Spora laf atan Hürriyet gazetesi yazarı (sazanı) Cengiz Semercioğlu'nun yazısı.

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve sohbetseli tarafından 28 Nisan 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 33 üye.
  1. Malefice

Malefice Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    38
    Temel olarak dikkat edilmesi konu bence yazarin yazdigi yazidan cok, konunun uzmani olmayan herkesin bu yazar gibi dusunmesidir. Yoksa orda karaladagi 10 satir ne kadar basit ve yuzeysel oldugu, ayrica bilgisizce kaleme alindigi cok bariz ortada, bunun ustunde durmaya hic gerek yok.

Burdaki nokta, sokaktadaki cogunlugun, vucut gelistirme sporu ile ilgilenen kisileri bu gozle gormesi, dergilerde veya internette gordukleri jay cutler gibi adamlari baz alarak genelleme yapmalari. Aslinda spor salonlari dolduran 100 milyonlarca insan dunyada saglik icin bu sporu yapiyor. Bunun nedeni ofis,araba,ev ve surekli sandalyeye sikismis bir hayatin insanin vucut yapisina uymamasi.

Butun sporlarda artik doping kullaniliyor diyerek, vucut gelistirmede yapilani hakli cikarmak mumkun degil ki ben butun spor dallarinda yapildigina inanmiyorum.

Benim acimdan genetik limitlerine ulasmadan steroid kullanan kisiler, yaglarini aldirmak icin doktora giden kisilerden farksizdir. Genetik limitlerine ulastikdan sonra yapilan seyde estetik oldukca daha fazla estetik olma hastaliga kapilmis ve sonunda genel toplum tarafindan begenilmeyen yuze,vucuda sahip olmak gibi.

Herkezin tabiki kisisel tercihidir. Ancak bu tip kisiler yuzunden bu genellemeler olusuyor cunku damara girdikten sonra durmak bilmiyor kisilerin buyuk cogunlugu ve surekli irilesmek, surekli daha buyumek daha buyumek ustune kurulu bir cikmaza giriyorlar.

Tekrar etmek gerekirse, vucut gelistirme sadece tek bir baslik altinda olmuyor.

Saglik, zindelik icin kaslarini genetik seviyesinde gelistirmis insanlar.
    Stresten arinmak icin ve gun boyunca biriken enerjilerini salonlarda harcayanlar.
    Estetik kaygilarla seksi,cekici bir model vucuduna sahip olmak isteyenler.

Birde,

Cok buyuk bir kas kutlesine sahip olmayi arzulayanlar.

Bunlarin hepsi bodybuilding altinda sunuluyor, eh benim cevremde bu yazar gibi kisiler doluca var, hatta herkezin cevresinde vardir.

Sikayet edilen genel mantigi yaratanlar genetik seviyesinin ustunde Tanrinin insana verdigi guzelligi bozup, hirslari ugruna irilestikce irilesenler.

Ben sahsen her karsilastigim bu konuyu bilmeyen insana, genetik seviyesinin ustune ilacla cikmis insanlarin yarattigi onyargi yuzunden 10 dakika konuyu aciklamakla vakit kaybetmekten yoruldum.

Direk ilk soru sakin irisleme oluyor, eh be diyorum istesekte olamayiz jay cutler :) Ama onun ve onun gibiler yuzunden onyargilarla sahip bir sporla ugrasiyoruz. :)

TuGhAn ve sohbetseli bunu beğendi.
  2. LuckyS

LuckyS Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar bu tür tuzaklara düşmeyelim.Bakın bu zat-ı muhterem bir yazının içinde ayırmış olduğu bu sporla ilgili bir bölümle nasılda okunabilirliğini artırdı.Sakın yanlış anlaşılmasın,yazıyı bize aktaran arkadaşımızı eleştirmiyorum.Hepimizi bilgilendirmesi iyi olmuş.Bizlerde bu sayede bu v.b. yazarların köşelerinin ne kadar okunması gerektiğini anlmış olduk değil mi?
    Diğer bir konuda bizim ülkemizde herkes ya da çoğunluk konu hakkında uzman veya bilirkişi olmadan yorum yapmayı çok sever.Bu dergiyi yazara gönderenler o yazarın hangi kriterlerini dikkate alarak göndermişler ki;yorum yapmasını istemişler.Sadece B.B.'yi resimlerden tanıyan bir insandan ne gibi bir yorum beklenebilir ki.Evet B.B. üzerine dünyada bir sektör var ama futbol kadar olmasa gerek.İnsanları futbola kanalize ederek esas rantı sağlayan kişiler ata sporumuzu bile unutturmadılar mı?Yazara bir soralım bakalım;isimlerini ve klüplerini bildiği futbolcuların yüzde kaçı kadar mesela güreşçi,B.B. 'ci,taekwondocu ismi sayabilir.Kısaca pekde kaale almamak gerekir.

sohbetseli bunu beğendi.
  3. Bench Press

Bench Press Üye

Beğenileri:
    77
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Özel güvenlik görevlisi
    Yer:
    İstanbul
    Magazin yazarlarını adam yerine koymamak lazım. Tek amaçları insanlara saldırıp ortalığı karıştırmak. Bizim millet de kavga gürültü sevdiği için bayılıyor magazincilere.

sohbetseli bunu beğendi.
  4. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    Yazar, yazdıklarında sizce haksız olabilir ama burda ne Hürriyet ne de tüm magazin yazarları hedef olmalıdır.
    Lütfen hiçbir kurumu ya da topluluğu direk hedef haline getirmeyiniz..

ALPEREN, sohbetseli ve rockybalboa7 bunu beğendi.
  5. sohbetseli

sohbetseli Özel Üye

Beğenileri:
    885
    Ödül Puanları:
    103
    Spor konusunda da cahiliz. Bu yüzden komik yanlış bilgilere inanan insan çok bizde. Bunlara inanması yazması sorun değil. Sporu sevmemesi de sorun değil. Düşünce belirtir insan herkes her düşünceye saygı gösterir. Haksız olsa sorun değil. Bu adam suçlu. Bu adam hakaret ediyor sporculara. Aptal diyor ve siz insan mısınız diyor. Tabi ki tüm yazarlar hedef haline getirilmemelidir. Bu adam 1-2 sporcu resimlerine bakmakla hepimizi hedef aldı. Köşesinde kahvede arkadaşlarıyla geyik yapar gibi yazı yazarsa ben öyle yazarı da eleştiririm, o yazıyı onaylayan yayın yönetmenini de gazetesini de eleştiririm :) Bu gazetenin özür yazısı yayınlaması ya da bu adama dava açılması gerekiyor bence.

rockybalboa7 bunu beğendi.
  6. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    çok cahil bir yazar olduğu ortada zaten yazar demekte yazarlara hakaret oluyorya neyse bir ara takip ederdim yazılarını sanki mahallede arkadaşlarıyla geyik yaparmış gibi yazılara rastladım bilip bilmeden konuşan adama saygım olmaz taman artık böylelerini adam yerine koyup cevap vermek hata olur diye düşünenler olur ama bizler sustukça bunlar kendilerini bir şey sanıyorlar açıkca özür dilemesi gerekir yoksa kesinlikle dava edilmeli bence ayrıca önce kendi fiziğine baksın çok şükür bu sporla uğraşan çoğu kişinin beynide fiziğide gelişmiştir adama bakya saygıda göstermiyor umarım yolda karşılaşmayız kendisiyle

sohbetseli bunu beğendi.
  7. speedtouch

speedtouch Üye

Beğenileri:
    1.539
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Angara
    yaptığımız spor ; içinde şehir efsanelerini barındıran bir spor, dışarıdan bakan bu spor hakkında bilgi sahibi olmayan insanlar için atıp tutması o kadar basit ki; dışarıdan bakan birisi bu sporu yapan herkezin ronnie coleman gibi olacağını zannediyor, ama en ufak bir fikirleri yok ki bu spor dünyanın en zor sporu ve biraz olsun yol alabilmek için insanlar ne emekler ne fedakarlıklar yapıyor, şahsi kanaatim; bir konu hakkında doğru ve net bilgilere sahip olmadığımız müddetçe o konu hakkında olumlu olumsuz yorum yapmamalıyız, yaptığımız zaman ; bu yazıyı yazmış olan yazar gibi komik durumu düşmemiz an meselesi olur.

saygılar

rockybalboa7 ve sohbetseli bunu beğendi.
  8. 0nd3r

0nd3r Üye

Beğenileri:
    100
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    ist bayrampasa
    sohpetseli imzanda Mustafa Kemal ATATÜRK'ün bir sözü var Atatürk; 'Ben Türk Gencliğinini spor yaparak güclü olmasını isterim'' diyor bence bu yazıyı kendimize örnek almak lazım yazar bi kaç konuda haklı olabilir ama herkezin zevki farklıdır kimi body yapar şişirir kimi fitnes yapar vs. bu tür konular kişininin şahsi kararına bağlıdır bu kimseyi ilgilendirmez.
    Bu sporu yapan herkesin amacıda farklıdır.

sohbetseli bunu beğendi.
  9. netugur

netugur Üye

Beğenileri:
    101
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    gsm - bilişim
    Yer:
    istanbul
    ciddiye alınacak bir kişi değil. en azından vg hakkındaki yorumuyla. müsabık sporculara bakarak bu spora gönül vermiş tüm insanları aptal yerine koymaya yeltenmek gibi bir eşşeklik yapmış kendisi. " eşşeklik " tabirini kullanmak istemezdim ancak bu kadar cahil olduğu bir konuda bu kadar yazı döktürmeyi marifet sanan bu şahısa yakıştı doğrusu. semercininoğlu , kadınlar tamda senin gibi b.k çuvalı olanlardan hoşlanır zaten sen rahat ol.

Bench Press, sohbetseli ve rockybalboa7 bunu beğendi.
  10. darknesssword

darknesssword Üye

Beğenileri:
    174
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Aydın
    Ya adam zaten böyle bir yazıyı sadece gazetede yayınlar.sıkıyorsa tv dekı programların bırıne cıksın orda söylesın bakın o zaman programı arayıp adamı yerın dibine nasıl sokuyorlar.artık neredeyse isteyen gıdıp bır gazetede yazı dizisi yayımlayabılıyor.bu yüzden 1kisinın dogrusuna degil,konuyu bılen kısilerın dogrularına inanın.ornegın natural spor market startv ye katılmıstı.adam canlı yayında kendınden o kadar emın ve dogru konustu kı zevkle izledım o yayını..sımdı siz pro. Sporcularamı yoksa biseybıldıgını zanneden bu adamımı dıkkate alıyorsunuz?bu soru bıle komik gelıyor ınsan****arsılaştırılamaz bıle!

Bench Press, sohbetseli ve rockybalboa7 bunu beğendi.
  11. Kairon

Kairon Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Özel sektör
    Yer:
    Istanbul
    Sayın yetkili,

29 Nisan Perşembe günü internet gazetenizin yazarlarından (URL: http://www.hurriyet.com.tr/magazin/yazarlar/14550850.asp?yazarid=105&gid=225 adlı konusunda geçen) Sayın yazar Cengiz Semercioğlu'nun Vücut geliştirme ile ilgili "insan mısın sen" başlıklı, bu spora ve bu spora gönül vermiş tüm insanlara karşı hakaret dolu yazısından hayli rahatsız olduğumu belirtmek isterim.

Konu hakkında bilgi sahibi olmayan bir kişinin bu sporla ilgili bu şekilde üslubu bozuk yazılar ortaya koyması beni ve bu spora gönül veren arkadaşlarımı haliyle rahatsız etmiştir.

Konu hakkında bilgilendirmek gerekirse;

Vücut geliştirme tüm spor dallarının temelini oluşturur. Hangi spor dalına bakarsanız ve araştırırsanız bu sporun temelini göreceksiniz.(basketbol, boks, kickboks, karate vb.)

Tüm spor dallarında olduğu gibi bu sporda da besin takviyeleri, doğal ek besin ürünleri ile tedarik edilebilir. Vitaminler de buna dahildir. Branş uzmanları, spor hekimleri dahi bunları tavsiye etmektedir.Ve bunlar kesinlikle "ilaç" değildir.

Yazarın "hormon" olarak ifade ettiği ise bazı spor dallarında olduğu gibi bu sporda da kişinin kendi öz iradesi ile kullandığı bir şeydir ki, bu hiç bir spor dalının geneline mal edilemez.

Yazarın, "Ürkütücü! ınsan mısınız?" - "kas fışkırtması ve görüntü itibariyle insanlıktan çıkması" olarak tabir ettiği bu güzide insanlar kadar sağlıklı beden ve ruh sağlığının olduğu da tartışma konusu.

Bir dergi neden 70 ülkede yayınlanır. Buna da bir bakılmasında fayda var.

