Sokak Dövüşünde Kimler Avantajlı

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve Ahmets tarafından 14 Mart 2009 başlatılmıştır.

sokak kavgalarında kimler avantajlı

1. boks

oy sayısı 104
    24,5%
  2. kickboks

oy sayısı 182
    42,8%
  3. karete

oy sayısı 13
    3,1%
  4. aikido

oy sayısı 18
    4,2%
  5. hapkido

oy sayısı 9
    2,1%
  6. tekwando

oy sayısı 12
    2,8%
  7. wing tsun

oy sayısı 51
    12,0%
  8. diğerleri

oy sayısı 36
    8,5%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 242 üye.
  1. Rpac

Rpac Üye

Beğenileri:
    1.540
    Ödül Puanları:
    123
    HawK_İsT bunu beğendi.
  2. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    sokak kavgası bambaşka bir şey bana göre o andaki sinirlen yumruklar havada uçuşur ancak yinede boks derim yumruğu sağlam atarsın karşındaki yerinden kalkamaz

HawK_İsT bunu beğendi.
  3. burakkorkmaz82

burakkorkmaz82 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    jeet kune do ve self defence hoda korosu hayalara gözlere parmak sokma herşey serbest doğaçlama tiyatro gibi ben aynı zamanda jeet kundo konusunda yarı akdemik çalışmalım var temel savunma metodu rakibin hassas yerine vurup ordan tüymektir mesele hızlı vurmak ve nereye hangi vuruşu yapabileceğini bilmek vücutta temel hassas noktalar gözler hayalar şakaklar karın boşluğu kaval kemiği diz kapağı burun keniği boğaz burağa yapılna vuruşlar saldırganı etkisiz hale getirir ama timinigin çok iyi olcak internetten ingilizcesi iyi onalnar bruce lee nin jeet kune do taosu adlı hkitabını indirebilirler o kitaplardan çok şey öğrendim ayrına youtube tad askokak dövüşü teknikleri ayrrıntılı anlatılmaktadır.

Burak Korkmaz

jeet kune do hassass noktalara ani vuruş ve hemen ordan uzaklaş

Son düzenleyen: Moderatör: 18 Mart 2009
    HawK_İsT bunu beğendi.
  4. cris11

cris11 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    ç.kale
    Belkide hepsinden ortaya karışık yapmak iyi olur nedersiniz ...

acc123 ve HawK_İsT bunu beğendi.
  5. Rpac

Rpac Üye

Beğenileri:
    1.540
    Ödül Puanları:
    123
    Adı üstünde mixed martial arts!

HawK_İsT bunu beğendi.
  6. kliwaj

kliwaj Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    38
    geçen sene 6 ay aralıksız aikido yaptım devam etseydim şimdi kahverengi kuşaktım belki aikidodada kuşak hiç önemli değil kyu var ama derece olarak söleyim dedim:) sınavlar 3 ayda bir oluyor

abimde aikidodada amerikada 2. dan şunu sölemek istiyorum uzun yıllar yapılması gereken bişey hatta hayatınızla bütünleşiyor birakmak bile istemiyorsunuz çünkü sokakta uygulanması yıllar alır yıllar geçtikçe tekniklerde akıcılık başlar aikido tam anlamıyla 1. dan dan sonra başlar .eğer yıllarınızı bu sanata vermişseniz kim olursa olsun size dokunamaz bakın dokunamaz diyorum çünkü dans eder gibi karşınızda ki kişinin ataklarından sıyrılırsınız teknikleriniz artık refleks olmuştur . akıcılık salsaya çok benzer :)

en etkili tekniklerden biri kotegaeshidir yumruklarda bıçak saldırılarında hatta alnınıza silah dayasalar bile işe yarıyabilir :)

aikido videoları çoğu kişiye saçma geliyo teknik yapılan kişi hiç bişey yapmıyor diyolar ama gerçekten çok yanılıyorlar çünkü o kişi kendini kasar yada hareket ederse bileği yada kolu kırılır !! bu yüzden çalışmalarda son dereceye yumuşak ve kişi kendini kasmadan çalışılır eğer kişi kendini kasarsa teknik yapılan kişi acı hisseder.

ben savunma amaçlı ve eğer uzun vadede yapılcaksa kesinlikle aikido diyorum kolu bileği kaptırdınmı karşıdakinin vay halinee:D

ama BB ve aikido çok ters sporlar biri egoyu yükseltiyor biriyi egoyu yok ediyor yani tam zıtlar hocamda ikisi bir olmaz diyordu zaten çalışmalarda kas ağrılarından zorluk çekiyordum hep ,son derece esneklik gerektiren bir sanat.

gücün yada fiziksel özeliiğin hiç bir önemi yok 150 boyunda bir kızın beni 2 metre öteye uçurdugunu bilirim (boyum 180)

Son düzenleme: 19 Mart 2009
    kratos1, themertyildiz, dgnytm ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  7. ucarleyli

ucarleyli Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    güreşçileri de unutmamak gerek...güreşte de teknik,çeviklik ve güç birarada..bir güreşçiye kolunuzu,bacağınızı kaptırırsanız sizi yerden yere vurur..ayrıca gerekirse yumrukta atabilir..

HawK_İsT bunu beğendi.
  8. okaaan

okaaan Yeni Üye

Beğenileri:
    420
    Ödül Puanları:
    0
    aikidocu kız 2 metrelik adamı uçurmuş diyor arkadaş ben iddia ediyorum uçuramaz aikido yapmakta güç ister güçsüz adamın sadece eklem hareketleriyle biryere varması mümkün değil ozaman kafes dövüşçüleri okadar ağır idmanlar yapmazlar haftada 2 gün aikido çalışşınlar tamam..önce fiziksel kapasite yükselmeli ek olarak aikido yapılmalı?

HawK_İsT bunu beğendi.
  9. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    wing tzun, aikido gibi bazı uzak doğu savunma sporlarında güce çok fazla ihtiyacınız olmuyor..temel felsefelerinden birisi zaten karşınızdakinin gücünü ona karşı kullanmak..

themertyildiz, HawK_İsT ve salvadore_xp bunu beğendi.
  10. vires

vires Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    28
    Aikido, wing tsun gibi dövüş sanatlarının bence zayıf noktası karşındakinin seni yere yatırma olasılığı. Kafes dövüşlerinde dikkat ederseniz hemen altına almaya çalışıyorlar birbirlerini. Çünkü öğretilenler bu aşamadan sonra işe yaramıyor. Yani karşında formda ve atak bir kişi varsa bu tekniklerde boşuna. Güç her zaman oyunu bozar. 1.50 boyunda bir kıza alttan dal bakalım ne yapabilecek sana karşı. Yoksa elini verdikten sonra taklada attırır, amudada kaldırır :)

HawK_İsT bunu beğendi.
  11. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    sokakta kavgada bodozlama dalacan , tekniğe mekniğe gerek yok diye düşünenler olabilir..
    böyle düşünenler youtubedaki meşhur kavgayı izlesinler..

sollama yüzünden çıkan kavgada bodozlama dalanları döven boksör güvenlik görevlisi..
    https://www.youtube.com/watch?v=tyokcLPl8wM

kratos1, mLq, HawK_İsT ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  12. vires

vires Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    28
    İşte boks farkı. Yukarıda da yazmıştım boks, kickboks gibi güce dayalı sporlar çok daha gerçekçi. Acaba o pozisyonda bir aikidocu olsa ne yapardı. Hadi bir tanesinin elini tutsa diğerleri üzerine çullanırdı kesin.

acc123, CEW!Q, HawK_İsT ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  13. CeZa_deLgado

CeZa_deLgado Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    bence 1 yıllık body alt yapısı ardında body ile birlikte 1 yıl civarı kickbox yapan insandan iyi dövüşcü olur.En azından sokakta işe yarar çünkü karşındaki adamın sana yapacağı en basit saldırı yumruk yada tekme atmak olacaktır.Yumruk ve tekme de en çok kickboxta olduğunu düşünürsek hem kendimizi savunuruz hemde karşımızdakini çok rahat indiririz gibime geliyor.Uzak doğu sporlarını oldum olası sevmem zaten hepsi sabır işi ama sokak kavgası anlık olacağından çok bir işe yarayacağını düşünmüyorum.

HawK_İsT, Ahmets ve salvadore_xp bunu beğendi.
  14. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    BB'nin kavga başlamadan önce ve sonda kesinlikle yıldırıcı etkisi olacaktır. Ve dövüş birbirine sarılıp, bel kırma ya da fırlatmaya geldiyse BB'ci kanat kaslarıyla adamı olduğu tarafa uçurabiliyor; hatta bicepsleriyle adamı koltuk altına alırsa boğabilir bile. Yani kavganın seyri güreşe kaydıkça BB'nin kilo ve güç avantajı devreye girer. Kavganın başında vücudunuz yıldırıcı etki yapacağı için karşınızdaki kişi çok dikkatli olacaktır; sizi küçümsemesi daha iyi olurdu. Ama bu durum kavganın fiziksel dövüşe dönüşme ihtimalini azaltacaktır. En iyisi de belayı def etmek diyorsanız bicepslerini ve gögüslerini adamın üzerine doğru şişirin :)
    Ayrıca 100 kiloluk 1.85 boyunda bir bb'ci sağlam bir yumruk atsa karşısındakinin boynunu kırabilir gibi geliyor bana. Yani karşınızdaki adamın herhangi bir dövüş sporuyla ilgisi yoksa dışarda salla pati dövüşen tipler bizim için dişimizin kovuğudur. En korktuğum da aşırı süratli insanlardır. Lise'de bunun benzeri yaşadım. İnanın bir tane vurabilsem ayaklarını yerden kesebileceğim halde bir tane sağlam vuramadım. Nefes nefese kaldım; artık kısa sürede o kadar efor sarfetmiştim ki kalp krizi geçiriyorum sandım. BB yapıyorsanız kondisyonunuzu da kontrollü harcamalısınız. Yani bir kickbox'cu gibi gard alıp da ayak uclarında zıplayarak kavgaya başlamamalısınız. Tek vuruşta işi bitirerek direkt sonuca gitmelisiniz. Ben bu durumda kavga eğer kaçınılmazsa karşı tarafın ummadığı anda çeneye tim tripceps ve omuzun hatta mümkünse belden de dönerek bir tane vurmanızı tavsiye ederim. Gerçek bir bb 'ciyseniz yumruğun rüzgarı da adamı yere serecektir. Hele vuruş isabetliyse kavganız başlamadan bitmiş demektir. İşte işin çirketliği de burada başlıyor. Profesyonel ve belirli kurallar çerçevesinde yapılan bir dövüş olmadığı için her türlü materyal kullananlar çıkabilir ya da indirdiğiniz kişinin tanıdıkları da sizin kasığınıza bıçağı kökleyebilir. Ben genellikle trafikte çok geriliyorum ve sanırım %90 kavgalarım araç içindeyken olacak. Yaşadığım ilin insanları da çok tez canlı. Hemen arabadan inmeye hazırlar. e.. haliyle adam arabadan inince ben de araba oturmayı kendime yediremiyorum. Bu erdem'i gösterdiğim zaman unumu elemiş ve eleğimi asmış kabul edeceğim kendimi. Yalnız kalabalık dövüşlerine katılmamalı ve kavgada yere düşmemeliyiz. ÖZellikle sokak dövüşünden bahsediyorsak kalabalıkta linç olabilir, yere düştüğümüzde de suratıma gelen tekmeleri sayıyor olabiliriz.
    BB'nin de görüldüğü gibi avantajları var. Ve sporla ilgisiz olan herkese göre kondisyonumuz daha iyi durumda. BB'den sonra Boks'u seçerdim sanırım. O da maharetlerin sokaklara rahatlıkla kanalize edilebileceği bir spor. Kickbox'da tekme biraz riskli geliyor bana. Eğer boşa sallarsanız kendini toparlamanız zaman alablir ve bacaklarımı da hiç iyi kullanamam ben.
    Velhasıl:

BB deyip geçme tanı; kullanabildikten sonra kasları, haşat edebilirsin adamları...

kratos1, acc123, HawK_İsT ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  15. kliwaj

kliwaj Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    38
  16. Klitschko

Klitschko Yeni Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Boksör Ve Öğrenci :)
    Yer:
    Kadiköyyy..
    Bizim okulda havalı bi aikidocu vardı bu bnim boksör olduğumu öğrenmişti işte hep bana bulaşıyolardı kavga istiolardı bende kavga etmek istemiodum hem okul hem lisans bakımından.Neyse işte bunlar cıkısta bni bigün sıkıstırdılar kickbokscu arkadaşıyla laf falan attılar ben hızlı hızlı yürüdüm cünkü patlarsam kötü olabilir işte arkadan geldi kickbokscu olan tekme attı bnde sinirlendim çantayı attım yere bi tekme daha salladı göğsüme tuttum tekmeyi bi sağ direk attım düşmedi sağ kroşe ile patladım dahada kalkmadı yerden zaten aikidocu geldi işte yumruk salladı eskiv ile kactım alttan buruna doğru aparkatla patladım oda yattı sonra ayırdılar zaten.Bi dahada bulaşmadılar geldiler elimi sıktılar.Zorunlu olmadığınız sürece kavga etmeyin ama gerektiği zaman eliniz armut toplamasın..thums:

boks, Body06, HawK_İsT ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  17. kliwaj

kliwaj Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    38
    öle aikidocu olmaz aikidocu kavga başlatmaz felsefesini anlıyamamış dayak yemesi çok normal gerçek bi aikidocu kavga etmez bile.zaten ölelerine aikidocu demek bile yanlış çünkü onların aikidola alakası yok.

Son düzenleme: 22 Mart 2009
    PapillonV, kratos1, HawK_İsT ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  18. Klitschko

Klitschko Yeni Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Boksör Ve Öğrenci :)
    Yer:
    Kadiköyyy..
    Ya valla bunlar 2-3 bişi öğrenince 2-3 film izleyince Bruce Lee kesiliiyolar yurdumun insanı naparsın..

HawK_İsT bunu beğendi.
  19. boxer

boxer Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Önce sağ direk sonra sağ kroşe baya ilginç yoksa yanlış mı hatırlıyosun?Çok büyük riske atmışsın kendini iyiki direğin isabet etmiş.

HawK_İsT bunu beğendi.
  20. fiko444

fiko444 Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    38
    boxer bende k boxa başladım 1 aydır yapıyorum sağ direk kroşe hareteketlerini biliyorum yani anlamadığım acaba neye şaşırdın sence nasıl olması gerekirdi
    konu hakkında ki fikrime gelince sokak dövüşlerinde yumruk tabi çok etkilidir ama bence her zaman çalışan insanın tekmesi yumruğundan daha güçlüdür ve helede tekmenizi karşınızdakini göğüsüne kadar kaldırıp sert vurabiliyorsanız o saatten sonra kavgaya devam edebilecek bir yiğit ben tanımıyorum ayrıca bunu yaparken tüm gücünüzü harcamaya da gerek yok bunları şuna dayanarak söylüyorum idmanda hoca göğsüme sert olmayan bir tekme atmıştı da bi an nefes gitti 1-2 sn çok kötü hissettim hele de bu tekme sert gelseydi :D bayılırdım heralde

HawK_İsT bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş