sizce programim nasıl?

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve army tarafından 18 Nisan 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. army

army Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    öncelikle herkese slm. foruma yeni katıldım programim hakkında sizlerin görüşleri benim için cok faydalı olacak.

salı ve persembe günleri aksam 6 da antremana başlıyorum ilk olarak 8.5 km.de 40 dk. yürüyorum sonrasında 400 düz mekik 150 kadar da ters mekik cekiyorum. 10 dk. kadar bisiklete biniyorum ve sonra 15. dk. kadar da uzay bandında 200 cal. yakıyorum. toplam 700 cal. yapıyor.

cumartesi ve pazar günleri de salı, persembeye ek olarak bisiklet ve uzay bandıyla 300 cal. daha yakıyorum. toplam 1000 cal. ve yine ek olarak 200 mekik daha cekiyorum.
    bunların yanında hocamın da uyarısıyla ağırlık adına hiç bir sey yapmıyorum. cok kiloluydum simdi normale yaklaştım ama yinede biraz fazlam var kollarım da ve göbek çevremde sarkmalar oluştu.

bu programı yaklasık 4 aydır uyguluyorum.

diyete gelince belirli bir diyetim yok herseyden azar azar yiyorum. sadece beyaz ekmek yememeye calısıyorum, yağ yakıcı fln. da kullanmıyorum.

programım hakkında yorumlarınız ve sarkmalar için önerileriniz için simdiden tesekkürler...

Son düzenleme: 18 Nisan 2009
  2. Deli333

Deli333 Yeni Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    0
    4 aydır uyguluyorum demişsin ama 4 ayda bu diet ve cardio ne kazandırdı yazmamışsın.

3. army

army Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    yaklasık 20 kilo verdim

4. sercio

sercio Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    Aynen devam.

5. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    lütfen ciddi manada yorum katabileceksek mesaj yazalım..
    50 tane üyenin "aynen devam", "güzel program" vs dediğini ve başlığın durumunu hayal edebiliyormusun..

bonatschi ve saydam bunu beğendi.
  6. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Kardio idmanlarınızı mekikle desteklemeniz güzel bir şey, ancak burada bilmeniz gereken şey mekik temel bir kardiyo idman şekli değildir.

Mekik mide kaslarınızın gelişmesini sağlayan hareketlerdendir.
    Sizin burada 400-500 gibi çok yüksek rakamlarla mekik çekerek anaerobik özellikte bir idmanı aerobiğe çevirmeniz anlamsız olacaktır.

Eğer mekikten beklentiniz aerobik idmanlarla yağ yakımını desteklemekse bunu mekik dışı aerobik çalışmalarla yapmanız çok daha mantıklıdır.

Eğer mekikten beklentiniz mide kaslarınızı geliştirmek ve özellikle belli bir vücut yağ oranına düşünce mide kaslarınızın belirginliğini ortaya çıkarmaksa bunun için mide idmanı sistemleri bellidir ve tek seferde 400-500 kere düz mekik çekmek mide kası gelişiminize yarardan çok zarar verir.

Mide çalışmaları ile ilgili birçok başlık var ama temelde mide egzersizleri gerilim prensibine bağlıdır ve her kas grubu gibi gereğinden fazla çalıştırılmamalıdır.

Midenizin mesela 3 spesifik bölgesi için 3-4 setli çalışmalardan toplamdan 10-12 set arası bir programla mide çalışmanız gelişim için yeterlidir.

Bunun yanı sıra düz mekik çekmekten ziyade crunch gibi gerilim prensibinin öne çıktığı hareketleri tercih etmeniz ve tek hareketten ziyade 3 farklı bölgeyi çalıştıran alternatif hareketlere yönelmeniz hem gelişiminiz açısından faydalıdır hem de düz mekik hareketinin olası bel sakatlıklarına yol açma riskinin önüne geçmenizi sağlar.

Beslenme konusu ise bütün kardio idmanlarınızdan daha önemlidir.
    Her şeyden azar azar yemeniz güzel bir şey ancak ne yediğinizi bilmeniz de en az bunun kadar önemlidir.
    Çok sık ve küçük öğünlerle beslenmeli, aldığınız besinlerin zamanlamalarına, glisemiks endeks düzeylerine, hangi saatte hangi besinleri tüketmenin yağ oluşturma riski taşıdığına dikkat etmeli ve bunlar dahilinde kendinize bir beslenme programı oluşturmalısınız.

Özellikle istediğiniz kiloya ulaştıktan sonra kas geliştirme egzersizlerine başladığınızda, edindiğiniz beslenme disiplinin önemi de son derece artacaktır.

Bu konuda sayfalarca yazılıp çizilebilir.
    Size önerim beslenme forumundaki ilgili başlıkları inceleyip beslenme ile ilgili kafanıza takılacak daha spesifik soruları forum üyelerine danışmanızdır.

army ve Last of the Mohicans bunu beğendi.
  7. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Sayın bonatchinin söylediklerine aynen katılıyorum ve bence mekik için yağ oranınızı yüzde 10lar seviyesine gerilemedikçe antremanda zaman kaybetmemek gerekiyor.

Ayrıca kardio egzersizleri yeterince karın kaslarınıda çalıştırıyor.

Yağ seviyesi düşmedikçe karın kaslarının gelişmesi bir anlam ifade etmez. Ayrıca bu kişiyi daha fazla yağlı ve sisman gösterebilir.

Birde mekik hareketini bir çok sporcunun duzgun yapmadıgını görüyorum. Mekikteki esas amaç yavas yavas kalkarak yavas yavas inmektir. Böylelikle 10. tekrarlarda zaten karın bölgenizde bir acı hissediceksiniz. Ancak insanlar mekik çekiyorum diye hızlı hızlı hareket ediyorlar. Buda Disk kayması gibi sorunlara yol açabilir.

12-15 tekrar ve 3 set yapsanız zaten yeterli olucaktır ayrıca.

saygılar.

Deli333 ve army bunu beğendi.
  8. Deli333

Deli333 Yeni Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    0
    mekik konusunda coyote ye katılıyorum, sırf tekrar yüksek olucak diye bele, boyuna yüklenenler var. aman dikkat. bel fıtıgı, boyun fıtıgı body hayatınıza darbe vurur. yanlış hyper extensionlar (ters mekik), yanlış barbell curl ler direk bel fıtıgına sebebiyet.

edit : unutmusum bu arada, 4 ayda 20 kilo gayet iyi bence. iyi çalışmalar

army bunu beğendi.
  9. army

army Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar sarkmalar için ne önerirsiniz? kimse bu konuda yorum yazmamış

Sayfayı Paylaş