sergio oliva röportaj

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve j.claude.er tarafından 31 Ekim 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. j.claude.er

j.claude.er Üye

Beğenileri:
    438
    Ödül Puanları:
    73
    Soru: Gayet sağlıklı ve mutlu görünüyorsunuz? Nasılsınız?
    Sergio Oliva: “Görünenden çok daha iyi olduğumu söyleyebilirim.”
    Soru: Eski yaşamınız ile şimdiki yaşamınız arasındaki Beslenme faktörü ve sistemi değişti mi?
    Sergio Oliva: “Tam aynı sistemle ve miktarlarda beslenmiyorum. Fakat gıdalarımı yine sağlıklı bir şekilde seçerek düzenliyor ve besleniyorum. Bu konuda eşime çok şey borçluyum. İnsanlar yaşlandıkça beslenmenin ne kadar değerli bir işlem olduğunu öğreniyorlar.”
    Soru: 1960 ve 70lerde Protein beslenmeniz nasıldı? Günde kaç gram protein alıyordunuz?
    Sergio Oliva: “Doğrusunu söylemek gerekirse biz şimdikiler gibi pek hesap yapmazdık. Kaliteli proteinleri kullanırdık ve bu proteinlerin kalitesini bozmadan tüketirdik. Ben bazen günde 3 öğün ve bazende günde 6 öğün yemek yerdim. Bazen günde 120gram protein alırdım ve bazen de 180gram. Fakat şimdiki sporcular 500-600gram proteinlere kadar çıkıyor. Çok ilaç kullandıkları için, aldıkları proteinlerin büyük bir kısmını kullanabiliyorlar. Fakat bu şekilde yüksek tırmanmak doğru değildir.”
    Soru: O zaman neden yüksek protein tüketimini öneriyorlar ve protein tozuna yönlendiriyorlar?
    Sergio Oliva: “Çünkü bu sporun temellerini gıda takviye(supplement) üreticilerine bağladılar. Yapmacık bilimsel tablolarla sporculara albenisi olan çekici reklamlarla ürün satarak maddi kazanç elde ediyorlar. Bunun reklamlarını da elbette iri yarı sporcular yapmak zorundadır. Ne kadar çok protein o kadar çok kazanç. Kazanç çoğaldıkça da bu sektör zenginleşir ve büyür. Yapılan hata, reklamların abartılmasıdır.”
    Soru: Sizce beslenmeye çok önem verilmelimidir? Yoksa idmanlar mı çok önemlidir?
    Sergio Oliva: “Bana göre idmanlar öncelikli olarak önem kazanır. Beslenme bana çok kompleks ve dikkat isteyen bir program gelmiyor. Haftada bir kere kaçamakta yapsanız gelişirsiniz. Genetiğiniz müsait değilse çok iyi beslenseniz de gelişmeniz bir yere kadardır. İdmanlar önemlidir çünkü idmanlar, aldığınız gıdaların kaslara dönüşmesini sağlayacaktır. Eğer vücudunuzun istediği idmanı çıkarmazsanız, gelişmeniz bir yere kadar ilerler. Sonra suçu başka yerde ararsınız.”
    Soru: Ağır ve az tekrarlarla çalışmak, her sporcu için işe yarar mı?
    Sergio Oliva: “Bence her zaman ve herkes için faydalıdır. Bu kimileri için çok çalışmak ve kimileri için az çalışmak şeklinde bölünebilir. Herkes benim gibi çalışmak zorunda değil. Ama bence herkes ağır çalışmak zorundadır. 15 tekrarlı idmanlar bana çok dolu gelmiyor. Yalnız 15 tekrarlı idmanları sevenlere önerilerim var. Tekrarları uygularken bir sonraki sete geçmeden önce en fazla 20 saniye dinlenin veya hemen başka kas grubuna geçin. Çünkü çok tekrar demek aslında az mola vermek demektir.”
    Soru: Antrenman hocası olarak kimi beğenirsiniz veya önerirsiniz?
    Sergio Oliva: "Duyduğum ve gördüğüm kadarıyla piyasada gerçekten çok antrenman hocası var. Bazılarını yakından takip ettim. Bana hiçde bilimse ve inandırıcı gelmedi. Bazılarıylada yakından arkadaşım. Çok akıllı ve düşünceli insanlarda var. Fakat ben Arthur Jones’u takdir ediyorum.”
    Soru: Arthur Jones ile nasıl tanıştınız; onunla buluşmanızı ne sağladı?
    Sergio Oliva: “Öncelikle Jones beni Florida Deland’dan ayaklandırdı. O, benim Daytona Beach’e uçup, kendisinin neler yaptığını ve makinesini bana göstermek istedi. Yaşadığı yere geldiğimde bana diğerlerinden farklı olan makinesini gösterdi. Bana, kendisinin yakın denetiminde antrenman programını uygulatmak istediğini sordu. Ve ben de “Evet” dedim. Program çok sıkıydı,,, çok kuvvetliydi… ve diğer programlardan çok farklıydı.”
    Soru: O dönemden bize örnekler verebilir misin?
    Sergio Oliva: “Jones, bacakla başlayan bir program veriyor. Hareketler, gücünün yetmeyeceği noktaya kadar uygulanıyor ve bir tekrar bile başaramayacak durumda sonlandırılıyor. Örneğin bir program Squatk(çömelme) ile başlıyor ve son noktaya kadar uygulanıyor. Bittiğinde seni alıyor ve Nautilus Squat makinesine oturtuyor ve bu kombinasyon içindeki pisliği pataklayarak atıyor. Egzersiz bittiğinde yapacak hiçbir şeye gücün yetmiyor. Daha sonra seni serbest uygulamada bench pres(yatarak itme) ve sonrada nautilus göğüs makinesine götürüyor… sonrada diğer kas grupları için daha fazla egzersizler yapılıyor.”
    Soru: Galiba sen, en kaslı ve uzun kola sahip(bizeps kasın ucundan trizepsin sonuna kadar) ve kafası kadar hacmi olan insansın. Jones ile idman yaptığında bunu fark ettin mi?
    Sergio Oliva: “1972 Mr. Olympia Almanya Essen kentinde Jones ile buluşmamızda gerçekleşti. Jones, her tür sporcuyu incelediğini bilmelisin. Makinesini test etmesi için davet ediyor ve tatil masrafını karşılıyor. Herkes yanına gitti … Columbu, Arnold, Zane… herkes. Eğer yanına gittiğinde önce soğuk olarak kollarını ölçer ve sana kaç santim olduğunu söyler ve ileriki günlerde kaç santim kazanacağını açıklar ama kimse ona inanmaz. Weider dergisinin gösterdiği 53cm -56cm adamlar, 45-48cm ‘den düşük çıktılar … ve tek soğuk 52cm kol benimdi. Bu çok gülünç – Jones ölçü bandını koyduğunda herkesin kolu düşük çıkıyordu.”
    Soru: Senin Jones ile buluşman, Essen kentinde Mr. Olympia’da Arnold’a yenildiğin zamanlardı, değil mi?
    Sergio Oliva: “Evet. Aslında Londra Mr.universum yarışması için bir yıl önceden Arthur ile beraber idman çalışmalarına başlamıştık.”
    Soru: Essen kentinde ellerini havaya kaldırarak verdiğin poz dehşet verici ve etkileyiciydi. Belki de senbu pozu verenler arasında en iyi görülenlerdensin.
    Sergio Oliva: “Ah evet, Victory poz’u. Birçok vücut geliştirmeci bu pozu deniyor. Victory Pozu denemede ki problem, çok iri kaslı yapıya sahip olmanız gerektiğidir. Kanatlar çok geniş ve bel kısmı ince olması gerekiyor. Kanatlar iri yarı trizeps kaslarıyla bağlantılı olması gerekiyor. Tabi ki göğüs kafesinizde iri olması lazım. Yoksa kollarınızı kaldırdığınızda zayıf görünürsünüz. Bu hareketi neden yaptığımı bilmiyorum. 1960’larda bir yarışmada ellerimi havaya kaldırıp bu pozu verdiğimde seyirciler deliye dönmüştü. O günden sonra bu pozu benimsedim. Hatta o günden sonra herkes bana “The Mythos” lakabıyla çağırmaya başladı ve verdiğim poz’a da “Victory Pose” dediler. Sahneye çıktığımda bu pozu yapmazsam beni sahneden atarlar (gülüşmeler).”
    Soru: Eski resimlere baktığımda, Jones’la çalıştıktan sonra senin kollarının daha büyüktü.
    Sergio Oliva: “Hiç şüpheniz olmasın. Ve delice olan, benim onun yanında kalmamış olmamdır. 1970 senesinde Mr. Universum yarışmasında benim herkesi devireceğimi biliyorlardı. Ben ikinci sıraya yer aldım. Daha sonra 1972 Mr. Olympia yarışması için Paris’e gittim. Serge Nubret ile iletişim kurduğumda benim o müsabakada yarışmamı istedi ve Joe Weider, o müsabakada bulunmayacağı için bana açık kapı görüldü. Paris’e uçtum ve geldiğimde Joe Weider’den haber geldi. Benim Londra’da IFBB Mr. Universum’a katılmadığımdan dolayı cezalı olduğumu ve Mr. Olympia yarışmasına giremeyeceğimi bildirdiler. Kendisi, benim girmemem için her tür oyunu yaptı. Benim misafir olarak poz vermeme izin veriyor ama yarışmaya girmemi istemiyor.1972 Mr. Olympia organizasyonu herkesin isimlerini çağırdı. Joe Weider, Arnold’un yarışmaya girmesini istemedi. Ama Arnold istiyordu(Benim Arnold ile hiçbir sorunum yok. Hatta kendisi çok iyi yaptı. En başta herkes onu kullandı ama sonradan o herkesi kullandı). Arnold Essen kentinde yarışmaya girdi. Ben de Jones ile çok iyi idman çıkardık ve hazırdım. Bugün bile o yarışma konuşuluyor. Hatta Arnold bile kendisinin aslında kazanamadığını söyledi. Her şey bir politikti… sadece politik ve o kazandı. Bu yarışmadan sonra Weider, müsabakanın organizatörün işine son verdi. Birkaç müsabaka sonrasında Serge Nubret, büyük bir adam olarak ortaya çıktı. Weider, onun da ayağını kaydırdı. Çünkü Serge, yarışmaya girmek istemiyordu ve Weider tabiî ki sıralamalarla oynadı.”
    Soru: Jones’u bıraktıktan sonra HIT idman sistemini mi uyguladın yoksa Volum idmanlarına mı geri döndün?
    Sergio Oliva: “Ben tekrar serbest ağırlıklarla çalışmaya döndüm çünkü bende o aletlerden yoktu. Bu tecrübeden sonra serbest ağırlıklarla daha iyi çalışıyordum. Her zaman ki gibi ben sıkı bir idmanla çalışmaya devam ettim.”
    Soru: Bu soruyu sormamın sebebi, Spor dergilerde ve bazı Weider’in kitap ve fikirlerinde senin Yüksek tempoda Volum idmanı yaptığını ve 15-20 set her kas grubu için çalıştığını belirttiler.
    Sergio Oliva: “Ben genelde o kadar set yapmadım, ama unutmayın, bende o makineden yoktu ve sıkı idmanı yakalayamamıştım ve Serbest ağırlıklarla tamamlıyordum. Yani eksik kalan seti tamamlamak için kaliteyi bulmak için uyguluyordum. Bütün Weider’in boktan dergilerinin hepsi politik. Ama her şeyi kontrol altına alıyorlar. Eğer onlarla savaşmaya kalkarsanız, sizi yoldan süpürmek için her şeyi yaparlar. Bütün yarışmaları kontrol altına alıyorlar, bütün ekibi ve vücut geliştirmecileri yönetiyor. Vücut geliştirmeciler Weider ile çalışmak zorunda, yoksa yarışmaya nasıl girsinler? Fakat bu beni hiç ilgilendirmedi. Ben Weider’in yanına gittiğimde zaten Sergio Oliva’ydım. Yani beni var edemedi ve kullanamadı. Herkes benim IFBB den önce AAU da olduğumu biliyordu. Beni kullanamazdı ve yönlendiremezdi.”
    Soru: Joe Weider, şampiyonların Antrenörü olduğunu söylüyor.
    Sergio Oliva: “Arnold’u himayesine aldığında, Arnold, Londra Mr. Universumda müsabıktı. O sadece birkaç sporcu çalıştırdı ama bu sadece propaganda.Ona “Usta” da diyorlar ama benim haberim yok… belki de belkemiği kırmada ve düşüncedleri yok etmede usta olabilir. Çok politika, aptallıktır. Genç vücutgeliştirmecileirn başka seçeneği yok. Eğer ilaç(Doping) alıyorsan, vücudun varsa ve para kazanmak istiyorsan o zaman onun peşinden gideceksin. Eğer ilaç(Doping) almıyorsan o zaman hiçbir yerde himayende olmaz. Her şey Weider’dir: Mr. Olympia, Mr. Universum ve Night of Champions. Her şey kontrol ediyorlar.”
    Soru: Senin zamanındaki profesyonel müsabıklarla şimdiki Müsabıklar arasındaki kıyaslamada düşüncelerin nedir?
    Sergio Oliva: “Eğer ben kendime bakarsam ve olmam gerektiği gibi olmak için engelleri aşmak gerekirse… ben şimdikiler gibi olmak istemem. İnsanlar bugün, kasların nasıl da farklı geliştiğini görebiliyor, bugün ki sporcuların kasları, 1960’lıların kaslarına göre çok daha farklı gelişiyor. Alması gerektiği Steroidlerin limiti kat kat fazla. Bundan dolayı o vücutları görüyorsun.. inanılmaz bir şey.”
    1970: Soldan sağ'a: Reg Park, Arnold Schwarzenegger, Sergio Oliva
    Soru: Şimdiki sporcuların vücutları hemen hemen aynı görülüyor; neredeyse klonlanmış. 1960 ve 70’lerin her müsabık sporcusu inanılmaz stilde ve görüntüdeydi.
    Sergio Oliva: “Evet, hepsi eşit görülüyor. Hatta formdan düşseler bile yine aynı formda görülüyor. Hepsi aynı görünmek zorunda. Birbirinden ayırt etmek ve onaylamak da zor.”
    Soru: Geçmişte düzenlenen Mr. Olympia yarışmaları arkasında yatan politik karışım nedir? Mesela 1979 Mr. Olympia yarışmasında Frank Zane ile Mike Mentzer kıyaslaması nasıl?
    Sergio Oliva: “Mentzer hepsinden öte. Bunda bir şüphe yok. Ama unutmayın Mentzer dışarıdan geldi, Zane ise Weider’in adamıydı. Kendini şaşırtma sakın. Zane, Arnold, Columbu, Haney … bu adamların hepsinin Weider ile sözleşmesi vardı. Lee haney benim arkadaşım ona büyük saygım var fakat eski zamanlarda Lee haney’in Mr. Olympia kazanma şansı yoktu. Vücudu dengesizdi. – bir adam ki sırtı var fakat kolları ve baldırları yok. Daha sonra Dorian Yates vardı. Yates’in midesi inek kadardı ama kolları yoktu. Bunlar mükemmel vücut değiller. Bunlar parçalanmış dengeli vücut ve simetrik görüntü değil. Ama Weider’in sözleşmeli adamları… şimdi siz Zane ile mentzer’i bir müsabakaya yerleştirirseniz ve bu yarışmayı Weider yönetmemiş olursa o zaman Mike Mentzer müsabakayı kazanır. Zane bunu iyi bilir ve Zane benim özel olarak yakın arkadaşım.”
    Soru: Lee Haney’in gerçekten herhangi bir Mr. Olmypia şampiyonluğunu hak ederek kazandığını düşünüyor musun?
    Sergio Oliva: “Bazı Müsabakaları hak ettiğini düşünüyorum ama hepsini değil. Onun zorlanacağı bazı rakipler var ki bunlar karşısında geçmesi zordu. O, bunu biliyor. Herkes bunu biliyor.”
    Soru: İlaçlarla (doping) geçirdiğin tecrübelerini bizimle paylaşır mısın?
    Sergio Oliva: “Bu birçok insanı ilgilendiriyor. Ben birilerinin Steroid almasıyla ilgilenmiyorum çünkü bu kişisel bir seçimdir… ve bu onun yaşamıdır. Bugün ise herkes oraya ulaşabiliyor. Ben bir büyük vücut geliştirme dergisinde Arnold’un hiç steroid kullanmadığını okumuştum. Oysa Arnold, Amerika’ya ilk steroid getirenlerden birisiydi. Ve tabiî ki her eski sporcu ilaçları kullanmışlardır: Frank Zane, Franco Columbu, ben, Arnold Schwarzenegger, Larry Scott, Harold Poole, Dave Draper ve hatta Steve Reeves. Bunu kimse inkar edemez. Bugüne göre kıyasla o dönemler çok kullanılmıyordu. Fakat kür programları çok farklıydı herkesin özel ve farklı düzeni vardı. Ben Nandrolon(Deca) ve Metandienon(Dianabol) kullanıyordum. O dönem bu ilaçlar çok büyük ilaçlar olarak görülüyordu; ve Nandrolon(Deca) maddesi kötü görülmezdi. Hatta Doktorlar o dönem Kemiklerin gelişmesi için reçetelerinde yazarlardı. Bugün ki genç sporcuları 95 kilogram olarak tartıda görüyordun ve 6 ay sonra 120-145 kilogram olarak tartıda görüyorsunuz. İşte o zaman bu gençlerin dehşet verici ilaç aldıklarını biliyorsun. Eğer hiçbir ilaç almadıklarını söylerlerse o zaman yalan söylediklerini anlarsınız.”
    Soru: Eğer sen bugün ki ilaçlardan kullanmış olsaydın nasıl bir görüntüye sahip olacağını tahmin bile edemem.
    Sergio Oliva: “Kutsal İsa.. bunu düşünmek bile istemiyorum. Aman Allahım… (Gülüşmeler). Biz Nandrolon(Deca) ve Metandienon(Dianabol) ile büyük gelişmeler gösterdik. Şimdi Büyüme hormonlarından bahsediyorlar. Ve ben neler aldıklarını görüyorum.. aynen görüldüğü gibi… ben sana söyliyeyim bu tam anlamıyla çığırından çıkmış bir durum… ben bu noktada kendimi tenzih ederim. Herkes, Steroid kullanmadan idman yaparak güzel bir vücuda sahip olabilir ve ben bunu öneriyorum. Şimdiki ilaçlar insan vücudu değiştiriyor ve görüntüyü farklılaştırıyor ve bu Steroidlere vereceğiniz paraların boşa gittiğini anlatıyor. Gelecekte bu durum dev gibi büyüyecek.”
    Soru: Bana öyle geliyor ki gelecekte Steroid kullanımı çok daha fazla artacak gibi çünkü genç sporcular idman yapmak için çok daha tembel davranıyorlar.
    Sergio Oliva: “Evet, aynen öyle. Ama onlar iki hatayı birden yapıyorlar. Eğer Steroid alırsan çok daha sıkı idman yapmak zorundasın… yada denge içerisinde alacağın ağırlıklar yağ’a dönüşür. Eğer sıkı idman yaparsan, kaliteli proteinlerden iyi beslenir ve vitamin-mineral açısından zengin menü oluşturursan o zaman iyi bir vücuda sahip olabilirsin. Ve iyi bir vücut %45 iyi bir genetik yapıyla alakalıdır, diğerleri idmana bağlıdır. Konuş, eğer birisi olmak istersen, o zaman olursun. Eğer istemezsen, olmazsın. Ama bütün Steroidlerle sadece bir gruba bağlı kalırsın ve başkası olamazsın. Ben hiç kimseye Steroidleri önermiyorum.. Arkadaşlarıma ve Aile yakınlarıma bile.”
    Soru: Sen bugün de idman yapıyorsun. Biraz bundan bahseder misin?
    Sergio Oliva: “Ben 60 yaşındayım ve haftada beş kere çalışıyorum. Bunu seviyorum. Müsabık olmaya başladığımda haftada beş kere idmana giderdim ve koca bir yıl boyunca aksatmadan. Ben 6 ay çalışıp ta diğer vakitleri yatan müsabıklardan değilim.”
    Soru: Vücuda bakarak hangi vücut geliştirmeciyi en iyi olarak görüyorsun?
    Sergio Oliva: “Bazıları var. Bugün ki zamanda en iyi Flex Wheeler. Shawn Ray ve Ronnie Coleman’de beğeniyorum. Ben kendimi biraz Flex Wheeler ile karşılaştırıyorum. İnce yapısıyla biraz beni andırıyor. Buna rağmen benim sırtım daha hacimliydi. O tam dolmuş vaziyette tek sporcudur.”
    Soru: En son 1985 senesinde Müsabakaya girmiştin. Sizi takip edenlerden duyduğum kadarıyla, bu müsabaka ile fazla ilgilenmemişin ve kazanıp kazanmama gibi derdin yokmuş. Tek başına efsane Sergio Oliva’nın podyumda yer alması her şey demekmiş. Biraz bundan bahseder misin?
    Sergio Oliva: “Ben çok daha iyi olabilirdim ve hacimli. O gece olması gereken vücut şekline sahip değildim. Kendimi hasta hissediyordum aynı Zombiler gibi. Eşimin önerilerine kulak verdim ve diyetimi değiştirdim. Bununla sürekli problemim vardı. Allah’tan iyi bir genetik yapıya sahibim ki istediklerimi yiyebiliyordum. Yediklerimin hepsi kaslara dönüşüyordu. Frank Zane’nin diyetini uyguluyordum. Ama ortada bir sorun vardı. Bu Diyet Frank Zane için iyi olabilir ama benim için uygun değildi. Kuvvetim yoktu ve idman yapmak için kadar kendimi zayıf hissediyordum. Eğer diyetimi tamamlasaydım eminim King Kong gibi görülecektim. Ama bir şeyi daha keşfetmiştim. İri yarı ve mükemmel görünmüşte olsam, yinede sıralamada bir değişiklik olmayacaktı. Weider benim için sekizinci sıradan başka bir sırayı uygun görmemişti.”
    Soru: Buna benzer 1980 senesinde Avustralya Sydney Mr olympia yarışmasında Mike Mentzerin başına geldi ve beşinci olmuştu.
    Sergio Oliva: “Bu doğru ve buna inanıyorum arkadaşım. Ve ben sekizinci sıradan başka sıraya geçemezdim çünkü diğer çocuklar podyumda kendi vitaminleri, proteinleri dergileri ve bütün ekipmanlarıyla konuşuyorlardı. Ben o sektör için hiçbir şey yapmadım, çünkü onlarda bana hiçbir şey yapmadılar. Her şey bir yana, bu hakemleri kim seçiyor? Weider. O zaman burada nasıl kazanılabilir?”
    Röportaj yapanlar:
    • Brian D. Johnston – (Özel röportaj –Ironman dergisi için 2001-2002)
    • Hans Joachim – (Özel salon röportajı – 2006)

Danny Boy, ---RamSes---, jemholie ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  2. j.claude.er

j.claude.er Üye

Beğenileri:
    438
    Ödül Puanları:
    73
  3. Rambo16

Rambo16 Üye

Beğenileri:
    1.164
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    La Paz
    Severek okuduğum bir röpörtajdı foruma ekliyecektim ama arama yaptım ve zaten forumda olduğunu gördüm bu röpörtajın forumda çok ilgi görmemesi dikkatimi çekti açıkçası..:confused:

j.claude.er bunu beğendi.
  4. j.claude.er

j.claude.er Üye

Beğenileri:
    438
    Ödül Puanları:
    73
    bende bu roportajı ilk okudugumda çok begendim ve hemen paylaştım daha fazla ilgi görmesini bende umuyorum :)

5. ineedpower

ineedpower Üye

Beğenileri:
    398
    Ödül Puanları:
    73
    Çoğu insanın mr.olympia konusunda hakkı yeniyor en çok üzüldüğüm isimlerden biriside mike mentzer =(

Sayfayı Paylaş