Smith Machine Bench Press???

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Silence tarafından 15 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

1. Silence

Silence Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar bench press yerine smith machine bench press uygulamak ne kadar doğru olur acaba? mesela normal benchde 8-10 tekrar 30kg ile çalışmak yerine smith machine de 40kg ve daha fazla tekrar yapmak daha faydalı olabilir mi?

2. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Serbest ağırlık çalışması aynı anda daha fazla kas grubuna gerilim uyguladığı için büyüme üzerinde daha fazla etkili. Başlangıçta smith machine ile hareketin şekline alışabilirsin ama sonrasında tavsiyem mümkün olduğunca serbest ağırlıklara yönelmen.

3. ozky

ozky Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Öncelikle önemli olan ağır kaldırmak değil,verimli çalışmaktır.Eğer serbest bench presste 30kg ile verimli çalışıtığını düşünüyorsan,10kg daha fazla kaldırmak uğruna makinaya yönelme derim.Schwarzxxl'ın dediğine katılıyorum,bir zaman sonra serbest ağırlık en iyisidir.Ben şahsen makinada bench press yapmayı hiç sevmiyorum.Serbest ağırlıkla istediğim tempoda çalışabiliyorum ama makinada olmuyor.

4. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Serbestte o ağırlığı dengelemek isterken bi çok bölgeyi çalıştırmış olursun.Serbest çalışmak her zaman için daha iyidir.Haa partnerim yok,altında kalıyorum falan diyorsan o başka tabi :)

merhan bunu beğendi.
  5. Andre

Andre Üye

Beğenileri:
    250
    Ödül Puanları:
    73
    İlk başlarda hareketi tamamen öğrenmek,kavramak için yapılabilir.Ama daha sonra mümkün olduğu kadar serbest ağırlıklarda kullanılmaya çalışılmalıdır.

Serbest ağırlıklarla kas kasılmaları daha çok sağlanmaktadır.Bu yüzdende daha faydalı olabilmektedirler.Ama tabiki hareketi doğru yapmak kaydıyla.

6. Silence

Silence Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    cevaplarınız için teşekkürler arkdaşlar aynen düşündüğüm gibi şeyler söylediniz ben de serbest agırlıga dvm edecegım yavas yavas kg artırarak aman ıcınde... partnersız bı anda artırmak hakkaten sacma olr. ancak ben şöyle dusunuorm bazen de yapıyorum hatta

4 set serbest agrlıkla bench calısıp 1 set agırlıgı artırarak smith machine bench yapmak... nasıl olur sizce

7. CENTAUR

CENTAUR Guest

Olabilir ;) , 4-6 özellikle 4 tekrarlı ve çok yüksek ağırlıkta çalışırken altında kalma vb, kaza-sakatlanmalardan emin olmak için yapılabilir, helede sağlam partner yoksa.

8. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    valla sizin smith machine nasıl bilmiyorum ama bizim salondaki alette benchle aynı kiloda basamıyorsun..
    ağırlığı illaki azaltman gerekiyor cunku makınanın kendi bar sisteminin ağırlığı aşağı yukarı 20 kg gelmekte..

bu durum da bende psikilojik olarak olumsuz etki yapıyor..
    o nedenle smithde yanlara koyduğum ağırlıkların azaldığını görerek çalışmak yerine benchte bol bol plaka kullanarak çalışmak beni daha fazla motive ediyor..
    tabi psikolojik unsurlar görecelidir.. kendi adıma konuştum..

9. Silence

Silence Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    sorma hocam ya geçen acaip uykusuz ve enerji olmadan bench yaparken başıma geldi altında kaldım kimse de yoktu haliyle zor toparladık :) komik bi durumdu tabi ama çok daha fazla ağır kglar la aynısı basıma gelse sakat olurdu çok...

10. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Adelenin belli bir gerilim istihabı ve bu gerilime nezareten çalışma ve büyüme prensibi var yırtılarak büyüyen adeledeki yırtılma derecesi adelenin çalışma derecesidir burada anlatmak istediğim makine ile gitmişseniz makine serbest gitmişseniz serbest çalışmanız

11. cenci

cenci Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    ANKARA
    sadece makina yada sadece serbest ağırlık yerine dönem dönem temel hareketlerde makina -serbest ağırlık değişiklikleri yapılması kasları şaşırtma adına faydalı olur.uzunca bir dönem serbest ağırlıkla çalıştıktan sonra(4 yıl kadar) salon değişikliği yüzünden makina da çalışmak zorunda kaldım.sanki daha önce hiç spor yapmamış gibi hissetim kendimi.bu yüzden bu tip sorunlarla larşılaşmamak için dönem dönem makina serbest ağırlık geçişleri yapılması yararlı olur diye düşünüyorum

merhan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş