Sporcuların Kesinlikle Yememesi Gereken Şeyler Nelerdir ?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve osti tarafından 23 Eylül 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. osti

osti Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Herkese merhabalar iyi günler arkadaşlar,abiler,ustalar.
    Haftalardır sizin yazdığınız yazıları makaleleri okuyorum ve bu sorunun tam anlamıyla cevabını bulamadığım için konu açma gereği duydum.

Bir sporcunun kesinlikle tüketmemesi gereken veya az tüketmesi gereken şeyler nelerdir.
    Sorum ayrıntılı olarak mesela Burger king KFC dürüm gibi şeyler az mı tüketilmesi gerekir yoksa hiç mi ?

Ekmek tüketilmeli mi çikolata, börek, çörek ,mantı ,makarna ,köfte, sucuk.
    Bu gibi yiyecekler hiç mi tüketilmemeli yoksa az mı ?

2. shaq

shaq MOD Yönetici Moderator

Beğenileri:
    1.688
    Ödül Puanları:
    123
    Kesinlik demeyelimde yemese iyi olur dediğimiz şeyler vardır. Arada tüketilebilir bence ama çok nadir. Zaten fast food ürünleri uzun süre yemedimi vücut arınmış gibi istemiyor.

3. mmayg

mmayg Üye

Beğenileri:
    130
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    masabaşı iş
    diyet yapıyorsan hiç ya da çok az tüketmen gerekir.dünya ölümlü,allah ömür versin ama hiçbirşeyden kendini mahrum etme.tadımlık herşey tüketebilirsin,
    Unutulmaması gereken spor yapmasak da sağlıklı beslenmeye özen göstermeliyiz.
    özellikle kremalı ,krem şantili pasta, bol hamurlu yiyecekler rafine şeker ve aşırı tuzlu gıdalardan uzak durmalı ya da tadımlık almalıyız.

4. osti

osti Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Cevap

Peki usta teşekkürler cevabın için ben yemem hayatta zaten takıntılı bir insanım kusursuz beslenmek istiyorum :)

5. fgroan

fgroan Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    kickboxer
    Yer:
    istanbul- sarıyer
    Tadımlik olayi çok fena. Bikere tadi damağına yapıştı mı kurtulması çok zor. O yüzden ben hiç elimi bile sürmüyorum. Fast food olayına yıllardır girmedim çikolata malesef kaçıyor bazen

UCT bunu beğendi.
  6. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Jay Cutler geceleri :) bulk döneminde herhalde 2 menü burger götürüyorumuş mideye :) muscleda veya menshealthde Jay Cutler'ı tanıtırlarken beslenmesindende bahsetmişlerdi :D
    Yemiyceğin şeyler konusundada , şu var eğer vücut yağ oranını hep az tutmak istiyorsan 7-6-5-4-8 civarı böyle şeyleri yiyerek imkansız diyebiliriz.Ama vücudunu yağlı gördüğünde problem olmuyorsa %12-14.Bunlar yenilebilir.

7. shumi-206

shumi-206 Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    satış temsilcisi
    Yer:
    İstanbul
    Takıntılı bir insansan doğru adrestesin zaten takıntılı olmayan bir insan kendindeki kusuru görüpte bu spora başlamaz kusursuz beslenme konusuna gelince öncelikle kendimce en önemli tavsiyem suyunu çekmiş olan karbonhidratlara yönel yağsız pirinç lapası makarna vs. ama lapa benim gibi seninde miğdeni bulandırıp yenmez hale geliyorsa çok az yağlı pişir beyaz ekmek poğça börek pizza gibi şeylerden uzak dur şeker tüketme ama şeker iğtiyacını meyveden al tatlı yeme ama tatlı iğtiyacını kuş üzümü kurutulmuş meyvalardan al vede bütün bunları yaparken hep hesap yap günlük karbonhidrat yağ şeker iğtiyacın ne kadar ben bugun ne kadar tükettim bu kadar karbonhidrat tüketirken falanca harekette falan kiloyu basıyordum miktarları arttırdığında herekette kaç kilo attıryorsun bu noktaları yakala tek çeşit protein tüketme örneğin sırf tavuk göğüsü gibi bunların yanına süt ürünlerinden vede yumurta balık sebzeden gelen proteinlerde tüket kısaca öküz gibi çalış yanlış anlaşılmasın ama tarlayı süren bir öküzün hakkını kimse ödeyemez bu açıdan söylüyorum sığır gibi ye ama düzenli hesaplı ayı gibi uyu deliksiz en az günde sekiz saat onun dışında son bir püf noktası bana göre hayati bir öneme sağip sulu yemeklerin örneğin annemiz bu gün mis gibi etli noğut pişirmiş seninde canın çekti ama diettesin yesen diet bozulcak yemesen bir tarafın şişecek ne yapacam diye düşünme ye kardeşim ama yemeği önce süzgeçten geçir iyice bütün yağını suyunu süz ondan sonra afiyetle ye bu hem zararı en aza indirip dietine zarar vermeni engeller hemde senin pisikolojini inannılmaz rahatlatır yemekten mağrum kalıpta ulan buda hayat mı be vucut yapıcaz diye hayattan soğdum demeni engelleyip yoluna devam etmeni sağlar benim kendi deneyim vede düşüncelerimden aktarmış olduğum karma bilgilerim sana bir faydası olduysa ne mutlu bana başarılar dilerim :)

osti bunu beğendi.
  8. Burak53

Burak53 Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Diyet yapıyorsan haftada 1 öğün kendine ödül vermelisin. Yoksa uzun vade de diyetten sıkılma olasılığı yüksek.

osti bunu beğendi.
  9. ccmssx

ccmssx Üye

Beğenileri:
    94
    Ödül Puanları:
    38
    Basit karbonhidratları antrenman sonrası hariç(o da sınırlı) unutacaksın.

O haftada bir kendine ödül verenler hedefine ulaşabilmiş mi onu sormak lazım.

osti bunu beğendi.
  10. Burak53

Burak53 Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Diyetislerin önerisi o yönde. Vücut geliştirme olarak hedefine ulaşamayan var mıdır bilmem, ama kilo verme konusunda çevremdeki kişiler hedeflerine ulaşmıştır.

11. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    Olaya yiyecek olarak bakmak saçma olur içeriğe bakmak gerek. lastik gibi olan mcdonalds hamburgeri yerine evde ekmeğiyle köftesiyle falan çok sağlıklı bir hamburger yapıp yiyebilirsiniz.

Zararlı maddelerin en başında monosodyum glutamat / MSG ya da E621 gelir.

daha sonra da trans fat olan hidrojene nebati yağ / hidrojenize yağlar da bisküvi türlerinde yaygındır. E serisi koruyucu maddelerden mümkün mertebe uzak durmak lazım.

osti ve Burak53 bunu beğendi.
  12. osti

osti Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Yorumlarınız için çok teşekkürler beyler çok bilgilendirici oldu.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 17:28 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 17:20 ----------

Beyler şöyle açıklık getireyim konuya.

Mart ayında 91 kiloya kadar gelmiştim artık dur deme zamanı gelmişti kalıplıydım ama yağlı ve kilolu bir vücudum vardı.Halk arasında tombik derler ya aynen öyle:D ve hiç hoşnut değildim bu konudan.Sıkı bir diyetle 2.5 3 ay gibi bir sürede 67 kiloya düştüm haziran gibi falan yani ve halen kilomu korudum.

Sonunda hayalimdeki gibi bir vücut için gerekli kiloya gelmiştim ve Body Salonuna başladım.Herhangi bir diyet veyahut kilo verme gibi bir sorunum yok benim tek yapmak istediğim body ile kilo alırken sağlam almak yağsız kas almak gibi bir şey yani ideal kiloma ulaşırken estetik sağlam bir vücutla ulaşmak.

Yaklaşık 1 haftadırda forumda aktif olarak araştırma yapıyorum bir çok ustanın yazdığına göre body sporunun %65 gibi bir oranı beslenmeymiş.
    Bu doğrultuda body yaparken beslenmeme ve uykuma çok dikkat edicem.

Sizce beslenme planımı kilo verir gibi mi yapayım ?
    Ne bulursam mı yiyeyim ?
    Yoksa düzenli protein diyetine devam mı ?

İyi günler
    Saygılar

13. shaq

shaq MOD Yönetici Moderator

Beğenileri:
    1.688
    Ödül Puanları:
    123
    Hedeflerin doğrultusunda plan yapman en güzeli olacaktır. Örneğin uzun vade planınla şimdi yaptığın çok farklı olmasa iyi olacaktır.

14. osti

osti Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Usta hedefim avatarımdaki adam gibi vücuda sahip olmak :)

15. neverbackdown.

neverbackdown. Üye

Beğenileri:
    672
    Ödül Puanları:
    123
    ya haftada 1 iyidir yağ yakma ve definasyon daysan.

ben gittim dün künefe yedim :D 1 aydır hiç bişey yemiyordum abur cubur mesela güzel bir ödül oldu.

ama fast food hiç yememek daha iyi hem ne olduğu nasıl yapıldığı belli değil hemde çok gereksiz.

çikolata , abur cubur veya tatlı tarzı şeyler arada iyi gidiyor.

osti bunu beğendi.
  16. Onurcantosun

Onurcantosun Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    40 gündür definedeyim hiç şekerli bişey yemedim bugün bi ödüllendirme olsun diye trileçe yedim mutluyum

17. Zizxy

Zizxy Üye

Beğenileri:
    187
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Mobilya Makina Operatoru
    Yer:
    istanbul
    Triliçe yediğin için değil 40 gün ağzına basit şeker vurmadığın için mutlu ol dostum :) Helal olsun tebrik ederim.

Onurcantosun bunu beğendi.
  18. Onurcantosun

Onurcantosun Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Kahrolsun şeker

PraNgA4 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş