Set Ve Tekrar Sayıları

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve figaro tarafından 30 Ekim 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. figaro

figaro Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    1 yıldır badi yapıorum gelişmemden memnunum fakat forumları oıkuyunca kafam birass karıştı.ben tekrar ve set fazla saymıyorum 10-8-6-4-4-2 yapıyorum denebilir kaslarımı yanana kadar çalıştırıorum ve mümkün olabildiince agır girmeye çalışıyorum zaten partnerimle beraber çalışıorus .
    şimdi ben bu tekrar sayısını 3x 8 yapsam deişen ne olur.
    benim uyguladııım set ile 3x8 set arasında kas gelişimini etkilemesi yönünden ne fark var? Ve set arasında ne kadar dinlenmemi önerirsiniz. Kİmi leri max45 saniye derken , kimileri ise 2 dakika dinlenebilirsin ve böylece daha agır girersin diyor.

2. CENTAUR

CENTAUR Guest

bu konu hakkında ayrıntılı tartışıldı, arama yaptırsana pano nun üst tarafında arama seçeneğini tıkla arattır bulursun

3. PacoRabanne

PacoRabanne Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Aslında figaro inanılmaz güzel bi yere değindi!
    Çok rica ediyorum sayın adminlerden çok kısa bi cevap alabilirmiyim arkadaşın sorularına özellikle bu dinlenme konusunda???

Bu arada figaro bana göre senin 6 set girip kaslarını yanana kadar çalıştırman oldukça sakıncalı tabi sayın admin arkadaşlar bizi aydınlatırsa konuyu daha iyi kavricaz mutlaka benden daha iyi biliyolardır.
    Saygılar...

4. figaro

figaro Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Sitede set arası dinlenme adı altında bir başlık açılmış ve tartışılmış.2 - 2 buçuk dakika dinlenebilirsiniz deniyor. https://www.bodyforumtr.com/forum/viewtopic.php?t=5266&highlight=set+aras%FD+dinlenme
    bununla beraber tekrar sayıları hakkında bir başlık da var https://www.bodyforumtr.com/forum/viewtopic.php?t=5265&highlight=tekrar+say%FDlar%FD

Başlıkla ilgili olarak hangi kas gubu hangi tekrar aralığına daha iyi yanıt verir?Mesela benç press ve ya squat da tekrar sayılarını kaç yapmalıyız?Anladıgım kadarıyla setlerde 6 nın altına düşmek kas gelişimi için faydasız.

5. NEFELIS

NEFELIS Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    38
    burda vucut tipin ve hedefin önemli
    definasyon dönemindeysen tekrar sayılarını 12 nin altına düşürmemekda fayda var 15 daha ideal bi sayı aslında
    bulk dönemdeysen ki çoğumuz bu mewsim bulk dönemdeyiz 3x8 iyibi rakam amaç yüksek ağırlık la kasa en büyük hasarı vermek ama kası fazla meşgul etmeden vücüdün fazla kalori yakmamasını sağlamak.

bölgenin kas miktarına göre bu şiddet yetmeye bilir mesela bacakda 3x10 benim için yeterli geliyor midede ise 4x20 bile yetmiyor

dinlenme miktarını şu şekilde bulabilrisin bu kişiden kişiye deişebiliyor nefes alışverişin ve kalp atım ritmin normale dönene kadar dinlen.zayıf dünyeli insanlarda daha uzun sürüyor ben 1 dk civarında dinlenmeye alıştım bağzan vucut daha fazla dinlenmek istiyor mesela bacak çalışırken ozaman süreyi arttırıyorm

seninde dediğin gibi 6 tekrarın altı etkili olmuyor onun dışında ısınmak için bölge başlarında girdiğin boş bar yada ağırlıksız squad setden sayılmıyor

daha ayrıntılı bilgiyi forumlarda bulabiirsin

6. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Bir yıllık bir badiciysen kas tonun yerine oturmuştur buna istinaden ilk seti ağır girmediğini hesaplarsak 3x8 olayında kalan 2 set ağır girersin buda 1 senelik bir sporcuyu tatmin etmez diğer girdiğin set sistemi normal dinlenme konusuna gelince 2 dakika ile 30-40 saniye arası dinlenme peryotu var bu kişilerin toparlanma süresidir benim yapım çabuk toparlandığından 30-40 saniyeyi geçmiyorum ve aynı ağırlığın bir üstüne girebiliyorum sen kendi yapına göre bu zaman diliminden payını al derim

7. figaro

figaro Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevaplarnız için teşekkür ederim.
    Hocam girdiim setlere ve tekrar sayılarına normal demissiniz; temel hareketleri ısınma seti - 10 -8 -8 ; izole hareketleri ise 3x 12 olarak yapsam olur mu?.
    Yaz dan çıktık vücudum 3 aydır duragan bir dönem geçiriyor programda değişiklikler yapmak istiyorum.bu yüzden tekrar sayılarıyla oynama geregi duydum.
    Agırlığı indirip kaldırırken ki zaman sizce ne olmalı.Forum sitelerinde, agırlığı piston gibi hiç durmadan hızlı bir şekilde indirip kaldırmayı önerenler var; salondaki hoca ise agırlıgı yavaş indirip kaldır diyor bende yavaş indirip kaldırıyorum tabii.Sizin bu konuda düşünceleriniz neler?

8. CENTAUR

CENTAUR Guest

Benim öğrendiğim uyguladığım ve tavsiye edeceğim 2 saniyede indiriyorsan 1 saniyede kaldır derim gerisi zaten ayarlayamassın mesela max ağırlıklarda istediğin sürede kaldıramassın ama indirmen hep 2 katı yavaş olmalı

9. enes67

enes67 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Zonguldak
    Ben yapıyorum 3x12 asırı yetersız qlıor mesela arka kol calısırken 3x30 yapıyorum fazlamı yapıyorum anlamadım ama ozaman kasılıor bıraz ..

10. ilkaykalkan

ilkaykalkan Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Benim de aklıma takılan bir şey var ama bir türlü sağlam bir bilgi alamadım. Şimdi tekrar sayısı olayına takılmadan sorayım; aynı harekette bazı programlarda set sayıları sabit bazı programlarda farklı, peki niye? Örneğin varsayıyorum ki Bench Press 3x12 denmiş sonra incline bench press için 4x10 demiş ama bir başka programda ikisine de 3x12 denebiliyor. Mesela 3x12 bench press ardından yine 3x12 incline bench press yapsam ne olur? Ya da şöyle diyeyim hocalar program yaz dendiğinde kabaca bütün hareketleri 3x12 ya da atıyorum 4x10 yap niye demiyor da bench 3x12 yazıyor, ileriki safhada 4x10 standing barbell curl yazıyor? Set sayısı olarak 3'DEN 4'E niye düşüyor ya da 4'den 3'e çıkıyor?

Sayfayı Paylaş