Sokak Dövüşünde Kimler Avantajlı

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve Ahmets tarafından 14 Mart 2009 başlatılmıştır.

sokak kavgalarında kimler avantajlı

1. boks

oy sayısı 104
    24,5%
  2. kickboks

oy sayısı 182
    42,8%
  3. karete

oy sayısı 13
    3,1%
  4. aikido

oy sayısı 18
    4,2%
  5. hapkido

oy sayısı 9
    2,1%
  6. tekwando

oy sayısı 12
    2,8%
  7. wing tsun

oy sayısı 51
    12,0%
  8. diğerleri

oy sayısı 36
    8,5%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 242 üye.
  1. josef_1531

josef_1531 Üye

Beğenileri:
    145
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    ÖĞRENCİ
    Yer:
    ADANA

Klitschko, Öğrenmen gereken çok şey var,henüz daha yolun başındasın öncelikli olarak mütevazi olmayı öğrenmelsin,sabırlı olmayı öğrenmelisin,saygılı olmayı öğrenmelisin,kendini bu kadar çok övmene gerek yok, bu olaya spor yapmak gözüyle bakmalısın..

Her insanın kendine göre avantajlı olduğu bir durumu vardır,
    Öyle bir an gelir, en çelimsiz en güçsüz insan bile seni canından bezdirebilir,sen istersen 50 yıl yap bu sporu öyle birisine denk gelirsinki bu karşındaki mafya olur katil olur çıkarır silahını ateş eder, buna ne yapabilecen kroşe'mi atacan? En önemlisi soğuk kanlı olmak,bilincini kaybetmemek ve çocukca düşüncelerden kurtulmak..

Konu; " ben seni döverim, benim babam seninkinden güçlü" olayına dönmüş
    Sağlam tecrübeli bir bir B.Buılding'ci seni, arkadan kollarının altından kavrayıp öne eğdiği zaman, canının yanmasından nefes bile zor alırsın bırak adama karşı koymayı,fazla üzerine gittiğinde bile kolunu bile çok rahat kırabilir..

Bunları yaşın ilerleyince anlayacaksın o zamana dek kendine dikkat et beladan uzak dur...

HawK_İsT bunu beğendi.
  2. NeW_BoSnA

NeW_BoSnA Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    ben 7 yaşımdan beri karate yapmaktayım şuan 20 yaşındayım bu arada 1 yım aikido yaptım bence dvuş sporlarının temeli karetedir sokak döğuşundede ön plandadır kick box sert bir döğuş sporudur ama karate hızlı ve teknik içerir sokaktada bence hızlılık ve teknik ustun gelir özellikle karşı taraf sizden sayıca ustunse

HawK_İsT bunu beğendi.
  3. Klitschko

Klitschko Yeni Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Boksör Ve Öğrenci :)
    Yer:
    Kadiköyyy..
    Ya elbetteki siz benden daha bilgilisiniz herşeyden önce deneyim ve tecrübe tabiki ama bn vg'ciler hakkında birşey söylemedim aikido hakkındada bişey söylemedim sadece video saçma geldi bana kimse kimsenin sokakta üzerine öyle gitmez sonucta.. Benim bi güreşci arkadaşım var onla denemiştik sıkma hareketini ama boyundan sıkmıstı ölüyorum sandım.. :D

4. mr_onur

mr_onur Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    takla atmak sokak dövüşü esnasında gerçekten iyi ilgi uyandırır:D . ama yapamıyotum tabı :( ters takla atmak ıcın ne gbi antrenmanlar yapmalıyım ??

5. Taz

Taz Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    dediğinizde haklı olabilirsniz ama ben boks ile uğraşıyorum ve aikidocularla karşılaştım sivil hayatta dediğiniz kadar zorlu olduklarını düşünmüyorum... Yinede prof.lk başka tabiki..

6. Klitschko

Klitschko Yeni Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    Kadiköyyy..
    Bende bokstan başka bir sporla daha ilgilenmeyi düşünüyorum gerçektende bu tür sporlarda iiyim.. Boks ve kickbokstan baska önerebileceğiniz birazda savunmaya dayalı bir dövüş sporu var mı?

7. vandamme

vandamme Yeni Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    0
    Kavga kesinlikle en son çare olmalı,canımıza veya sevdiğimiz insanların canına kastedilecekse anca o zaman mecburiyetten olmalı. Peygamberimiz '' Gerçek pehlivan öfkelendiği zaman nefsine hakim olabilen kimsedir." demiş. öfke konusunda şu 2 hadisi de yazmak istiyorum; '' Öfke şeytandandır, şeytan da ateşten yaratılmıştır, ateş ise su ile söndürülmektedir; öyleyse biriniz öfkelenince hemen kalkıp abdest alsın."
    "Biriniz ayakta iken öfkelenirse hemen otursun. Öfkesi geçerse ne ala, geçmezse yatsın."
    "Öfkesinin gereğini yerine getirebilecek güçte olduğu halde öfkesini tutan kimseyi, Allah Teâla Hazretleri Kıyamet günü mahlukatın başları üstüne davet eder; tâ ki, (onlardan önce) dilediği huriyi kendine seçsin." Bunların hepsi sahih hadistir,Kütübü Sitte'den bakabilirsiniz. biliyorum konuyla alakası olmadı ama zaten ilk sayfalarda bu forumda sorulan Kavgada Kimler Avantajlı sorusunu yanıtlamıştım. öfkemize hakim olabilmek de en az kavga etmek kadar önemli olduğu için,hatta bana göre öfke kontolü çok daha önemli olduğundan birkaç hadisi de bu nedenle yazmak istedim

Son düzenleme: 7 Nisan 2009
    Klitschko bunu beğendi.
  8. nevermore

nevermore Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    ..

vandamme arkadaşnda dedgi gibi kavga en son çare olmalı bence ve bu lafı icin ona tesekkur ederim

ama istemesekte bazen mecbur kalbiliyoruz şiddete ve yine bence ( kendi fikrim ) bu konuda boksorler yada kick boks yapanlr yada vb. şanslı avantajlı degldr
    iş akılda mantıkta biter bence aklımızı kullanmak gerek diye dusunuyorm
    erkek adam sopa falan kullanmz diyenler cok
    ama gucunuz yetmıyor mu mecbur kalırsanız neden kullanmıyasınız ???
    vur kaç teknigi
    bunu delikanlılıkla kıyslamak yanlıs olr diye dusunuyorum bu daha cok akıllı olmaktır bence ( dedgm gibi çaresiz ve gucunuz yetmıyorsa tabi )
    ve ilk hamleyi sizin yapmanız daha avantajlı olcaktır tabi yine dogru zmnda yapmk cok önemli ilk hamleyi dogru yaptgnz zamn rakibin tekrr kendine gelmesi 2 saniye bile olsa size zaman kzandırır
    o zamnıda dogru kullanmak gerek
    rakibinizi iyi takip edin yapbilcegi her hamleye karşı dayanıklı ve hazırlıklı olun
    sezgilerinize ve kendinize güvenin

kratos1 bunu beğendi.
  9. Klitschko

Klitschko Yeni Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    Kadiköyyy..
    Biz sopalarla bıçaklarla kavgadan bahsetmiyoruz.İlk hamleyi yapmak için tecrüben olmalı o kadar kolay olmuyo sokakta işler ayrıca vur kaç tekniği patlamalı ve çıkmalı teknikler boksun temelidir.

10. smltncr

smltncr Yeni Üye

Beğenileri:
    214
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Denizli
    bokscu döver ,kareteci döver demek saçma olur o adamına göre değişir :)

11. kaldıray

kaldıray Üye

Beğenileri:
    215
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    fotoğraf
    Yer:
    marmaris
    en avantajlı olan kaçan kişidir . dövüşte kazanan olmaz herkes bişiler kaybeder

kratos1 ve Im bunu beğendi.
  12. Klitschko

Klitschko Yeni Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    Kadiköyyy..
    Başlığı okursan kim kimi döver demiyo kimler avantajlı diyo.Adamına göre değişen bişeyde yok karşılaştırıcaksan dövüş sporlarının artı ve eksi yönleri ele alarak karşılaştırman gerekir.

13. smltncr

smltncr Yeni Üye

Beğenileri:
    214
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Denizli
    illaki karşılaştıracak olursak açık alanda kareteci,tekvandocu ..vs bunlar daha avantajlı dar bir alanda boksör daha avantajlıdır daha indirici darbeler vurabilir .daha dayanıklı ve daha güçlüdür

14. bahadiraydogdu

bahadiraydogdu Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Pazarlama
    Yer:
    Antalya
    Bence wing tsun yapan biri en avantajlı olacaktır. Çünkü zaten sokak dövüşleri esas alınarak yaratılmış. Birde emin boztepe hocanın youtube dan falan bi izlerseniz maçları çok hızlılar ve temelde hep sopalı veya bıçaklı saldırıya karşıkoyma tekniği üzerinde durulmuş. Hızlı ve acımazsız. İnsan vücudunun Yukardan aşağıya ortadan geçen bir saldırı çizgisi var buna hayat çizgiside denir. WT ciler direk buraya saldırır. Beyin,göz,burun,boyun,gırtlak,kalp,testisler vb. adamlar acımasız ve kesin. bence onlar götürür hocam.

15. ebben

ebben Üye

Beğenileri:
    223
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar mühendisi
    Yer:
    Danimarka
    UFC veya mma diye bir uzakdogu sporu yok.. bunlar bazi spordalarinin teknigini alip kombine etip kullandiklari olaydir. ondan adi Mix Martial Arts (MMA)

Sokak kavgasina gelince, bilindigi gibi bir kural yok, herkes istedigini ve istedigi sekilde kavga yapar...

Bas rutenin anlattigi gibi'de degil, cünkü kavga aninda ne olacagini kimse tahmin edemez.
    karsindaki adamda senin pozisyon almani beklemez. ondan instinktif olacan.
    yani karsindaki gelince söyle yap böyle yap diyemezsin. ve bas ruttenin teknigine bir kac kere veya 100 kere bakipta uygulayamazsin. bu teknikler insanin iligine islemis olacak, ancak ozaman, dedigim gibi instinktiv olarak ve sanki normalmis gibi bir reaksjon verilebilir.

Ben sokak kavgasinda en uyun spor dali Kickboks dedim.
    Bence
    WT karsindaki adam cok yakininda olursa ve daha cok passif ve sarhos olursa iyi kullanilir
    Teakwondo kickleri cok ama cok etkilidir, karatede biraz öyle, ama full contackt karatede gene ellerde kullanilliyor.
    aikido gene close kombatte cok iyi ve birde submision yapabilirsen adami yere yatirdiginda elini kolunu bacagini falan kilitleye bilirsin.
    Boks tek eller kullaniliyor buda gene karsindki adam yakininda oldugu zaman.
    Thaiboks/kickboks hem eller kollar bacaklar, karsindaki ister uzak ister yakin olsun iyi savunma ve attack yapabilirsin.
    Tabii gene herkes kendi spor dalinin iyi oldugunu savunur ve öylede olmali

https://www.youtube.com/watch?v=hSiRoUt2huA&feature=related
    https://www.youtube.com/watch?v=VbrYiy3Xe_A
    https://www.youtube.com/watch?v=dcoprF6_FOM

teakwondonun kickleri mükemmel
    https://www.youtube.com/watch?v=tt3NB_VtBfU

16. bahadiraydogdu

bahadiraydogdu Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Pazarlama
    Yer:
    Antalya
    bence şunlara bir göz atın
    www.youtube.com/watch?v=cV4Jq6H9pEQ
    aikido karşısında da pek etkili olamıyor neden derseniz yakın temas sokakta zorunlu. Ama boyunuz 200 cm kollar 120 cm falansa durum ayrı.
    https://www.youtube.com/watch?v=Bn59zha-uAQ
    ama yinede wt ye bir rakip var. Her nekadar favorin wt isede rus ların efsane sambosu çok sert ve acımasız.
    Bence sorudaki eksik spor dalları brazillian jujitsu ve sambo dur.

17. ebben

ebben Üye

Beğenileri:
    223
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar mühendisi
    Yer:
    Danimarka
    Bahadiraydogdu kardes, ilk videoya bir bak, gercekten kickboks yapan adam birkere acemi ikincisi ayaginda ayakkabi yok WT'liye nazaran, buda durduklari zeminde daha kolay kaymasina sebeb oluyor. birde sokakta böyle dögüsülmüyor.

ikinci videona bakarsan, bu bir antraman esnasinda cekilmis, yani aikido yapan sahis karsisindakini yönlendiriyor ona göre hareket ediyor.
    effektif olabilir ama baya uzun zaman yapman laazim aikidoyu

18. bahadiraydogdu

bahadiraydogdu Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Pazarlama
    Yer:
    Antalya
    Doğrudur sana katılıyorum ama bunları demo olarak ele alalım, evet ilk videodaki kickboxer biraz amatör görünüor yada tamamen etkisiz. Benim asıl dikkat çekmek istediğim saldırı şekli ve vuruşlar. Kickbox ta darebeler yani kick ler dairesel örneğin side kick,wheel kick, spinin wheel kick gibi hepsini bir gözümüzde canlandıralım. Hepsi vücuda ya dıştan yani yandan temas yada vücudun dönmesi sayesinde kazandığı ivme ile direkt darbe uyguluyor. Eksik nedir? Tabiki benim görüşümce. Dıştan merkeze doğru yapılan hareketlerle vurulan darbeler genellikle omuz,kol,bel,kalça,bacak ve bacağın alt kısmını hedef alır yada isabet eder. Kickbox ta direk hedefe vurulan front kick ve push-kick, punch,hook,upercut var. Tabi müsabkalarda çok etkili birçok varyasyon görüyoruz profesyonellerden. Ama sokakta psikolojik olarak her iki tarafta birbirini biran önce yere indirip etkisiz bırakmak isteyecektir. Nasıl olursa olsun. İşte wt nin direk hedefe giden vuruşları beni tam olarak etkileyen. Belki zaten çok iyi tanıyosunuz belkide ben yanlış örnekler seçtim ama birkaçtanede sifu seyredelim.
    Bütün görüşlere saygım sonsuz yazıma değindiğin için sağol inan sevindim. Ama bu sporu you tube da Emin boztepe yazıp o video larla bi inceleyelim.
    İster inanın ister inanmayın bu adam şu an dünyada bir numara. Ve bir türk. Büyük sifu yu ben 2 kez canlı izleme fırsatı buldum hala heyecandan titriyorum canlı performans inanılmaz etkileyici. Herkese saygılar ve linki ve ardından açılan diğer emin hoca videoları.
    https://www.youtube.com/watch?v=ipfAK224798
    https://www.youtube.com/watch?v=a81ROzcch3g

19. ebben

ebben Üye

Beğenileri:
    223
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar mühendisi
    Yer:
    Danimarka
    Emin Boztepeye sonsuz saygilar!!!
    Danimarkayada gelmisti, ve görme sansim oldu, gercekten taktir edilecek biri, ve en iyiside Alman polisine ve amerikada FBI'yada ders vermistir.
    Bu adam gercekten WT'yi yasiyor ve gercekten iyidir.
    ama gel gelelim sokak kavgasina veya K1 veya mma(UFC) buralarda basarisi nasil olur bilemem!!!

Bir tek sey beni üzdü, oda o dizide yer almasi.
    Bence Emin Boztepe daha profesionel dizilerde veya filimlerde yeralmali, sayet cekim yapmak istiyorsa.

Belkide ben muay thai'ci oldugumdandir.. ama tüm spor dallarina saygim var.
    Ve senin yorumlarinada saygim var cünkü mantikli yaziyorsun...

20. bahadiraydogdu

bahadiraydogdu Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Pazarlama
    Yer:
    Antalya
    Kesinlikle katılıyorum emin hocaya böyle bir produksiyonda yar almak hiç yakışmadı. Aslında yakışmadı demek pek içimden gelmiyo yani onun tarzı ve başarıları yanında hafif kaldı. Ayrıca düzeyli paylaşımın için sağol ebben. Bu arada 6 yaşından 23 yaşına kadar aktif olarak yaptığım kick-box sporunu küçümsemeyide hiç düşünmedim. Sadece sokakta durum farklı yani benim yorumumdu bu yazdıklarım, ve deneyimlerimdende paylar çıkarttım kendimce.

Son düzenleme: 17 Nisan 2009

Sayfayı Paylaş