltan bir pro.vgci tamamen yağ olmalıydı yukardaki mesaja göre..

Son düzenleme: 17 Ocak 2008
    HARD&HEAVY, sheridan, Berkthagar ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  7. estetik fenomen

estetik fenomen Üye

Beğenileri:
    614
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Takviye olarak sadece multivitamin/mineral kullanıyorum. Az yağlı tüketmeye, gerektiği kadar protein ve karbonhidrat almaya ve su içmeye özen gösteriyorum. Buna rağmen çevremdeki bir iki insandan de benzer şeyler duyuyorum. Aç kalarak bulklaşmama ya da yağ yakmak diye bir şey olmadığını anlatıyorum. Tek bu değil yanlış bildikleri. Mesela çok fazla spor yapmanın daha yararlı olacağını söyleyenler bile var. Cevabım şu oluyor onlara: Ozaman maraton koş ve bir günde tüm fazlalalıklarından kurtul. :) Basiti indirgedikten sonra her şey o tip insanların mantığından çok basit. Protein fazlasının yağa dönüşümü karbonhidrattaki gibi değildir. Protein fazlasının kullanılmayan kısmının yağa dönüşmesi okadar kolay değildir ve bu fazlalığın çoğu idrarla atılır. Google'dan sporcu beslenmesi diye aratıp, birkaç makale okumaya zahmet ederseniz görürsünüz dersek de o insanları ikna ederiz artık diye düşünüyorum. Ama bazısı yine inat edecektir, onlara da yapacak bir şey kaale almamak artık. :)

8. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.063
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Sporcu beslenmesi

Fazla protein alınırsa ne olur?
    Yapılan çalışmalarda, fazla protein veya amino asit kullanımının,
    proteinlerin atım ürünü olan ürenin vücuttan
    uzaklaştırılması için idrar çıkışını arttırdığı, böylece vücuttan
    daha fazla sıvı kaybedildiği ve dehidrasyona neden
    olduğu gösterilmiştir. Ayrıca fazla protein alımı karaciğer ve
    böbreklerin daha fazla yorulmasına ve vücuttan kalsiyum
    atımına da neden olmaktadır.

Bu yayın; T.C. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel
    Müdürlüğü Gıda Güvenliği Daire Başkanlığı tarafından bastırılmıştır.
    http://sdb.meb.gov.tr/okulsagligi/sporcu_beslenmesi.pdf

HAZIRLAYANLAR
    Prof. Dr. Gülgün ERSOY
    Araş. Gör. Aylin HASBAY

draft, FREELEO ve saydam bunu beğendi.
  9. NİKE

NİKE Bölüm MOD Yönetici Bölüm MOD

Beğenileri:
    1.579
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    MÜHENDİS
    bu konuyla alakalı bır cevırı yapıyorum en kısa zamanda emrınızde.sayın arkadaslar.proteın dogruları ve mıtlerı.
    saygılar

draft ve saydam bunu beğendi.
  10. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    14.498
    Ödül Puanları:
    123
  11. NİKE

NİKE Bölüm MOD Yönetici Bölüm MOD

Beğenileri:
    1.579
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    MÜHENDİS
    yok aynı degıl benım cevırıyı body buıldıng .comdan cevırıyorum.flextekı degıl.
    ıyıkı hatırlattın bundan sonra cevırı yapmaya karar vermeden arastıryım.cevrılmıs olabılır.
    tesekkurler saygılar.

12. Doggy

Doggy Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    18
    bende 1-2 birşey yazayım dedim,
    bir gazete ekinde diyetisyenin yazısında aynen yukarıdaki gibi yazıyordu, fazla protein yağa dönüşebilir diye.

ben peyniraltı suyu tozu kullanıyorum eğer yemeklerden önce veya sonra alırsam, yada fazla içersem, direkt tuvalete, vücut dışarı atıyor ve sıvı kaybı.

13. blackpunch

blackpunch Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    13
    iyi günler. kaybolmuş başlığı tekrar hortlatmak gibi olacak ama çok yerde aradım sorumun cevabını bulamadım.

kilom 76,5.vücudumda yağlanma var.kendime yeni bir beslenme programı çıkarıyorum.bu programla hem yağ yakıp,hem de bodye kaldığım yerden devam etmeyi düşünüyorum.fakat şöyle bir sorun ortaya çıktı. günde maximum 2300 kcal alabiliyorum, ayrıca günlük aldığım protein 234 gr a tekabül ediyor. antrenman sonraları animal nitro tüketmeyi düşünüyorum.

bu beslenmeye göre aşırı protein alımından dolayı gut hastalığı,karaciğer-böbrek yorgunluğu,böbrek taşı, aşırı yağlanma gibi sorunlarım olur mu?

14. umut94

umut94 Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Lise 2 öğrenci
    Yer:
    Çekmeköy
    eğer çok yoğun çalışmıyorsan ya da definasyonda değilsen kilonun 3 katı protein fazla bence

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 23:36 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 23:33 ----------

eğer çok yoğun çalışmıyorsan ya da definasyonda değilsen kilonun 3 katı protein fazla bence

Sayfayı Paylaş