Serdar Aktolgaya sorulan soru - insan saçından üretilen L-Cy

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve sohbetseli tarafından 17 Ocak 2007 başlatılmıştır.

1. sohbetseli

sohbetseli Özel Üye

Beğenileri:
    885
    Ödül Puanları:
    103
    Gainer ararken tesadüf gördüm hardline sitesinden soru göndermişler

Serdar bey merhaba;

Bireysel olarak spor yapmaya çalışıyorum bir süre öncede kilo almak için harline pro gainer 4,5 kullandım. Tekrar almak isterken bu ürünün içinde de bulunduğu özelliklerde yazan L-cystine maddesi şüphe uyandırdı. Bu hemen hemen tüm karışım sporcu gıdalarının içeriğinde bulunduğu yazmaktadır. ( amino asitler, proteinler, Karbonhidratlar vs )

Bu amino asidin domuz kılı veya insan saçından üretildiği hakkında bilgiler gelmektedir.

Hardlien ürünlerinde "domuz ve türevi kattkı maddeleri olmadığı" yazmaktaıdr. Buda tercih sebebim olmaktadır Fakat L-cystine nin neyden yapıldığı hakkıdna sizde veya firmanızdaki yetkililerde bir bilgi varmıdır. Domuzdan değilsede insan saçından yapılmış olmasıda ayrı bir konudur.

Genel olarak kullanılan ürünlerin kaynağı hakkıdna sitenizde geniş içerikli bir bilgilendirme olsa daha rahat olunacaktır. Çünkü sadece bu madde ile ilgili değildir. Diğer ürünlerde de bilgi gerekir BCAA lar, Creatine amino asit kombinasyonları , Peynir altı suyunun mayasına kadar detay bilgi gerekmektedir. Buda geniş Çaplı tedarikçi firmalarla görüşülmelerinizle olabilir sanırım.

Sporcu gıdalarında kulanılan Domuzdan elde edilen ürünler hakkında tarım ve köy işlerine yaptığım başvuruya gelen cevapta bu tür ürünlerin ambalajında büyük puntolarla kırmızı renkte bunun belirtilmesi gerektiği söylenmiştir. Fakat bu kadar detaya inilmektemidir, bilemiyorum . ( ilgili paragraf. Söz konusu dilekçede belirtilen ürünlere 5179 sayılı Kanun kapsamında yürütülen mevzuata uygun olması durumunda ithalat izni verilmektedir. Bu tür ürünlerin bileşeninde domuz kaynaklı bir maddenin bulunması durumunda ürünün etiketinde gözle görülebilecek kırmızı punto ile domuz ürünü ihtiva ettiğini beyan etmesi durumunda ithalat izni verilmesinde, söz konusu Tebliğ hükümlerine göre bir sakınca bulunmamaktadır.)

Konu hakkında beni aydınlatırsanız sevinirim.

Yaşar BARIŞ
    Teşekkürler.

Kaynak:
    http://www.gidaraporu.com/modules.php?name=News&file=article&sid=9#kiystain>
    Kıystain ( L-cysteine) Helâl midir?

E920 ile numaralanan Kıystain, önemsiz bir amino asittir. Amino asitler genellikle proteinlerde bulunur. Kıystain, fırın ürünlerinde durdurucu ajan olarak kullanılır.

Bunlar;

Un hamurunun karışma zamanını kısaltmak için

Yayıldıktan sonra pizza tabakasının büzülmesini (kendi çekmesini) durdurmak için

Çeşitli pastacılık işlem gereçleri arasında hamurun hareketine yardımcı olmak için

Kıystain, ay çöreği, rulolar, bazı kekler, pide ekmekler, kraker ve tost gibi çeşitli fırın ürünlerinde kullanılmaktadır. Ayrıca bebek sütlerinde besleyici olarak, bazı diet yiyeceklerinde katkı maddesi olarak kullanılmaktadır.

Kıystain’in kökeni, insan saçı, domuz kılı, sığır boynuzu, kuş tüyü ve petrol ürünleri ve sentetik malzemedir. Kıystain yalnızca Japon, Çin ve Almanya’da üretilmektedir. İnsan saçı en ucuz olduğu için de en çok insan saçından üretilmektedir.

Avrupa Birliği Ülkeleri, Amerika, Kanada maalesef insan saçından üretilen Kıystain’i kullanmaktadır. Halbuki Endonezya’da sentetik malzemeden üretim yapılmaktadır. Müslümanlar için insan saçından yapılan katkı maddesi kesin olarak haram durumundadır. İslam, insan vücudunun herhangi bir parçasını kullanma izni vermemiştir. Kuş (tavuk, ördek vs.) tüyünden, yada sentetik yolla yapılması halinde Helâldir.

Ancak üretici firmalar ağırlıklı olarak insan saçından üretmektedirler.

Müslümanlar ancak üreticileri yazı ile söz ile bu maddeyi kullanmamaları istikametinde ikaz edebilir ve etiketlerinde E 920 Kıystain (L-Cysteine) yazılı olan ürünleri boykot edebilir.

Gönderen: Serdar Aktolga 06.01.2007 11:06:34

yasar bey selamlar ilginize tesekkür ederiz...ürünlerimiz de görülen l-cystine whey proteinin dogal yapısından gelen l-cystine dir..progainer yada baska bir mamülümüzde extradan domuz yada insan sacından elde edilen l-cystine maddesi kesinlikle kullanılmamıştır ,,ürünler hakkında daha aydınlatcı içerikleride yakında hazırlanan yeni sitemizde bulabileceksiniz....s.aktolga

2. srht55

srht55 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Samsun
    ilginc yaa insan sacından böle bişeyin yapılıpta yenmesi...adamda iyi araştırmış ama

Sayfayı Paylaş