Sizce Boksa Başlamalımıyım

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve Baleagle tarafından 12 Haziran 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. Baleagle

Baleagle Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba arkadaşlar 16 yaşında 1.79 boyunda 63 kiloyum tek seferde çift elle nizami 45 barfiks tek elle 15 barfiks, bırakmadan 50 şınav, yorulmadan 50 mekik çekebiliyorum 3 km aralıksız koşabiliyorum hiç tıkanmadan İstanbul koşusunda derecem dahi var içimde her zaman olan büyük bir boksör olma isteği var gerçekten çok istiyorum fiziğim falan tam olarak yerinde o yönden hiçbir sıkıntım yok sizce ne yapmalıyım kendimi boksta değerlendirmelimiyim birde çok ciddi düşünüyorum eğer boksör olursam birgün dünya şampiyonu olarak bile görebilirsiniz Allah izin verirse Bilgili arkadaşlardan ricam beni doğru yönlendirmeleri zira yaşım daha küçük teşekkürler..

2. themertyildiz

themertyildiz Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    103
    S- Vücut Geliştirme ile birlikte başka sporlar ile meşgul olmam gelişimimi engeller mi?
    C- Bodybuilding nasıl göründüğünüz için değil nasıl hissettiğiniz için önemlidir.Vücut sağlığı için kasları çalıştırmak son derece önemlidir.Vücut Geliştirme ortak ve gerekli spor olduğundan tüm branşlara katkı sağlamaktadır.

1) Boksa başlamak istiyorum. Boks ve Vücut Geliştirme'yi birlikte yapabilir miyim ?

Tabi ki evet. Fakat bu sizin için çok yorucu ve çok zor olacaktır. Eğer bunu yapabilecek vaktiniz ve haliniz olduğuna inanıyorsanız yapabilirsiniz. Beslenmenize çok dikkat etmelisiniz. Çünkü vücut geliştirme yaptığınız sırada vücudunuzun zaten büyük bir miktar proteine ve gelişmiş* karbonhidrata ihtiyaç duyacaktır. Bunun üzerine birde boks antrenmanlarınızda yaptığınız kardiyo antrenmanları ve yine vücut kaslarınızı yoracak antrenmanlar eklendiğinde vücudunuzu çok çok iyi beslemeli ve dinlenmek için gereken zamanı iyi ayarlamalısınız. Örn : haftada 3 gün body yapıyorsanız araya dinlenme günü koymalı , 2 gün boks antrenmanına gitmeli ve tekrar bir gün dinlenme koymalısınız. Arka arkaya yapmanız vücudunuz için kabus olur.

2) Amacım boksör olmak. Fakat kendimi güçsüz hissediyorum. Boksa başlamadan önce nasıl güçlenebilirim ?

Kısıtlı vaktiniz olduğunu düşünerek işin kolayına kaçalım. Öncelikle boksta en önemli kaslar omuz , bacaktır. Bu yüzden omuz ve bacak kaslarınızı iyi çalıştırmanız ve onlara iyi kondisyon kazandırmanız gerekir. Bu yüzden güç ve hacim çalışmalarının yanı sıra definasyon çalışmalarıda yapmalısınız ve iki tip kas fibrilini birlikte geliştirmelisiniz. Az ağırlık çok tekrar ve çok ağırlık az tekrarı beraber yapmanız gerekecektir. İkisinden birini seçmeniz gerekirse çok tekrar az ağırlıktan yana kullanın. Boksta hız , güçten çoğu zaman daha önemlidir. Bacak kaslarınızıda squat , leg press gibi çalışmalarla güçlendirmektense koşu , ip atlama gibi çalışmalar ve interval ile çalıştırın. Bunun yanı sıra boksta çok önemli bir diğer kasta mide kaslarıdır. Bunlarıda çalıştırmalısınız. Bu üç kas grubuna ağırlık vermek üzere ; sırt , göğüs kaslarıda önemlidir.

3) Dövüş sanatlarıyla ilgileniyorum. Vücut geliştirme yapmak bana ne gibi yararlar ve zararlar sağlar ?

Çok dikkatli olmalısınız. Dövüş sanatlarında en önemli şey esneklik ve hızdır. Bu yüzden vücut geliştirme yerine fitness'ı tercih etmeniz daha hayırlı olur. Bunun dışında kaslarınızı çalıştırdıktan sonra esneme hareketleri yapmaya çok dikkat etmelisiniz. Kaslarınızı geliştirirken esnekliği sağlamak çok zor ve acı vericidir. Ama başarabilirsiniz. Bu kaslarınızın gelişimini oldukça yavaşlatacaktır. Çünkü esneklik sağlayıcı hareketler kaslarınızı uzatacaktır. Kaslarınız uzadıkça yayılacaktır ve hacimlenmenizi yavaşlatacaktır. Sağladığı yararlar ise kesinlikle güç olacaktır. Şunu unutmayalım. Güç oyunu bozar. Ama hem güçlü olmak , hem oyunu bilmek , oldukça avantajlı olur.

2157 ve Baleagle bunu beğendi.
  3. Baleagle

Baleagle Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    teşekkürler başka düşüncesi olan arkadaş varmı ?

4. Aikidojo

Aikidojo Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Boks candır aslan başla. Yumruklarını en iyi kullanan boksördür. Kavgada en çok boks kullanılır. MT-KB de güzel ama boksu kesinlikle öneririm. Eğer tekme, diz, dirsek, boyundan yakalama, biraz da boğuşma vs arıyorsan senin sporun Muay Thai olur.

boksa başla sen be :)

Sayfayı Paylaş