Spor Esnasında ve Sonrasında Nefes Darlığı

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve jorycassel tarafından 10 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. jorycassel

jorycassel Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Merhaba arkadaşlar, sorunu yazmadan önce biraz kendimden bahsedeyim. 3 hafta önce bir salona yazılıp spora başladım ve cardio ve yağ yakım ağırlıklı bir program yapmaya başladım.

Spor geçmişi olarak 10 sene lisanslı sporcuydum ama 4 sene önce bıraktım, spor yaptığım zamanlar 100-105kg civarındaydım ama bırakınca haliyle almaya başladım. Bıraktığımdan beri de düzenli spor yapmadım sadece senede bir kere 1-2 aylık spor programları yaparak kilo verdim fakat sonra tekrar aldım. Örnek olarak 1 buçuk sene önce 1-2 ay içinde 10 kilo civarı vererek 110 kilonun altına düştüm yoğun bir cardio programıyla ve sağlıklı beslenerek, ama bıraktıktan sonra şimdiye kadar hiç spor yapmadım, yediklerime de dikkat etmedim ve kilo almaya devam ettim. Şu an son 3 hafta kaybettiğim kiloların ardından 124 kiloyum, boyum da 1,87. Yaşım da 27 bu arada, masa başı bir işim var ve günde 1 paket sigara içiyorum.

Şimdi sorunuma geleyim. Daha önceki çalıştığım zamanlarda veya arada yaptığım kardiyo programlarımda hiç başıma gelmemişti bu. Dediğim gibi 3 haftadır spor salonuna gidiyorum ama özellikle son 1 haftadır biraz daha yoğun çalışıyorum ve sağlıklı besleniyorum. Planım bunu önümüzdeki 1 sene boyunca devam ettirip sporu bıraktıktan sonra aldığım kilolardan ve hatta daha fazlasından kurtulup sağlıklı bir vücuda kavuşmak. Spor salonunda çalışırken ısındıktan sonra hareketleri yapmaya başlayınca başlıyor bu nefes problemi de. Ağırlık antrenmanlarında az oluyor diyebilirim ama cardio da oluyor. Sanki spor yaparken aldığım hava yetmiyormuş gibi arada bir yani 10-15 saniyede bir derin nefes alma hissi geliyor. Hatta çoğu zaman esniyorum. Ağırlık antrenmanında set aralarında bu his geliyor, chest pressin başında set arasında ağzını gere gere esneyen bir adam düşünün yani, cardio da ise direk yaparken yaşıyorum. Çok kötü etki etmiyor yani mesela 30 dk boyunca 3. seviye zorlukta ve hızlı tempoda nabzım sürekli 135-145 aralığında cardio bisikletini tamamlayabiliyorum bir sıkıntı olmuyor bunda, ama yine de arada o derin nefesleri almam gerekiyor ve sanki o nefes yetmiyormuş gibi bir his yaşıyorum.

Bu arada son iki-üç gündür bu sanki antrenmandan sonra da devam ediyor gibi hissediyorum. Eve gittiğimde de arada derin nefesler alma hissi geliyor ve sürekli esniyorum. Kendi kendime denedim hadi diyelim almadım bu derin nefesleri ne olacak bakalım diye, hiçbir şey olmuyor ama o his de gitmiyor. İşin kötü tarafı kafayı buna takıp evham yaptım ve düşündükçe daha çok oluyor gibi geliyor. İki gecedir yatağa yattığımda bile nefesimi düşünmekten rahatça uyuyamıyorum. En son antrenmanı Perşembe akşamı yaptım, ama mesela bugün bile arada bir derin nefes alma ihtiyacı hissediyorum. Bu arada hem antrenman esnasında hem de sonrasında bu nefes ile ilgili duruma eşlik eden herhangi bir göğüs ağrısı, darlığı, sıkışması, ağrı, sızı, şişlik vs. yok. Sağlık geçmişi olarak da babamda kalp rahatsızlığı var ve ailemde tansiyon var ama benim bugüne kadar geçirdiğim bilinen herhangi bir kalp sorunu, tansiyon sorunu veya herhangi başka bir kronik rahatsızlık yok. Spor öncesinde, sırasında ve sonrasında sıvı alımına da dikkat ediyorum ve fazlaca su içmeye özen gösteriyorum.

Şimdi önümde iki düşünce var. Bunlardan biri şu, diyorum ki kendime zaten neredeyse 1-2 senedir hareketsiz bir yaşam tarzın var ve çok kilo aldın yani kilolusun, sigara da içiyorsun, spora başlayıp özellikle son 1 haftadır yoğun spor yapınca bu durum normal, kaslar çalışıyor yağ yakıyorsun vücut oksijen istiyor vs. alışır bir süre sonra buna vücut diyorum, fazla zorlamadan alıştıra alıştıra devam et. Diğer bir taraftan da endişeleniyorum ve acaba gidip efor testi, EKG, nefes testi gibi bir kontrole mi girsem diyorum, acaba bir sıkıntı var mıdır, veya işleri garantiye alayım düşüncesiyle, ama bunu derken de acaba fazla mı evham yapıyorum?

Spor sağlığı konusunda profesyonel arkadaşlar var ise yorumlarınızı özellikle beklerim. Şimdiden teşekkürler.

Saygılar.

2. obensaltan

obensaltan Üye

Beğenileri:
    208
    Ödül Puanları:
    53
    Aynı sorun bende de vardı, ben cardio yapmadığım için yıllar sonra gittiğim ilk halı saha maçında ortaya çıktı. nefes alamıyordum sanki aldığım hava az ve çok sıcak 100 derece saunada nefes alıyormusum gibiydi. Sana şöyle söylim, yüzde 30 hamlık, yüzde 70 sigaradan... eğer spor yapıp sigara içmeye devam edersen zamanla azalıyor nefes darlığı, ama problemi erteliyor. eninde sonunda nefes darlığı yaşayacak hale geliyorsun spor yaparken. zaten içmeye devam ettikçe sonunda 2 merdiven çıkınca dahi nefes darlığı oluşacak hale geliniyormuş.(bu uzun vadede tabi, zaten direk astım diyorlar bu raddeye gelince) ben sigarayı bıraktıktan sonra tamamen geçti gitti. ben sahada boğulup ölücem sanmıştım o tırsma ile bıraktım.

jorycassel bunu beğendi.
  3. Tevfik Erzon

Tevfik Erzon Üye

Beğenileri:
    704
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    HomeGym
    Bende de benzer sıkıntılar 1.5 sene önce başladı, şu an idmanımın 7 ayındayım ve yok denecek kadar azaldı, benim spora tekrar başlamamın sebebidir bu hatta. Alerji astım vb. tanılar kondu hepsini atlattım Allaha şükür.

Acayip bir ölüm korkusu veriyor o yüzden bütün kötü alışkanlıklarımı kestim. Sigara kısmını geçiyorum, hayatımda hiç kullanmadım ama çok kötü beslendim ve hareketsiz kaldım. Dünya kadar doktora da gittim kilo ver spor yap başka birşey diyen olmadı.

1.esnemenin sebebi beyninin her zaman aldığı oksijeni alamaması ve ciğerlerini söndürmesi, böylece derin nefes almak zorunda kalıyorsun. Bunu engellemeye çalışmanın faydası yok hatta kardiyo sırasında bayılmaya, ağırlığı düşürmene yol açar. Deadliftte bir kez tekrarı bitireyim diye nefesini tuttum, squat rackim olmasa yüz üstü düşecektim, bütün kaslarımın kontrolünü yitirdim. ..Dikkatli ol.. Kanında dolaşan oksijeni arttırmalısın, bu da dengeli ve sağlıklı beslenme ve sürekli egzersizle oluyor, denedim sonuç aldım.

2. Yaş ve sigara itibariyle aldığın oksijeni işlemekte vücudun eskisi kadar efektif değil, Yaşın ilerledikçe durum daha kötüye gidecek çünkü 25 yaşını devirdin mi çöküş dönemi başlıyor. Acı ama gerçek. Çevremden gördüğüm kadarıyla 30unu deviren herkes kötü alışkanlıklarını bırakmak zorunda kalıyor. Senin spor geçmişin var senin için çok kolay olacak şanslısın. boyun uzun olduğu için yine avantajın var metobolik açıdan

3. Dolaşım sistemi sıkıntısı olabilir, doktora görün. Bende kiloya bağlı onlarca şikayet vardı kiloları atınca acayip rahatladım, sende de faydası olacaktır.

jorycassel bunu beğendi.
  4. jorycassel

jorycassel Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Teşekkür ediyorum cevaplarınız için öncelikle. Dediğiniz gibi sigarayı bırakmam gerek, yakın bir tarihte bırakmayı düşünüyorum. Bu olaya evham yapmam yüzünden 3-4 gündür spora gitmedim, belki büyük bir şey değil ama insan kafaya taktı mı takıyor işte, ama diyete sıkı bir şekilde devam ediyorum, her halükarda kilo vermek gerek. Yarın bir kardiyoloji bölümünden randevu aldım EKG ve efor testi için, hem içim rahat etsin hem de bu yoğun yağ yakma programa girmeden önce bir rutin kontrol gibi olmuş olur. Valla bakalım 27 yaşımda bir aydınlanma yaşayıp sağlıklı yaşama geçme kararı almış oldum, geç olmadan bunu yapmak lazım, hayırlısı :)

Tevfik Erzon bunu beğendi.
  5. Tevfik Erzon

Tevfik Erzon Üye

Beğenileri:
    704
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    HomeGym
    Kararına çok sevindim, özellikle testleri yaptırman çok faydalı olacaktır. Sonuçları paylaşmaktan çekinme. ;)

6. jorycassel

jorycassel Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Merhaba arkadaşlar, 2 gün önce EKG, EKO, efor testi ve kan tahlili yaptırdım.

Çok şükür EKG ve EKO'da bir sıkıntı çıkmadı. Efor testine de girip tamamladım, o da tamam. Yalnızca kan tahlilinde kolesterol normal seviyenin biraz üstünde çıktı bir de karaciğer enzimlerinden biri normal aralığın biraz üstünde çıktı. Kardiyoloji doktoru sonuçlardan sonra "nefes olayının üstünde çok durmuyorum şu an, sigaranın zehir olduğunu ve bırakman gerektiğini de tekrar belirtme ihtiyacı duymuyorum, spor programını yapabilirsin, hatta yap, git sağlıklı beslen" dedi :) kolesterol için de kilo ve beslenme alışkanlıkları kaynaklı olduğunu söyledi ve bir sağlıklı beslenme broşürü verdi, aşağı yukarı zaten spor yaparken uymaya çalıştığım beslenme tarzını anlatıyor. Karaciğer enzimi için de hem uzun süre sağlıksız, yağlı beslenme ve kilo hem de arada alkol kullanımı yüzünden bazen yağlanma olabilir, büyük ihtimal o yüzdendir dedi. Ama eğer test yaptırmak istersen bir dahiliyeciye görün dedi. Şimdilik gerek olduğunu düşünmedim, bunun yerine hastane ile anlaştım, "spor programına ve ve sağlıklı beslenmene devam et ve sonra tekrar yapalım, iyiye doğru değişimi, metabolik yaşının düştüğünü görürüz beraber" dediler, 6 ay sonrasına check-up için anlaştım.

Artık ben de sizlerin de dediğiniz gibi sigaradan olduğunu düşünüyorum. ilk etapta sigarayı azaltıp spora da devam edip sonrasına tamamen bırakmayı düşünüyorum. Spor programıma da yarından itibaren başlıyorum.

Cevaplarınız için teşekkürler :)

Saygılar.

Son düzenleme: 15 Mayıs 2014
    Tevfik Erzon bunu beğendi.
  7. Tevfik Erzon

Tevfik Erzon Üye

Beğenileri:
    704
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    HomeGym
    İyi bari sıkıntı yokmuş, bizim arkadaş plastik filtreyle içiyor sigarayı, 3-4 tane içince, filtrenin içine böyle katran gibi siyah bir sıvı doluyor, onu görünce bile insanın bırakması lazım. Sana başarılar o zaman.

8. Feyzullah

Feyzullah Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Selamünaleyküm ben 16 yaşımdayım sigara vb şeyler kullanmıyorum önceden atlettim suan tekrar spora basladim tempoyu iyice yükseltti nefes darlığı başladı sebebi ne olabilir
    --- Mesaj birleştirildi, 14 Mayıs 2017 ---
    Cevap verirseniz sevinirim harp okuluna gitmek istiyorum bana bi engel olurmu
    --- Mesaj birleştirildi, 14 Mayıs 2017 ---
    Karate yapiyordum

9. Güç ve Fitness

Güç ve Fitness Üye

Beğenileri:
    118
    Ödül Puanları:
    43
    Tempo yükselip nabzınız yükseldikçe oksijen tüketimi artar. Kast ettiğiniz nefes darlığı sırasında yaklaşık nabzınız kaç? Maksimum nabzınız yaklaşık 220-yaştır. Sizin için teorik olarak 204, eğer bunun %80 ve üstündeyseniz yani 160 üstü nabızda nefes darlığı dediğiniz şey oluyorsa normal. Kondisyonunuz iyileştikçe aynı nabızla daha yüksek tempoda egzersiz yapabilir hale gelirsiniz ama benzer nabızlarda benzer nefes sıkıntısı olacaktır.

freeletics bunu beğendi.
  10. Feyzullah

Feyzullah Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Fitnees yaklaşık 2 haftadır gitmiyorum evde kendim şınav(tekseferde50) mekik(100 )
    çalışıyorum fazla geliyor olabilirmi 52 koyim 174 boy
    --- Mesaj birleştirildi, 15 Mayıs 2017 ---
    Günlük hayatımda bile beni rahatsız ediyor
    --- Mesaj birleştirildi, 15 Mayıs 2017 ---
    200 şınav 10 dkde

Son düzenleme: 15 Mayıs 2017

Sayfayı Paylaş