Spor Öncesi Ve Sonrası Neler Yemeliyim

Konusu 'Geri Dönüşüm Kutusu' forumundadır ve demircan256 tarafından 19 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. demircan256

demircan256 Üye

Beğenileri:
    2.198
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    güvenlik
    Yer:
    istanbul
    selamün alaeyküm arkadaşalr...

Benim öğrenmek istediğim bir konu var forumda aşşağı yukarı buna benzer bilgiler var ancak benimki biraz farlı....

Şimdi..ben gündüz işte olduğum zmaan saat 13 ( saat 1 de) öğlen yemeğini yiyorum,akşam 8 de ise spora gidiyorum haftada 3 gün...bir çalış bir of şeklinde...

şimdi öğrenmek istediğim şey şu : spordan kaç saat önce ne yemeliyim ,hocaya soruyorum hocam bana spordan yarım saat önce 1 muz yemen yeterli diyor.Ancak benim kafama takılan olay şu

bir insan aç karnınamı daha iyi bencpres basar yoksa tok karnınanmı bana kalırsa tok iken daha verimli spor yapmazmı insan...

eğer tabiki tok karnına ise cevabınız...peki hocamın bana dediği yarım saat önce 1 muz ye ..önerisi ne kadar işe yarar ve bana ne kadar katkı sağlar...

umarım anlatabilmişimdir derdimi...

şimdi kısaca :

spordan ne kadar zaman önce ne yemeliyim gücüm yerine gelmesi için

spordan sonra ne yemeliyim

lütfen bana bol protein almalısın gibi şey demeyin tamam bol protein almalısın deyin ama bu proteinleri nelerde alıcaksam o yiyecekelride yazarsanız çok sevaba geçecektir.

Saygıalr...

2. melankolia_sago

melankolia_sago Yeni Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    50 gr lor peyniri yanında bir yavaş sindirilen karbondidrat yani elma falan yemen lazım umarım yardımcı olmuşumdur :)

demircan256 bunu beğendi.
  3. Cenk Ş.

Cenk Ş. Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Antreman zamanlarımız hemen hemen aynı ;
    öğlen 12 de 350 gr tavuk ve salata yiyorum.
    4-5 gibide 350 gr tavuk yanına antremandan önce sana güç vericek olan karbonhidrat alman lazım örneğin:pirinç lapası,makarna,haşlama patates.
    eğer supplement alıcaksan kısmen aç karnına alman gerekiyor(animal cuts vs vs antreman öncesi için)
    antremandan önce 2-3 saat öncesinden öğününü yemiş olan lazım.
    antremandan hemen sonra zaten protein içiliyor.Yatarkende 500 ml yumurta akı+muz+süt+bal ve kazein proteini alıyorum.
    saygılar.

4. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    spordan en az 2 saat once yemek ıcmenı bıtırmen gerek cunku bu kez kan sındırım ıcın karın bolgende toplanıcak ve kas yapılmasını nmantıgını bılıyorsunuz o kasa kan pompalıyorsun ama tokken kan sındırım ıcın orda oluyor bı kısmı ayrıca yemekten 2 saat sonra acıkmıyorkı ınsan

meyveyıde yemekten 2 saat sonra yenmelı yoksa meyvenın faydadan cok zararı oluyor mayalanıyor tok karnına yenırse boyle oluncada yuk bınmıs oluyor sındırım sıstemıne

5. demircan256

demircan256 Üye

Beğenileri:
    2.198
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    güvenlik
    Yer:
    istanbul
    Teşekkür ederim arkadaşlar...dikkate alıcam hepsini...

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 23:25 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 23:22 ----------

cenk ; ven protein yozu v.s kullanmıyorum...sadece elimden feldiği kadr düzenli olmasına dikkat etmeye çalışıyorum...o zaman spordan önce 2 saat kala bişey yememem lazım bunumu anlşamalıyım bu denilenlerden acaba? ve muz oayına bşey denmemiş...

saygılar...

6. celalcaner

celalcaner Üye

Beğenileri:
    87
    Ödül Puanları:
    38
    muz çok sağlam bir potasyum kaynağı ve sporculara öneriliyor. 3 saat önce yemek yersen 2 saat kala bir muz yersin işi bitirirsin.

veya spor sonrası muzlu reçelli süt(ballı yerine reçelli olması spor sonrası için daha iyidir) içersin.

7. melankolia_sago

melankolia_sago Yeni Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    ama muscle and fitnessta profesyonel sporcu yeni başlayanlar için yeşil elmayı profesyoneller için başka bir şeyi şimdi unuttum kusura bakmayın, öneriyordu yani antremandan önce enerji için mutlaka yemeliyiz.

8. demircan256

demircan256 Üye

Beğenileri:
    2.198
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    güvenlik
    Yer:
    istanbul

spor sonrası muz,reçel(ne reçeli olacağı farketmez sanırım dimi) süt karışımını tuttum...ancak 3 saat kala yemek yeme olayı yokki dediğim gibi öğlen yemek saatim 13..ve spora gidiş saatim 20...işte olduğum süreç beni zorluyor yani spora gittiğimde basmam gereken kiloyu basamadığımı farkediyorum...bunun çaresini arıyorum...muzla yetinecem anlaşılan şimdilik...

saygılar...

9. temogra

temogra Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    sigorta
    Yer:
    istanbul
    Merhabalar,

Gerçekten siteye emeği geçenlere tşk ederim. Çok işime yaradı.

Bu soru beni çok düşündürdü. Her aldığım yiyeceklerin protein, yağ vs bakıyordum. Hocam bana 1600 kalorilik diyet verdi. 1 ayda 1.1 kg yağ, 400 gr kastan verdim. Oda bana protein tozu verelim dedi ama ben kabul etmedim. Daha oturup düşündüm ve beslenmemi 15 gündür aşağıdaki gibi yapıyorum. Yanlış bir durum var ise söylemenizi de rica ederim.

Boy:1.71
    Kilo: 15 gun önce 71.2 idi.

Haftada 4 gün spor yapıyorum.

Spora gitmediğim günler, çalıştığım için, iş yerinde cıkan yemekleri yiyorum ama yağına dikkat ederek. Salata, yoğurt. Akşam ise karbonhidrat alımı az olan sebze yemekleri yada tavuk. İçecek olarak kefir, su , portakal suyu. K. Yemiş olarak ise beyaz leblebi(%20 gibi bir protein var ama fazlası kabız yapıyor.) ceviz fındık, siyah üzüm. Tabıı bu besinleri aynı anda almıyorum. Haftaya yayarak.

Spora gideceğim günler- hafta içi- yukarıdaki besinler, spordan sonra yulaf gevreği yoğurt, balık, tavuk, mısır yiyorum. Yulaf gevreği her spordan sonra, diğerlerini ise döndürerek alıyorum.

Hafta sonları sabah kahvaltısını sağlam yapıyorum ve 3 yumurta alıyorum. 2 yumurta beyazı diğerini ise bütün olarak menemen yapıyorum. Spordan hemen sonra ise yine yulaf gevreği ve portakal suyu, 30 -45 dk içinde ise ızgara tavuk, köfte yada ton balığı alıyorum. Haziranın 5 inde yine tartılacağım ve neyden ne kadar kaybettim yada aldığımı sizinle paylaşırım. Tşk. Saygılar.
    [FONT=&quot] [/FONT]

10. melankolia_sago

melankolia_sago Yeni Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    Bence onun yerine spordan sonra lor peyniri ye protein ihtiyacını karşıla, meyve suyu iç hem tadı çok güzel hem de muz yerine içersin işte meyve yemiş gibi,ve tabiki basit şeker ihtiyacı bu konuda çok tartışıldı bal mı pekmez mi diye bir hocamız forumda bal dedi ben de 3 kaşık bal yerim antreman sonrası.

11. oklahoma

oklahoma Yeni Üye

Beğenileri:
    322
    Ödül Puanları:
    0
    30 dk once buyuk bir elma ye. yede portakal. muz biraz daha nişastalı bir meyvedir. insulin duzeylerini yukseltir dolayısıyla antrenmanda yağ yakma ihtimalin azalır. halbuki elma bunun tam tersini sağlar sana hem enerji verir hemde yağ yakımın için insulin seviyesini korur. muzu antremandan sonra yemelisin bence.

o elmanın yanındada spor esnasında daha dinç olabilmek ve kan basıncını arttırmak için birde sade kahve içersen gayet iyi bi iş yaparsın. ayrıca kahvedeki kafeinin nitrik oksit seviyelerini yukselttiğide soyleniyor. damar genişletici ozelliğini aymıyorum bile ... iyi çalışmalar ..

12. melankolia_sago

melankolia_sago Yeni Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    Kafeinin antreman sırasında değil de antremandan biraz önce içilmesi gerekir, ama dediğiniz gibi mutlaka içilmelidir, hem dinç kalmak için hem de kan basıncı için. Ben karın günlerinde içmiyorum valla neden derseniz mekik çekerken lıkır lıkır ses çıkıyor karnımdan :)

13. temogra

temogra Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    sigorta
    Yer:
    istanbul
    Spor Öncesi Ve Sonrası Neler Yem

peki kimse bana yardımcı olmayacakmı. doğrumu besleniyorum. bide çok önceden kendi hazırladıgım beslenme programı vardı ama onada kimse cvp yazmadı:(

14. melankolia_sago

melankolia_sago Yeni Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    Beslenme programını da yaz buraya yanlış-doğru ne varsa bakalım cevaplayalım o zaman.

15. temogra

temogra Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    sigorta
    Yer:
    istanbul
    Şimdiden yardım için tşk ederim.. kilom 72, boyum : 1.71 cm
    Hocam bana 1620 kalorilik bir diyet programı verdi. bunu uygulayıncada protein çok fazla olmadığı için 400 gr kastan gitti. bende araştırdım hesapladım su sekilde bir diyet listesi çıkardım. daha başlamadım ama.bu konuda deneyimli arkadaşlardan ve hocalardan değerlendirilmesini rica ederim. yağ oranım %15 küsür. bunu %10 düşürmek ve kas ağırlığını arttırmak istiyorum. haftada 4 gün spora gidiyorum. cardio+ağırlık çalışıyorum. doğal besleniyorum.

1. gun: 1 dilim çavdar ekmeği,50 gr yulaf gevreği,3 ad. yesşil biber, 4 yemek kaşığı light yoğurt.
    Ara: light süt
    öğlen: çorba, 100 gr haşlama patates, 100 light yoğurt işte çıkan ana yemek ama yağına kalorise bakarak.
    Ara: elma
    Akşam:200 gr tavuk göğsü
    150 gr light yoğurt
    b. Beynir

2. gün:1 dilim çavdar ekmeği,100 gr salatalık, 100 gr domates
    ara:1 ad muz
    öğlen:yulaf gevreği 50 gr ve light yoğurt
    ara: elma
    akşam:200 gr l.ton balığı
    3 yumusta akı bir bütün omlet, light kaşar 100 gr

3.gun: 3 ad yeşil biber,100 gr l.kaşar,çavdar ekmeği, 100 Gr b.eynir
    ara:elma
    öğlen:100 gr l. ton balığı, çavdar ekmeği.
    ara:2x kuçuk l. süt
    akşam:200 gr t.göğsü,salata

4.gün:b.beynir,3 yeşil biber, çavdar ekmeği 1 adet.
    ara:50 gr yulaf gevreği + yoğurt
    öğlen: işte çıkan yemek(dikkat ederek)seze yemeği, tavuk yemeği oluyor genelde.
    ara:l.süt
    akşam:200 gr light ton, 3 ak bir bütün , 4 yumurta ile omlet.

5. gün tekrar 1. gün.

Çavdar ekmeğinde kalori 81 k.hidrat 18, proteinide 3 gr olarak buldum. Bunlara ek 50 gr lor peynirinide 2 günde 1 almayı düşünüyorum.şimdiden bilgiler için tşk ederim.

16. melankolia_sago

melankolia_sago Yeni Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    akşam:200 gr light ton, 3 ak bir bütün , 4 yumurta ile omlet.

Bunun dışında hepsi çok güzel hatta ben de mi bu programı uygulasam ne :)

temogra bunu beğendi.
  17. temogra

temogra Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    sigorta
    Yer:
    istanbul
    öncelikle tşk ederim bilgi için. akşamki yemeğim fazlamı gorunuyor. ben spordan sonraki enerji ve protein kaybını tamamlamak için bu şekilde düşündüm. bunu nasıl değiştimem gereklidir. peki. tşk.( bunu yazmak için çok uğraştım, araştırdım galiba doğru yapmışım) :)

18. melankolia_sago

melankolia_sago Yeni Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    Hayır hem 4 yumurta yiyorsun bir daha 4 yumurtalı omlet yeme.

19. temogra

temogra Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    sigorta
    Yer:
    istanbul
    hımm yok ben yanlış yazmısm onu. 3 yumurta akı ve 1 bütün yumurta ile yapıyorum. toplamda 4 yumurta yani. haklısın 8 yumurta gibi görünüyor :) bilgiler için tekrar tşk. ederim. 5 gun sonra ölçüm var. sonra bu programı uygulucam. zaten gelişmeleri yazarım burayı.

melankolia_sago bunu beğendi.
  20. demircan256

demircan256 Üye

Beğenileri:
    2.198
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    güvenlik
    Yer:
    istanbul

Peki antrenman sonrası yemek yenmemeli konusuna ne diyosun...salonda hocamın biri spordan sonra yemek yeme diyor...sabah kahvaltımı 3-4 yumurta beyazı bir domates ile karşılıyorum..hedefim haziran ayında 2 kilo vermek..burayada yazarım inşallah...ama spor sonrası yemek yememe konusu düşündürüyor beni..

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 23:30 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 23:26 ----------

Antrenman dan 30 dk önce..şekersiz kahve ve bir elma mı diyosunuz...olabilir aslında..mantıklı geldi...

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş