Sizce çalışmam nasıl?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Simurg tarafından 17 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. Simurg

Simurg Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhabalar.20 yaşındayım.Boyum 178,kilom 64. 1 ay önce başladığım ve yavaşça arttırdığım programım son haliyle şu şekilde.40 dakika tempolu koşu yapıyorum(300 metre koşu,50 metre yürüme şeklinde).Ardından sırayla 30 şınav,30 mekik,30 serbest squat,30 ters mekik,30 adet 4 kg dambılla kol çalışması yapıyorum.Ardından esneme hareketleri yapıyorum.Son olarakta bacak,karın ve kol esnetmeleri yapıyorum.Ve çalışmamı 1 saat sonunda bitiriyorum.Şimdi merak ettiğim şeylerse şunlar.Bu şekilde kendi imkanlarımla 1 yıl içinde iyi bir vücut elde etmem mümkün mü?Ama iyi vücuttan kastım hantal iri yarı bir vücut değil.Hızlı,dayanıklı ve esnek bir vücut istiyorum.Şahsen dövüş sanatlarına merakım var ve 1 yıl sonrada kung-fu ya başlamak istiyorum.Bir yandanda bacak esnetme çalışmalarımda zorluyorum ve tamamen bacağımı açar hale getirmeye çalışıyorum bu yüzden.Bu çalışmanın beni yavaşlatması,hantallaştırması gibi bir tehlike var mı?Bruce Lee gibi bir vücut elde etmem mümkün mü düzenli çalışmayla?Kondisyonum arttıkça ne tür eklemeler yapmalıyım?Yada ne tür değişiklikler daha iyi olur?Önerilerini ve düşüncelerinizi merakla bekliyorum.Teşekkür ederim.

Son düzenleme: 17 Ağustos 2007
  2. KaRaBaSH

KaRaBaSH Üye

Beğenileri:
    35
    Ödül Puanları:
    0
    Koşudan sonraki vücut egzersizini daha sistemli -örneğin tüm vücudu göğüs-omuz-sırt-triceps-biceps-bacak-karın sırasıyla çalıştırmak ve bu çalışmadan hem önce hem sonra esneme yapmak gibi- yaparsan daha iyi olur. ayrıca anladığım kadarıyla kondisyona yönelik çalışıyorsun, bu anlamda hiç bir harekette 10-12 tekrarın altına düşmemelisin, o anlamda doğru yapıyorsun diyebilirim. vücudun oldukça iyi şekillenecektir, varolan kaslarının ayrıntıları belirginleşir.. tabii gene de en sağlıklısı vücudunun fotoğraflarına göre yorum yapmak olacak..

gene de ben bu forumdaki bilgi cevherlerinin yanında hiç bir şeyim, daha kapsamlı öneriler gelir diye düşünüyorum.

3. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    Aslına bakarsan burası vücut geliştirme forumu.Bu sorunu uzak doğu sporlarıyla alakalı bir foruma sorman daha doğru olurdu.

4. CENTAUR

CENTAUR Guest

Aynı bizim çalıştığımız gibi ağır basarak ve aynı antrenman sistemini uygulayabilirsin, antrenmanların bağzen kuvvet artırıcı çalışmalar içerebilir yani ağır kilo az tekrarda çalışabilirsin, merak etme irileşmek, kas inşaa etmek kolay değil, body çalışıyorsun diye iri yarı bodyci olunmaz body ci gibi yaşayınca olunur. Yüksek kalorili, protein ve karbonhidratça zengin beslenmediğin sürece belli bir seviyenin üstünde büyüyemessin ve fiziksel kuvvet, dayanıklılık, sürrat gibi artı yönlerinide kazanabilirsin tabiki, yalnız 4 kg lık dumbella 30 tekrar pekte bilinçli bir çalışma değil, ağırlık çalışmak için elindeki tek imkan o 4kg luk dumbel ise unut gitsin veya yeterli ağırlık malzemesi tedarik et, en iyisi vücut geliştirme yapabileceğin bir salona başla bence haftada kaç gün kungfu antrenmanı yapacaksın kaç gün ağırlık çalışacaksın bilmiyorum o yüzden bi antrenman programı önermekte pek doğru olmaz aslında.

5. Simurg

Simurg Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    CENTAUR anladım o zaman ağırlık çalışmamda bir zarar yok.Zaten ben fazla et,süt,yumurta filan yiyemiyorum.Beni mazur görün pek bilgili değilim bu konularda.Bu foruma yazmamın sebebide başta sağlık olmak üzere,güç ve dayanıklılık açısından gelişmem hakkında bilgi edinmekti.Ben o zaman dambıl yerine 30 barfiks yapayım evde.Açıkçası vücudumun üst bölgeside zaten baya yağlı.O yüzden bana koşu yapmamı ve bir yandanda mekik şınav çekmemi söylemişlerdi.Kendi imkanlarımla beleşe bu kadarı oluyor:)Şu an kung-fu ya gitme gibi bir durumum yok.1 sene falan sonra gideceğim.Zaten bacaklarımı falan da hiç açamıyorum o yüzden esneme çalışması da yapıyorum dediğim gibi.Karın bölgem ve göğüslerimde epey yağlı.Bunları eritmek içinde iyi bir çalışma oluyordur umarım uyguladığım?Bu konudada bir yorum getirirseniz sevinirim.Sonuçta zayıf olmak zorundayım kung fu için:)Çok teşekkürler.

6. CENTAUR

CENTAUR Guest

178 boy 64 kg ağırlığın var ne kadar yağlı olabilirsinki? Bak yaşın çok fazla değilken sana tavsiyem yediğine içtiğine çok iyi dikkat et, şekerli şeylerden tatlılardan kaçın, sık ve az öğünler ye, proteini iyi al, doymamış yağlardan uzuk dur, düzenli spor yap ne olursa ama kız gibi değil hakkını vererek. Bacaklarını açmak için yaşın geçti geçecek söyliyeyim kalça eklemleri kireç bağlamaya, sertleşmeye başlamıştır kaslarını istediğin kadar esnet olay kalça ekleminde bitiyor bende uzun süre karate ve taekwondo yaptım. Squat dediğimiz omuzuna ağırlık alarak çöküp kalkma haraketini ayaklar açık şekilde yaptığın zaman bu eklemleri güçlendirir ve esnekliğe olumlu etki eder şu karatede kiba dachi, taekwondo da küçüm sogi denen duruşta. Bir yandan karın, alt sırt ve bel kaslarını geliştirmen için bol bol mekik ve ters mekik gerekir esnetme egzersizleri sırasında sakatlanmayı önlemek için belde ve kalçadaki kasları geliştirmeni sağlar. Bacak esnetmeleri için ilk aylarda özellikle ilk haftalarda çok çok iyi ısınman gerekir zamanla eğer devam edersen daha az ısınarak yukarıya tekme atar hale gelirsin.

Ekleme: Bir duvar kenarında amuda kalkıp eller üzerinde şınav çekmeyi dene arada bir omuzlar için yaptığım şahane bir egzersizdir.

Son düzenleyen: Moderatör: 21 Ağustos 2007
  7. Simurg

Simurg Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Aslında boy-kilo oranına bakınca zayıfmışım gibi ama orantısız sanırım.Çünkü bacaklarım baya uzun ve zayıf,gövdemse kısa ve yağlı biraz.Yazın çok yararlı olmuş bu arada saolasın.Yememe dikkat ediceğim.Bir arkadaş 24 yaşında dansa yazılmıştı.Bacaklarını hiç açmayı bilmezdi.1 yıl düzenli ve azimli çalışıp tamamen açar hale gelmiş.Eklemede dediğin egzersizide çalışmama katıyorum,gerçekten iyiymiş.Peki bacak açma çalışması olarak benim yaptığım şu.Bir ayağımı koltuğa dayıyorum ve o ayak sabit dururken diğer ayağımı en son açabileceğim hale kadar getiriyorum.Acıyı hissettiğim ve daha fazla açamayacağım konumda bekliyorum 20 saniye kadar ve sonra bırakıyorum.Bunu 3 kez yapıyorum günde.Sadece bu yeter mi yoksa başka esneme hareketleride eklemelimiyim?Yada sayısını mı arttırayım bunun?

8. CENTAUR

CENTAUR Guest

Senin yaptığın çok yetersiz sadece ayağını düzlemesine yukarı kaldırabilmeni sağlar oda toplamda hergün beş dakkayı geçmeyen çalışmalarla çok zor. yan tekmeler, döner tekmeler atamassın, bi işe yaramaz bu sporları ya tam yapıcan yada hiç yapmıycan böyle yarım yamalak kendinide savunamassın. Bence ilk önce tekvando salonuna falan yazıl ve devam et, bacaklar için en iyi alt yapıyı tekvandodan alırsın.

9. Simurg

Simurg Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Önerini göz önünde bulunduracağım.Bencede yetersiz gibi.Çocukken karateye yazılmıştım resmen işkence yapıyorlardı bacakları açmamız için.Ağlaya sızlaya 30 saniye zorla bastırıolardı.O zamanlar nerdeyse tamamen açılıyordu ama işte çok acı çektirdiler.Şimdi bakınca maziye çok bilinçsizce eğitim verdiklerini anlıyorum.Allahtan kasları tendonları falan yırtmadım o işkencelerde.O yüzdende pek güvenemiyorum açıkçası.Çok iyi bir hoca bulmak gerek.Uzun ve yavaş bi süreç gerekli bunlar için bana kalırsa.

Sayfayı Paylaş