Set ve ağırlık hakkında

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve sh1ne tarafından 9 Aralık 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. sh1ne

sh1ne Yeni Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    İlk vücut ölçülerimi yazayım yeni ölçtüm ve başlayalı 2 hafta oldu toplam 6 antreman yaptım.İlk ay haftada 3 kez gidiyorum.2.ay ve 2.aydan sonra 4 kere gitmeyi planlıyorum.
    yaş:22 boy:1.74 kilo:62 zayıf gösteriyorum biraz.2 haftada 1 kilo almışım 61 dim ilk başlarken, hedefim 67-68 kg olmak istiyorum.

kafa:58
    boyun:37(boynum omuza göre biraz kalın duruyor aynada bakınca)
    omuz:111
    göğüs:91.5
    kalça:89
    bel:76
    kol:24.5 pazu sıkınca 27,5
    ön kol:26
    el bileği:17
    uyluk:52
    baldır :36
    ayak bileği:24

Sizce ölçülerim çok mu kötü ben çok düşük buluyorum vücudum kafama göre biraz küçük gösteriyor.

ağırlıkları ne zaman artırmalıyım bende fazla güç yok aslında ilk ayımı doldurduktan sonra biraz kendimi zorlayarak ağırlıkları artırmak istiyorum şuan örneğin 5 kg dambıl ile yapıyorum bazı hareketleri 2.ayda 10 kiloya çıkarsam uygunmu yani birazdaha güç sarfedip kendimi sıkıp kasları zorlamalımıyım?
    Birde 8x4 veya 10x3 şeklinde yapıyorum karışık hepsini 8x4 mü yapmalıyım yoksa bu şekilde iyimi?

Son düzenleme: 9 Aralık 2012
  2. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    Kafa ölçünü neden yazdın onu anlayamadım. Onun ölçüsünü v.g. idmanlarıyla artırabileceğini sanmıyorum :) Hoş, ölçüsünden ziyade içindekinin yeteneğini geliştirmek daha önemli tabii..

Ölçülerinin kötü olup olmaması bir şeyi değiştirmez. Kötüyse kötüdür, iyiyse iyidir..

İlk aylarda ölçüden ziyade hareketleri düzgün yapmaya, düzgün beslenmeye, bunları yapabilmek için de v.g. hakkında daha çok bilgi sahibi olmaya çalışmak gelişim için daha önemli.

Hareketleri seni zorlamayan kilolarla çalışırsan, doğru formu uygulayabilir ve adet edinebilirsin. Bu sebeple ilk 1-2 ay orta derecedeki kilolarla çalışmak mantıklı olabilir. Daha sonraki aylarda 8. ve ya 10. tekrarlarda seni zorlayacak kadar ağır kilolar seçebilirsin.

sh1ne ve (silinen üye bunu beğendi.
  3. demircan256

demircan256 Üye

Beğenileri:
    2.198
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    güvenlik
    Yer:
    istanbul
    ağırlıklar öyle aydan aya arttırlacak diye bir kaide yok,hareket vardır ( omuz) uzun süre kilo arttıramazsın ,hareket vardır( bench) daha kısa sürede ağırlık arttırısın.Bu değişir.

Tekrarları kendine göre ayarla yani ağırlıkları...

örneğin ; 3*12 yapacaksın...

son setin son tekrarını8 aynı düzende yani aynı nizami şekilde yapabiliyorsan vücudun her yanı ayrı oynamadna yapabiliyorsan bu hareketi doğru yapıyorsun ve bu senin max kilondur.

Tabi çok hafifse onuda sen anlayacaksın...arttırman gerekirse arttıracaksın,ona tamamen sen hakim olacaksın..salondaki hocan bile bir yerden sonra anlayamaz...

aslında sorularının cevapları sende saklı...Kendi kendini daha iyi tandıkça( spor olarak) daha iyi anlayacaksın deidklerimi.

Kolay gelsin.

sh1ne bunu beğendi.
  4. sh1ne

sh1ne Yeni Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Teşekkürler arkadaşlar yorumlarınız için umarım güçlenirim zamanla bazı hareketleri orta derece yaptığımda zorlanıyorum son hareketlerde özellikle ben kasları çok fazla zorlamamaya özen gösteriyorum.Bazen hafif kaldırınca utangaç oluyorum görüyorlar bide bayanlar oluyor bende biraz ağırlıkları artırıp çok az zorluyorum bazen kasları.Ama 5-6 ay gibi süre içinde kendimde gelişme görürsem bırakmayacağım ve devam edeceğim.

5. -RevoLt-

-RevoLt- Üye

Beğenileri:
    459
    Ödül Puanları:
    93
    kusura bakma gülmekten alamadım kendimi de kafa ölçünü niye aldırdın? :D cidden gidip hocana kafa ölçümü alır mısınız hocam mı dedin yoksa hocan mı aldı sen söylemeden?eğer sen söylemeden hocan aldıysa kafa ölçünü bence kaçarak uzaklaş o salondan. :D

sorununa gelecek olursak dikkatimi geçen bir diğer nokta ise ön kol(sanırım forearmdan bahsediyorsun) ölçüsünün bicepsden fazla olması.
    diğer arkadaşlarında dediği gibi beslenme ve dinlenmene dikkat etmen gerekiyor.hareketleri nizamı yapman lazım.yeni başlamışsın bence 3-4 ay hacim almayı kenara bırakıp güç ağırlıklı çalışmanı öneririm.çünkü 5.aydan sonra güçlü olduğun için daha fazla ağırlık kaldırıp alacağın ölçü sayısı da artacaktır.bunun için ufak bir tüyo vereyim.
    örneğin bench press.bench pressde indirirken yavaş kaldırırken fırlatır gibi hızlıca kaldırman güç kazanımına yardımcı olacaktır.

Sayfayı Paylaş