Sinan şamil Sam Yikildi!

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve saydam tarafından 17 Haziran 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    "Boğazın Boğası" Sinan Şamil Sam üzdü. WBC Kıtalararası Dünya Şampiyonluğu karşılaşmasında altın kemer finaline çıkmak isteyen Sinan, ABD'li Oliver McCall'a teslim oldu! Sol gözüne maç başında bir darbe alan Sinan, bunun acısını maç sonunda daha büyük yaşadı!

WBC "Dünya Boks Konseyi" tarafından düzenlenen ağır sıklet profesyonel boks müsabakasında, 32 yaşındaki Türk boksörümüz Sinan Şamil Sam, ABD'li 42 yaşındaki boksör Oliver McCall ile büyük bir mücadeleye çıktı.

WBC Dünya listesinin ikinci sırasında yer alan "Boğazın boğası" lakaplı Sinan Şamil Sam ile sıralamada 4'üncü durumda bulunan McCall karşılaşması dünyanın 60 ülkesinden canlı olarak yayınlandı. Maç, gece 00.30'da başladı.

Atatürk Spor Sarayı'ndaki organizasyon için bilet fiyatları ise 50 ile 300 YTL arasında değişmesine rağmen, Ankaralı boksseverler maçlara büyük ilgi gösterdi.
    6 bin kişi kapasitedeki tribünlerin tamamına yakını dolarken, salon dışında da sporseverler karşılaşmaları dev ekranlardan takip etti. Özellikle tezahüratları ile Şamil Sam'a büyük destek veren Türk sporseverler, İstiklal Marşını da hep bir ağızdan coşkuyla söyledi.

Bu arada iki sporcunun da anons edilip ringe çıktığı anlarda heyecan doruğa yükselirken, mavi ışıklı merdivenlerden inerek salona çıkan Şamil Sam büyük bir sevgi gösterisi altında kaldı. Maç öncesinde "Sinan tavuk gibi kaçacak" diyen Oliver McCall ise hareketleriyle rakibini ve tribünleri tahrik etmeyi denedi.
    30 yıl aradan sonra Türkiye'de ilk kez organize edilen profesyonel boks gecesini Arena Boks Promotion şirketi organize ederken, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından desteklendi.

- İlk raunta sağ kroşe ile başlayarak alkış alan Sinan, bir de sol direk darbesi aldı. Ardından etkili sol ve özellikle de sağ kroşelerle ağırlığını arttıran Sam, ilk rauntu açık ara üstün kapatan taraf oldu.

- İkinci rauntun başında etkili bir sol kroşe darbesi alan Sinan, daha sonra yine güçlü bir sağ kroşe ile etkisini artırdı. Raunt sonunda yine bir sol kroşe alan Sinan, bunun cevabını da hemen vererek köşesine gitmeyi başardı. Bu arada bu raunt sonunda köşesine giden Sinan'ın sol gözünün altında bir morarma oluştuğu gözlendi.

- Üçüncü rauntta da tempo yüksekti. Sinan rakibinin karaciğeri ile yüzünü sağ kroşelerle etkili darbeler vermesine rağmen, raunt sonunda arkasından aldığı etkili darbelerle sıkıntı yaşadı. Bu sırada faul bekleyen Sinan'a hakem, arkasını dönmemesi uyarısında bulundu. Bu arada sol gözündeki açılma oldukça kötü bir kanamaya neden olan Sinan'a kenarda tedavi yapıldı.

- Dördüncü raunt başında sol kroşesi ile Oliver McCall'i zor duruma sokan Sinan'a, ABD'li rakibi yüz ve el mimikleri ile karşılık verebildi. Bu rauntta oldukça etkili vuruşlar yapan Sinan'a rağmen, rakibinin tek sol direk darbesi dışında etkisi olmadı.

- Beşinci rauntta da hareketli olan taraf Sinan Şamil Sam'dı. Fakat McCall Sinan'ın yüzündeki şişkinliğe darbeler vurarak gözündeki açılmanın ve şikinliğin daha da artmasını sağladı. Bu rauntta karşılıklı sarılmaların artması yorgunluk düzeyinin de arttığını gösterdi.

- Altıncı raunta etkili başlayan Sinan, yüzüne darbe almaktan kaçamayınca yüzündeki kanaması arttı. McCall kenardan da aldığı talimatla sadece Sinan'ın yüzündeki yaraya vurarak bulduğu açığı kullanmaya devam etti. Bu nedenle hakem "timeout" kararı verdi ve Sinan Şamil Sam'a kenarda tedavi yapıldı. Bu rauntta da darbeleri vuran taraf Türk boksör olmasına rağmen yüzündeki kanama nedeniyle sıkıntısı da artarak devam etti.

- Yedinci raunta sağlı sollu yumruklarla başlayan Sinan, genelde savunma yaparak geçirdiği bu rauntta geri çekilmesine rağmen rakibine etkili darbeler de vurdu. Fakat raunt sonunda aldığı darbe ile Sinan'ın sol gözü adeta kapandı. Bu raunt sonunda Türk sporcu köşesinde yine tedavi gördü.

- Sekizinci, dokuzuncu ve onuncu rauntlarda da etkili olan Sinan, yine de sürekli yüzüne aldığı darbeler nedeniyle zor anlar yaşadı.

- 11. raunta fırtına gibi başlayan Sinan, raunt ortasında ise aldığı darbelerle çok zor anlar yaşadı. Fakat savunması etkili olan Sinan dayanmaya devam etti.

- 12. raunt da çok hızlı başladı. İki sporcu da karşılıklı darbeler alırken, Sinan'a destek daha da arttı. Sinan Şamil Sam, bu raunt sonunda darbelerini de artıtırken, maç önemli darbelerin karşılıklı gelmesi ile sona erdi. Mücadele sonunda iki sporcu da kazandığını belirtir şekilde ellerini kaldırırken, tribünlerden ABD'li McCall'a tepki yağdı.

Hakemler 12 raunt sonunda karalalrını verirken, McCAll'ın eliş havaya kalktı.

Sinan Şamil Sam böylece ABD'li rakibi Oliver McCall'a karşı kaybederek hem kemerini hem de WBC Kıtalararası Dünya Şampiyonluğu karşılaşmasında altın kemeri kazanmak için Kazak boksör Oleg Maskaev ile mücadele etme hakkını kaybetti.

2. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    arkadaslar gecmis olsun ben 7. raund dan sonra izlemeye basladim,sinan baya dagilmisti gozunun alti acilmisti ve sonucta da yenildi.

ben boks a cok uzak biriyim ama aklima sinanin vucudu cok takildi,cok kotu bir durumda vucudu bu kadar idman yapan bir adam nasil boyle olabiliyor hic anlayamadim.

3. dj_akman

dj_akman Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul
    üzüldüm açıkçası :(

4. journalist

journalist Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    üzülmek ne kelime kahroldum.ağır siklet şampionluğu için daha beklemesi gerekecek sinanın sinan iyi başladı ama çok erken yaşadığı talihsiz olay yüzünden konsantrasyonunu büyük ölçüde kaybetti.mccall gerçekten sinanın yenebileceği bi adamdı ama olmadı.

saydam hocam
    bi kere bir röportajında bu konu açılmış(açıkçası birinden duydum ben de) sinanın açıklaması kaslı bi vücudun daha çabuk yorulduğu bu yüzden mevcut şeklini koruduğu şeklinde olmuş.ama senin gibi benim de anlayamadığım bu kadar idman yapıp nasıl başarıyo bunu helel valla

5. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    insallah bu konuda bizi tatmin edecek bir aciklama gelir,buyuk merakla bekliyorum.

6. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    daha önce onu tanıyan biri sitede yazmıştı sanırım.bu vucudu sinanın minimum yağ oranı seviyesiymiş.bundan yıllar önce şu anki halinden belkide 2 kat daha fazla yağlıymış.

7. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    guardbody istedigi kadar yagli olsun ama yine de insan da bir sekil olur o kadar idmandan sonra,adam da hicbir sekil yok.

8. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
  9. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Sanırım kalas gibi bilek ve atalarından getirdiği acı güç sayesinde, sekilsiz vücuduna inat ezici bir güce sahip.
    Kemikten gelen güce daima inanırım ben, dikkat edin, bazı zenci boksörler var, vücutları heykel gibi, kaslar harika bir şekilde birbirini takip ediyor.
    Ancak bilemeyiz, acaba bilekleri, eklemleri ne durumda?
    Cok denk gelmisimdir, vücutcu gibi kasli zenci boksörlerin sekilsiz beyaz adamlara yenildiklerine.
    Herkesinde lisesinde vardır, kalın bilekli, aci kuvvete sahip, aman aman kasli olmayan arakadaslari.
    Sinan'ın durumu bu olabilir, 20 santimin bir hayli üzerinde bilekler ve bilimsel olarak açıklamakla uğraşılmayacak "acı kuvvet"

10. boxer

boxer Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Maçı çok dikkatli izledim Sinan ın gözünün altı açılana kadar ezici bir üstünlüğü vardı ama gözünün altı o şekilde açılınca bilinçsizce hareketler yaptı resmen şoka girdi bir ara öyle bir hale geldi ki gong sesini duymadan rakibine sırtını dönüp köşesine gidiyordu sonradan düzeldi ama yeterli olmadı rakip sırf sol direkleriyle o göze çalıştı ve sayıyla kazandı.Bütün bu talihsizliklere rağmen Sinan yenildi ama ezilmedi.Sinan ın bir diğer özelliği de çok dayanıklı olmasıdır Oleg Maskaevle yaptığı maçtada çenesi ve bileği çatlamıştı Sinan o şekilde 12 raunt sonunda Maskaev e sayıyla yenildi(Maskaev WBC nin şampiyonudur).

11. hernan77

hernan77 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sağlık teknisyeni
    Yer:
    izmir
    ben de maçı izledim. açıkçası sinan 7 nci raunda kadar iyi gibi görünüyordu ama 7 nci raundan sonra pek bi varlık gösteremedi. özellikle raund aralarındaki ağır çekimlerin çoğu sinanın yediği yumrukların enstantaneleri ile dolu idi. zaten bi adam başka bi adamı dövdüğünü söylediğinde kaşını gözünü patlattım der. sinan da açıkçası kaşı gözü patlattı.

vücüt şekli bence de berbat. tamam boksta fazla kas iyi değil ama sinan gibisi de pek yok yani. ne o göt göbek. bilmeyen birine ben boksörüm dese adam noterden tastikli boksör lisansı görmek ister. açıkçası ben bu müsabakalarda vücut yapısı ve şekli düzgün olanları desteklemişimdir. mike tayson, evender hollyfield müthiş fizikli boksörlerdi. mike uzun süre dövüşemiyordu belki ama rakiplerini de ilk 5 raundda alaşağı ediyordu. uzun süre birbirine sarılarak nerdeyse ayakta uyuyan boksörlerin maçını izlemek yerine bir anda sağlam bi yumruk ile rakibi dağıtabilen boksörlerin maçını izlemek her zaman daha heyecanlıdır......mike taysonun maçlarında olduğu gibi....

bi de maçı anlatan spiker beni hasta etti. spora bu kadar fazla milli duygu katılması beni rahatsız ediyor. hele özellikle sinanın açılan kaşına rakibinin sürekli olarak darbe indirmesine:

- sinan olsa bunu yapmazdı. demesi. çileden çıkardı beni. bu boks maçı ve herkes rakibinin zayıf yönlerine yönelir. kaşı açıksa kaşa çalışırsın, karaciğeri sorunlu ise oraya....

sonuçta her ik boksör birbirine sarılıp tebrik ederek ringden ayrıldı.....

12. boxer

boxer Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Son düzenleme: 17 Haziran 2007
  13. cherokee

cherokee Üye

Beğenileri:
    127
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yük.Müh.
    Yer:
    Niğde
    maçın ilk rauntlarında arkadaşlarında belirttiği üzere Sinan üstün görünüyordu ama boks maçlarında önemli olan sonuna kadar gidebilmektir. Olmadı. Bir yarış bu! Nitekim yarışta kaybetmekte var kazanmakta. Hem kaybetmenin verdiği o derin hüzün olmasaydı kazanmanın sevinci de olmazdı!! Hayatta herşey dengeler üstüne değil mi?
    Sinan'ın vücudu önceden beri göbekli, yağlı bir görünümdeydi ama sanki bu maçta eski vücudunu göremedim ben. önceki maçlarını izler dikkat ederseniz bu maçtakinden daha sağlam duruyor. bu maçta kollar ve göğüsü çok kötü görünüyordu. Önceki maçlarında yumruk atarken sırt kasları belirginleşirken şimdi bir şey göremedim. Umarım daha iyi olur.

Hernan dediğine katılıyorum. Sinan adamın gözünü patlatsaydı "işte Boğazın Boğası mahvetti adamı, gözüne bir daha vurursa kalkamayacak" derdi bence bu spiker... spikerler bence daha güzel maç anlatabilir daha kaliteli yorumlar yapabilirler ve de yapmalıdır.

14. CENTAUR

CENTAUR Guest

Bildiğim kadarıyla sinan knock out çı bir boksör değil daha çok puancı ve defansif döğüşüyor bunun gereği de çok dayanıklı ve kondüsyonlu, kapalı bir tekniği var, bunun içinde çok fazla acı kuvvet, güçlü kaslar gerekmiyor, yalnız dayanıklılık derken sadece kondüsyon değil darbe almayada bayağı dayanıklı, hakkaten o kadar idmana rağmen vücudunun bu kadar yağ tutması benimde garibime gidiyor.

15. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Hernan demiş ki:bi de maçı anlatan spiker beni hasta etti. spora bu kadar fazla milli duygu katılması beni rahatsız ediyor. hele özellikle sinanın açılan kaşına rakibinin sürekli olarak darbe indirmesine:

- sinan olsa bunu yapmazdı. demesi. çileden çıkardı beni. bu boks maçı ve herkes rakibinin zayıf yönlerine yönelir. kaşı açıksa kaşa çalışırsın, karaciğeri sorunlu ise oraya...

Çok hak verdim.Yahu bu bi savaş,bi oyun ya da adına her ne deniyorsa bi mücadele.Yok abi ben delikanlıyım diyip açık gözüne vurmazdı tabi Sinan,orda kim olsa emin olun açık kaşa,göze çalışır böyle birşey olur mu yaa ne alakası var delikanlılıkla yiğitlikle?

Sinan'ın vücudu gerçekten de bitik.Yaa göğüsler falan jineko gibi açıkçası pijamasıyla pazar gazetesi okuyun 50 yaşındaki spor nedir bilmeyen amcalara benziyor vücudu :D Her ne kadar sonuçta bu body olmasa da insan birazcık estetik aramıyor değil :rolleyes:

16. hernan77

hernan77 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sağlık teknisyeni
    Yer:
    izmir
    ben babam da olsa böyle karşılaşmalar da hep fiziksel olarak iyi görüneni desteklerim. bodyden gelen bi hastalık galiba. hani o fiziksel olarak iyiyse daha çok çalışmıştır ya da fiziği iyi, karşısındaki yağ yumağı nasıl olurda ondan dayak yer saplantısı var bende. doğru değil belki ama saplantı....sinan fiziki görünümü ile daha iyi dursa en büyük destekçisi olacağım ama karşısındaki adam daha iyi duruyorsa ister istemez karşı tarafa gizli bi destek oluşuyor içimde....ilginçim yani....

Son düzenleme: 17 Haziran 2007
  17. OVERCOME

OVERCOME Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Engineer
    Yer:
    Adana
    sinan maşallah cok iyi dayandı o gözle .. Ama o spiker yokmu o spiker ahh ahh içine etti maçın :( bi adam bu kadar mı boş konuşur yaa.. Resmen izleyenler varsa bilirler sesini kısıp izledm macı o derece yani ..

18. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Hernan kesinlikle haklısın.Özellikle de zenci ırkı sanki kaslı olmak için yaratılmış.42 yaşında adamın vücudu gördünüz yani,ister istemez gizli bi sempati bende de doğdu :D

19. Sampiyon

Sampiyon Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar Teknisyeni
    Yer:
    İstanbul
  20. hernan77

hernan77 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sağlık teknisyeni
    Yer:
    izmir
    sinan 33 adam 42 yaşında idi ve fizik gayet iyiydi. yani ben boksörüm diyen bi fiziği vardı. K1 kickbox müsabakalarında da ramazan diye bi eleman vardı mesela onun da fiziği mükemmeldi. kollar, göğüs, sırt muhteşemdi. yağ oranı da baya düşüktü. onun müsabakalarını zevkle izler ve desteklerdim...bu sporlar güç ve dayanıklılık sporları ve bu sporcuların da bunu gösteren fiziğinin olması gerek diye düşünüyorum....

Sayfayı Paylaş