set sistemleri ve antreman hakkında?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve lordofoceans tarafından 15 Aralık 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. lordofoceans

lordofoceans Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Antalya-Trabzon
    öncelikle merhabalar, benim vücut geliştirmeye başladığımdan beri hep setlerle bir sorunum olmuştur o_O bi türlü hangisi daha iyi karar veremiyorum bu yüzden sizlere başvurmak ve fikirlerinizi almak istedim..haftada 3 gün salona gidiyorum
    ilk gün; sırt-pazu 2.gün;göğüs-önkol 3.gün;omuz-bacak-karın
    -karına çekiş,enseye çekiş,T bar rowing -bench press,incline b.press,butterfly -shoulder press,lateral raise,barbell close upright
    -bench dips,french press,pushdown -barbell curl,dumbell curl,dumbell concentration curl

bu hareketleri hocam 10-8-6 set biçiminde kaldırabildiğim en fazla ağırlıkla kaldırma mı söylüyor ve tekrarları ağırlık artırarak devam ettir diyor..ben bunu bi süre uyguladım sonra 10-8-6-4 şeklinde yapmaya başladım şimdide 12-10-8 mi yapsam diye düşünüyorum. maximum gelişme için hagisi daha doğrudur? hareketler uygun mudur? hareket eklemeli miyim? amacım kas kütlesini artırmak (beslenmeme supplement kullanmama çok dikat ediyorum). görüşlerinizi tavsiyelerinizi bekliyorum.. Teşekkürler..

2. EndlessBlue

EndlessBlue Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bolu/İzmir
    Evet bu konuda benim de sıkıntım var bi antreman düz bi antreman piramit bazen karışık çalışıyorum tam anlamıyla hacim kazanmaya yönelik bir programdaki sistematik nasıl olmalıdır?Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar varsa hem arkadaşı hem de beni aydınlatırlar umarım -.-

3. uykusuzburak

uykusuzburak Üye

Beğenileri:
    875
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    turizm
    idman programını çok karışık yazmışsın hareketlerin hepsi birbirine girmiş daha düzenli yazarsan yardımcı olabiliriz. çeşitli set şekilleri var ama başlangıç için pramit sistem 12-10-8-8 idealdir.

4. -RevoLt-

-RevoLt- Üye

Beğenileri:
    459
    Ödül Puanları:
    93
    spesifik bir durumdur.
    profesyonel vücut geliştirmecilerden birisi vardı adını hatırlayamıyorum boş barla 110 tekrar yaparmış barbell curl olarak.

5. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    Maksimumu gelişme için 6-12 tekrar arasında yapılan tekrarlar önerilir. Bu sınırın altına ya da üstüne geçmedikçe aynı amaç doğrultusunda çalışmış olursunuz.

6. -RevoLt-

-RevoLt- Üye

Beğenileri:
    459
    Ödül Puanları:
    93
    işte bunu diyemezsiniz.kimisi 4 tekrar yapar kas kütlesi kazanır kimisi 20 tekrar yapar kas kütlesi kazanır.
    ben 2ay MFT28 programını uyguladım ve klasik göğüs antrenmanında 4 hareket 3 set 6-12 tekrarla yapılan programlardan kat be kat daha fazla verim aldım.

7. lordofoceans

lordofoceans Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Antalya-Trabzon
    uykusuzburak, aslında çok özenerek güzelce yazmıştım yan yana ama sonradan onaylayınca bozulmuş :D
    ->salı günü sırt-triceps günü hareketler,
    -sırt; karına çekiş, enseye çekiş, T-bar row
    -triceps; bench dips, french press, pushdown

->perşembe günü göğüs-biceps günü hareketler,
    -göğüs; bench press, incline b. press, butterfly
    -biceps; barbell curl, dumbell curl, dumbell concentration curl

->cumartesi günü omuz-bacak-karın hareketler,
    -omuz; shoulder press, lateral raise,barbell close upright
    -bacak; leg press vs.
    -karın;crunchs
    hareketler böyle salon hocamın verdiği hareketler bunlar.ben sürekli danışıp fikrini alıyorum hocam işte squat deadlift eklesem,haftalık programlar yapıp farklı hareketlerle kasları şaşırtıp büyümelerini sağlasam,rutinin dışına çıksam büyük kasları dört hareket yapsam felan diyorum. oda bana acele etme önce bi kas kütlesi kazan bu hareketler komplex hareketler sırasıyla yapıldığı zaman olumlu sonuçlar alırsın diyor sen sadece basabildiğin maximum ağırlığı bas bu hareketlerle her ayda ağırlıkları değiştir diyo daha sonra yeni hareketler ekleyerek kasları parçalayıp şekillendiriz diyor. bende sizlere bir danışmak istedim sizler nasıl yapıyorsunuz? hareketler ve hocamın düşünceleri hakkında görüşleriniz nedir? teşekkürler..
    dip not: hocam besyo mezunu avrupa vücut geliştirme şampiyonu..
    --- Mesaj birleştirildi, 16 Aralık 2013 ---
    wrestler, öcelikle teşekkür ederim.. maksimum gelişim için tekrar sayımız 6-12 arası olcak peki, maksimum gelişim için bunu yapış şeklimiz nasıl olmalı? kaç setten oluşmalı 3 mü 4 mü? ve ağırlıkları artırarak tekrar sayılarını düşürerek mi devam etmeliyiz yoksa tam tersi mi? sizin öneriniz ya da yapış şekliniz nasıl?

Son düzenleme: 16 Aralık 2013
  8. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    3 ya da 4 set.. Antremanda kaslarda doğumu kac sette yasadigini dusunuyorsan o kadar yapabilirsin. Piramirt de yapabilirsin 3X10 ya da 4X8 de.. Yine nazil hissettiğinde bagli.

lordofoceans bunu beğendi.
  9. lordofoceans

lordofoceans Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Antalya-Trabzon
    bu bilgi gerçekten faydalı oldu teşekkürler..

10. uykusuzburak

uykusuzburak Üye

Beğenileri:
    875
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    turizm
    antrenman tecrubesi yüksek biri vücudunu hissederek idman yapar kaç set giriceğine nasıl çalıcağına kendi karar verebilir. ama yeni başlayanlara tavsiyem temel hareketleri 4 set izole hareketleri 3 set girmeleri yeterlidir. hareketleri hissederek ve nizami yapman çok önemli ağır kilo giricem diye hareketten çalmamalısın. kaslar yavaş ve hızlı kasılan kaslar diye iki ana gruba ayrılır, (sitede bu konu hakkında bilgileri bulabilirsin) her bölgeyi aynı tarzda çalışmamalısın. örneğin omuz kası yüksek stres gerektiren idman tarzını sever, idmanını ona göre yaparsan alıcağın verim artar.

lordofoceans bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş