Sizce kalori ne kadar önemli ?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve elite35 tarafından 18 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Hepimiz yani bu sporla uğraşanların işi kaloriyle değil de, karbonhidrat ve proteinledir genelde.
    Aslında atladığımız bi husus var gibime geliyor: kalori. Evet bu kalori tam olarak bize enerji veren şey olsa gerek.
    Baktığınız zaman kaliteli proteinli, kaliteli, kompleks karbonhidratlı beslenen birinin tabi ki kas gelişimi iyi olacaktır diye düşünebiliriz.
    Ama nedense bu besinlerde (örn: tavuk göğsü, lor peyniri, makarna, bulgur) kalori çok düşük. Ve bu tarz beslenildiğinde vücut enerjisi düşük oluyor.
    Bunun kas gelişiminde ve vücudun kendini tamir etmesinde olumsuz bir etkisi olduğunu düşünüyorum. Sizin görüşleriniz nelerdir ?
    Bu da Elliott'dan bir video: Biraz değinmiş konuya.
    Abur Cubur Yemek Sizi Daha Mı Güçlü Yapar ? | Vücut Geliştirme TV

2. romeofek91

romeofek91 Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    18
    Bir makale okumuştum profesyonel sporcuların bile günlük aldıkları kalorinin ancak %20-%30'unu yakabildiklerini yazıyordu bazal metabolizma diye bişey var 100 kiloluk bi erkek tv başında 24 saat geçirse 2200 kalori yakıyor birde N.E.A.T.’ İngilizce ‘non-exercise activity thermogenesis’ diye bişey var mesela gazete okurken soru çözerken çeşitli beyin egzersizlerinde harcanan kilolar bi haber görmüştüm dünya satranç turnuvasında adamın biri 14 saatte 6 kilo vermişti birde şöyle bir olay var 500 kalorilik bir havuç yemekle aynı değerde bir waffle yemek bir değil tabikide kalorininde bizim için en iyisini almalıyız şöyleki;
    1 gr. Karbonhidrat = 4 kalori (kcal)
    1 gr. Protein = 4 kalori (kcal)

1 gr. Yağ = 9 kalori (kcal)

Biz kalorimizi alırken komplex karbonhidrat (bulgur,esmer pirinç,esmer makarna v.b) hayvansal proteinleri (peynir,tavuk,et,hindi v.b) ve sağlıklı yağları (kuruyemiş zeytinyağı v.b) bunlardan alırsak tabikide daha iyi olur güç meselesine gelirsek bence sağlıklı beslenmek güçlülük sağlar löp löp yağlı biriyle sağlıklı beslenen fit biri aynı güçte değildir fit tabikide daha güçlüdür tıknaz 60-70 kilo adamların 120 kiloluk adamları bilek güreşinde yenebildiği gibi

Kalori vücutun yakıtı bu doğru ama şöyle vücudunu araba gibi düşünürsen kurşunsuz benzinmi,dizelmi otogaz lpgmi daha iyi :)

thekinger bunu beğendi.
  3. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Beslenmede kalori miktarından önemli bir şey yok.

Bekci bunu beğendi.
  4. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Bu makaleyi konuyu açmadan önce okumuştum. Fakat benim sorum kalorinin kas gelişimdeki işleviyle alakalı. Tabi biraz dolaylı olarak değinmiş oluyorum. Ama sonuç olarak bahsettiğiniz kompleks karbonhidratlar ve hayvansal proteinlerin verdiği kalori miktarı çok düşük. Yani bu olumsuz etki yaratıyor olabilir mi ? Aslında sorum buydu.

Kalori miktarı tabi ki de çok önemli. Fakat sağlıklı beslenildiğinde bu miktar çok düşük oluyor. Ve vücut enerjisi düşebiliyor.
    Kaloriler vücudun kendini onarmasında bir yakıt olduğuna göre bu kadar düşük kaloride vücut kendini ne kadar onarabilir ?...

5. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Sağlıklı beslenildiğinde derken, bulk yaparken de sağlıklı beslenebilirsin. İlla ki düşük olmak zorunda değil. Kastettiğin sanırım yağ yakımı sırasındaki kalori düşüşü. Tahmin ettiğin üzere bu dönemde vücudun toparlanması daha zor olacağından protein ve yağ miktarına normalde olduğundan daha özen göstermek gerekir. Antrenman yoğunluğunu azaltmak da yardımcı olur.

6. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Yok aslında ikisi de değil yani konuda bahsederken bi video da atmıştım. Abur cuburların kalorisi sağlıklı besinlerden oldukça yüksek.
    Acaba diyorum vücut böyle yüksek kalorilere ihtiyaç duyuyor mu ? Vücut arada şaşırtmaya gelir mi ?

7. washburn

washburn Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    izmir
    kompeks karbonhidratın kalorisi düşük diyosun ama günde 300gr karbonhidrat alsan esmer makarna, pirinç yada bulgurla yaklaşık 1100 kalori yapıyo. içine koyacağın 20gr zeytinyağı ile 1300ü bulur

8. thekinger

thekinger Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    38
    Ben kalori hesabına göre besleniyorum. Bunun için bir programım var telefonda her öğünde yediklerimi ve tüm egzersizlerimi kayıt altına alıyorum.
    Yağ yakmaya çalıştığım için almam gerken kaloriden daha az allıyorum. son 3 aylık ortalamam bu şekilde. Yaklaşık 8 kg verdim ve yağ oranım %17,5 den %14 e indi. Fakat kas kaybım 4,4 kg çıktı. Ne yaparsan yap kas kaybı yaşanıyor bu şekilde beslenince.
    Tabi benim beslenmemde suplement yok onu belirteyim.

9. Bekci

Bekci Üye

Beğenileri:
    6.189
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    EU
    kas kaybinda egzersiz yapip yapmaman ve bu yediklerinin ne kadarinin KH ve proteinden aldigininda önemi büyük.

10. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Çok büyük kuvvet kaybı olmadıysa sonuç yanlış. Salonlarda yağ oranı falan ölçtürmeyin, o aletler doğru ölçüm yapmıyor.

11. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Ben de bu yüzden pek kalori düşürmeye cesaretim yok açıkçası. Ve senin bu kadar kas kütlesi kaybetmen oldukça kötü bi durum. 4,4 kg kas kütlesi demek temizinden 3-4 ay demek.

12. Bekci

Bekci Üye

Beğenileri:
    6.189
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    EU
    Ilave etmek isterimki yazilanlarda eksik olan birseyler var,Protein ve kH larin enerji karsiligi gr.basina 4 er kaloridir oke buraya Kadar tmm fakat bunlarin vücutta isleyisi ve görevleri farklidir,vucutta proteinler malzeme,KH lar ise isci görevi görürler,yani yapacak oldugumuz diyette her ne icin olursa olsun(Kilo,alip yada verme)bunlarin dengesini tam oturtmak sarttir,isci olmadan malzemeyi kullanamazsiniz,malzeme olmadan da iscilerin bir isi olmaz.

elite35 bunu beğendi.
  13. thekinger

thekinger Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    38
    Kuvvet kaybim yok, bu surecte bir omuz sakatligi yasadim ve agirlik antremanlarina 3 hafta ara verdim. O sirada kardiyo ve karin calistim. Elbetteki boyle ara verim donunce 1 hafta adaptasyon gerekiyor. Onu atlattiktam sonra normal agirliklara gireboldigimi gordum. Ancak omuz cok hassas bir eklem ve bu yuzden riske etmek istemedim. Onceki calistigim agirligin %75 i ile calisiyorum. Bu kaslarimi zinde tutarken ayni zamanda definelik sagliyor. Ne kadar dogru bilmiyorum ama salonda olcrn alet kaybin bu oldugunu soyledi. Acikcasi kollarim ve bacaklarimda incelme oldu. Ama yaglarin gitmeside bu incelmede etkili oldu. 48 bedrn pantolon giymeye basladim. Once 50 bedeb biraz sikarak oliyordu.

14. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Salonda ölçen aletler genellikle çöplüktür. 8 kilo verince ölçü kaybetmek normal, kol ve bacaklardan da yağ gidiyor. Bunun haricinde karbonhidrat miktarı da azaldığı için vücut kaslardan su atıyor ama bunlar kas kaybı anlamına gelmiyor. Kas kaybının en önemli göstergesi güç kaybıdır.

Bekci bunu beğendi.
  15. Bekci

Bekci Üye

Beğenileri:
    6.189
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    EU
    @doxux yazdıklarını şu an ben yaşıyorum,nekadar yazmış olduğun neden ve niçinlerini bilsemde insanda istem dışı bir moral bozukluğu oluyor,vayyy be iki haftada eridi gitti dağ gibi adam diyorum,her aynaya baktığımda:)

16. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Haha, aynı durumdayım. Yağ yakıyorum güya, pek disiplinli olmasa da. Hanıma soruyorum çok mu ufaldım ben diye, saçmalama diyor :) Psikolojiden kaçış yok, zaten burada yazmanın bana en büyük faydası kendime terapi uygulamış olmak ve kendimi gaza getirmek :)

requ. ve Bekci bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş