sitenin üye analizi

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve krn tarafından 15 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

hangisi size uygun?

1. Orta öğretim öğrencisiyim

9,1%
  2. Üniv. Sınavlarına hazırlanıyorum

9,5%
  3. Önlisans öğrencisiyim

5,0%
  4. Önlisans öğrencisiyim/mezunuyumve bir işte çalışıyorum

3,6%
  5. Lisans öğrencisiyim

33,6%
  6. Lisans öğrencisiyim/mezunuyum ve bir işte çalışıyorum

29,1%
  7. Yüksek lisans –doktora öğrencisiyim/tamamladım

6,8%
  8. Akademik kariyerim var

oy sayısı 0
    0,0%
  9. Diğer...

3,2%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 26 üye.
  1. krn

krn Yeni Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    dediğin şık da konabilirdi aslında...senin gibi ince ayar birinin burda olduğunu bilsem eklerdim sanırım:)
    özellikle son cümlende övmüşün beni teşk. ederim ancak o cümlenin bi yerine müdahale edicem...ben açtığım hiç bi başlıkta laf edenlere yanıt vereyim çabasına girmedim...isteyen istediği yorumu yapsın kurallar dahilinde sorun olmaz benim için...sonuçta ben de yorum yapıyorum...

2. musclefan

musclefan Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İSTANBUL
    krn,çok doğru ve önemli bir tespit.üniversite mezunu ya da öğrencisi olmak da kesinlikle bu sıfatlardan birisine sahip herkesi saygın,görgülü,konuşmasını,yazmasını bilen bir insan yapmıyor.ankete göre epey üniversiteli var forumda ama forumun herhangi bir yerine baktığında bunu pek fark edemiyorsun.biraz da insanın mayası ile ilgilithums:

krn bunu beğendi.
  3. kimodedim

kimodedim Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    0
    üniversite ögrencisi olmuş oluyorum şu saatler itibariyle:)

4. sovereign

sovereign Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Istanbul
    boş gezenin boş kalfası oluyorum şu saatlerde.

5. krn

krn Yeni Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    yerleşemediysen biyerlere tekrar denersin şansını..ama çok da uzatmamaya bak..hayat su gibi akıyo...bol şans dilerim seneye...

6. ALPEREN

ALPEREN Özel Üye

Beğenileri:
    470
    Ödül Puanları:
    0
    Bizde seni tebrik ederiz,

Tadını çıkarmaya bak :) Başarılar...

kimodedim bunu beğendi.
  7. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Tebrikler kimodedim, çok güzel bir üniversite ve çok güzel bir bölüm, en güzeli ise ülkemizin tam bir arkeoloji cenneti olması ancak Türkiye'de verilen eğitim ne ayardadır bilemiyorum.
    Arkeoloji tam bir gönül işine benziyor, dilerim sende gönül vererek devam eder ve o bilime katkılarda bulunacak bir insan olursun.
    Arkeoloji denince akla birde Indiana Jones geliyor, Lara Croft arkeolog değil sanırım ama o da Indy'nin kadın versiyonu gibi, insan bu kurgusal örnekleri de düşündüğünde bu mesleğin çok maceralı ve keyifli olabileceğini düşünüyor :D

kimodedim bunu beğendi.
  8. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Kesinlikle öyle, ilgilendiğim birşey arkeoloji ve Türkiye izlediğim belgeseller göre bir cennet. Güzel bir meslek tebrik ederim kimodedim

kimodedim bunu beğendi.
  9. nika

nika Üye

Beğenileri:
    98
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    yönetici
    Yer:
    Bursa
    Tebrikler, arkeoloji; zamanda yolculuğu anımsattı bana . GEÇMİŞE YOLCULUK

kimodedim bunu beğendi.
  10. kimodedim

kimodedim Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    0
    Eğitim açısından konuşurken çorak bi arazide yeşillik olması için cabalamak gibi birşey bu Karasan
    evet Türkiye çorak bi arazinin yanından geçmez
    ama geçmişten bugüne kadar gelen politikalar bunu yerlestirdi
    insanların aklına
    bunun yanında benim gerçekten aklımı beynimi kuvvetimi verebilecegim 2 alandan birisi buydu... diğerini denedim olmadı biliosun geçen sene
    arkeoloji böyle bişey seven insanlara ihtiyacı var
    inşallah güzel yerlerde olmaya çalışcam
    üniversitede kalıp akademik kariyer yapmak hedefim
    ama ondan önceki hedefim bu yaz kazıya gitmek aslında seçernek var kazıyı ya da müzeyi
    seçebiliosun tabiki ama
    müzecilik kısmı hiç ama hiç çekici gelmio bana
    en güzeli
    bişeyleri bulmak ve korumakthums:

hepinize tesekkür ederim iyi dilekleriniz için :)

11. musclefan

musclefan Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İSTANBUL
    kimodedim, çok değerli bir bilim adamı olacaksın.pek çok şey bileceksin,öğreneceksin.ancak ne var ki hiçbir bilim değerli değil bu ülkede.mühendis,avukat,doktor,futbolcu,popçu ya da hortumcu olmak en gözde meslekler.o yüzden de hedefin çok mantıklı.başarılar dilerim.

12. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    (mühendis,avukat,doktor ) bu üçünün diğerleri ile özellikle hortumcu ile beraber yazılmasını doğru bulmuyorum..
    zira en temel ve gerekli mesleklerden bazıları yazmışsın..

Rpac, matiasdelgado, kimodedim ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  13. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    musclefan, mühendislikte, doktorlukta başlı başına birer bilimler zaten...arkeoloji, tamam güzel bir meslek, ama bir tıp fakültesi veya mühendislik okuyan kadar eziyet çekeceklerini hiç sanmıyorum...o bölümleri okuyan insanlar sandııgnızdan cok daha fedakarlıklar yapıyorlar...bilmeden yazmamak lazım...

14. kimodedim

kimodedim Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    0
    nasıl bir olaya döndü
    anlamış değilim diez katılıyorum dediğinde haklısın
    ama D.wolf arkadasım
    her meslegin kendine göre zorlukları vardır
    bunun farkına varmanı
    isterim elmayla armutu karsılastırıosun
    ki bunun hiç bi geregi yok
    daha çok uzamasınında küzumu yok bu meselenin
    saygılar

15. Tripcan

Tripcan Yeni Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul / Ataşehir
    Universite öğrencisiyim...

16. musclefan

musclefan Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İSTANBUL
    benim demek istediğim mühendis,doktor veya avukat olmak bu ülkede önemlidir.yani bu üç meslek idealleştirilir,en üste konur meslekler arasında.diğer meslekleri,diğer üniversite bölümlerini insanlar bilmez.ne okuyorsun diye sorarlar,söylediğinde bir şey ifade etmez onlara senin bir bilim öğreniyor olman.çünkü onlar için bu üç meslek ,ha bir de öğretmenlik çok güzel mesleklerdir.bu meslekler maaşı garantili,işsiz kalma tehlikesi olmayan mesleklerdir çünkü.gerisi hikayedir,maceradır.ben neyin ne olduğunu gayet iyi biliyorum.arkeologların da herkes yaz tatilindeyken güneş altında toz toprak içinde anadolu'nun ücra bir köşesinde kazı yaptıklarını da biliyorum mesela.bir sürü mühendis arkadaşım var,ailemde doktorlar var.evet, onlar da bir bilim öğreniyorlar.ama bunlar önemli bilimler deyip sosyal bilimleri dışlamak büyük bir yanlış.işte bizim toplumumuzda bu yapılıyor.ben bunu söylemek istedim.fen bilimleri her zaman el üstünde tutuluyor.oysa düşünmesini,eleştirmesini,farklı bakış açılarına sahip olmasını öğrenen sosyal bilimciler saygı görmüyor,hele de bizim ülkemiz gibi bin bir çeşit sosyal problemi olan bir ülkede.ortalık mühendislerden,doktorlardan,avukatlardan geçilmiyor.ülkede ne kadar hukuk-hak var orası da ayrı bir tartışma konusu tabii.neyse.bunlar da bir ihtiyaçtır,doğru.ama arkeoloji ve nice sosyal bilimler de toplumsal sorunlara çözüm üretmede gerçekten çok ihtiyacımız olan şeyler.ben buna isyan ediyorum :D

Karasan ve kimodedim bunu beğendi.
  17. kimodedim

kimodedim Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    0
    ben bu meslekleri karsılastırmayı uygun bulmuorum
    daha öncede dediğim gibi...
    o üç meslegin zirveye oturtulmasının sebepleri taleplerfir
    toplumsal işleyişin oldugu her yer saglık,egitim, hukuk ana dallardır
    ama bu göstermez ki diğerlerinin önemsiz oldugunu
    zaten bunu diyen insanların bi birikimi oldugunu sanmıyorum
    ama acı vericidir ki herkes avukat,doktor,öğretmen.mühendis olmak için çabalıo
    nedenini sordugunuzda yarı yarıya sırf
    parası yeri konumu için oldugunu görürsünüz
    arkeoloji gibi dallar ise sevilmeden yapılmaz
    bu yüzden özel oldugumuzu düşünüyorum
    müvekkilini savunamayan bi avukat
    hastasına yanlış teshis koyan bi doktor
    öğrencilerini sevmeyen bi öğretmen olacagıma...(demek istediğim herkes kendine uygun olanı yapmalı bu örneklerle çok karsılasıyoruz)

gaddarkemal bunu beğendi.
  18. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Musclefan senin dediğin zihniyeti ne kadar eleştirsek az ama maalesef bu böyle.
    Gerçi dikkat edin yabancı film ve dizilerde de avukat ve doktorlar idealleştirilir. Yani çok kazanan, el üstünde tutulan meslek sahipleridir.
    Türkiye'de aslında lafta çok önem verilmesine rağmen uygulamada asla doktorlar, avukatlar yağ bal içerisinde değil.
    Avukat bir arkadaşım kaç kere hakimden laf işittiğini söylemişti bana, "lafı uzattığı için"
    Doktorlara gelelim, abim doktor, 40 yaşında ama bana çok bitkin ve yorgun gözüküyor, çalışma şartları hiçte kolay değil.
    Yani herkes aman avukat, doktor ol der ama onlarında hali harap ülkemizde.
    Mesele insanımızın büyük oranda layıkıyla yaşayamamasında.
    Hani diyeceğim cumhuriyet yeni kurulmuş, yoktan varolmaya çalışan bir ülke olsak, herkesin emek vermesi lazım, bu iş özveri işi diyeceğim ama 85. yılındayken cumhuriyetin bazı şeylerin aşılmış olması gerekiyor diye düşünüyor insan.

Tabii bu gözde meslekler bu haldeyken, bir sosyoloji, arkeoloji, antropoloji ya da felsefeye girmek bile istemiyorum.
    Hatta sosyoloji mezunu bir arkadaşımın facebook'ta üye olduğu bir grup var ki herşeyi açıklıyor.
    Harfi harfine:
    "eee sosyoloji okuyunca ne olcaksın ki?"
    Gruptan alıntı:

"nerde okuosun yavrum sen bakiyim?
    -hacettepe.
    -aaa ne güzel,tıp değil mi?
    -yok,deil,sosyoloji.
    -ee ne ki o?ne oluosun ordan çıkınca?
    -ııı şey,mmm SOSYOLOG!
    -psikolog gibi mi yani?
    -yok pek deil,daha çok toplumsal..yani onlar bireylerleee biz işte insanlarla,toplumla falan uuraşıoruz,toplumsal yapıları falan araştırıoruzzz,ııhhhh,ööle yani,,,,neyse ben gidiyim,esen kalın...
    (bu muhabbeti yaşamayan sosyoloji öğrencisi yoktur heralde :p)

Daha söze gerek var mı?

musclefan ve kimodedim bunu beğendi.
  19. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Alıntı yaptığım gruptan, iç döken sosyolog arkadaşlardan güzel kesitler:

Okula girdiğim sene, "ee çağla nereyi kazandın?" sorusuna sosyoloji diye sevinçle cevap verdiğimde bakkal amca bana, o neki diye sormadı bile, "hımmm üzülme, seneye bi daha girersin sınava" dedi direk.
    Neyse bununla karşılaşacağımı biliyodum zaten çok şaşırmamıştım. Severdim de bakkal amcayı, ne diyim, kızamadım.
    Sosyolog olmak tabiki plan dahilinde ancak bakkal amca popülasyonu yüksek olan memlekette biraz zorlanmamak mümkün değil. Bakkallar ve berberler toplumun nabzını tutar ne de olsa:p
    Kendi adıma önümüzdeki maçlara bakıcaz demek uygun düşer diyorum başka da bişey demiyorum.

Buna cevaben:

bence sorun bakkal amcalarda değil. bakkal amcaların düsünüs tarzına yön veren yasam sartları. bakkal amca görmüş ki para kazanan güçlü, parayı da getiren belirli meslekler var. onun için zaten duymadığı diğer mesleklerin herhangi bi değeri yok. onun için "sosyoloji nedir?" diye sormaya bile gerek duymuyor.avukat,mühendis,doktor vb.değil misin?o zaman bi b.k olmaz senden diye düsünüyor. biz bu grubu kurarken hem bu komik muhabbetlerle eğlenelim, hem de gerçekten insanların sosyolojiye bakış acısıyla ilgili ne değiştirebiliriz bunu tartışalım istemiştik. sorun nedir?eğitim düzeyi? önyargı? veya arada "vay güzel bölüm" diyen insanlar da var mı?-ben nadiren rastlıyorum:)-

Başka bir yazı:

sosyolojı okumamla ılgılı basıma gelen benzer bır olay var. odtu ye gıttıgım bır gun guvenlıkcı amca bana hangı bolumde okudugumu sordu. sosyoloji dedim anladım sosyal bılgıler ogretmenı olcaksın dedı uzatmamak ıcın sosyolog olcam dedım amca gulerek haaa anladım deli doktoru!!!!!dedi... bezdım cvp vermeden dolmusa bındım okudugum bolumun anlamının cok bılınmedıgını bılıyordum ama bole bır olayla karsılascagımı hıc dusunmemıstım:(((

Bu çok iyi;

ben bulmuştum çözümü

taksici amca: ne okuyorsun evladım
    ben: sosyoloji
    taksici amca: ne ki o?
    Ben: toplum mühendisliği de diyebiliriz
    taksici amca: aman kızım çok güzel bu ülkenin doktora mühendise ihtiyacı var

Şu da enteresan:

- ne okuyosun?
    - sosyoloji..
    - 4 yıllık mı??
    - ewet..
    - haaa iyi o zaman..

ve bu:

Sosyoloji okuyorum diyince...
    Aaaa benim tanıdığim var bi kaç tane kafayı yemiş walla aman sen öyle olma...

bir diğeri:

nereyi kazandın?
    -sosyoloji..
    -hımm,ya benim bi yeğen vardı,oda buna benzer bişey okudu,bitirdi kaç yıldır bi işe giremedi.inşallah seninki ondan değildir..
    ....odada kocaman bi sessizlik

şimdi bu 'hem teyze' 'hem komşu' olan şahsiyete kızmak mı gerekirdi,kızmamam mı?bi yandan söylemese içinde patlayacak(e oda bi yerde kendince sosyologya 'türkiyedeki tüm diğer insanlar gibi'),e diğer yandanda açık açık söylemeye cesareti yok..ailenin diğer fertlerinden bahsi geçen 'talihsiz yeğen' in sosyoloji mezunu olduğunu öğrendim.
    baktım olmuyo,fırsatı değerlendireyim dedim,çekoya 2. anadal yaptım..bu seferde 'çalışma ekonomisi' deyince;'o ne çevre ekonomisi(bu kısma ev ekonomisi diyenlerde oldu) gibi bişeymi' dediler..geç oldu ama artık biliyorum ki; tıp,mühendislik,'öğretmenlik' okumadan yada tsk' ya girip subay olmadan bu ülkenin insanları hep ilginç tepkiler verecek,bazen hayatımda başka bi halk istiyorum..

Komik bir olay:

yıllar sonra aynı 'komşu teyze', oyunculuk sınavlarını kazanan kardeşime 'ee oğlum herkes okuyup doktor,avukar,asker olacak değil ya,sende oyunculuğa git' dedi..acayip bozulan ve açıklama yapmasına 'kolunu çimdiklemek' suretiyle engel olduğum kardeşimi teselli bana düştü..sonundaki 'mühendis' ibaresini asker olarak değiştirmesinin nedenini 2 oğlununda tsk' ya girmesine bağladım...

ve sosyolojiye hafifi bölüm diyen bir vatandaş:

-ne okuyosun yavrum sen??
    -sosyoloji
    -hıı..,, bölümün hafifmiş..tiyatroya falan git bari.?
    -kem küm şey
    -iyi değerlendir bari
    -şey ama ingilizce de okuycam ben eğitim dili de inglizce ama..ya kolay falan değil,sunum munum
    -hıhıı tabi
    -!??!!!!

kimodedim ve musclefan bunu beğendi.
  20. Tripcan

Tripcan Yeni Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul / Ataşehir
    Karasanın anlattığına benzer bir olay oturduğumuz apartmanda başka bir arkadaşıma oldu.Marmara üniversitesi endüstri mühendisliğini kazandı 3 sene önce ve sonuçların açıklandığı gün biz siteden dışarı çıkmaktayken arkadaşımın annesi ile üst katlardan yaşlıca bir teyzenin diyalogu...

Teyze : Nereyi kazandı alper evladım
    Annesi : Endüstri Mühendisliği
    Teyze : Tühh çokta çalışkan çocuktu...

Sayfayı Paylaş