Sigarayı Bırakmak ...

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve PeNa tarafından 8 Aralık 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 15 üye.
  1. PeNa

PeNa Üye

Beğenileri:
    667
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Elektronik
    Yer:
    İstanbul
    Selam;
    15 yıl sigara içtim 6 ay önce bıraktım .
    Sigara içtiğim dönemlerde sabah yataktan yorgun kalkıyordum bacaklarım ağrıyordu bıraktıktan sonra dinç kalkmaya başladım ağrılarım sonra erdi.
    İlk dönem ciğerlerden gelen katran gibi siyah kahve rengi balgam oluyordu (özellikle sabahları) aradan 6 ay geçti hala geliyor .Keşke daha önce bıraksaymışım yada hiç başlamasaymışım.1 araba parasını duman olarak havaya üfledim dahada ötesi sağlığımdan gitti .

CasLoWeD, oğuzhan1909, TycoLoN ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. F35

F35 Üye

Beğenileri:
    212
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İzmir
    4 yıl içtim bende bırakalı ortalama 3 yıl oldu ve kilo almaya başladım kanlan dım ve sonrasında spora başladım ve şimdi çok mutluyum :) arada bir içiyoruz öle zevkine :D

PeNa bunu beğendi.
  3. kerem191

kerem191 Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    8
    Yer:
    Ankara
    bıraktım değil de az içmeye başladım demen daha doğru... :) arkadaşım vardı sigara içen, 11 aydır içmiyorum dedi. geçenlerde dışarıda oturduk adam 5 tane içti. :) e içiyormuşsun deyince de, yok ya... içkiyle içiyorum diye savunma mekanizması yarattı cevap olarak. üzgünüm ama bu tür bırakmalara sigara bırakma denemez. sigarayı içmiyorum demek 1 tane bile içmemektir.

PeNa bunu beğendi.
  4. TycoLoN

TycoLoN Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    38
    Zararın neresinden dönülürse kardır, bırakarak çok iyi birşey yapmışsın umarım daim olur, zamanla vücut ve ciğerler kendini temizleyecektir

PeNa bunu beğendi.
  5. kerem191

kerem191 Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    8
    Yer:
    Ankara
    harap olan dokuların düzelme şansı ne yazık ki yok yalnız, bu da bilinsin isterim.

6. MysticMind

MysticMind Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Makine Teknikeri
    Yer:
    Adıyaman
    Hiç içmedim içmekte nasip olmasın :)

pavik94 ve PeNa bunu beğendi.
  7. barfiksPro

barfiksPro Üye

Beğenileri:
    150
    Ödül Puanları:
    53
    1 sene civarı içtim sigarayı oda haftada en fazla 2 paket olacak şekilde 1 sene içmeme rağmen koşu yaparken önceden 5 kilometre koşarken 2 kilometreyi zor görür olmuştum neredeyse.spor yaparken yürüyüş yaparken bile nefes darlanması hissediyordum şuan sigarayla ilişkimi tamamen kestim ayda yılda bir puro içerdim şuan onuda bıraktım.sen 15 sene içtiğin için ciğerlerin tabiki bıraktıktan sonra temizlenmeye başlar ama 15 yıl uzun bir süre ciğerlerdeki hasar kalıcı oluyor maalesef. 20 sene boyuncada içmesen sigaraya hiç başlamamış biri gibi asla olamayacaksın demektir bu.

PeNa bunu beğendi.
  8. moloday

moloday Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Arkadaş ortamındayken içtiğim oluyordu ancak spor yapıyorum diye arkadaşlarım içirmiyor artık, ben de istemiyorum zaten. kötü birşey.

PeNa bunu beğendi.
  9. abcdefgHAKAN

abcdefgHAKAN Üye

Beğenileri:
    422
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    ANKARA
    Bırakalı 3,5 yıl oldu.. Bırakmama vesile olan gökhan abime buradan selamlarımı iletiyorum. 3,5 yıldır sigarayı hiç aramadım 1 tane dahi içmedim... Hayattımızdan birşeyleri çıkartıyor isek, boşluga düşmemek için yerine saglam uğraşlar koymak gerekir..
    ÖR/ VG

Bırakmama vesile olan kişi hala sigara içiyor oda ayrı bir durum ;)

kerem191 ve PeNa bunu beğendi.
  10. NumLock

NumLock Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    samsun
    18 yaşındayım 5 yıldır sigara içiyorum tek sorunum iştah ve kilo alma bazı günler 7-8 öğün yiyorum bazı günler 2 ama içtiğime pişmanda değilim sigarayı harbiden seviyorum:D Bazen diyorum içmesem hacim yapsam sonra bidaha başlasam

PeNa bunu beğendi.
  11. Paul_

Paul_ Üye

Beğenileri:
    70
    Ödül Puanları:
    38
    eğer sadece body building ile uğraşacaksanız bir sakıncası yok yani çok etkilemez ama body'nin yanına bir spor ekliyecekseniz mesela yüzme basketbol futbol dövüş sanatları gibi. kesinlikle hemen bırakın. ben muay thai ile uğraşıyorum, sigarayı hemen bıraktım diyeyim size :D etkisinide yavaş yavaş hissediyorum, kondisyonum artıyor daha fazla antreman yapabiliyorum.

ama tabi en iyisi hiç başlamamak. 1 ay içmediğim halde günde 3-4 kez aklıma geliyor içsem mi acaba diye, bir tanecikden birşey olmaz diyorum ama sonra vazgeçiyorum.

kerem191 ve PeNa bunu beğendi.
  12. kerem191

kerem191 Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    8
    Yer:
    Ankara
    3 aylık aramdan sonra mal gibi 1 sigara içtim ve arkası geldi... 3 günde 2 paket içtim yani neredeyse 40 tane... şimdi 1.5 gündür 1 tane bile içmedim yeniden bıraktım gibi. :D umarım mallaşıp yeniden ellemem. unutmayın 1 tane içmek yoktur, kesinlikle arkası gelir!

PeNa bunu beğendi.
  13. barfiksPro

barfiksPro Üye

Beğenileri:
    150
    Ödül Puanları:
    53
    sigarayı uzun süre içen birisi bıraktığı zaman kaç sene geçerse geçsin yine sigaraya özlem duyuyor yani hiçbirzaman hiç sigara içmemiş birisi gibi hissedemiyor her zaman sigara aklına vuruyor en iyisi gerçekten hiç başlamamak

14. kerem191

kerem191 Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    8
    Yer:
    Ankara

dediğin doğru ama bu lafı da anlamıyor sigaraya hiç başlamamış kişiler. ne olacak ya diyor? aslında sigaraya başlamış kişilerin eroin gibi uyuşturucuları filan hiç ellememeleri gerekiyor. hani derler ya eroin 1 kez içtin mi hayatın kayar diye. sigaradan ders alanların bari bunlara yeltenmemesi lazım. esrar, eroin, kokain vs. gibi. aslında bakarsak sigara içiciliği eroin bağımlılığı gibi çok çok benzer. tek fark; eroin anında adamı görünüş olarak da yıpratır ve hayat olarak da mahveder. Sigaraya başlamış birisi yeniden ölene dek başlama riskiyle hep yan yanadır. Siz küçükken atıyorum eliniz yarılsa ve dikiş atılsa o yarauı hiç unutmazsanız. izi kalır. sigara da öyle. sizde bir nevi yara bırakıyor ve o yara her yeniden açılabilir duruma geliyor. Çok acı ama sigaraya bağımlı olarak bir süre devam ettiyseniz benim gibi, ne yazık ki hayat boyu dikkat edeceksiniz!

15. Paul_

Paul_ Üye

Beğenileri:
    70
    Ödül Puanları:
    38
    gerçekten çok doğru bir laf, sigaraya başlayan herkes '' ben bağımlı olmam ya nolcak zaten 2-3 tane içiyorum günde '' diye başlıyor, sonra o 3 sigara 5 oluyor 5 yetmiyor 10 oluyor 15 oluyor sonra günde 1 paket içmeye başlıyorsunuz... bağımlılık yapıyor alışkanlık yapıyor...

PeNa bunu beğendi.
  16. volkoo

volkoo Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    13
    Yer:
    Hayal dünyası
    Sigara içmek sporla çelişen bir eylemdir, sporu hayatıyla özdeşleştirmek isteyen bir sporcu sigarayla hiç bir başarı elde edemeyecektir.

17. Emre20

Emre20 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Yer:
    İstanbul
    Yaklaşık 8 ay günde 1 paket sigara içen biriydim,alkoliktim şimdi ikisinide bıraktım.Aynı şekilde balgamlar bende de var.Bazen içesim geliyor özelliklede aç karnınayken.Bilmiyorum doğru mudur ama aç karnına sigara içmek kilo verdiriyormuş tiroidleri çalıştırıyor diye biliyorum.
    Alkolden yaptığım göbeğimi eritmeye çalışıyorum ama asla içmeyeceğim sigara kendime söz verdim.
    --- Mesaj birleştirildi, 6 Ocak 2014 ---
    Dostum saydıklarının arasında kimyasal bağımlılık yapmayan esrardır.Toplumda yaygın bir önyargıdır fakat bağımlılık olarak bakarsan esrar sigaradan az bağımlılık yapar.Tabi uzun süreli kullanımında bir deri bir kemik olursun snoop dogg wiz khalifayı görüyorsun.Adamlar iskelet gibi.Bir içiyorsun 12 saat yemek yemediğin oluyor .Normalde içtikten sonra acıkılır fakat kafa ayıkmasın diye su içilmez yemek yenilmez.Sonra dahada acıkmazsın.
    --- Mesaj birleştirildi, 6 Ocak 2014 ---
    Ayrıca bong'la içildiği takdirde içinize çektiğiniz tonla duman sigaranın verdiği zararın yanında hiç kalırki daha iyi etki etsin diye genelde bong veya kova içerler içiciler.O yüzden sporculara kullanmalarını tavsiye etmem filtresiz içildiği için çok ağır dumanı.

Son düzenleme: 6 Ocak 2014
  18. kerem191

kerem191 Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    8
    Yer:
    Ankara
    Emre20; esrarın bağımlılık yapmadığı filan yalan dolan... bağımlılık yapmıyor diyenlere bak genelde zevkine içiyorum aramam ki esrarı olmasa derler. bu klasik bir avuntudur. benim tanıdığım vardı. işyerinde esrar içiyordu. 4 yıldır içiyorum bağımlılığını görmedim diyordu. Belli belli diyorduk biz de arkasından... :) esrar tam tersine psikolojik olarak çok çok fazla bağımlılık yapar. Fiziksel bağımlılık yönünü bilemem ama psikolojik bağımlılık daha da kötüdür. Daha çok istersin esrarı sonra da diğer uyarıcı/uyuşturuculara geçebilirsin kolayca. O yüzden çok tehlikelidir. bong, kova, pet şişeden çekmek esrarı akciğerler için berbat bir durumdur. çok daha fazla kötü etki eder. esrarın kafa yapması durumu da, içindeki thc maddesinden dolayıdır. bu maddenin kafa yapması aslında şu şekilde olur; kan şekerinde inanılmaz düşüşler yaptığı daha doğrusu dalgalanmalar yaptığı için kişi bir ayılıp bir bayılır gibi olur. Kafa denilen de budur. İnanılmaz gereksiz iki madde sigara ve esrar bana göre... Şunu da unutmayın her maddenin de bir bedeli vardır. o yüzdfen içecek kişiler bunu da düşünmeli...

Bu arada sporcu denilen sözde müsvettelerin çoğu sigara içiyor prof. sporcu olanları kastediyorum. Kokainden cannabisten hüküm giymiş ve bir şekilde şansına yırtabilmiş çok basketçi, futbolcu biliyorum: :)

PeNa ve Emre20 bunu beğendi.
  19. Paul_

Paul_ Üye

Beğenileri:
    70
    Ödül Puanları:
    38
    ya benim amcam var 40 yıldan beri sigara içiyor günde 1-2 paket, ben bağımlı değilim diyor istesem bırakırım diyor :D sigara böyle bir şey işte. mesela şimdi gidip 5 bardak su içersin bidaha istesem su içmem dersin ama 5-6 saat sonra susayınca anlarsın. sigara ile su farklı şeyler ama bağımlılık böyle bir şey.

bide insan sigaraya bağımlı olduğunu kabullenemiyor, o minik sigaranın seni ele geçirdiğini kabul edemiyosun. alışkanlık yapıyor ayrıca, mesela maç izlerken çat bitane yakıyosun film izlerken yakıyosun sabah kalkar kalmaz yakıyosun, sonra bıraktığında maç izlediğinde film izlediğinde sabah kalktığında krize girmeye başlıyosun. benim nerdeyse 3-4 hafta oldu. size şöyle söylüyeyim hala acaba azaltarak mı bıraksam diye düşünüyorum, rüyamda sigara içtiğimi görüyorum durmadan ama dayanıcam madem sporcu bir kişiliğimiz olacak artık, bunu bırakmak zorundayım.

PeNa bunu beğendi.
  20. m.fuat

m.fuat Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Yaklasik 13 senedir iciyorum 4 ay kadar birakip tekrar basladim.ictigim dönemde donemde sabah yataktan çıkamazken sabah ezaniyla dinc bi sekilde uyanmaya basladim,menemenin ne kadar lezzetli birsey oldugunu anladim,tat koku alma duyulari bariz iyilesti, goz alti morluklari azaldi. Amacim kisa surede yeniden kurtulup bir daha baslamamak..

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

PeNa bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş