Smith machine squat?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve khephnes tarafından 23 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. khephnes

khephnes Üye

Beğenileri:
    2.624
    Ödül Puanları:
    123
    selamlar,

salonumda squat rack olmadığı için squat'ı smith machine'de yapıyorum. öncelikle, standard squat'ın yerine geçmeyeceğinin farkındayım fakat squat da yapmak istiyorum, şunu sorayım;

smith machine'de squat yaparken barı tamamen omuzlarıma bırakıyorum, yani kollarımla neredeyse barı kaldırmak için güç harcamıyorum, tüm yük, yani bar, omuzlarıma binmiş bir biçimde eğilip kalkıyorum.

sanırım böyle olmaması gerekli. smith machine'de squat yaparken, barı kollarımla tamamen kavrayıp ağırlığı omzumdan biraz yüksekte mi tutmalıyım?

umarım sorunumu anlatabilmişimdir. :)

2. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.610
    Ödül Puanları:
    123
    Barı tutarken ellerin olabildiğince omuzlarına yakın olmalı ve bileklerini yine mümkün mertebe bükmemelisin. Bu şekilde yaptığında trapezlerinin üstünde barı yerleştireceğin bir yükselti oluşmuş olur. Smith Machine ile çalışırken de Barbell Squat'ta yaptıklarını aynen uygulamalısın.

Son düzenleme: 24 Mayıs 2012
  3. khephnes

khephnes Üye

Beğenileri:
    2.624
    Ödül Puanları:
    123
    yanıt için öncelikle teşekkür ederim.

squat rack yok fakat direkt olarak barı alıp serbest bir şekilde barbell squat yapsam, bir partner eşliğinde daha verimli olur mu dersiniz? yoksa bu riskli, smith machine'de squat yapmaya devam mı?

zira, ingilizce makalelerin pek çoğunda smith machine'de squat yapmayın deniliyor.

ps: bu arada sözünü ettiğim sorun, biraz da smith machine'nin kendisinin denge olayını hallettiği ve bana bir şey kalmamasına ilişkin. ben yalnızca "bar omuzlarda sabit durur bir biçimde!" eğilip kalkıyorum.

4. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.610
    Ödül Puanları:
    123
    Tabi ki serbest ağırlık her zaman tavsiye edilir. Benim tavsiyem, hafif ağırlıkla da olsa yerden barı alıp, Barbell Squat yapmak. Smith Machine bir süre sonra serbest ağırlıkla antrenman yeteneğini de köreltebilir.

Yani Smith Machine ile ağır girip, yerden bar alarak serbest ağırlık ile düşük ağırlık, yüksek tekrar yapılabilir. Ya da öne almak daha kolay olduğu için Front Squat da girilebilir.

hasanateş, deathlifter ve khephnes bunu beğendi.
  5. YandımAli

YandımAli Üye

Beğenileri:
    621
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Bilişim Teknolojileri ve Programlama
    Dips aletini squat rack olarak kullanabilirsiniz birisinin yardımıyla.

hasanateş ve khephnes bunu beğendi.
  6. Berkay Türkkan

Berkay Türkkan Üye

Beğenileri:
    2.284
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Fitness Model
    Ben de oldum olası squatı Smith Machine'de yaptım.Ağır kilolarda gerçekten avantaj sağlıyor denge problemi olmadığı için ama serbest çalışmaya başlamak gerek.Ağırlıklar düşse de denge sağlamaya çalışırken daha çok kas grubu çalışıyor.

hasanateş ve khephnes bunu beğendi.
  7. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.742
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    schwarzxxl 3x12 şeklindeki serbest squata ne dersin? rack sorunu bende de var ve maalesef etrafımdaki (5km) çapındaki hiçbir salonda rack yok ben de mecburen ya yerden alıyorum ya da dambıll squat yapıyorum. hoca 3x12 yi önerdi zaten 3x8 de ağır girmek mümkğn değil.
    3x12 nedir derseniz, hani bicepsde yaparız ya 3x7
    ilk 12 tanesi iyice çömelip ortada kesmek, ikinci 12 ortadan tepeye ama yukarıda kilitlemeden tabi, son 12 de komple. tamam gerçek serbest squat gibi olmaz, ama benim amacım bacakta hacim ve güç var amacım güç ve hacim değil bacakta vücut dengesi açısından hatta küçülme bile işime gelir.

khephnes bunu beğendi.
  8. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.610
    Ödül Puanları:
    123
    21'i deneyebilirsin. Senin dediğin 36 oluyor. Yapabiliyorsan neden olmasın. Ama mutlaka ağır girdiğin bir press ile destekle.

deathlifter, hasanateş ve khephnes bunu beğendi.
  9. khephnes

khephnes Üye

Beğenileri:
    2.624
    Ödül Puanları:
    123
    12-10-10-8-6'lık 5 set squatın tekrar sayıları artmalı mı? 6 tekrar squat için az sanki, 14-12-10-10-8 gibi bir sıra mı uygulamalıyım?

Sayfayı Paylaş