Savas Cebeci'nin powerlifting hakkindaki sozleri

Konusu 'Güç Sporları (Powerlifting, Halter, Bilek Güreşi)' forumundadır ve Barbell Training tarafından 10 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 29 üye.
  1. Barbell Training

Barbell Training Üye

Beğenileri:
    394
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Izmir
    bir arkadas gosterdi bana. facebook'taki hesabindan su sozleri etmis. direkt powerlifting ismini kullanmiyor. bahsettigi hareketler, compound egzersiz mantigi ve agir kaldirma olayi vs powerliftingin temelini olusturdugu icin ben bu sozleri powerlifting hakkinda soylenmis olarak anladim. herhalde squat'tan bahsederken, gym'de kadinlarin yaptigi popo buyuten squat versiyonunu kastetmiyor :)

cok severek yaptigim bir brans hakkinda, savas cebeci gibi hani okumus efendi bir insanin bu sekilde konusmasi beni uzdu acikcasi.
    sizler ne dusunuyorsunuz bu tespit hakkinda?
    facebooktaki mesajinin altina bir tane de hamal fotografi koymus -_-

2. zzzxxz

zzzxxz Üye

Beğenileri:
    587
    Ödül Puanları:
    103
    ağırsağlam kanalıyla olan kavgasından dolayı öyle konuşuyor,daha yakın zamanda bench pressde şu ağırlığı yaptım diye yazmıştı
    birde geçmişte sakatlık yaşamış sakatlanma korkusu var

3. abseto

abseto Üye

Beğenileri:
    549
    Ödül Puanları:
    123
    Cok eski sözleri bunlar :D tartışılmıştıda sanırım.
    Kısacası ne kadar bilgili de olsa izlediklerine/okuduklarına hemen inanma biraz sorgula :)

4. mevsres

mevsres Üye

Beğenileri:
    828
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Gürcistan
    Öncelikle Savaş Cebeci'nin hiçbir zaman hafif kilo ile çalışın, ağırlıklarınızı düzenli olarak artırmayın, güçlenmeyin dediğini görmedim, hatta "Kas büyütmek için nasıl çalışmalısınız" adlı videosunda ağır kilo ile çalışmanın önemini defalarca kez vurguluyor.

Burada anlatılan şey kas kütlesi inşa edemeyenlerin şu kadar ağırlık kaldırıyorum demesidir, şimdi yaptığımız spor vücut geliştirme öyle değil mi? Daha doğrusu Fitness kanallarını izleyen insanların çok büyük bir kısmı vücut geliştirmeci ve Fitness kanallarının da yaptıkları videoların büyük bir kısmı vücut geliştirmeye yönelik, vücut geliştirme demek en fazla kası inşa etmek demektir.

Sen bunu yapamadıktan sonra istersen binlerce kilo kaldır, benim için bir önemi yok.

Yoksa adam demiyor ki ağır kilo ile çalışmak önemsizdir veya düzenli olarak ağırlıklarınızı artımayın veya güçlenmeyin falan, artık en cahil insan bile kas yapmak için düzenli olarak ağırlıkları artırmak gerektiğini bilir.

Şimdi arkadaşlar şu konuyu hepimiz kabul edelim, adam bu forumdaki insanların alayından daha tecrübeli ve daha bilgili, Ağırsağlam ile bir tartışma yaşadılar diye bir an oradan gaza gelip hayatında hiçbir başarısı olmayan insanların "Bu adam hiçbir şey bilmiyor yhaa" demesi bana komik geliyor.

Savaş Cebeci'nin çok fazla yanlışları olduğunu ben de düşünüyorum şahsen.

Son düzenleme: 10 Ağustos 2016
    Darkmoon53 bunu beğendi.
  5. Barbell Training

Barbell Training Üye

Beğenileri:
    394
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Izmir
    mesajinda ben bu sozleri su su kisiler icin soyluyorum diye belirtmedigi icin, kime karsi ne maksatla soyledigini bilmiyorum.
    nasil yazilmissa oyle okudum ve oldugu gibi anladim. eski bir mesajmis zaten evet.
    "amerikada bi tane adam var. bir iki tane kitabi var" sozleri ile kimi kastettigini acikca belirtmemis.
    ama mark rippetoe'yu kastediyorsa bence sacmalamis. yani video cekip mark'i mi gocertecek, cok komik.
    compound egzersizler hakkinda soyledikleri de hic yakisikli sozler degil.
    --- Mesaj birleştirildi, 11 Ağustos 2016 ---
    bu sozler nasil bir egonun urunudur anlamadim. video cekip squat, deadliftin kotu oldugunu mu aciklayacak.
    yani 130 yildir yapilan, onlarca mr. olympia yetistirmis bir hareketi dunyada tek bir insan cikip video cekerek cokertecek, o insan da savas cebeci olacak. durum bu.
    yani arnold vs bu hareketlerle buyumus. mr olypmia olmuslar. bu adamlar bilmiyor da savas cebeci'nin pro arkadaslari biliyor oyle mi :)
    ayrica youtube kanalinda arama yaptim. bu sozlerinden sonra 6 ay gecmis ama soyledigi videoyu cekmemis?

Son düzenleme: 11 Ağustos 2016
    abseto bunu beğendi.
  6. berkay7743

berkay7743 Özel Üye

Beğenileri:
    705
    Ödül Puanları:
    123

Savaş cebeci seviyesiz ama takipçileri daha da seviyesiz işte tahminim yorum yazmış
    savaş beyin takipçisi
    bir şans verdim ;)
    seviyeni düzelt dedim

7. oviedo

oviedo Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    53
    olimpik ağırlık kaldırma branşlarının temelini oluşturan compound hareketler hakkında söyledikleri gülünç. Ayrıca yıllarca spor bilimi okumuş ! Savaş Cebeci'nin hamalın neden hayvan gibi vücudunun olmadığının nedeninin eksik beslenme ve progressive overload ile ağırlık artmadığı olduğunu çok iyi biliyor olması gerekiyordu, yine saçma bir örnek vermiş.

berkay7743 bunu beğendi.
  8. muzaffer_53

muzaffer_53 Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    8
    Termojenikleri azalt berkay az uyuyorsun o yüzden :D bendede etki yaptı valla :D

9. berkay7743

berkay7743 Özel Üye

Beğenileri:
    705
    Ödül Puanları:
    123
    adam gelmiş hem bana hakaret ediyor videonun altında hemde annemin adını dolaylı ağzına alıp sövüyor usturuplu şekilde uyardım şans verdim yine devam ederse bu sefer adres vericem devlet hastanesinin orda ibreti alem ağzını burnunu kanatıp yere gömecem kamera ya da telefonla burda resimleri yayınlıcam savaş cebeci furkan m ile başlayan bir kelime kullanmıştı aslan furkab bundansonra kardeşimdir pink zeppelin bu aslan partçasıyla tanıştır beni savaş cebeci ne ise takipçileride odur benim için
    kanka ne alaka şimdi :D ya yaşar abiden sonra benim kanalıda m ler bastı
    kanka laf aramızda efedrin clenbuterol karnitin cla ve termojenik bir arada sıkışma falan yok çok ter atıyorum bol su içiyorum
    Ağırlık videoları için 3lüme başladım 170 ti 172.5 oldu yine 1.5 haftada 182.5 kg gelir 2.hafta inşallah yeni rekor 185 kg tek tekrar hem hipertrofi için hem kuvvet için powerbuilding tarzındayım

abseto bunu beğendi.
  10. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Savaş Cebeci yi sallayın gitsin. Onun laf söylediği hareketleri, bırakın powerliftingcileri, profesyonel kick boksçular,boksörler vs..bile destek amaçlı yapıyor.
    Bu hareketlerin faydası, zaten kanıtlanmış. Cebeci in egosu işte. Bir de o kadar egosu yüksek ve eleştiriye kapalı ki, kendisini facebook hesabından eleştirmiştim.
    Bu olaylar üzerine ona demiştim, BESYO diplomanı ya da Amerikada yaşamanı boşver, ben de Amerika da uzun yıllar yaşadım, Florida üniversitesinde Genetik doktorası yaptım(-ki bilen bilir Genetikte Dünyadaki en iyi 3-4 üniversiteden birisidir), mesele diploma ise bizde de var, önemli olan bir şeye saçma demek değil, onun neden öyle olduğunu anlatıp ispat edebilmektir vs. dedim. Söylediklerini kanıtla, önemli olan o dedim.
    Adam birkaç saniye sonra mesajımı silmiş ve beni engellemişti:)

Hamallık örneği ise o kadar komikti, ilk okuduğumda da koltuktan düştüm.
    Hamalların kaldırdıkları ağırlıkları artırıp azalttıkları, belli bir sistemleri yoktur, farklı kaldırma disiplinleri yoktur, nasıl uyuyup beslendikleri ise muamma. Şimdi onlarla, belli tekniklere göre belli ağırlıkları kaldıranları nasıl bir tutar. Herşeyden önce adamlar nerede ise hafta sonları bile çalışıyor. Vücutları zaten dinlenmiyor. Uyku ve beslenmelerini bilmiyoruz.Hamallık yaptığına göre muhtemelen beslenme çok kaliteli değildir, dinlenme yok, teknik desen yok. Onlarla powerliftincileri karşılaştırmak komik olmuş.

İşte bu yüzden diyorum, birilerine kızıp gerçeklere kafa tutmak, doğru değil. Ben birisine çok kızsam bile, yaptığı işi doğru yapıyorsa, neden laf söyleyeyim ki.

SoldiersOfGod, Ömer F., Kid-Dynamite ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  11. muzaffer_53

muzaffer_53 Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    8
    Az önce kalktım ecza dolabına bi baktım ventolin hiç açılmamış şeytan diyo kullan :D ama termolardan çok çektim daha tövbe derin uyku daha önemli benim için.

berkay7743 bunu beğendi.
  12. afka9

afka9 Üye

Beğenileri:
    792
    Ödül Puanları:
    123
    Deadlift squat ve bench press e gereksiz diyor. Aslında ben bilgi düzeyi olarak severim ve çalışma sistemi ağır kilo kaldırmaya ve güçlenmeye yönelik 8 set ve 5-6-7 tekrarlik setlerle. Ancak compound hareketleri toptan dışlaması için bence yanlış.

berkay7743 bunu beğendi.
  13. Mr.Shoulders

Mr.Shoulders Üye

Beğenileri:
    64
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Konya
    Eski Postlarına Bakarsanız Görürsünüz Adam Orada Bozuk Form İle Ağır Girmeyi Kast Ediyor.. Bu Arada Berkay Abi Zaten Videolar Kısmında Bench Press Videoların Var Güzel Bir Ağırlıkta Basıyorsun Tebrik Ederim Ama Her Yorumada Videounu Atma Be Abi

Darkmoon53 bunu beğendi.
  14. Barbell Training

Barbell Training Üye

Beğenileri:
    394
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Izmir
    Hangi eski posta bakabilirim ki. Onbinlerce postu var.

Ben buradaki postuna bakiyorum. Compound egzersizlerle calismayi bos beles isler olarak nitelendirmis. Kanit olarak da hamalla karsilastirmis.

Ben mi yanlis anliyorum?

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

15. burakbyr

burakbyr Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    28
    Savaş Cebeci'nin bu konuda söyledikleri büyük oranda doğru. Deadlift, squat, barbell row yaparken bel fıtığı ve bel fıtığı başlangıcı yaşayan çok adam var. Doğru formda yapılırsa sıkıntı olmaz demek de yanlış. Yeni başlayanları bırak 40+ cm kollu adamlar bile nizami ''barbell curl'' dahi yapamıyor, daha kötüsü de konuştuğumda anlıyorum ki nizami yaptığını sanıyor. Şimdi adam çıkıp doğru formda yaparsanız sıkıntı olmaz derse büyük sıkıntı. Onun yerine diyor ki o bölgeleri çalıştıran farklı hareketler var, risk almayın onları yapın. Onları yapmazsanız da gelişirsiniz. Sonuna kadar katılıyorum.

Darkmoon53, f3v0 ve byarif06 bunu beğendi.
  16. abseto

abseto Üye

Beğenileri:
    549
    Ödül Puanları:
    123
    katılmıyorum ben :) güzel ama zor bir hareketi yanlış yapıldığı takdirde risk oluşturuyo diye yapmamak kolaylığa kaçar. Ben şahsen 20 cm kolla başladığımda (pp de olduğu gibi :D ) 5x5 başladım gittiğim ilk gün squat bench press yaptım :D başta zorlandım ama yanımdakilere sora sora tekniğimi düzeltmeye çalıştım (şuanda kusursuz değil ama en azından sakatlamıyor :D ) sorunda olmadı hiç. Eğer sorun varsa harekette değil yapandadır yani powerliftingcilere baksanız fıtığı olmasına rağmen 200kg üstü deadliftler yapıyorlar ki beli felan kuvvetlendirip sakatlık ihtimalini azaltmak için. Yani kolaylığa kaçıp böyle compound hareketlerden faydalanmamak saçmalık olur :/

Pink Zeppelin bunu beğendi.
  17. Barbell Training

Barbell Training Üye

Beğenileri:
    394
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Izmir
    Burak bey,

Dedikleriniz dogru olsa bile (ki yanlis, ben yanlis oldugunu dusunuyorum demiyorum. Bu egzersizlerle ilgili soylediginiz seyler yanlis) savas cebeci gibi okumus bir insanin bunu bir ne bileyim video cekip guzel guzel anlatmasi beklenirdi, hamal benzetmesi yapmasi degil. Hamallari tenzih ederek soyluyorum.

Bakin. Rio olimpiyatlarinda tek madalya sevinci yasatan sporcumuz bile bu compound egzersizlerle yetismistir.

Bunlari sayfasina koyup tebrik ve sevinc mesajlari atmasi "bu ne perhiz bu ne lahana tursusu" durumudur.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Pink Zeppelin ve afka9 bunu beğendi.
  18. burakbyr

burakbyr Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    28
    Savaş Cebeci'nin üslup olarak sıkıntıları var. İçindeki pendik delikanlısı tiplemesinden kurtulmuş değil. Dediğiniz postu gördüm ve hak veriyorum. Ama dediklerimde de ısrarcıyım. Düzgün formla sıkıntı olmaz dese çok kişi sıkıntı yaşar. Ben de ilk başlarken aynı hatayı yaptım çünkü. Aynadan izlememe, arkadaşa video çektirmeme rağmen squat yaparken sakatlık yaşadım. Bel fıtığı başlangıcı oldu. Ucuz atlattım ama bel rahatsızlıkları hayat boyu sizinle. Kesin çözümü yok, sadece çevre kasları güçlendirerek ağrıyı azaltıyorsunuz. Ama ara ara yine ben burdayım diyor. Keşke leg press yapsaydım da bunları yaşamasaydım diyorum şimdilerde. Herkes hata yapacak veya sakatlanacak diye bir şey yok tabi. Ama risk kesinlikle var. Özellikle benim gibi doğal vücut geliştirme yapan insan için olmazsa olmaz hareketler değil bunlar. Savaş Cebeci'nin varmak istediği nokta bu.

19. muzaffer_53

muzaffer_53 Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    8
    Beyler o değilde son videosundaki kas hafızası adlı videosunu izledinizmi.Adam geçen yıla oranla bildiğin gözle görülür kütle almış burnuma roid kokusu geliyor.Siz ne düşünüyorsunuz çok merak ediyorum.Furkan derisine falan laf attıda deri genetik benim sırtımda sivilceli falan.

WCX ve berkay7743 bunu beğendi.
  20. zzzxxz

zzzxxz Üye

Beğenileri:
    587
    Ödül Puanları:
    103
    savaş cebeci bu sporu 5 6 yıldır yapan biri olsaydı %100 steroid olduğuna herkes tartışmasız onaylardı
    ama 20 yılı aşkın süredir bu işin içinde olduğunu söylüyor
    kilosu eğer 100 110 kilo olsaydı ne kadar süredir yaparsa yapsın gene steroid olduğu tartışmasız ortada olurdu
    vücudu gene çok kuru olsaydı başka her hangi bir şeye bakmaksızın steroid kullandığı belli olurdu
    kesinlikle kullanmıyor diyemem ama kullanıyorsa çok ustaca kullanıyor

berkay7743 ve abseto bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş