Spor yaparken vücudun yakıtı nedir ??

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve RocKuN tarafından 14 Ocak 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. RocKuN

RocKuN Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    38
    Merhaba

Kaynağını bilmiyorum ama bir forumda birisi aynen şöyle yazmış ;

ilk 20 dakika: bacak adalelerindeki şekeri yakıyoruz.
    20.-40. dakikalar arası: kandaki şekeri yakarız, ki o da gün içinde yediklerimizden gelir.
    40 dakikadan sonra: işte vücuttaki yağları yakma başladğımız zaman hemen hemen bu aralık.

Sıralama böylemidir ya da süresi, ortalama 1 saat spor yapıyoruz ve son 20 dk da yağ yakıyoruz,peki o 20 dk da ne kadar yağ yakmış oluruz iyi bir süre mi yani ?

2. Supernatural984

Supernatural984 Üye

Beğenileri:
    147
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    MArmaris
    kandaki şeker i yakarız derken ? kandaki şeker i bitirmekten kasıtsa bu zaten herşey kararır yani bayılırız gibime geliyor, hala bağırsaklarda emilim olacağı için kandaki şekerin bitmesi söz konusu değil diye biliyorum, karbo bitse bile protein devreye girerek kan şekerini düzenlerken hiçbirini almamamız söz konusu olamayacağı için bu tez yanlış gibime geliyor, yağ yakım sırası kiminde ilk 20 dk da başlarken kiminde 5. dk başlayabiliyor. bu kişinin profosyonelliği ile alakalıdır, profosyonelleştikçe gerek kan damarları gerek kalp daha iyi tepki verip gerekli ısınmayı sağlayacağından yağ yakım süreci ilk dk lara doğru çekilir, bilgi eksikliği ya da yanlışlığım olabilir, lütfen yanlışsa düzeltin

3. nitrococuk

nitrococuk Üye

Beğenileri:
    447
    Ödül Puanları:
    0
    Çalışmanın şiddetine ve uzunluğuna göre değişir.

Saniyeler içinde ilk etapta fosfojen enerji sistemi kullanılır. Dakikalar içinde glikojen-laktik asit sistemi kullanılır. Uzayan sürede ve kalp atışı belli bir seviyenin üstüne geldiğinde vücut yağlardan yararlanmaya başlar. Kesin zamanları söyleyemeyiz çünkü çalışmanın şiddetine ve durumuna göre değişir.

4. RocKuN

RocKuN Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    38
    hmmm.Peki ben antrenmanın başından sonuna kadar deli gibi terliyorum buna göre yağ yakımına geçişim hızlımıdır sizce ?
    Ayrıca spor yaparken yakıtmız nedir yani önce karbonhidrat,sonra yağ mı ?

5. nitrococuk

nitrococuk Üye

Beğenileri:
    447
    Ödül Puanları:
    0
    * Deli gibi terlemek yerine kalp atış hızını önemsemen daha doğru olur.

* 1) Öncelikle Karbonhidratlar, 2) Proteinler, 3) Yağlar. Ancak 2 ve 3 yer değiştirebilir. Biraz daha bilimsel araştırmaların netleşmesini beklemek gerekir. Spor esnasında yağ yakımı 30 dakikadan sonra veya 10 dakikadan sonra başlar diye kesin bir yargı oluşturmak mantıklı değil. Bunun yerine, yapılan çalışma tipinin şiddeti ve ortalama kalp atış hızını önemsemek gerekli bence. Yani düşük tempoda bir koşu ile HIIT aynı sürede glikojen depolarını boşaltmaz. Ayrıca "30 dakika sonra yağ yakımı başlar" ibaresi, bunun öncesinde 45 dakika ağırlık çalışmış ve kalp atım hızını yükseltmiş halde kardiyo çalışmasına giren birisi için geçerli olmayacaktır.

RocKuN bunu beğendi.
  6. uzzman

uzzman Yeni Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    0
    Lise sona kadar biyolojide öğretilen, enerji kullanım sırası kh-yağ-pro olayı body building ile çürütüldü mü?

7. nitrococuk

nitrococuk Üye

Beğenileri:
    447
    Ödül Puanları:
    0
    tam olarak öyle söylemedim. "Ancak 2 ve 3 yer değiştirebilir. Biraz daha bilimsel araştırmaların netleşmesini beklemek gerekir."

+ bu sıralamalar işlerin çok basite indirgenmiş ve genellendirilmiş şekilleri. fazla takılmamak lazım.

8. CarpeNoctum

CarpeNoctum Üye

Beğenileri:
    1.298
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Zimbabwe
    nitro , bu durum kişiye göre değişebilir mi acaba?
    yani sıralama birazda beslenme şekline göre farklılık gösterirmi , keto tarzı diyet yapan biri için kh lar ilk sırada olmaz mesela?

9. nitrococuk

nitrococuk Üye

Beğenileri:
    447
    Ödül Puanları:
    0
    o olasılığı da ekleyecektim, vazgeçtim basite indirgemek için. Hepsinde ilk tercih edilen karbonhidratlar. Eğer karbonhidratlar, sistemde yetersizse vücut, protein veya yağlara dönüyor. Yalnız bu da kronolojik bir şekilde olmuyor. Yani, vücut sıra sıra gitmiyor, kombinasyon şeklinde kullanıyor bu kaynakları. Vücudundaki glikojen depolarını boşalttıkça ibre biraz daha yağlara doğru kayıyor.

Keto gibi düşük karbonhidratlı diyetlerde, vücut proteini&yağı yakıt olarak görmeye başlıyor. Kişiden kişiye de değişebildiğine inanıyorum. Obezler örneğin.

CarpeNoctum bunu beğendi.
  10. azeer

azeer Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    18
    Çalışma şiddetine bağlıdır.

%80 nabız ve üstü nabız yüzdelerinde antrenman yapan birisi çok yüksek oranda karbonhidrat yakar.Eğer karbonhidrattan yoksun bir beslenme uyguluyorsa kaslarındaki glikojen depolarını kullanır.

%80 %70 arasında ortalama %50 kh %50 yağ tercih edicektir.

%70 nabızın altında çok yüksek oranda yağı tercih eder.

Bu durum sporcu kalbine sahip olmayan herkeste aynıdır.(Sporcu kalpleri dk da 30-35 atmaktadır normal insan kalbi 60-80)

Normal bir erkeğin kaslarında 400 gr karaciğerinde 300 gr glikojen formunda karbonhidrat vardır.Yani 2800 kalori.

Yani karbonhidrattan yoksun bir beslenme uygulayan kişiler anaerobik seviyede (%80 - %90 nabız aralığı) antrenman yaptığında yağ yerine gene aynı şekilde kaslarındaki ve karaciğerlerindeki glikojen depolarından enerji sağlıyacaktır. Bu depolar boşalmaya yakın olduğu zaman bayılma gerçekleşir.Ama işin bu safhaya gelmesi gerçekten çok zor çünkü anaerobik seviyedeyken vücut çok yüksek oranda laktik asit salgılar ve acı çekersiniz.2800 kalori harcamanız için saatler boyu antrenman yapmanız gerekirki buna dayanamazsınız.

Yani kısaca antrenmanında nabzını ölçmelisin böylelikle hangi enerji kaynağını kullandığını öğrenebilirsin.

Sayfayı Paylaş