Sauna Nedir ? Saunanın Yararları...

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve Despo tarafından 1 Haziran 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 16 üye.
  1. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    İlk sauna kullanımı Orta Asya steplerinde başlamıştır. Orta Asya'dan Rusya' ya Rusya kanalı ile de İskandinav ülkelerine ulaşmış , FİNLANDİYA' da gelişimini tamamlamıştır.

Sauna içerisinde sıcak ve kuru havanın bulunduğu ,insanların rahatça yatıp oturabilecekleri kadar büyüklüğü olan ahşaptan yapılmış bir çeşit sıcak hava banyosudur. Genel olarak saunada sıcaklık 40 ile 90 C derece arasındadır. Hararet tavan yüksekliğinde 100 C dereceyi bulur.

Tekniğine uygun havalandırma yapılmış bir saunada % 5 ile % 10 arasında nem bulunması insanın bu sıcaklığa dayanmasını sağlar. Kızarmış soba taşlarının harareti tahminen 200 C derecedir. Daha önceden seçilmiş ferahlatıcı sauna esansları ile kovada karıştırılan suyu sauna kabinindeki nem oranını kontrol ede-rek kızgın soba taşlarına dökmek gerekmektedir. Bu da FİN saunasını temel özelliğidir. İnsanların gözünde
    geleneksel saunaları muteber kılan tek özellik sauna buharının kalitesidir.

Saunanun faydalanan kimseler için ( Spesifik ) bir tedvi hedefi yoktur. İnsan sağlııına koruyucu vucudumuzu doğayla uyum içinde yaşama hazırlıayıcı asrımızın en korkunç hastalığı olan Stresin giderilmesindeki görevi kabul edilmelidir. Sauna insanın oturur halde sulu terlediği yerdir.Pasif durumda iken kaliteli şekilde terlemenin avantajları fazladır. En başta aktif terlemede oluşan yorgunluğun tam tersine sunada terlme ile yorgınluk giderilir.Toksik metabolizma artıklarının deri gözenenklerinden ter yoluyla uzaklaştırılması genel rahatlama ve gevşemeyi sağlar. Vucudun ısı, değişimleriyle kalp atım sayısı ( Nabız ) arasında doğrusal bir ilişki vardır. Saunadaki sıcak havaya bağlı olarak vucut ısısı artar, nabız atrısıda bununla beraber artar. Saunada nabız istirahat haline göre %50 - 60 artar dakikada 100 - 150 atıma çıkabilir. nabızdaki bu hızlı artışa karşın kan basıncında ( Tansiyonda)

Sistolde çok hafif bir artış olur. Bu nedenle dolaşım sistemine binen gerçek yük düşüktür. Az antremanlı kalpler bile saunaya kolayca uyum sağlayabilirler. İyi antremanlı sporcularda yapılan nabız karşılaştırmalarında 90 C sıcaklığındaki bir saunada 15 dakika kalmak nabız ölçümlerinde 3000 m. koşuya eşit olduğu görülmüştür. Bu nedenle düzenli sauna kullanımının yararına inanılmaktadır.

Sauna hakkında bilinmesi gerekenler

* Kalori yakar
    * Kan dolaşımını hızlandırır
    * Derin ve rahat bir uyku sağlar
    * Kasları gevşetir
    * Zararlı toksinlerin dışarı atılması sağlar
    * Deri gözeneklerini temizler
    * Stresi alır

Saunanın yararları

Saunadan hemen sonra insan kendini yeniden doğmuş gibi hisseder. Dinlendirir, bendensel ve ruhsal olarak rahatlatır ve mutlu kılar. Savunma sistemini güçlendirir, enfeksiyonları engeller. Yüksek ve düşük tansiyonda kan basıncının ayarlaranmasını kolaylaştırır.

Dış görünümdeki değişiklikler hemen fark edilir. Zayıflamaya yardımcı olur. Çeşitli fonksiyon bozukluklarında (astım, baş ağrısı, yüksek tansiyon vb.) pozitif etki yapar. Ancak saunanın etkileri doğru uygulandığında pozitif olur.

Sauna herkese farklı faydalar sağlamaktadır. Bu konuda herkesin fikir birliğine vardığı konu ise düzenli sauna kullanımının beden ve ruh sağlığına iyileştirici etkisinin olduğudur. Saunanın genel çalışma prensibi insan vücudundaki yoğun sıcaklık artış ve azalışlarına dayanır.

* Vücuttaki sıcaklık artışları sayesinde antikor üretimi artar, antikor vücudun hastalıklara karşı korunmasında kendi bağışıklık sisteminin üretmiş olduğu maddedir.
    * Sıcaklık artışı ile kan damarlarının genişlemesi, buna bağlı olarak da kan dolaşımının hızlanması görülür. Organizmamız vücut sıcaklığını deriyi soğutarak sabit tutmaya çalışır ve yoğun bir terleme reaksiyonu verir.
    * Sauna insan vücuduna genç ve taze bir görünüm kazandırır. Deri üzerindeki gözeneklerin açılması ile derinin üst tabakasındaki ölü hücreler dışarı atılmış olur.
    * Yoğun terleme insan vücudundaki su ve toksinlerin dengesini ayarlar. Özellikle spor yaptıktan sonra saunaya girilmesi ile spor sonrası vücudun salgıladığı ve kas ağrılarına neden olan laktik asidin terleme yolu ile vücuttan atılması sağlanmış olur.
    * Düzenli sauna banyoları kasları gevşetmek suretiyle vücuttaki romatizma ve kireçlenme ağrılarına iyi gelir.
    * Sauna ile metabolizmanın çalışması hızlanır ve terleme için enerji gerekeceğinden bir sauna seansında yaklaşık 300 kalori yakılmış olur . Bu miktar 3-4 km koşmakla aynı değerdedir.
    * Saunada konforlu terleme olan sulu terleme sağlanır (egzersizde olduğu gibi yüksek tuz kaybı olmaz) bu sayede vücuttan kurşun, nikel, cıva gibi zararlı toksinler atılmış olur.
    * Programlı sauna banyoları solunum yollarının düzenli çalışmasına yardımcı olur.
    * Sauna vücudun dış etkenlere karşı direncini arttırır, toplam kan proteinlerinde artışa neden olur, bu da dokulara daha fazla oksijen ulaşımını sağlar.
    * Sauna banyosu kardio-vasküler sistemi ve kan basıncını olumlu yönde etkiler, kalbe ve tüm kardio-vasküler sisteme stressiz antrenman yaptırır.
    * Akşamları yapılacak bir sauna seansı stresli günün bütün yorgunluğunu atmanızı sağlar, bu sayede derin ve rahat bir uykuya dalmanıza yardım eder.

pssakal, Mert Balkar, 2shae ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  2. Veyron

Veyron Özel Üye

Beğenileri:
    440
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    Republic Of Fenerbahce
    bazı spor salonlarında var sauna.onları kullanmak ne kadar sağlıklıdır sizce o kadar insanın teri filan kalıyor sonuçta enfeksiyon filan bulaşmazmı

3. gurseshalil

gurseshalil Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    öğretmen
    Yer:
    osmaniye
    ben her 15 günde bir gidiyorum. malum ekonomik olarak ağır geliyor. fakat iyi bir 20 dakikalık sauna ondan sonra da bir kese. harika oluyor. sanki bütün o ağırlıkları kaldıran ben değilmişim gibi. gözeneklerden nefes alıyormuşum gibi oluyor. kesinlikle tavsiye ederim..

4. Butchered

Butchered Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Ben de VG'ye yeni basladim. Salonda sauna var. Her antremandan sonra saunaya giriyorum. Gercekten de calismaya bagli kas agrisindan pek bir eser kalmiyor. Özellikle benim gibi yeni baslayanlar icin oldukca önemli bi durum. Bu arada saunanin hijyenliginden bahsedilmiste, onun icinde sadece havlunuzla temas etmeniz gerektigini vurgulamak isterim. Yani havluyu beline dolayip, ayaklari ve elleri sauna siralarina ciplak olarak basmamak gerek. Mümkünse büyükce bir havluyu komple altiniza serin ve üzerinde ciplak oturun, degilse cift havlu kullanin.

5. ONR

ONR Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    0
    Temmuzda Antalya'ya gelin,görürsünüz saunanın ne olduğunu. :D

jimraynor ve Reddie bunu beğendi.
  6. merter

merter Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    fitness eğitmeni
    Yer:
    istanbul
    sauna sırasında 300 kaloriden ve yaklaşık 3-4 km. koşuyla eşdeğer olduğundan bahsetmişsin.Lütfen bu konuda biraz daha açıklayıcı olurmusun. Gerçekten sauna 300 kalori yakıyo mu ve bununla ilgili bir kaynak varmı?
    Bilgilendirirsen sevinirim...

7. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    oradaydim, gayet iyi bilirim thums:

8. doggetman

doggetman Üye

Beğenileri:
    216
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    bende artık saunaya gitmeye karar verdim 3 ayda bir falan .
    gitmek lazım .

9. eray_0083

eray_0083 Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Vay be sağolasın despo bizim salondada sauna vardı da korkuyordum girmeye kas gelişimine olumsuz etkisi olur diye bundan sonra her spordan sonra kesin giricem ama

10. eray_0083

eray_0083 Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Ayrıca arkadaşlar bence hijyen sorununu pek kafanıza takmayın sauna aynı bizim kullandığımız otoklava benziyor bir fark sıcaklık biraz düşük ama yinede çoğu bakteri ve mantar o sıcaklık ve nemde yaşayamaz özellikle bize zararı olanlar

11. küçük kemik

küçük kemik Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    izmir

Sn. Despo, Bodybuilder lar için sauna kullanımı nasıl olmalıdır ? off günlerde kardio üzerine mi yoksa training günleri çalışma sonunda mı ? uygun süre ve kaç seans uygulanacağı vs..

Bilgilendiren herkese şimdiden çok teşekkürler

KK

Mert Balkar bunu beğendi.
  12. adonis_yağı

adonis_yağı Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    hergün saunaya girmenin bir zararı olur mu acaba?

13. Mert Balkar

Mert Balkar Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Selamlar

Bu konu bence üzerinde çok durulması gereken bir konu, orta ölçekli spor salonlarının çoğunda sauna vardır. Fakat benim gördügüm çok bilinçsiz kullanılıyor. Ben saunanın kullanımını egzersiz yapmadıgımız bir gün gerçekleştirilmesinden yanayım. Metabolizmanın, bireyin yaptığı egzersizler ve saunanın etkisi sonucu su kaybına uğraması bence sağlık problemi teşkil eder.

Acaba sauna seansı averaj olarak kaç dakika olmalıdır ve egzersiz yaptıgımız günler saunanın kullanımı nasıl olmalıdır?

14. shownodese

shownodese Üye

Beğenileri:
    253
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    gayrimenkul danışmanı
    Yer:
    kocaeli
    sauna finlandiya da çok önemli yeri var mesela eskiler aile toplantılarını saunada yapalarmış ve sonuç alana kadar çıkma yasağı olurmuş son dönemlerde de arabistanda moda oldu sauna sıcak iklimlerde de faydası sauna ya girip sonra gün içinde rahat ediyoalr

15. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Ciddi anlamda merak ediyorum. Vücut geliştirme ve cardio sonrası vücutta aşırı bir su kaybı oluyor. Bunun üzerine saunaya girmek laktik asit ve toksinlerin atılmasının yanında ciddi su kaybına da neden olacağı için vücut çok daha fazla su kaybedecektir. Bu yüzden açıkçası çekiniyorum. Uzman birileri açıklarsa çok sevinirim. Ayrıca iki ayrı başlık altında tartışma ve fikirler devam ederse çok sevinirim.

1. Cardio sonrası sauna
    2. Body building antrenmanı sonrası sauna

teşekkürler.

16. kaka

kaka Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    53
    bence çok su kaybı olmasından dolayı bb antrenmanından sonra gelişimi olumsuz etkileyeblilr.Ama off günlerde ve kardiyo üstüne ama kardiyo sonrası birazbeklenip nabız düşürüldükten sonra girilebilir.Zaten ben verdiği rahatlıktan başka bi faydası olduğunu düşünmüyorum.

17. ichweiss

ichweiss Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    sauna kullanma talimatlarını iyi bilek gerek ilk olarak vücudu ıslatıp girilmeli ve içeride plastik yada sıcakta reaksiyona girebilecek yabancı madde taşınmamalı mutlaka bir havlu yada peştemal üzerine sırt üstü yatar şekilde uzanılmalı bunun nedeni hem sağlık (hijyen açısından ) terimizi yada başkasının terinin üzerine temas etmemiş olur hemde uzanarak vücudumuzun her yerinin eşit bir şekilde ısınmasını sağlamış oluruz çünkü sıcak hava yukarıda gezer saunanın altı ve üstü arasında ciddi sıcaklık farkı vardır saunayı 15 lık tek seansta kullanmanın hiçbir zararı yoktur imkanı olan her gün girebilir antrenman sonrası yada off günlerde ama ciddi ciddi zayıflamak için kullananlar ise cardio dan sonra 15 er dak dan 2 veya 3 seans yapabilirler ilk seans tan sonra bılca su tüketmek şarttır ama

18. douchanpasha

douchanpasha Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar deliler gibi araştırıyorum ama internettede cevabını bulamadım saunanın dakika bazında kaç kalori yaktırdığını bileniniz varmı acaba?

19. xinplysz

xinplysz Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    konu hakkinda biraz daha aciklayici bilgi olursa tecrube etmis arkadaslar ?

20. cio_cio

cio_cio Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Peki buhar odası nasıldır

Sayfayı Paylaş