Sehpa yerine simit machine de bench press yapmak

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve jrshady tarafından 4 Şubat 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. jrshady

jrshady Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    Merhaba. Çok ilginç bir durum var.

Normal flat bench press yaptığımda yaklaşık 50 kiloya kadar kaldırabilirken, smith machine de bu 70 kiloya yakın çıkabiliyor. Bunun nedeni nedir?

barın ağırlığı smith machine de ortadan mı kalkıyor ya da smith machine de sürtünmeden dolayı bir destek mi sağlanıyor.

öte yandan, kablo ile bench pres yaptığımda yani, ayakta, iki elinizdeki kabloları öne ittirerek, onda da her birinde maksimum 15 kiloya yakın seçebiliyorum.

oturarak machine bench press de use bunun ağırlığı en fazla 55-60 kilo oluyor.

dumbell ile bench press yaparken 18 + 18 ile yapabiliyorum.

yani en iyi verimi smith machine de alıyorum gibi. yoksa kendimi mi kandırıyorum.

2. Destiny

Destiny Üye

Beğenileri:
    69
    Ödül Puanları:
    38
    Makine de devreye giriyor ve biraz destek çıkıyor sana :) Bench sehbası daha iyi .

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

3. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    bununla ilgili bir çok araştırma var
    tabiki makinede gerçek kg değerleri ile serbest ağırlıktaki değerler farklıdır
    makaralardaki iplerdeki sürtünme vs işin içine giriyor
    bench press yerine makinada yapılan bench te yapabilirsin
    hatta bunun daha iyi olduğu ile ilgili bir araştırma okumuştum

Destiny ve jrshady bunu beğendi.
  4. jrshady

jrshady Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    rica etsem bu araştırmaları paylaşabilir misiniz. Ağır abiler genellikle makina kullanmıyor. Ya smith machine, flat ya da dumbell kullanıyor. Bunun nedeni acaba daha geleneksel olma kaygısı mı yoksa ileri seviyede bu serbest ağırlıkların bir çok bölgeyi çalıştırması açısından yararlı olması mıdır.

5. Destiny

Destiny Üye

Beğenileri:
    69
    Ödül Puanları:
    38
    Smith makinesinde incline bench press yaparkende triceps'i hissediyorum. Makinede birden fazla bölgeyi çalıştırıyordur.

6. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
  7. Aranel

Aranel Üye

Beğenileri:
    611
    Ödül Puanları:
    123
    Bench press de barı hareket ettiriyorsun, dengede tutmaya çalışıyorsun ama smith machine de sadece ittirme yapıyorsun o yüzden.

8. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    yani genel kanı bench preste daha çok kas grubu lifi vs çalıştırırsın , iki göğüs arası daha dengeli gelişme sağlarsın gibi avantajları var
    ama makinede seated press yaparken daha kas odaklı daha kendini vererek göğüse yüklenebilirsin ve en önemlisi eklemler için daha az sakatlanma riskin olur
    ikiside tercih edilebilir ama çok ağır girdiğin zaman makinede bu ağırlıkları bulman zor
    ben olsam eklem sakatlıkları yüzünden sürekli bench yapmazdım
    dumbell press ve seated presleri tercih eder dönem dönem barbell press yapardım

9. krizalits

krizalits Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Patron
    Yer:
    Ankara
    Sana şunu söyleyim; Makineler her zaman insanlara yardım amaçlı olarak görev yaparlar. Sen o bench pressi normal kaldır örnek 35kg girersin.Smith m. kaldır 2 kaına yakın girersin. Bu şunun gibidir arkanda destek/yardım eden birinin olması gibi. Bana sorarsan her zaman bütün güç kontrol sende olması daha verimli olur.

10. redpack

redpack Üye

Beğenileri:
    433
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    sporcu
    Yer:
    istanbul
    smith iyidir candır :D barı dengede tutamayanlar için veya yardımcı sı olmadığı günlerde :D

11. ABEKAYNANA

ABEKAYNANA Üye

Beğenileri:
    187
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Gurbetci
    Yer:
    Amerika yolcusu
    makıne dengenı saglar ve kası eşit çalıştırmanda yardımcı olur, genel olarak fitness modeller ve bu düzeyde sporcular dönem dönem makinede çalışır, hem kaslara eşit kan pompalar, hemde çalışılan adeleye daha çok odaklanır, smit mach ile de hacim yapılır, parçalanma da. ama eğer herhangi bir simetri veya konsatre sorunu yok ise serbest agırlık derim

merhan bunu beğendi.
  12. brEAk_The_bAT

brEAk_The_bAT Üye

Beğenileri:
    103
    Ödül Puanları:
    28
    Ben de bugün spor salonundaydim ve programimda göğüs vardı. Normal askeri birligimdeki spor salonunda makine olmadığından flat bench yaparım en son 85 kg a kadar çıktım. (78+7). Ama bugün simith machine de bar hariç 70 yapabildim. Nedeni de muhtemelen bar demirlerinin jatomide ağır olması standart bar demirleri 6-7 kg iken sanırım jatomidekiler 10-15 kg rahat var. Neticede neredeyse aynı ağırlığı bastım. Senin bu durum psikolojik de olabilir. Ama makinede bence hareket daha izole oluyor serbest halde zorlandığında hareketin ekseni kaburgalarin aşağısına kayabilir veya dengesiz bir tutuş ile bir tarafa daha çok yük binebilir makinede daha hatasız ve güzel bir şekilde bu hareketi çıkarabileceğini düşünüyorum.Ama asla bar demirlerini bir kenara at demem. Bazı hareketler var ki makinelerde gerekli verimini alamayabilirsin. Bu genellikle hareketin sende uyandırdığı hisse bağlı . Makineler ile o psikolojiye giremeyebilirsin ışte burda devreye barlar ve dumbelllar giriyor.

merhan bunu beğendi.
  13. judgementday

judgementday Üye

Beğenileri:
    140
    Ödül Puanları:
    53
    Smith machine de gayet iyidir partneriniz yoksa bench pressi smithle çalışabilirsiniz. Dengelemeyi ortadan kaldırdığı için kimileri göğsü daha iyi izole eder der. Ben flat benchi serbest barla incline ve declineı smith machinede yapıyorum çünkü bu hareketlerde düz bir doğrultuda itiş söz konusu.

14. brEAk_The_bAT

brEAk_The_bAT Üye

Beğenileri:
    103
    Ödül Puanları:
    28
    Bakın size bahsi açılmışken bir sır vereyim bilhassa göğüs hatlarını cizemeyenler ve alt gogusu karından ayırıp belli edemeyenler için çok yararlı bir tiyo... Decline bench pressi çoğumuz düz bir şekilde gireriz . Ama bu hareketi düz bir hat boyunca kaldırmak sandığımız kadar verimli değildir. Bu yüzden hareketi ister bar ile ister dumblle ile girin kaldirislari öne doğru çapraz eğimli bir şekilde yapın inislerde aynı şekilde olacak. Ama dikkat edin bu sefer önceki gibi ağır giremezsiniz ve ellerinizin biran boşa düşme riski vardır. Bu yüzden hareketi çok kontrollü bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Deneyenlerin verim alacağına inaniyorum

merhan bunu beğendi.
  15. ardablgn

ardablgn Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    istanbul
    Bende jatomideyim hocam aynı dediklerini yaşıyorum technogym bench lerde misal 80 giriyorsam bu jatominin matrix olması lazm benchlerinde 5 kilo daha az aradaki fark okadar sanırım ama psikolojik olarak aşağıya çekiyor insanı

Sayfayı Paylaş