sorun kimde ?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve mrthr35 tarafından 21 Ekim 2016 başlatılmıştır.

Fullbody Mi Split mi 5x5 mi

1. FullBody

oy sayısı 0
    0,0%
  2. Split

oy sayısı 1
    50,0%
  3. 5x5

oy sayısı 1
    50,0%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. mrthr35

mrthr35 Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    123
    Kolay gelsin herkese. Ben yaklaşık olarak 4 aydır vücut geliştirme ile uğraşıyorum daha amatör aşamadayım ama inanın her boş vaktimde bir sürü makele okuyup bir sürü video izliyorum herşeyi dört dörtlük yapabilmek için her gün neredeyse yeni şeyler araştırmaya çalışıyorum. Ama çevremde işler daha garip. Araştırmalarıma göre en mantıklı olan antreman seçeneği 5x5 veya fullbody salonda bir tane bu tarzda çalışan adam göremiyorum yaşlı olsun genç olsun çocuk salona yazılıyor 2. ayında split çalışmaya başlıyor. piskolejik olarak çökertiyorlar beni. benmi yanlış araştırıyorum millet mi doğru acaba.
    ya böyle birşey olamaz 40 kg olan çocukta split çalışıyor yüzde 30 yağ oranı olan adamda herkes split çalışıyor kızlar sadece kardiyo ve abuk sabuk yağ yakıcağını sandıkları egzersizleri filan yapıyorlar bir değişik olarak.
    Ben 4 aydır kaç kere program değiştirdim bilmiyorum.
    Başladım hiç yardımcı olan olmadı değişik bir fullbody çalıştım. 2. ay splite geçtim arkadaşımla ama yanlış yolda olduğumu farkettim. tekrardan doğru düzgün bulamadım bir fullbody program o yüzden kendime 2 günlük amatörce bir program yazdım 1 günde 3 bölge 2 gün bölge 1 gün kardiyo şeklinde çalıştım dalga geçenler bile oldu yanlış olduğunu biliyordum ama bundan daha iyi bir programa ulaşamadım.
    son olarak ölçü günümde salondaki hoca geldi bana sende split yap dedi tamam ulan dedim yapıcam dedim :D bu arada kendi amatör programımda 1 ayda 1 cm kol 1 cm göğüs artışı yakalamıştım. split çalıştım bugüne kadarda bu ay baktım olucak gibi değil herşeye çok dikkat ediyorum gerçekten yediğim herşeyin kalorisini tek tek hesaplayıp öyle tüketiyorum düşünün yani. ama araştırmalara devam edince split çalışmak için en az 1 yıl gibi bir zaman geçmesi gerektiğini farkettmi. yani 10 kg ile dumbell curl yapsam , 7.5 kg dumbell ile omuz çalışsam ne kadar geliştirebilir ki beni dedim.
    Bugünde araştırmaya çalıştım ağırsağlamın hazırladığı 5x5 program olsun başka 5x5 ler olsun inceledim ağırsağlamınki güzel gibi.
    Ama fullbody çalışmak gelişim açısından daha iyi bir performans sağlar gibi geliyor 5x5 daha çok güç ve kuvvet odaklı olduğu için ve düzgün bir verim almak içinde 3 ay bitmesini beklemek gerekiyor. katkısı olur tabi illa ki. ama fullbody çalışsam güç ve kas artışı için daha mı yararlı olur bilemiyorum.
    Ben cidden bu işin içinden çıkamıyorum birileri bir el uzatsın bana fullbody veya 5x5 tecrübeli dostlarım hangisi benim için daha iyi olur.
    --- Mesaj birleştirildi, 21 Ekim 2016 ---
    birde salondaki bir hocaya sordum güçlenmek ve hacim için 5x5 programa geçsem uygunmudur dedim adam bana 5x5 fazla sen 3x10 3x12 program kullan dedi :D şimdi ben napiyim

Son düzenleme: 21 Ekim 2016
  2. mrthr35

mrthr35 Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    123
    vay beeee kimse takmamış :D
    fullbody program oluşturmayı düşünüyorum içine deadlift squat barbellrow ve overhead press ve üstüne 1 kaç izole hareket daha eklesem nasıl olur

3. erenburak01

erenburak01 Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Ankara
    Spora başladığımda benim yaşadığım kararsızlığı yaşıyorsun. Her şeyi dört dörtlük yapmaya çalışmak her zaman "sanki bir şeyler eksikmiş" gibi hissettirir. Yediğin makroları hesapla, hareketlerin formlarını oturtmaya çalış ve stronglifts ya da agirsaglam 5x5 programını 3 ay boyunca yap.

4. bena efsanesi

bena efsanesi Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    valla bende aynı kararsızlıktayım. bir gün diyorum ki yarın antrenmanda 5x5 yapıcam.

sonra hoca geliyor bunları yapma 3x12 programa dön

sonra o mantıklı geliyor diğer gün onu yapıyorum falan. aynı şey beslenme içinde geçerli

2 gün bulk 1 gün definasyon besleniyorum resmen :D

çok kararsızım ve bu yüzden 5 ayda doğru düzgün bişey yapamadım diyebilirim

5. fbkdr1234

fbkdr1234 Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    38
    Bende şuana kadar gittiğim salonlarda herkesin split çalıştığını gördüm. Bence bu durum ya oradaki görevli ilgisizliğinden yada farklı antrenman sistemlerinin isimlerini dahi duymamış olmasıdır diye düşünüyorum. Aslında kendi problemini kendin çözmelisin bu da şu demek oluyor bulduğun örnek programlardan hareketle ( salondaki hocan pek bilgili değil sanırım ) gelişimini gözlemlemek. Herkeste fullbody, split, 5x5 gibi sistemler tatmin edici sonuç vermeyebilir.
    Program içeriği konusunda daha bilgili kişiler yardımcı olacaktır.

6. erenburak01

erenburak01 Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Ankara
    "En kötü karar bile kararsızlıktan iyidir" diye bir laf var fakat ben sizin için en iyisi olabileceğini düşündüğüm şeyi tavsiye ediyorum. Sizin de ne yapmak istediğinize karar vermeniz gerekiyor, ben çözümü clean bulk'la beraber stronglifts 5x5 yapmakta bulmuştum. bu tür kararsızlıklarla uğraşmanızın size bir faydası olmayacak, söylediğiniz gibi bu sporun abece'sini araştıran biriyseniz salondaki hocanızında ne dediğinin sizin düşünceleriniz üzerinde etkisi olmaması gerekir. Şuan için en optimum çözüm, benim de izlediğim yol gibi görünüyor.

7. mrthr35

mrthr35 Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    123
    peki fullbody çalışma sistemine önce 5x5 yapıp 3 ay sonra geçsem daha mı etkili olur?
    aynen bende aynı şekilde ama split gerçekten saçma bu kesin mantıklı olan önce 5x5 le iyice güç yapıp ardından fullbodye geçmek gibi.
    bilmiyorum belki uğraşmak istemiyorlardır , çünkü herkese aynı şeyi yaptırmak çok saçma ya bu insanlara biri gelip neden yapıyosun demez doğru formda yapıyomu yapmıyomu onu bile kimse kontrol etmiyor ben kendimi yırtıyorum orda düzgün formda yapıyım postür bozukluğu olmasın diye, ilerde bitane dingiz geçiyo bench e 25 cm kolu var takmış 40 kilo batan gemi misali kaya kaya bu çocuk bench yapmaya çalışıyo bir allahın kulu uyarmıyor. ben 5x5 yapıyımı dediğimde bana split program yazıyor :D
    --- Mesaj birleştirildi, 21 Ekim 2016 ---
    aynen dostum senin söylediğin en mantıklısı geliyor sanırım 3 ay yeteri kadar güç ve kuvveti kazandıktan sonra clean bulk ile hacim kazandırırmı 5x5 o konuda pek bilgim yok ama eğer kas ve kütle artışıda olursa çok daha iyi olur. 3 ay sonrada fullbody e daha sağlıklı bir şekilde geçiş yaparım .

8. fbkdr1234

fbkdr1234 Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    38
    Yine bunlar iyi şeyler. Benim hiç bir zaman hedefim bodybuilding değildi, fitnessti. Bir gün antrenmanı bitirdim biraz kardiyo yapıyım dedim adam koşa koşa geldi in oradan diyor bodyci kardiyo yapmaz diyor. :D Zaten semtlerdeki salonlarda tamamen ticari amaçlı.
    Sen doğru yoldasın şuanda. Kendin araştırarak bir şeyler yapmaya çalışıyorsun. Bir süre sonra doğru noktayı bulacaksın ama bunu deneye deneye yapacaksın.

9. mrthr35

mrthr35 Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    123
    valla 4 aydır spor yapıyorsam 4 aydır filan bu forum olsun video çeken uzman arkadaşlar olsun en çok ağırsağlam,savaş cebebi,ve egefitness en çok ta bu adam motive ediyor beni bunları takip ederek öğrendim bir çok şeyi deadlift ne demek bilmiyordum 1 ay öncesine kadar biri gelip bana squat çalışman lazım bile demedi kendim araştırıp öğrendim hangi hareket ne işe yarar diye. ağırsağlamın 5x5 i güzel ama bende şöyle bir problem var kol kaslarım güçsüz yani 35 cm kolum var barfix eklemiş adam hemde ağırlıklı :D ben normal barfixi 2. tekrara çıkarken kalıyorum. bu yüzden ben çabalarım 5 tekrara ulaşırım illaki yarım yarım yapa yapa tama kadar çıkarım barfixde ağırlıklısına daha sonra geçerim herhalde. ama kolumuda güçlendirmem lazım hemde extradan yani 5x5 e 2 biceps 2 triceps eklesem nasıl olur acaba :D birde 3 gün harici diğer günlerde 2 gün olabilir mesela hafif tempe kardiyo karın egzersizleri planklarla filan uğraşsam 2 günde off versem bozarmıki

Sayfayı Paylaş