Spor ve beslenmem ne kadar doğru? Lütfen yardım edin

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Berkanyyy tarafından 16 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. Berkanyyy

Berkanyyy Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Merhabalar, ben 16 yaşındayım. Yaz tatili başladığında tartıya çıkmaya karar verdim ve 81,9 kg olduğumu gördüm. Zaten vücudum baya yağlı ve göbekli bir haldeydi. O an bu iş böyle olmayacak dedim ve spor salonuna kayıt oldum. Eskiden günde 1 litre su bile içmezken şimdi en az 2,5 litre su içiyorum ve hiç asitli içecek kullanmıyorum. Yatmadan 4-5 saat öncede yemeyi kesiyorum. Fakat benim sporumun veya beslenmemin ne kadar iyi veya ne kadar yanlış olduğunu öğrenmek istiyorum, kısaca bilgi vereyim.

Beslenme:
    Saat 12: Bu saatte uyanıyorum ve hiç birşey yemeden yarım litre su içiyorum.
    Saat 12:30: Bu saatte 60 gram ton balığı ve 1 dilim tam buğday ekmek yiyorum.(Genellikle ekmek yemiyorum)
    Saat 13:00 - 16:00: Bu saatler arası hiç birşey yemiyorum 1-1,5 litre su içiyorum sadece.
    Saat 16:00: Tekrardan ton balığı yiyorum
    Saat 18:00: Bu saatte ise spor salonuna gidiyorum
    Saat 21:00: Bu saatte sporum bitiyor ve evde oluyorum.Saat 10'a kadar yarım litre su içiyorum.
    Yatmadan önce: Genellikle büyük bir bardak süt ve 3-4 yemek kaşığı yoğurt yiyorum ve 1 bardak su içip yatıyorum.
    Bunun dışında aralarda kuruyemiş(badem,fıstık..) atıştırıyorum.

Bu beslenmemin yeterli olmadığını düşünüyorum, neler yiyebilirim biraz yardımcı olursunuz. (Bu arada yumurtayı hiç sevmiyorum :( )

Spor:
    - Koşu bandı: 5 dakika 6.0'da ısınıyorum ve 15 dakika 9.0'da koşuyorum.
    - Bisiklet: 20 dakika
    - Eliptik bisiklet: 10 dakika
    - 5 dakika twist
    - 15 dakika sopa egzersizleri
    - 200 yarı mekik
    - 200 üst karın mekiği(Aletle çekiliyor, kolları yerleştirip bacağı yukarı kaldırıp indiriyorum karın sıkılaşıp gevşiyor.)
    - 2-3 dakika ip atlama

Öncelikle kiloları tamamen hareketsizlik aldım, herhangibir sağlık sorunum Allah'a şükür yok.
    Bu beslenme ve spor ile 82'den 73'e düştüm tahminen 2,5 ayda.
    Göbeğim küçüldü, eski pantolonlar bol geliyor. Fakat şuan göbeğim,üst bacak ve göğüs hala duruyor. Bu 2-3 haftadır hiç bir değişim görmüyorum.
    Ve en büyük korkum ise kas kaybı yaşıyormuyum? Neler yapabilirim ve böyle 2-3 ay daha devam etsem sıkı vücuda kavuşabilirmiyim? (Sıkı dediğim öyle kaslı filan değil göbeksiz sıradan biri gibi) Düz bir vucüda kavuştuğumdada 1-2 yıl spora devam etmek istiyorum.

Not: Kesinlikle protein tozu gibi şeyler kullanmak istemiyorum, doğal tavsiyelerinizi bekliyorum.

2. antinkuntin

antinkuntin Üye

Beğenileri:
    71
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    ODTÜ
    Ton balığını bu kadar çok tüketme, içerisinde uzun vadede vücutta hastalığa sebep olabilecek ağır metaller var. Tavuk eti, kırmızı et, taze balık yemen daha faydalı olur. Yumurtayı değişik şekillerde tüketmeyi dene (omlet, haşlama, tavada, vb.).
    Anladığım kadarıyla gün içinde ayakta olduğun uyumadığın vakit az (öğlen 12 - akşam 9 arası olduğunu düşünürsek), sanırım bu da açlık hissine daha kolay dayanmanı sağlıyor.
    Tavsiyem günlük kalori ihtiyacını hesapla ve bunun 300-500 kcal altında besin al. Bu sırada yeterli makroları aldığından emin ol. Her gün aynı şey yeme, yoksa vitamin ve mineral eksikliği yaşayabilirsin.

3. Berkanyyy

Berkanyyy Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Yumurtayı sadece omlet olarak seviyorum fakat onada yağ koyulduğu için sıcak bakmıyorum. Ama faydası olucaksa omlete bayılırım. Uyuma düzenim hergün kesin 12'de kalkıyorum ve gece 1-2 gibi yatıyorum. Yani günlük en az 8-9 saat, en fazla 10-11 saat uyuyorum. Sizce uyguladığım spor listesi doğru ve etkilimi? Bu arada yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.

Ek olarak makro dediğiniz nedir :)

4. antinkuntin

antinkuntin Üye

Beğenileri:
    71
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    ODTÜ
    Makro, besinlerin protein, karbonhidrat ve yağ değerleridir.
    Bir şey değil, ancak forumda yığınla bilgi mevcut, forumdaki sabit başlıkları okuyup forumda arama yaparak kısa zamanda birçok şey öğrenebilirsiniz.
    Ağırlık antrenmanı yaparak hem daha kolay yağ yakarsın, hem de kas elde edersin; böylece yağları yaktığında daha düzgün bir görüntün olur ve vücudun daha sağlıklı olur.

5. Berkanyyy

Berkanyyy Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Yardımlarınızı bekliyorum.

Sayfayı Paylaş