Smaç basmak için yapılması gerekenler

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve salvadore_xp tarafından 4 Haziran 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 27 üye.
  1. hppsx

hppsx Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    selamlar siteye yeni üye oldum.Ben Fikret 17 yaşındaym 170 boy ve 60 kiloyum ısınınca 3.05 lik potaya tek el basabiliyorum air alert 3 çalıştım 15 haftalık program sonucunda sıçramamda %20 lik bir artış oldu.Normal dururken kollarımı kaldırınca yukarı 220cm geliyor.önceden 70 cm kadar zıplarken şimdi 85 cm rahat zıplıyorum hepinize tavsiye ederim hiçbir zararını da görmedim(eklem,bacak,baldır ağrıları hariç):)

Son düzenleyen: Moderatör: 12 Ekim 2008
    307KD bunu beğendi.
  2. Crespo

Crespo Yeni Üye

Beğenileri:
    222
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    arkadaşlar ben bu spora smaç basmak için başlamıştım , kalf + leg extansion yapabildiğiniz kadar yapın , sğuat ı yürüyerek yapın , vücudunuzda yağsız sa basarsınız , benim kendi vücut resimelrim konusunda ilk fotolarıma bakarsanız üst taraf yok sadece bacaklarım çok iri ama nerdeyse kafam la çembere deyecektim o zaman ki boyum 1.87 falan ...

3. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    Evet o zamanlar boyun 1.87'ydi. Şimdi 1.90'ım diyorsun. Yalnız bacakların aşırı iri olması ağırlık açısından da dez avantaj olmaz mı? Adaleli, damarlı; ama define bir bacak daha etkili olmaz mı? Seninkiler defineydi; ama kalınlaşması belli bir noktadan sonra güçle beraber ağırlık da getirecektir.

Yürüyerek squat nasıl olacak, açıklar mısın? Her seferden sonra ayak mı değiştirelim; ileriye doğru bir adım mı atalım?

atakan_irresistable bunu beğendi.
  4. Rpac

Rpac Üye

Beğenileri:
    1.540
    Ödül Puanları:
    123
    Evet, hatta ileri doğru atılan bacak dizden kırılarak zeybekteki gibi dizden aşağısı yere temas edebilir.

5. CheLeKe$h

CheLeKe$h Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşLar.. smaç işi çaLışmaqtan başka birşey gerektirmez.. azim ve yeteneq.. ben 8. sınıftayken [boy 1.76 kilo 65] çok harika smaçlar atabiliyodm ve halada atıyorum... smaç basmak isteyenlere air alert3 ü tavsiye ederim bide çok ip atlayıp kaslarını gersinLer basmak isteyenler.. ve agresif zıplamalar yapın 1-2 sene içinde düzenli olarak çalışırsanız nba potalarına bile rahatlıqla smaç basabilirsiniz

6. spudd webb

spudd webb Üye

Beğenileri:
    168
    Ödül Puanları:
    53
    günde 20-30 bin ip atlayan oyuncu Keream Abdul Jabbar dır.:) herkes air alert demiş,etklili ama bir o kadarda riskli bir programdır.air alerti uygulamadan önce Pivot dergisi 2 kere zıplama geliştirme programı yayınlamıştı onu uygularsan daha iyi olur.nette var büyük ihtimalle aratınca bulabilrsin.öncelikle onu uygularsan dizlerin ve eklemlerin alışacaktır ondan sonra air alerti uygulayabilirsin.
    üsteki bir msj da air alertin ağrı yaptıpından bahsedilmiş.bunun öüne geçmenn tek yolu 15-20 dk ciddi ısınma yapmak.yoksa antremandan sonraki gün diz kapaklarından senfonik sesler gelebilir

7. spudd webb

spudd webb Üye

Beğenileri:
    168
    Ödül Puanları:
    53
    dün yazmayı unutmuşum:smaç için bacak kaslarının kuvvetli olması kadar bel ve karın kaslarının da kuvvetli olması lazım

8. Ludacris

Ludacris Yeni Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    Boyum 1.92 ama sadece potaya değebiliyorum. Calflarım vücudumun sanırsam genetik en gelişmiş bölgesi olmasına rağmen, ayrıca karnım da bi o kdr güzel çocukluqumdan beri mekik çalştıqım için... Sanırsam çalışmasız olmuo..

9. novizenj

novizenj Üye

Beğenileri:
    371
    Ödül Puanları:
    73
    zıplama patlayıcı kuvvet gerektirir. patlayıcı kuvvet geliştirmek mümkündür. ancak bunun için öncelikle genetik yapınızın uygun olması gerekir. kaslarınızda hızla seyiren kas fibrilleri ne kadar fazlaysa patlayıcı kuvvet geliştirmeye o kadar uygunsunuz demektir. siyahi sporcuların kaslarında fazla hızlı seyiren kas fibrili bulunduğu için beyazlara göre patlayıcı kuvvet geliştirmede daha şanslıdırlar. tabi istisnalarıda vardır. genetik olarak kaslarınız patlayıcı kuvvet geliştirmeye uygun değilse ne yazık ki yapabileceğiniz fazla birşey yok demektir. eğer doğuştan gelen bir atletik yeteneğiniz varsa bunu geliştirmek için yapılabilecek en doğru şey plyometric çalışmalar yapmaktır. bu çalışmalar vücut ağırlığı kullanılarak yapılır. bahsi geçen ''air alert'' isimli çalışma programı da bu çalışma prensibine göre geliştirilmiştir. zıplama, patlayıcılık ve sürat geliştirmek için yapılabilecek bazı çalışmaları linkte bulabilirsiniz. http://www.exrx.net/Lists/PowerExercises.html
    bu çalışmaların yanı sıra rutin antrenmanlarınızda (leg extension, leg curl) makisimal ağırlıklarınızın %40-70 aralığındaki kilolarla çok tekrarlı çalışmalar yaparak bacaklarınızı güçlendirebilirsiniz.

10. coombo5

coombo5 Guest

AIR ALERT yaz google a o programı uygula.

11. arespoem

arespoem Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    38
    air alert uygula ve dizini eline al.O program çok sakat bir program yapacak arkadaşlar dizlerinde aşırı yüklenme hissederlerse hemen çalışmayı bıraksınlar.

12. Bloodist

Bloodist Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    18
    smaç basmak için ömcelikle bacaklarını yay gibi kullanmayı öğrenmelisin .ben şu an 173 boyundayım 3.00 m ye değebiliyorum.1.85 falan olsam rahatlıkla smaç basarım.ayrıca smaç için el bileğinin çemberin 5 cm üstüne çıkması yeterli şonuçta topu bileğini bükerek içeri atıyorsun.30-40 cm ye gerek yok

13. novizenj

novizenj Üye

Beğenileri:
    371
    Ödül Puanları:
    73
    keşke çemberin 5cm üzerine çıkmak yeterli olsa. ben 3.20ye değebiliyorum ama smaç yapamıyorum. basketbol topunun çapı 25cm olduğuna göre ve smaç yapmak için topun tamamının çemberin üzerine çıkması gerektiğine göre 3.05m yüksekliğinde olan standart ölçülerdeki bir potaya smaç yapmak için en az 3.30a çıkmak gerekir. tabi topla birlikte zıplamanın daha zor olduğunu ve her zıplamada aynı yüksekliğe çıkamayacağımızı dikkate alırsak rahat bir şekilde smaç yapabilmek için 3.40m gibi bir yüksekliğe çıkmak gerekir.

307KD bunu beğendi.
  14. FearTR

FearTR Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Bu topu kavramaklada ilgilidir çoğu insan çemberi geçer ama smaçlayamaz bunun sebebi kavrayamamakla ilgili bunun için parmak ucu şınav faydalı olabilir

benim boyum 1.83 kola açıklığım 1.71 malesef ondan dolayı anca potaya deyebiliyorum kolumu kaldırdımda 2.26 ya gelio yaklaşık 83 cm civarı zplasamda gnede smaçlayamıyorum

bu arada esneklikde çok önemlidir en güçlü kas esnek kastır ... örnek: Kadour Ziani kendisi 1.78 ayağıyla potaya deyiyo xD 720 smaç wuruyo adam bacaklarını ikiye ayırıyo resmen

zıplama genetiktir ama geliştirilebilir ...

Son düzenleme: 16 Haziran 2009
  15. welrocken

welrocken Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul, Ümraniye
    öncelikle boyum 1.70 kilom 55 airalerti uyguluyorum. henüz bitirmedim. Biraz ısınırsam 3.00 metre ye deyebiliyorum , 3.05 lik bir potanın panyasına 6-7 cm deyiyorum. smaç basamadığımız için bir yöntem geliştirdik. potanın yaklaşık 1.5 2 m gerisine bir bank koyduk üstüne babalıkları koyduk (devrilmemesi için) bankın yaslanma yerinde zıplıyoruz (koşarak) bankın yaslanma yeri yerden yaklaşık 60cm yüksek. yaklaşık 2m ileri doğru bankın üstünden zıpladığımda potaya her türlü çift el smaç vuruyorum. Potamız demir elleri biraz acıtıyor. Ve de smaç basmak için potayı 10 cm geçirmek gerçekten yeterli. Çünkü topu içeri vurduyorsun sadece parmaklarınla ittiriyorsun. Asılmak istiyorsan 20 cm 25 cm geçmen lazım (hem asılıp hem topu içeri vurmak için) Air Alert 3 yapın ve yanında derginin verdiği programdaki merdiven hareketini yapın ya da onu yapmasanız bile günde en az ard arda 300 *2 merdiven basamağı çıkın (600 basamak) aralarında çok fazla süre olmasın. bunun yanında şınav ve mekik havada asılı kalmak için çok önemli vede potaya asıldığınızda kol ve göğüsü birleştiren yer çok ağrıyor bunu önlemek için şınav ve biraz ısınma yeterli. Biraz uzun konuştum kusura bakmayın :) NBA potalarından bulabilirseniz potayı elinizle 10 cm geçmeniz yeterli smaç için topsuz da asılabilirsiniz böylece. NBA potaları nın çemberleri yaylıdır vurduğunuzda aşağı sarkar. Bu yüzden 10 cm kesinlikle yeterli. ama 10 cm geçtiğinizde hareket yapmanız çok zor değirmen bacak arası vb.. Tşkkürler
    AİR ALERT 3

PİVOT DERGİSİNİN VERDİĞİ ANTRENMAN

Bu arada sanırım biraz zayıfım kemiklerim gözüküyor.
    Bana diyet verebilecek biri konu başlığı önerirse veya mesaj atarsa sevinirim. (Yağ almak istemiyorum kas almak istiyorum :p )
    bir de boy uzatmak için neler yapabilirim bunu öğrenmek istiyorum.
    tekrar teşekkürler :)

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 01:45 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 01:31 ----------

tatt ın dediği bu olabilirmi;
    http://www.******/index.php?d=345
    1- İki bacakla yukarıya doğru zıplama
    Atletik bir duruşa geçin. Kalça ve dizinizi kullanarak aşağı doğru inin. Zıplayın ve ulaşabileceğiniz en yüksek noktaya ulaşın. Kalça ve dizleriniz bükük şekilde yumuşakça yere inin. 5 tekrardan 2 set yapın.

2- Tek bacakla yukarıya doğru zıplama
    İki bacak hareketinde olduğu gibi zıplayın, ancak bu sefer tek bacak üstünde zıplayın ve aynı bacak üstünde yumuşakça yere inin. Her bacak için 3 tekrardan 2 set yapın.

3- Tek bacakla geniş atlama
    Dizleriniz hafifçe bükük tek bacak üzerinde durun. Dizlerinizi aşağı indirin ve en uzağa olacak şekilde ileriye doğru zıplayın. Aynı ayak üzerinde yavaşça aşağı inin. Her bacak için 3 tekrardan 2 set yapın.

4- Dumbbell lunge
    Ayakta düz bir şekilde duruyorken kalçanız yere paralel hale gelene dek tek bacağınızı uzun bir adımla ileri atın. Geri gelin ve diğer bacakla da aynı hareketi tekrarlayın. Her bacak için 8-10 tekrardan 3-4 set yapın.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 02:52 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 01:45 ----------

Yaşın kaçtı?

http://www.ekolay.net/kadin/BKI/?gclid=CPuN_96H06ICFY0z3wod4Wo1yw
    buradan ideal kilonu hesaplayıp bir diyete başlayabilirsin. Veya vücudunu toplayabilirsin. Body ile.. Başarılar, boyun süper :D

16. nureddin

nureddin Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Eskişehir
    konunun üzerinden epey zaman geçmiş ama araştıranlar için belirtmek istedim. yıllardır bu konuyu araştırıyorum dolayısıyla bir takım birikimlerim oldu. zıplama programlarının genelinde yapılan hata patlayıcı güç yerine dayanıklılığı arttıran çok tekrarlı egzersizler içermeleridir. bunlar tabi ki faydalıdır ama bizim istediğimiz sabahtan akşama kadar 60 santim zıplayabilmek değil, daha kısa bir süre boyunca çok yükseğe zıplayabilmek. kasların hacim ve kuvvetini arttırmakla definasyon yapmak arasındaki farka gibi.

yani yapılması gereken yüzlerce tekrar değil maximum güç ile yapılan az tekrarlar örneğin yukardaki arkadaşın paylaştığı programdaki gibi "Zıplayın ve ulaşabileceğiniz en yüksek noktaya ulaşın." , her tekrarda maximum zıplayışınızı yapmaya çalışmalısınız. yapamıyorsanız biraz bekleyip yeniden deneyin. michael jordan bir röportajında zıplamak için özel antremanlar yapmadığını sadece sürekli smaç basmaya çalıştığını söylüyor. smaç denerken maximum sıçrayışınızı yaparsınız ve buda sıçramanızı geliştirir. mesela milli bilek güreşçilerimizden birinin (adını hatırlayamıyorum kusura bakmayın) direk vs sabit birşeyi b.güreşi yapar gibi tutarak tüm gücüyle çektiğini duydum. mantık aynı maximum güç ile çalışma.

kendi eksiklerinizide analiz etmeniz gerek, fazla kilolar mı, zayıf bacak kaslarımı, yoksa esnek olmayan bacaklar mı?

(patlayıcı güç = hız+kuvvet) bacak kaslarınızın hızlı kasılabilmeleri için esnek olmaları gerekir, mesela arka bacak kaslarınız esnek değilse dizinizi hızlı bi şekilde açmanıza müsaade etmez. Kadour Ziani 1.78 boyunda ve dünyanın en iyi smaçörlerinden biri önceki mesajlardan birinde de ne kadar esnek olduğuna değinmiş arkadaş, ayağıyla çemberin kenarına sıkıştırılmış bir topa vurabiliyor ve bildiğim kadarıyla 147 santim zıplıyor kendiniz de araştırabilirsiniz şimdi tekrar arattım ve 61 inch (155cm) gibi bi rakam çıktı karşıma. neyse anlıcağınız adam mutant gibi zıplyor :) birde günde 4 saat streching yaptığını duydum ne kadar doğru bilmiyorum biraz abartı gibi geldi ama mesleği smaç basmak sonuçta adamın:)

benim boyum 1.85 kilom 70 çevresinde değişiyor.çıplak ayakla durduğum yerden 243cm ye dokunabiliyorum ayakkabı ile 2.45, kulacım yaklaşık 1.95 yani biraz kol avantajım var:) 3-4 sene önce air alert programının ilk 7 haftasını tamamlayabildim, normalde 15 hafta sürüyor. bir yerden sonra ölümcül bi hal alıyor egzersizler ve yüzlerce tekrar yapmaya başlıyorsunuz. ilk haftalar da tekrarlar makul düzeydeydi ve 2. haftanın sonunda sıçramam 7-8 santim arttı ve ilk defa smaç bastım, harikaydı:) bileğim 5 santim üstüne çıkıyordu çemberin elim 20 santim yani 3.30 yapıyor yaklaşık. neyse 2. haftanın sonunda 7-8 santimlik bi artış oldu ve sonraki 5 hafta boyunca hiç artış olmadı. sebebi ise bana göre tekrarların artmasıydı ilk haftalarda her tekrarda sıçrayabildiğim kadar yükseğe sıçrıyordum ama sonraki haftalarda 100 tane plyometrics yapmaya kalkınca mümkün olmuyor ki o kadarlada bitmiyor diğer hareketlerin tekrarları şaka gibiydi :D yani demem odur ki air alertin hareketlerini yapın gerçekten faydalılar ama tekrarları değil ağırlığı arttırmanız gerekiyor dayanıklılık yerine yükseklik kazanmak için sakın ensenize bar felan almaya kalkmayın zıplarken hatta dumbell bile tutmayın, felç kalabilirsiniz onun yerine bilek ağırlıkları takın veya bir minder kucaklayın yada ağırlık topu tutun.

3.30'a ulaşmak topu tek eliyle tutabilenler için yeterli ama maç içinde değişik pozisyonlarda basabilmek için biraz daha geliştirmek gerekiyor. bileğe sıkıştırarak smaç basmak için ne kadar yükseklik gerektiğini bilmiyorum. inşallah bu bilgiler işinize yarar.

Son düzenleme: 1 Ocak 2011
  17. Murat #14

Murat #14 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Basketbol
    Yer:
    İstanbul
    Arkadaslar ben 15 yasındayım 2.01 boyum 80 kg yim 3.05 lik potaya cok rahat asılıyorum Air Alert 3 e basladım cok faydalı bi program okulda ögle arasına kızlar bakarken smac vuruyorum :) gerçekcen cok zevkli birseythums:

18. Kara Kalem

Kara Kalem Üye

Beğenileri:
    137
    Ödül Puanları:
    43
    Boy 1.83 (Ayakkabısız)
    Elimi kaldırdığımda 2.30 civarı (Ayakkabısız)
    Kilo 74.

1 adım alarak 3.05 lik potaya değebiliyorum. Ellerimi arkaya atmadan ve koşarak zıplayamıyorum. Bunun sebebi basketbol geçmişimin olmaması olabilir. Tanıdığım herkes koşarak daha iyi zıplıyor. Bu durum neden bende farklı? Bu yaştan sonra (18) basketbol oynasam, bacak kaslarımı geliştirsem ve kas oranımı yükseltirsem zıplamamı hatırı sayılır bir ölçüde artırabilir miyim?

Teşekkür ederim.

Son düzenleme: 20 Aralık 2011
  19. mutsuzbodyci

mutsuzbodyci Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Hmm boyun smaç için yeterli ama elini kaldırınca 2.30 oluyorsa uzunluk kolların biraz kısa gibi. Senin koşarak zıplayamama sebebin diğer arkadaşların kadar atletik olamamandan olabilir , sonuçta herkes sporcu olacak diye bir kaide yok.
    Öteki soruna gelince ; yaşın henüz geç değil , squat , deadlift , leg press gibi hareketlerle bacak kaslarını güçlendirip polymetric antrenmanları yaparsan ve uslu bir çocuk olursan, belki bir gün sen de potaya smaç basabilirsin.

Rica ederim.

20. umut3544

umut3544 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    konu üzerinden geldim buraya. boyum 1.83 sıçramam 60 cm idi. kol uzunluğu 50 cm dersek, 290 potaya rahat çift el çift ayak basardım eskiden. şimdi yaş ilerledi ama pivot dergisinin o programını ve youtubeda bir takım videolar var bunları tavsiye edebilirim genç arkadaşlara. link isteyen varsa yollarım. herkese iyi çalışmalar...

Sayfayı Paylaş