Sarımsağı çiğ yemeyin’

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve Despo tarafından 26 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    “Ülkemizde çok sık tüketilen sarımsağı genellikle çiğ yediğimizde, yarardan çok zarar görmekteyiz” diyen Prof. Dr. Nejat Yılmaz, “dövülmüş sarımsağı en az 10 ay kadar suda bekletin” uyarısında bulundu.

Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Tıp Fakültesi Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nejat Yılmaz, sarımsağın, çiğ yenildiğinde yarardan çok zarar verdiğini söyledi.Prof. Dr. Nejat Yılmaz, Prof. Dr. Yılmaz, sarımsağın (Allium sativum) 5 bin yıldan fazla zamandır bilindiğini, antik çağlarda Babilliler, Mısırlılar,Vikingler, Çinliler, Yunanlılar, Romalılar, Araplar ve Hindular’ın sıklıkla sarımsak tükettiklerinin bilindiğini belirtti. Özellikle bağırsak hastalıklarında, parazitlere karşı, solunum hastalıklarında, deri hastalıkları, yaraların iyileştirilmesinde ve yaşlılığa karşı sarımsağın kullanıldığına dikkat çeken Prof. Dr. Yılmaz, İkinci Dünya Savaşında açık yaraların üzerine direkt olarak sürülerek, enfeksiyonun yayılmasının engellendiğini söyledi.
    Yayınlanan 3 bin makalede sarımsağın sağlık üzerindeki etkilerinin incelendiğini ve bilimsel sonuçların tüm dünyada yayınlandığını ifade eden Prof. Dr. Yılmaz, şöyle dedi:
    “Sarımsağın faydaları arasında kalp damar hastalıkları, kanseri engellemesi, immün bağışıklık sistemin uyarılması, detoksifikasyon yapması, radyasyona, strese karşı koruması,fiziksel gücün artırılması ve antiaging etkileri bu çalışmalarda gösterilmiştir.”

SARIMSAĞI ÇİĞ YEMEYİN, ZARAR GÖRÜRSÜNÜZ

Ayrıştırmanın (ekstraksiyon), yiyeceklerin istenmeyen özelliklerini yok ettiği gerçeğinin uzun zamandır bilindiğini ifade eden Prof. Dr. Yılmaz, şunları söyledi:
    “Çiğ sarımsağın tahriş edici, asidik ve okside edici bileşikleri bu ayrıştırma ile yok edilebilmektedir. Bazı kültürlerde bu ayrıştırma için sarımsak ıslatılmakta veya alkol, süt ile ayrıştırılmaktadır. Sarımsağın birçok istenmeyen yan etkisi, fazla miktardaki yağda erir organosülfur içeriğinden kaynaklanmaktadır.”

YILLANMIŞ MUCİZE SARIMSAK

“Ülkemizde çok sık tüketilen sarımsağı maalesef genellikle çiğ yediğimizde yarardan çok zarar görmekteyiz, çiğ tüketim sarımsaktan faydalanmamazı engellemektedir” diyen Prof. Dr. Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:
    “Çiğ tüketilen sarımsaktaki ‘Allicin’ denen madde, kolesterol düşürme etkisi yanında, karaciğer, mide, bağırsak sistemini tahriş edip, erkeklerde sperm hareketlerini yavaşlatmaktadır. Oysa dövülmüş sarımsak suda en az 10 ay kadar bekletildiğinde mucize bileşiği “S-Alilsistein (SAC)”açığa çıkmaktadır. Bu mucize madde karaciğeri koruyucu, savunma sistemini güçlendirici, kanseri önleyici ve tüm kemoterapatik ilaçların istenmeyen yan etkilerini azaltıcı etkiye sahiptir. Ayrıca bu yıllanmış sarımsak ekstraktı (AGE) kötü kokmayan gençlik iksiri gibidir. Yağda eriyen sarımsak içeriği (Allicin) lipit düşürücü etkisinin yanı sıra aynı zamanda karaciğer hücrelerine karşı toksik etki yapabilmekte ve laktat dehidrogenaz enzimini artırabilmektedir. Halbuki suda erir sarımsak içeriği (S-Alilsistein) sitotoksik olmadan tüm faydalı etkileri sağlamaktadır. Yıllanmış sarımsak ekstraktı (aged garlic extract ‘AGE’) bu etkilerin yanı sıra hepatoprotektif, immun cevabı artırıcı, antikanser ve kemoperventif etkilere de sahiptir. Öyleki AGE antioxidatif etkilere sahipken, çiğ sarımsak oksidasyonu uyarmaktadır.”

YesiLZeytin, Setenay ve ibrahimmmm bunu beğendi.
  2. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    İlk defa böyle bişey duydum, ilginçmiş.

3. Serious_Sam

Serious_Sam Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    zaten 40 yılda bir yiyorum yazılanlarda doğrudur büyük bir ihtimal. şimdi hiç yemem ben.

4. mourndare

mourndare Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    izmir
    ben her zaman yerim, haftada en 4-5 diş sarmısak tüketirim, hiç bir zararını görmedim fakat bu yazılanlardan sonra tereddüte düştüm, 10 ay boyunca suda bekletmek zor bir durum, ayrıyetten 10 ay boyunca sadece tek başına su bile bayatlar kavanoz içinde tadı değişir, sarmısakla beraber nasıl olur bilemem, pek inandırıcı bir yazı gibi gelmedi.

5. onurtos

onurtos Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    10 ay suda tutmaktansa yemeğin içinde pişmiş olanı da faydalı sayılır heralde?
    zaten çiğ fena kokutur en baş sebep budur :p

6. Setenay

Setenay Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Çok enteresan bir yazı ...
    Hangi doktora inanacağımızı da bilemez olduk :D

Biz Kafkas; Çeçen asıılıyız; bizde yemeklerin yanında devamlı sarımsak tüketilir... Çiğ olarak ! Sadece sarımsaktan oluşan yemeklerimiz var hatta bizim, ve genelde de uzun yaşarız;
    Bizim ailenin ileri gelenleri, büyükleri anlatırlar; Nart mitolojisinde bunla ilgili efsaneler varmış hatta; uzun yaşamamızın sırrını birincisi sarımsağa, ikincisi de kefire borçluyuz biz millet olarak derler ...

Yorum sizin tabii :D

7. yalnızkovboy_89

yalnızkovboy_89 Üye

Beğenileri:
    383
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Endüstriyel Otomasyon
    Yer:
    İstanbul
    şahsen sarımsağı her türlü severim özellikle güveçte falan çok güzel olur ve onun içinde pişiyor tabi ama kalkıpta bir cacığın içine sarımsağı nasıl koyacağız?Pişiripte mi?Güzelim cacık ziyan olur o yüzden bundan sonra (zor olasada) azlatmaya çalışırım zaten çiğ olarak en çok cacıkta tüketiyordum onuda az sarımsaklı yerim artık...

8. Bench Press

Bench Press Üye

Beğenileri:
    77
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Özel güvenlik görevlisi
    Yer:
    İstanbul
    Bilim yine çelişti. Aylar önce sarımsak çiğ yenmeli diye makale okumuştum. :)

Setenay bunu beğendi.
  9. zhu.zhq

zhu.zhq Üye

Beğenileri:
    340
    Ödül Puanları:
    73
    babam hergun sabah kalkinca ilk is olarak ilac icer gibi sarimsak iciyo ve bi kasikda zeytin yagi goturuyo bunu ergenlik cagindan beri yapiyormus soyledigine gore. alkol sigara cok kullanir yagli yer ama yaptirdigi chechk up sonuclari saglikli oldugunu soyluyo ve saclari benimkinden cok daha gur ve simsiyah. doktoru sarimsak ve zeytin yagindan kaynaklandigini ve her sabah ayni sekilde devam etmesini soylemisti :S

Sayfayı Paylaş