Yazarın yazısında "kadınların iğreeeenç" olarak gördüğü bu kişi/kişilerin, sosyal ve fan sitelerinde aklınızın almayacağı kadar hayranı ve üyesi bulunmaktadır. Sadece
    bu bile bu sporun ne derece bir popülaritesinin olduğunu göstermektedir ki araştırmaya değerdir. "Güzellik" göreceli bir kavram olmakla birlikte, kişiden kişiye farklılık gösterir, buna saygı duyulmalıdır.

Sonuç olarak, yine yazarınızın "Dedim ya, ben bunu spordan saymıyorum" şeklindeki ifadesi konu ile ilgili ne derece bilgisiz, saygısız ve cahilce olduğunu göstermektedir.

Bana göre bir yazarın kalemini çalıştırmadan önce kafasını çalıştırması gerekir. Lakin, Ulu Önderimizin de dediği gibi "sağlam kafa sağlam vücutta bulunur."

Saygılarımla.

Sessiz kalamadım, kalamazdım.

Teşekkürler sohbetseli.

speedtouch, Akay, Bluediver ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  12. sohbetseli

sohbetseli Özel Üye

Beğenileri:
    885
    Ödül Puanları:
    103
    Çok güzel ifade etmişsin, eline sağlık Kairon.

Kairon bunu beğendi.
  13. 2shae

2shae Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Yazı gerçekten çok uslübunda olmuş çok beğendim, bir sonraki yazısını çok merak ediyorum acaba birşey diyecek mi veya mailine cevap atacak mı?

14. castorpollux

castorpollux Üye

Beğenileri:
    411
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Eğer steroid kullanmıyorsanız alınganlık yapmanız yersiz olur. Haksızda sayılmaz birkaç yerimi şişireceğim diye iç organlarına yüksek zarar veren, kanser tedavisinde kullanılan ilaçları kullanıyorsam benim amacım spor yapmaktan çoktan çıkmış demektir.

Mr. Olimpiya olmayacağım çok aşikarken ego tatmini için kolum 3 santim daha şiş olsun diye kullanıyorsam amaç spordan uzaklaşmış demek oluyor. Nasıl silikonlu bir kadın sporla sağlıklı ve dolgun bir göğüse sahip olmuyorsa ve buna spor tanımı yapılamıyorsa yazarın yapmış olduğu değerlendirmeler çokta uçuk kaçmaz.

Malefice bunu beğendi.
  15. SSUO

SSUO Forumla Aşina

Beğenileri:
    170
    Ödül Puanları:
    53
    Sözde yazarın o yazıda bahsettiği olay tam olarak sizin tanımladığınız şekilde değil. En azından bu sporla uğraşan insanlara ''beyinsiz'' muamelesi yapacak şekilde hatta ''Kasımpaşa'' üslubu ile bu insanlara beyinsiz muamelesi yapması kesinlikle kabul edilemez. Her insan topluluğu bu spor ile uğraşabilir, burada herkesin bu sporu yapış amacı ve spordan beklentileri farklıdır. Tek bir adamı örnek göstererek, aşırı uç noktalardan örneklendirmelerde bulunarak bu sporla uğraşan bütün insanlara karşı saldırı amaçlı bir yazı yazmak ne yazıkki çok ama çok uçuk kaçar.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 01:37 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 01:28 ----------

Biz lisede vücut çalışan arkadaşlarımızla, “vücudunuzu çalıştıracağınıza kafanızı çalıştırın” diye dalga geçerdik.
    ış tersine döndü galiba...

Bu alıntıdan anlaşılacağı gibi amaç üzüm yemek değil bağcı dövmek. Zaten metnin başında da bu spora karşı birkaç saldırı niteliği taşıyan cümle ve vurgulamalar mevcut. Dahası, yukarıda belirttiğim gibi sözde yazarın kullanmış olduğu üslupta cabası...

