Soda kullanan var mı?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve ALPEREN tarafından 21 Haziran 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 19 üye.
  1. ALPEREN

ALPEREN Özel Üye

Beğenileri:
    470
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba,

Malum sıcaklar arttı; günde enaz 2-2.5 litre su içiyoruz. Bunun yanıda 1 ufak şişede soda eklesek nasıl olur? Sodayı spordan önce yada bir süre sonra alsak. Kullanan arkadaşlar varsa, marka önerisi alayım. Bir zamanlar sarıkız içerdim, ama sonra bıraktım.

2. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    ben haftada 2-3 defa içerim.mide tembelleşmesin diye günde 1 adetten fazla tuketmemeye bakarım.genellikle sarıkız içerim.sade veya limon aromalı tercihim.

3. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Kızılcahamam,sade,haftada 2-3 kere antremandan sonra.

4. Pain&Gain

Pain&Gain Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    0
    *"Maden suyu" ile "soda" arasinda ne fark vardir?
    Maden Suyu, icerdigi tum mineraller ve karbondioksit gazi ile birlikte yeraltindaki catlaklardan yol bularak yeryuzune cikar ve tamamen "dogaldir". Soda ise su ve sudan yapilan iceceklere uretim esnasinda karbondioksit gazi basilmasiyla elde edilen ve tamamen "yapay" olan bir icecektir.

(kaynak : http://www.haberzade.com/?link=haberoku.php&id=31812 )

Yanlış bilinen şeylerden biridir maden suyunun mideyi tembelleştirdigi. Avrupada yılda kişi başına 150 litre maden suyu tüketilirken Türkiyede bu rakam 5 litre civarinda sırf bu bilim dışı inanış yüzünden . Ben günde 1-2 tane içerim protein içerikli yemegimi yerken . Mineraller açısından da çok zengin .başlıca magnezyum, hucre icerisinde potasyumdan sonra en yogun olarak bulunan katyondur. Hucre zari, hucre ici ve hucre cekirdegindeki bircok biyolojik olaylarda etkilidir ve KAS ile sinirlerdeki elektrik uyarilarinin iletilmesini saglar.

Ayrıca bi dip not ; Türkiye sahip oldugu maden suyu hacmiyle dünyada 3 . sıradadır ;) ama tüketime gelince alışılmış bi Türkiye gerçegi ...

Beypazarı doğal maden suları ROCKs !!! :p

matiasdelgado, pycantric, Villeneuve ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  5. gencsovalye

gencsovalye Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    mobilyacı
    Yer:
    ist.
    saol pain&gain gerçekten faydalı bilgiler...

6. ALPEREN

ALPEREN Özel Üye

Beğenileri:
    470
    Ödül Puanları:
    0
    Sırmanın çok çeşitli ürünleri var, deneyeceğim bende. İyi çalışmalar...

7. okko

okko Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    28
    her gün antremandan sonra eve gelip yemeği yer üstüne bi tane sırma limonlu içerim benim soda içmem deki amaç diete başladıımda ocak ayından beri kolayı bırakmama sebeb olan içecek olması ağız tiryakiliğimide yendim bölece günde en az 2.5 lt kola içen ben son 5 aydır filan nerdeyse hiç kla içmiyorum.

8. ALPEREN

ALPEREN Özel Üye

Beğenileri:
    470
    Ödül Puanları:
    0
    Ben spordan sonra 1 adet "maden suyu" içmeye başladım.Özellikle terle birlikte kaybettiğimiz mineralleri yerine koyduğumuz için faydasını görüyoruz.

9. Coleman

Coleman Üye

Beğenileri:
    250
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    ticaret
    Yer:
    istanbul
    hepde gunde en az 1 tane icerim sicaklarda kaybettigimzi mineralleri almak icişn ayrica cildi guzellesdirir ,hazmi kolaylasdirir arkadaslar bilginiz olsun :D

10. Sampiyon

Sampiyon Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar Teknisyeni
    Yer:
    İstanbul
    Fazlasınında zararlı olduğunu duymuştum. Tam olarak bilmiyorum ama dediğim gibi "duymuştum"

11. okko

okko Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    28
    şampiyon çok fazla içmenin zararını bende duydum ama ne gibi bi "zarar bilmiyorum araştırır bunu yazarım buraya

12. burakula01

burakula01 Üye

Beğenileri:
    190
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İsT
    haftada 4 tane içerim.

13. cherokee

cherokee Üye

Beğenileri:
    127
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yük.Müh.
    Yer:
    Niğde
    İki içecek arasındaki farkı burada belirtmen çok olumlu...
    benim tercihim ise kızılay maden suyu. antrenman sonrası içiyorum..

14. ALPEREN

ALPEREN Özel Üye

Beğenileri:
    470
    Ödül Puanları:
    0
    Aslında başlığı "maden suyu" diye değiştirmek gerek :) Açıkçası bu başlığı açtıktan sonra "soda" ve "maden suyu" arasındaki farkı öğrendim.

Bende tercihimi maden suyundan yaptım.

Şu günlerde "soda" ile ilgili çeşitli "olumsuz" habeler çıkmaya başladı. Soda'da belirtildiği gibi yüksek karbondioksit gazı basıldığı için şişelerde zaman zaman patlamalar oluyormuş.Bazı firmalar çeşitli zamanlarda tazminat ödemek zorunda kalmışlar. Soda şişesinin patlamaması için bazı önlemler saymışlar:

1-Şişe daima dik olacak, yatay koymayın.
    2-Buzluğa koymayın.
    3-Çalkalamayın.

Bunun gibi ufak tedbirler sıralamışlar. Maden suyu doğal olduğunda heralde içeriğindeki gaz değeri daha düşük.

15. orcun

orcun Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0
    Cok ıcılmesınındekı zarar gazlı bı ıcecek olmasından kaynaklanıyor olabılır. ıcındekı degerlere bakınca cok yukleme yapacak gıbı gozukmuyor.

Bu arada aklıma gelmısken; bır akrabam bı kac sene once bır zayıflama klınıgınden aldıgı ogutle yemeklerden yarım saat kadar once maden suyu ıcıyordu. bı faydasını gordugunu gormedım:> goruntu hala aynı:>

16. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    -Aromalı olanlarının (limonlu,elmalı vs. vs.) sağlık açısından yarar yerine zarar getireceği düşüncesindeyim. Markasını hatırlamıyorum ama içindekiler bölümüne baktığımda sürüyle katkı maddesi içerdiğini görmüştüm. Zaten belirtildiği gibi bence aromalı olanlar soda. Maden suyunun aromalısı var mı bilmiyorum..
    -Sade maden suyuna doğal yollardan limon,vişne suyu ekleyerek tatlandırabiliriz.

17. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    ben bi adım daha ileri götürüp aromalı olanlara gazoz diyorum..CO2 basılmış meyveli su..

18. ekduncan

ekduncan Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    meyveli sodalardan pek haz almıyorum.genelde haftada 3-4 kere sarıkız içiyorum.özellikle saunaya girdikten sonra kaybedilen minerallerin alınması açısından soda içilmesinin önemli olduığunu düşünüyorum;)

19. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    Aklima bir sey takildi. GNC in Mega Man in de zaten envai cesit minarel var. Ustune bir de maden suyu icmeye gerek var mi sizce gercekten?

20. chgsk

chgsk Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    0
    Ben her gün yemekten sonra 1 tane çakarım. Zaten günde 2 şişe içmek çok sağlıklıymış ama 2 bana göre fazla geldiğinden sonradan zararı çıkma ihtimaline karşı bir tane içiyorum. Kullandığım marka özkaynak, kızılayda içiyodum ama tadı bi garip ekşi gibi.

ayrıca şu makale faydası olabilir birilerine

soru: “maden suyu” ile “soda” arasinda ne fark vardir?
    maden suyu, içerdigi tüm mineraller ve karbondioksit gazi ile birlikte yeraltindaki çatlaklardan yol bularak yeryüzüne çikar ve tamamen “dogaldir”. soda ise su ve sudan yapilan içeceklere üretim esnasinda karbondioksit gazi basilmasiyla elde edilen ve tamamen “yapay” olan bir içecektir.

soru: maden suyu “asitli” midir?
    halk arasinda “asitli” denilen içeceklerde aslinda kastedilen, içecegin içindeki “karbondioksit” gazidir. karbondioksit gazi dilimiz ile temas ettiginde geçici olarak tat algilayicilarini uyusturdugu için içimi kolaylastirmaktadir. gazli içecek üretiminde çok özel proseslerle üretilen ve % 99,99 saflikta gida üretimi için özel karbondioksit gazi kullanilir.

soru: günde ne kadar maden suyu tüketebiliriz ?
    dogal sularin içerdigi zengin mineraller vücudumuzda vitaminlerin fonksiyonlarina yardimci olurlar. içerdigi zengin kalsiyum ve florür gibi mineraller nedeniyle özellikle çocuklar, bayanlar ve yaslilarin daha fazla maden suyu içmeleri gerekir. uzmanlar günde en az 2 litre civarinda su ve maden suyu gibi “yararli sivi” tüketilmesini öneriyor.

soru: çocuklarin maden suyu içmesi zararli midir?
    maden suyunun bilinen hiçbir zarari olmayip, aksine vücudumuza sayisiz yararlari vardir. büyüme çagindaki çocuklar kalsiyum, demir, çinko, florür gibi minerallere yetiskinlerden daha fazla ihtiyaç duyarlar. bu ihtiyaci karsilamanin en iyi yolu bolca süt ve dogal sulari tüketmeleridir. maden suyunun içerdigi kalsiyum kemik yapisinin, florür ise agiz ve dis sagliginin gelismesi için son derece yararlidir.

soru: hamilelikte maden suyu içilir mi?
    hamilelik, beslenmeye özellikle dikkat edilmesi gereken bir dönem. insan vücudu bebegi besleyebilmek ve gelismesini saglamak için normalden daha fazla gida, sivi, mineraller ve vitaminlere ihtiyaç duyar. bu katkiyi dogal yoldan saglayabilmek için, hamilelikte düzenli olarak maden suyu tüketimi tavsiye edilir.

soru: maden suyu cilde yararli midir ?
    maden suyu içerdigi zengin mineraller vücudumuzun birçok bölgesine oldugu gibi cilt için de yararlidir. hatta piyasada sprey siselerine doldurulmus ve yüze püskürtülerek kullanilan maden sulari satilir.

soru: maden suyu böbrek tasi yapar mi?
    böbrek taslarinin olusumunda ana neden, yetersiz miktarda sivi tüketimidir. baska bir deyisle, yasami boyunca yeterli ve düzenli miktarlarda su ve maden suyu tüketmeyen insanlarda böbrek tasi olusumu hizla meydana gelir. bu duruma gelmis ve böbreklerinde tas olusmus insanlarin maden suyu tüketmeleri tavsiye edilmez ancak esas olan, düzenli ve yeterli miktarlarda su ve maden suyu tüketerek vücudumuzu bu gibi etkenlerden korumaktir.

soru: avrupa’da ve türkiye’de kisi basina yillik maden suyu tüketimi ne kadar?
    avrupa’da kisi basina yilda 150 litre maden suyu tüketirken bu oran türkiye’de 3 litrenin altinda. ülkemiz aslinda avrupa’nin dogal mineralli sular açisindan en zengin cografyasina sahip ancak, yillik 65 milyon litre olan bu kaynagin sadece yüzde biri siseleniyor, yüzde doksandokuzu bosa akiyor. süt ve süt ürünleri tüketiminde de avrupa ile aramizda benzer oranlar oldugu için, neticede ulusal beslenme kültürü ile baglantili ilginç tablolar ortaya çikiyor. örnegin bu beslenme kültürü sayesinde avrupali kemik erimesi gibi hastaliklari nadiren duyarken türkiye’de belirli yas ve cinsiyet gruplarinda kemik erimesi oranlari % 30’larda yasaniyor. bunun en önemli nedeni, yasam boyunca düzenli olarak tüketilen süt ve dogal sularin miktarlarindaki, bu yol ile alinan dogal kalsiyum takviyesindeki büyük farklilik.

soru: maden suyu son kullanma tarihinden sonra bozulur mu?
    maden suyu kapagi açilmaz ise kesinlikle bozulmaz. ürünlere son kullanma tarihi konulmasinin tek nedeni, dolumdan sonra belirli bir süre geçtigi zaman sadece kapak ve ambalajdan disariya karbondioksit gazi kaçmasi ve azalmasidir.

soru: düzenli maden suyu tüketimi ile bazi hastaliklar arasinda baglanti var midir?
    maden suyunda zengin olarak bulunan minerallerden magnezyum, hücre içerisinde potasyumdan sonra en yogun olarak bulunan katyondur. hücre zari, hücre içi ve hücre çekirdegindeki birçok biyolojik olaylarda etkilidir ve kas ile sinirlerdeki elektrik uyarilarinin iletilmesini saglar. kalp ve damar hastaliklari ile çok ilgisi vardir. enfarktüs geçiren insanlarda magnezyum düsüklügü saptanmistir. damar sertligine yol açan damarlardaki yag ve kalsiyum birikmesi de magnezyum eksikliginden olusur.

Sayfayı Paylaş