Spora laf atan Hürriyet gazetesi yazarı (sazanı) Cengiz Semercioğlu'nun yazısı.

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve sohbetseli tarafından 28 Nisan 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 33 üye.
  1. karsiyakali

karsiyakali Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    aynen sana katılıyorum sohbetseli .bencede hepimiz şikayet etmeliyiz hakkımızı savunmalıyız.aynı şeyi biz onlara yapsak yeri göğü inletirlerdi ayıp yaptıkları.

sohbetseli bunu beğendi.
  2. castorpollux

castorpollux Üye

Beğenileri:
    411
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Demagoji yapmaya gerek yok.
    Vermiş olduğunuz sigara-alkol kıyası son derece komik. Sigara tüketen kimse çıkıp bunun faydaları vardır türünden sağda solda lak lak etmezler. Sigaranın vücuda vermiş olduğu zararları hiçbir tüketici yadsımaz. Bu bir alışkanlık türüdür. Siz eğer steroid'i aynı kefeye koyuyorsanız bence sizin anabolikler hakkında detaylı bilgi edinmenizde fayda var demek oluyor. Eğer kıyas yaptığınız örnekler gibiyse neyin tartışmasını yapıyoruz. Zararlıdır ama alışkanlık olduğu için kullanıyorum dersiniz olur biter.

Kendi vicdanınızı rahatlatmaya yönelik cümlelerinizi bilimsel gerçek diye dayatma hakkınız yok. O yüzden kendi tezinizi desteklemeye yönelik yazılar okumuş ve söylenenlere kulak vermişsiniz.

Kas kütlesini artırmaya yönelik ilaç katagorisinde kullanılan herşey zararlıdır, hiledir ve kısa yoldan daha çok şey elde etmek içindir.

KIçımı belimi kolumu ölçerek şuram şu kadar şişsin, buram bu kadar insin diye ne erkeklik vasfından feragat ederim, ne gelecek için risk doğuracak ilaç katagorisinde anobolik ajanlara baş vururum.

Asıl saygı duyulması gereken, spor disiplinini sağlıklı bir yaşam ve bir disiplin tarzı haline getirmiş insanlardır. Alın teri dökülürken, terinde akan sıvının kimyasal olmamasıdır.

Riskini bilirsin, egonu daha çok tatmin etmek kullanırsın saygı duyarım ama bunu yok ''ben çok emek harcıyorum ve bilimsel ilerliyorum'' ayaklarında lanse etmeye kalkarsanız, orada dur deme hakkını kendimde saklı tutarım.

Ben 4 yıl boyunca milim milim ilerlerken bir başkasının çıkıp 4 ayda siklet atlayıp, ghorman-insilün cart curt kullanıp karşıma çıkıp, bu emektir, saygı duyacaksın felan olmaz ama...

Son düzenleme: 2 Mayıs 2010
    Malefice bunu beğendi.
  3. seytantuyu

seytantuyu Özel Üye

Beğenileri:
    1.152
    Ödül Puanları:
    123
    İlgili yazıdan bazı kısımları çekip öyle değerlendirmek daha doğru bence.

"Hiç ilgimi çeken bir konu değil kaslı vücutçular.
    Sporcuların aşırı vücut çalışıp her yerinden kas fışkırtması ve görüntü itibariyle insanlıktan çıkması son derece aptalca gelir bana..."

Düşünün ki size hiç ilginizi çekmeyen bir konuyla ilgili görüş vermenizi istediler. Dağcılıkla ilgili mesela. Siz de dağcılığın hiçbir işe yaramayan bir spor dalı olduğunu söyleyip dağcılıkla ilgilenenleri aşağılayarak görüş verdiniz. Şaka gibi:) Güler misin ağlar mısın?

Madem hiç ilgini çekmiyor, hiç bilgi sahibi değilsin, neden bu işe hayatını vermiş hatta bu işten geçimini sağlayan kişilere hakaret ederek görüş veriyorsun? Bunu hiç yazma daha iyi.

"Dedim ya, ben bunu spordan saymıyorum. ılaçlarla, vitaminlerle şişirilmiş hormonlu vücutlar olarak görüyorum bu adamları."

Eğer sen bunu spordan saymıyorsan ben de seni yazar olarak saymıyorum. Gerçek yazar, bilgi sahibi olmadan federasyonu olan bir spor dalını bu kadar aşağılamaz, aşağılayamaz.

"Biz lisede vücut çalışan arkadaşlarımızla, “vücudunuzu çalıştıracağınıza kafanızı çalıştırın” diye dalga geçerdik."

Yazık. Keşke dalga geçeceğinize siz de vücut çalışsaydınız.

Şunu iyi belleyin sayın yazar: "Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur."

sohbetseli bunu beğendi.
  4. YesiLZeytin

YesiLZeytin Üye

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    53
    Arkadaşlar tartışmanın minvali kayıyor farkında mısınız, ilaç kullanan da kullanmayan da kendi tercihidir, ama bu adam bu sporu yapanlara siz insan mısınız demiş, vücudunuzu geliştireceğinize beyninizi geliştirin demiş yani kısaca beyinsiz demiş. Steroide ilaca karşı olmak veya olmamak başka bir tartışmanın konusu olmalı.

sohbetseli bunu beğendi.
  5. Samet22

Samet22 Yeni Üye

Beğenileri:
    202
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar yazdığınız bazı yazılarda gerçekten çekememezlik, bir sinirlilik seziyorum. tamam o arkadaş bilimsel ilerlemiyor ama sen ilerle? ne kadar araştırman var bu maddeler ile ilgilli? dünyada bu maddeler şu an nerelerde ne için kullanılıyor, faydaları mı daha çok, zararları mı daha çok tartışmaları halen tıp dünyasında cevap bulamamışken sen nasıl gelipte "ONLAR HORMON ALIYOR KİMYASALLARIN HEPSI ZARARLI" diyebiliyorsun? bugüne kadar özendirme amaçlı olmasın diye yazmak istemedim ama söyleyim, kür yaparken kendim bunu bir çok sebebe bağlı olarak kullandım , fizyolojik ve mental olarak gerçekten bir iyileşme sağladım ( fizyolojik olarak sadece dışardan bahsediyorum şu an için test sonuçlarım bu hafta gelicek, garanti konuşmak maksadıyla bu uyarıyı yazıyorum, bir sorun çıkacağını sanmıyorum.) nasıl mı? en basiti oxandrolone+testesterone kullanırken senelerdir geçmeyen ve ara ara yayılma gösteren ensemdeki 2 tane kist iyileşti, saç çıkmıyordu oralarda saç çıkmaya başladı, vücut kas kütlem arttı, psikolojik olarak kendımı cok rahat hissetim. "umarım yazının bu kısmı özendirici olmamıştır, zaten herkezte pozitif etki göstericek diye birşey yok. ( kistlerin neden iyileştiği konusunda bir fikrim yok, "tahminen" oxandrolone dan dolayı olabilir. ama bu sadece tahmin)

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 01:44 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 01:38 ----------

bakın şunuda lütfen aklınızdan çıkarın. kürde beleş kas kazanmazsınız arkadaşlar, bende iğne yapsam bende şişerim fikrini aklınızdan çıkarın. bu iş öyle kolay değil. "istesem, yapsam, etsem, dilesem" lerle bu iş gerçekleşmiyor, bu iş korkmadan vücuduna progesteron sokunca gerçekleşiyor. kür boyunca karşılaştığı zorluklarla mücadelesiyle gerçekleşiyor. sanıyorsunuzki iğneyi yap kas gelsin. kaç tane kür yapan adama baktınız, bu iş cidden kolay değil, birincisi maddi ve manevi olarak hazırlanmanız lazım. protein tozu bile kullanırken çekinen adam tabiki steroid kullanana saygı duyacak, nasıl bugün cesaret gösterenlere saygı duyuyorsanız, onlarada duyacaksınız. bu büyük bir cesaret örneğidir en başta. anabolic steroidler kısmına uğramanı da tavsiye ederim , bu işe gerçekten emek veren, uğraşan adamlar var, ve unutma emek " zamanla ölçülmez"

SSUO ve cusco* bunu beğendi.
  6. sohbetseli

sohbetseli Özel Üye

Beğenileri:
    885
    Ödül Puanları:
    103
    Evet konu doping değil. Konu köşesinde insanları güldürebilmek için spora ve sporculara hakaretler eden aşağılayan araştırmadan insanlara zarar verebilecek şekilde kafasından uydurup yanlış bilgiler veren... bu magazin yazarının ve gazetenin özür yazısı yayınlaması için gereken tepkinin kişiye gazeteye yayın yönetmenine ve federasyona gösterilmesi, özür dilemedikleri taktirde dava açılması gerektiği...

7. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Halamı farkında değilsiniz. tr magazini v.g istemiyor sevmiyorlar. çünkü bu sporu yapanlar spor terbiyesiyle buyuyor. kaçtane vucutcuların kavga ettiğini, kaçının hırsızlık yaptığını,kaçının ülkeyi dolandırdığını,kaçının olaylara karıştığını gördünüz ? göremezsiniz. çünkü bizler kendimizi o kadar aşmışızki magazinciler kendilerine malzeme çıkmıyor diye çıldıracaklar bu spora başlayan ünlülere dikkat edin hangi ünlü bu spora başladıysa magazinle alakası kesildi. başka bir örnek bir salonda genetik kalp bozukluğu olan bir adam ölsün bütün basın hemen 1. sayfada veriyor.

Bende magazinci olsam kesinlikle bu sporu ve bu vucutçuları sevmezdim okadar çok vucutçu varki bu büyük kayıp olurdu.

Son olarak semercioğluna katılıyorum v.g Artık bir spor değil. Artık bir tedavi yöntemidir. bilimin en çaresiz kaldığı durumlarda bile örnek teşkil eden gelişmeler sonucu bilim adamlarının bilimsel v.g karşısında saygıyla eğildiği tek branştır.

'' Benim gördüğüm bu spora her laf sokan çareyi bu sporda aramıştır'' (Trakya gazetesi muhabirinden alıntı)

Bu adamla karşılıklı konuşmak isterdim :)

Son düzenleme: 2 Mayıs 2010
    speedtouch, CriticaLife, aneximandros ve diğer 7 kişi bunu beğendi.
  8. devilish

devilish Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    0
    herkes bu sporu bizim gibi sevecek yada bizim baktığımız pencereden bakacak diye bir durum söz konusu değil bu sebepten yazarada yüklenmemek lazım

9. cusco*

cusco* Üye

Beğenileri:
    282
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İstanbul
    Normalde cevap yazmayacaktım konunun gidişatı tartışmaya gidiyordu ama bir kaç bilgi yanlışlığını düzeltmek için yazmak zorunda hissettim kendimi.

Öncelikle benim steroidler hakkında yeterli bilgim var ama bana detaylı bilgi edin diyecek birisinin benden daha çok bilmesi gerekir ne yazık ki buna sahip olduğunuzu sanmıyorum.Neden mi ?

Steroidlerin durduk yere kas çıkardıkları ve steroid kullananların emek harcamadan vücut yaptıkları ima eden bir yazıdan ben bunu çıkarıyorum.

Halbuki steroid kullanırken aldığınız protein daha fazla olmalı,antremanların daha kaliteli olmalı,uykunuza daha çok dikkat etmelisiniz vs....İşte o zaman steroidler işe yarar ama zararlıdır o yüzden kimseye kullan denemez..

İkinci olarakta steroid kullananları erkeklikten men etmişsiniz şu sözlerinizle: "ne erkeklik vasfından feragat ederim, ne gelecek için risk doğuracak ilaç katagorisinde anobolik ajanlara baş vururum."

Steroidler eğer doğru kullanılırsa kısır bırakmaz forumumuzda da bir sürü steroid kullanan üye var sorun bakalım erkeklik vasfından feragat etmişler mi ?Bir çok vücutcunun çocukları bile var şimdi bu kadar insan erkek değil mi ?
    HCG ve PCT size birşeyler hatırlatıyor mu bu konuda ?

Vücut geliştirme için GH+insülin kullanıpta 4 ayda siklet atlayan kaç kişi gördünüz ?Zaten bu ilaçları kullanan insan ağır siklettir ve elin parmağını geçmez bu ülkede..

10. prontobasso

prontobasso Üye

Beğenileri:
    319
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İstanbul
    Konuştuğunuz konu 40 yıllık etik bir tartışma, ve milyonlarca insan milyonlarca insanla bu konu üzerine tartışmıştır, tartışmaktadır ve tartışacaktır. Kullanmayanın kullanana, kullananında kullanmayanın görüşlerine saygı duyması gerekir bence.
    Kullanmayan kişi kullanan kişi kendisinden 3 kat daha fazla protein sentezleyebilip güçlü olabiliyor diye çekemez, kullanan kişi de kullanmayan kişiden 3 kat daha sıkı beslenip antrenman yapması gerektiği için kendine laf söyletmez iki tarafta kendini haklı görür durur.
    Bu işi spor olarak alanda vardır almayanda boks olsun muai-tai olsun spor olarak yapanda vardır zinde kalmak için, izlediğiniz zaman yahu buda spormu birbirlerini öldürüyolar dediğiniz müsabakalarda vardır.
    Günümüzde hemen hemen her spor dalı, ilk önce zinde kalmak ve sağlık için yapılır ama hemen her spor dalının ileri seviyeleri gerek hırs gerek para gerek şöhret gerek statü için yapılmaya mahkumdur. Hiçbir profesyonel yada amatör kümede lisanslı olarak oynayan futbolcu boksör basketbolcu rugby oyuncusu vs. yaptıkları işi sağlık için yaptıklarını iddia edemez, başlama amaçları o olabilir ama sonrasında işin boyutu değişmiştir. kimisi başlar hafta sonları arkadaşlarıyla oynamak için kimisi hırs yapıp takıma girmek için.
    Vücut geliştirme sporunda da olay aynıdır, kimisi başlar sağlık için yapar, kimisi çevredeki en hacimli insan olmak için.

11. moqqlass

moqqlass Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    saf saf insanlar acıyorum bunlara :) karakuru yada göbekli yağ fıçısı adamların kulaktan dolma saçmalıkları .ben hiç spor yapan fit bi adamın agzından böyle sözler duymadım kedi -ciğer hesabi .bide aydın diyorlar kendilerine sadece gerile gerile gülüyorum bunlara :D:D:D

sohbetseli bunu beğendi.
  12. gr

gr Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    Yalniz adamin yazdiklarina dikkat ederseniz vucut geliştirme hakkinda bilgisiz.

"Dedim ya, ben bunu spordan saymıyorum. ılaçlarla, vitaminlerle şişirilmiş hormonlu vücutlar olarak görüyorum bu adamları."

Burdan belli oluyor zaten. Dergide protein, aminoasit, vitamin reklamlarini görünce "demekki bunlari alinca otomatik olarak şişiyo vucut" diye düşünmüş herhalde et kafa gazetecimiz. İşin trajikomik tarafi bilgisiz oldugu bir konuda yazan insan bir gazeteci. Bu anlayişla nasil bir insan gazeteci olurda insanlara haber verir, bilgi vermeye kalkar hiçmi hiç anlamiyorum. Bu adamlarin yeri burasi olmamali kabzimallik meslegini küçümsemiyorum ama sebze halinde kabzimallik bile yapmamali bu adam.

Neyazikki insanlar mesleki etik değerlerini korumuyor heleki bu kafada ne konuştuğunu kendi duymayan embesil zihniyetler.

sohbetseli bunu beğendi.
  13. darknesssword

darknesssword Üye

Beğenileri:
    174
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Aydın
    Face'de grup kuralım adam yazdıgına yazcagına pişman olsun.böylece insanlar yavas yavaş anlarlar vg sporunun gerçeklerını,sonradanda saçma sapan köşe yazıları yazmazlar.

sohbetseli bunu beğendi.
  14. Samet22

Samet22 Yeni Üye

Beğenileri:
    202
    Ödül Puanları:
    0
    darkness sende anabolic steroidler bölümnünde steroid kullananlara hakaret etmiştin.

15. darknesssword

darknesssword Üye

Beğenileri:
    174
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Aydın
    Samet22 ben orda hakaret etmedim,sadece tavuk supplement vs. varken neden steroid kullanıyorsunuz,dünya nimetlerınden faydalanın' şeklinde bir ifade kullandım.Akıl karı bir iş olmadıgınıda söyledim.hala arkasındayım bu düşüncenin..Tıbbı
    Fizyoloji kitabının spor fizyolojisi bölümünü ve Farmakoloji isimli kitabın steroıd hormonlar adlı kısmını okursanız neden böyle düşündügümü anlarsınız.Bu söyledigim kitaplar ordan burdan kitaplar degil, tıpta okutulan kitaplar..yanı dogrulugundan süphem yok..

16. Samet22

Samet22 Yeni Üye

Beğenileri:
    202
    Ödül Puanları:
    0
    hormonlar konusunda önüne 1 kitabı alıpta %100 doğru kaynak kabul edemezsin. "steroid kullanmak akıl sahibi insanların yapacaği iş değil" demişsin. yani kullananlara akıl sahibi değilsiniz demişsin dolaylı yoldan.

17. estetik fenomen

estetik fenomen Üye

Beğenileri:
    614
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Esasında ikinizin de ortak kabul edebileceği bir şey var. Şu ayrımı öncelikle yapalım. Steroidi sokma akılla kullanmak akılsızların işidir. Steroidi testler sonucu dışarıdan kimyasal ile ya da doğal yollar ile alıp arzulanan seviyede tutmak ise olması gerekendir. Burada bir dipnot daha olmalı ki o da şudur: Arzulanan seviyenin şiddetini aşmak ki bu işte yanlıştır. Bu yanlış yapılmayıp arzulanan seviyede tutmak seçilirse normal bir bireyden daha sağlıklı bile olmak söz konusu olacaktır. Mesele kullanmak ya da kullanmamak değildir. Bilinçli bir şekilde kullanmak mühimdir. Bilinçli bir şekilde arzulanan seviyenin ötesinde de insanlar alabilir, o kadar riske şahsen ben girmem, girenler varsa da kendi bilecekleri iştir. Optimum düzeylerde tutabilecek kadar doping kullanmaya varım ama ötesine yokum...

darknesssword bunu beğendi.
  18. MUSTAFA ÖREN

MUSTAFA ÖREN Üye

Beğenileri:
    186
    Ödül Puanları:
    0
    [email protected]

Arkadaşlar yukarıdaki adrese maillerimizi atalım bodyforumda ne kadar üye varsa herkese bu adresi ulaştıralım bu camianın aslında ne kadar büyük olduğunu anlasın bu kendini bilmez.

FleXoR ve sohbetseli bunu beğendi.
  19. estetik fenomen

estetik fenomen Üye

Beğenileri:
    614
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    "Vücut geliştirme sporu adına sarfettiğiniz sözler için sizleri kınıyorum." şeklinde kısa bir cümle de olsa herkes bir mail atsın. Posta kutularında karşılaşacağı yüzlerce kınayıcı mailden sonra da artık bir özür dileyecek olgunluğu da umarım gösterirler.

Ayrıca federasyonun gayriresmi gibi duran hotmail.com uzantılı adresi de internet çağında ne kadar gayriciddi kaldığımızı biraz anlatıyor gibi. Ancak yine de o mail adresine de duruma sessiz kalınmaması adına mailler atılmalı. Hatta spor bakanlığını da durumdan haberdar etmeli diye düşünüyorum ve lütfen ilgili muhattap olabilecek bütün mercilere sesinizi ulaştırın. Burada yazılanlarla kalmasın.

sohbetseli bunu beğendi.
  20. darknesssword

darknesssword Üye

Beğenileri:
    174
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Aydın
    Hormonlar konusunda 1 kitabi önüme alıpta %100 kaynak kabul ederim hele ki o kitap tüm dünyada tıp ögrencilerine ve doktorlara veriliyorsa..o bahsettigim kitaplar tüm tıp dünyasi tarafından,tıptan mezun olan herkesin ezberledigi bir kitaptır.
    Bu arada hazır sende bana yazdıgın cevapta neler var onları belirt.benim amacım kargaşa cıkarmak degıl.konuyu buralara getiren sensin..

Sayfayı Paylaş