Lisede Kimya veya Biyoloji gibi temel Fen Bilimleri derslerinden herhangi birini dahi görmüş olsa idi, sözde yazarın aklınca hor gördüğü insanları birde ''lise muhabbeti'' ile bel altı vurarak eleştirdiğini sanması gibi komik bir duruma düşmezdi. Hoş; büyük ihtimalle mezun olduğu bölümünün temel dersini içeren ''Türkçe'' yi de doğru kullanamıyor ama...

rockybalboa7 ve sohbetseli bunu beğendi.
  16. Samet22

Samet22 Yeni Üye

Beğenileri:
    202
    Ödül Puanları:
    0
    ya bir insana beyinsiz nasıl diyebiliyor insanlar bu kadar rahat? ulan sen çok mu akıllısın, hayatında spor yapmamışsın ( ki yapmış olsa böyle konuşmazdı, sanmıyorum) gelip bu insanlara beyinsiz diyebiliyorsun. tamam sevmeyen olabilir, örneğin ben jay cutler ı acayip beğenirim favorimdir ama jay gibi vücudum olsun asla istemem, yarısı kadar bile istemem. ama bu bana iğrenç/kötü dememi gerektirmez. kaldıki dediğiniz gibi dünyada bu kadar hayranı olan bir spor dalından bahsediyoruz madem iğrenç niye bu kadar çok talep var :) " alın size uzman türk doktoru" http://www.umithazar.com/hastalik.tedavi/2772/sporda.protein.tozu.kullanimi bizim böyle doktorlarımız var arkadaşlar, doktor doktor, tıp okumuş bilmem kaç sene, üstüne uzmanlığını yapmış ama hali bu.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 04:15 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 04:11 ----------

"ben yine her zaman “ALLAH YAPISI DOĞAL ÜRÜNLERİ” kullanacağım ve kullandıracağım.." ya burdan ne anlam çıkarıyorsunuz arkadaşlar, anlayan beri gelsin. bunu yazan bir doktor ya, protein tozu için yazıyor bunu.

TuGhAn ve sohbetseli bunu beğendi.
  17. erdinç

erdinç Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0
    bu yazı gizliden gizliye bi kıskançlıkta kokuyo vg dünyanın en eski sporlarından birisidir antik yunana belkide daha eskilere dayanır ve dolaylı yoldan vg içine girmediği spor dalıda varmı bilmiyorum demişki vücut çalışacağına kafanı çalıştır cengiz ruh beden ikilemine takılıp kalmış cengiz yazar olduğuna göre benden çok çok daha iyi bilir bu konuları felsefenin şiirin olimpik sporların tiyatronun beşiğine antik yunan heykellerine baksın hepsi arnoldu bile gölgede bıraklacak şekilde adaleli yontulmuşlardır hormon kılıfı altında bi spor dalını hedef almak aslında bindiği dalı kesmektir

sohbetseli bunu beğendi.
  18. Samet22

Samet22 Yeni Üye

Beğenileri:
    202
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar birde şunu unutmayalım, doping her sporda var, sadece body de bu kadar çok göze çarpıyor. ve body de fiziksel bir görüntü oluştuğu için insanların çekemediği/laf söylemek istediği nokta bu. hani şu " 2 iğne bassam bende o hale gelirim" geyiğ varya işte burdan geliyor. doping kullanılmayan spor neredeyse, yok ! besyo seçmeleri bile dopingli adam dolu arkadaş :D

sohbetseli bunu beğendi.
  19. cusco*

cusco* Üye

Beğenileri:
    282
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İstanbul
    Bu insanların kişisel tercihine bağlı bir durum..insanlar sigara,alkol de kullanıyor zararlı olan ?

Herkes Mr.Olympia olmalıyım diye steroid kullanmıyor öyle değil zaten herkes kolay kolay Mr.Olympia ya katılamaz..bir sürü kategoride yarışma var IFBB pro grand prix,NPC,Avrupa,Ulusal ve kilolarla farklılıklar var..Zaten vücut geliştirme sporu ego tatminidir yoksa sağlık için bir spor değil sağlık için fitness yaparsınız..

Bazı şeyleri hala idrak edemiyorsunuz steroidlerin kullanılıp şişeceğinizi sanıyorsunuz ayrıca steroidler şişirmez çünkü kaslar şişmez gelişir.Steroid kullanımının kolay olmadığını hala anlatamadık jarhead'in anabolic steroidlerdeki yazısını okumanızı istiyorum bu kadar kolay değil bu işler..

Kimin ne sporu ne için yaptığıda kendisine göre değişir ama buna saygı duymanız gerekir.Sporculara insan mısın sen diyen ve dünyada en zor sporlardan bir spor olan vücut geliştirme sporunu spor olarak kabul etmeyecek kadar kendini bir otorite sanan birisini savunmak yersiz..

Akay, prontobasso, 2shae ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  20. estetik fenomen

estetik fenomen Üye

Beğenileri:
    614
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    sohbetseli ve YesiLZeytin bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş