Sanırım Omuzum Sakatlandı...

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve Head__Bangers tarafından 30 Nisan 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. Head__Bangers

Head__Bangers Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Sağlık Sektörü
    Yer:
    İzmir
    merhaba arkadaşlar...bu akşam lat front pulldown yaparken çok garip bi şekilde sol omuzumda ne ön ne tam yan çaprazında aşağı çekişte sanki içinden bişiler koptu iğne batırdılar gibi bişi oldu hemen bıraktım hareketi antremanıda bıraktım tabi...fakat antremanım biteli mesajı yazdığım saat itibariyle 2 saat oldu ağrı ve kolumu aşağı yukarı kaldırdığımda bi sorun yok gibi...umarım bi sorunla karşılaşmam...bu harekette omuz sakatlanması olabilirmi ???

2. shaq

shaq MOD Yönetici Moderator

Beğenileri:
    1.688
    Ödül Puanları:
    123
    buz uygulamayı unutma. sabah kalkınca tekrardan bir yaz o zaman önerilerde bulunalım. Tarife göre sıkıntılar olabilir. Benzer şeyler banada olmuştu ama ben kolu kaldıramıyordum. Sıcaklıkla pek anlaşılmamıştı ama ertesi sabah sıkıntılıydı

3. Head__Bangers

Head__Bangers Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Sağlık Sektörü
    Yer:
    İzmir
    geçmiş olsun dostum...ama şükürki seninki gibi ağır bi durum söz konusu değil şuan resmen beynimi koluma odakladım orayı dinliyorum =) sanırım bi an boşta bulunum çekişi o şekilde yaptım böyle bi sorun çıktı..bende sabahı merak ediyorum umarım bişi olmaz yarında omuz antremanım var...

shaq bunu beğendi.
  4. Head__Bangers

Head__Bangers Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Sağlık Sektörü
    Yer:
    İzmir
    evet şuan görünürde bişi yok omuzumda bir ağrı söz konusu değil yukarı aşağı oynattığım zaman ama bugün omuz antremanı var dediğim gibi ağırlık altına girince bir problem olmassa ucuz atlattık diebiliriz... =)

5. Turkhero

Turkhero Üye

Beğenileri:
    124
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Çok iyi ısınmanı tavsiye ederim banada aynısı olmuştu :)

6. Body06

Body06 Üye

Beğenileri:
    203
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Geçmiş olsun, sanırım antrenmana gittiniz her hangi bir aksilik oldu mu?
    Tekrardan geçmiş olsun, uzun bir spor hayatı dileğiyle...

7. hasanateş

hasanateş Üye

Beğenileri:
    565
    Ödül Puanları:
    103
    Rotator cuff sakatligi ise zorlamanizi tavsiye etmem.

8. Head__Bangers

Head__Bangers Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Sağlık Sektörü
    Yer:
    İzmir
    evet arkadaşlar antremanı bitirdim sonuç kötü...omuzumdan katır kutur seslerle beraber acı hissi duymaya başladım...salon hocamıza sordum ağrı falan varmı dedi normalde yok şuandada yok...hocalarımızdan biri doktor o yoktu gelsin bi gösterelim dedi...moralim bozuldu aaçıkçası.. =(

9. shaq

shaq MOD Yönetici Moderator

Beğenileri:
    1.688
    Ödül Puanları:
    123
    geçmiş olsun. bulabilirsen spor hekimine görünmeni tavsiye ederim

10. Head__Bangers

Head__Bangers Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Sağlık Sektörü
    Yer:
    İzmir
    Omuz anatomik olarak çok geniş hareket açıklığı, zayıf eklem teması, bu zayıf teması desteklemek ve hareket açıklığını sağlamak için yer alan kıkırdak ve tendon destekleriyle vucudun en karmaşık eklemidir. Bu eklem ileri yüklenmelere maruz kalır.
    40 yaş üzerinde omuz ağrısı nedenlerinin en önemli nedenlerinden biri rotator cuff yırtıklarıdır. Rotator cuff, humerus (üst kol kemiği)kemiğinin üst ucundaki omuz eklemini yapan baş kısmını çepeçevre saran adele-tendon bir yapıdır. Omuz eklemini yerinde tutar ve omuzun içe-dışa dönüş hareketlerini yaptırır.
    Rotator manşet yırtığı gençlerde ve sporcularda ani bir harekette oluşan yaralanma ile oluşabileceği gibi, zaman içinde tekrarlayıcı kolun baş seviyesinin üzerindeki hareketlerde zamanla gelişebilir.
    Belirti ve bulgular
    Başüstü hareketlerde daha fazla olmak üzere tekrarlayıcı, devamlı omuz ağrısı.
    Gece ağrısı. Bu ağrı ağrıyan taraf üzerine yatmayı engeller.
    Adele güçsüzlüğü. Özellikle kolu kaldırmaya çalışırken hissedilir.
    Omuz hareketleri sırasında tıkırtılar , klik sesleri gelmesi.
    Omuz hareketlerinde kısıtlılık. Genellikle hastanın ağırlıklı kullandığı kolunda olur.
    Hastalar rahatsızlığın başlamasına neden olduğunu düşündükleri bir olay tanımlarlar.
    Risk faktörleri
    Tekrarlayıcı başüzeri hareketler. Fırlatma sporları, tavan boyama gibi
    Aşırı güç, düşme gibi
    Yaşlanmaya bağlı dejenerasyon.
    Rotator maşetin bulunduğu aralıkta daralma. (bkz: Omuz Anatomisi)
    Rotator manşetin akromion denilen (bkz: Omuz Anatomisi) çıkıntının altındaki yüzey tarafından zedelenmesi
    Yırtığın tesbiti
    Yukarıdaki bulgulardan herhangi biri mevcutsa zaman geçirmeden doktora başvurun. Şikayetleriniz, hastalığın gelişme öyküsü ve dikkatli bir muayene ile önemli ölçüde fikir sahibi olunabilir. Röntgen incelemesi kemik kaynaklı bulguların tesbitinde yararlıdır. Ancak rotator manşetin direkt izlenebildiği MR ve ultrasonografi gibi tetkikler genellikle kesin tanı ve tedavinin planlanması için gereklidir.
    Rotator manşet yırtıkları parsiyel (tam olmayan) veya tam yırtık biçiminde olabilir. Tendonun bütün kalınlığınca olmayan parsiyel yırtıklar cerrahi olmayan tedaviye iyi yanıt verirler. Cerrahi olamayan tedaviye yanıt vermeyen parsiyel yırtıklar ve tam yırtıklarda cerrahi tedavi gerekir.
    Tedavi seçenekleri
    Doktorunuz yırtık tam değilse (parsiyel yırtık) aşağıdaki cerrahi olmayan tedavi seçeneklerini önerebilir;
    Dinlenme; yırtık tam değil ve aşırı kullanma nedeniyle gelişmişse yardımcı olabilir.
    İlaç; (ağrı ve ödem giderici ilaçlar) ağrının kontrolünde yardımcıdır.
    Kuvvetlendirme ve germe ekzersizleri; fizyoterapinin ana parçalarından biridir ve yapılması önerilir.
    Kortikosteroid enjeksiyonu; ağrının giderilmesinde yardımcıdır. Fakat çok sık tekarlanması tendonu zayıflatıp tam yırtığa neden olabilir.
    Ultrason; lokal ilaç uygulaması ve derin ısı verme özellikleri nedeniyle iyileşme sürecine yararlıdır.
    Yukarıdaki yöntemlere cevap alınamayan parsiyel yırtıklar veya tam yırtıklar için çeşitli cerrahi tedavi seçenekleri vardır. Aşağıda tanımlanan yöntemler modern omuz cerrahisi teknikleridir. Burada hangi tekniğin seçileceğine rotator manşetteki yaralanmanın büyüklüğü, yeri, nedenine bağlı olarak karar verilir. Artroskobik müdahale sırasında omuzdaki tesbit edilen diğer patolojilerinde düzeltilmesi şansı vardır.
    Artroskopi; yaklaşık 1 cm lik kesilerden omuz eklemi ve çevre dokulara ait görüntülerin bir kamera aracılığıyla monitöre aktarılması ve yine mini aletlerle görüntü kullanılarak hastalığın ameliyatının yapılması prensibine dayanır. Omuzda kemik çıkıntılarının kaldırılması adele ve tendondaki küçük yırtıkların tedavisinde tek başına yeterli olabilir.
    Mini-açık tamir; artroskobi ile birlikte kullanılarak bir kaç santimetrelik küçük kesilerden tam yırtıkların tedavisine olanak verir.
    Açık tamir; yaralanmanın çok ciddi olduğu vakalarda uygulanır. Burada doku transferi, tendon grefti uygulamaları yapılabilir.
    Rehabilitasyon (fizyoterapi)
    Tüm omuz hastalıklarında olduğu gibi rotator manşet yaralanmaları ardından normal fonksiyonlara dönüş zaman alır. Cerrahi tedaviler sonrası bu zaman 6 ay veya daha uzun olabilir. Temel prensip eklem hareketlerini arttırıcı ve adele gücünü geliştirici hareketlerin yapılmasıdır. Doktorunuzun vereceği programı uygulamak nihai sonuçta operasyon kalitesikadar belirleyicidir. İyi ellerde yapılan cerrahi ve iyi bir fizyoterapi programı sonrası % 90 civarında tatmin edici sonuçlar alınabilmektedir

prof.dr.hakan öz makalesinden alınmıstır.

Başüstü hareketlerde daha fazla olmak üzere
    muz hareketleri sırasında tıkırtılar , klik sesleri gelmesi.
    Omuz hareketlerinde kısıtlılık. Genellikle hastanın ağırlıklı kullandığı kolunda olur....
    bu 3 belirti mevcut şuannn...canım çok sıkıldı....

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 21:28 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 21:21 ----------

teşekkür ederim kardeşim...evet sanırım omuz sakatlığı söz konusu..doktor yolu gözüktü...

bullent86 bunu beğendi.
  11. hasanateş

hasanateş Üye

Beğenileri:
    565
    Ödül Puanları:
    103
    Yalniz kolay yirtamazsiniz rotator cuff i ama dedigim gibi sakin zorlamayin once doktora gidin. Gecmis olsun.

12. Head__Bangers

Head__Bangers Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Sağlık Sektörü
    Yer:
    İzmir
    evet şuan okuyorum sakatlıkla bi çok makale sonuçta yırtık olsa durulmayacak bi ağrı söz konusu olur bence...belki bi zedeleme durumuda söz konusu olabilir öncelikle salon doktorumuza görünmeyi düşünüyorum...onun tavsiyesiyle omuz hareketlerine bi süre ara verebiliriz...yani şaşırtıcı pulldownda omuz sakatlaması ya farkında olmadan hareketi kendimi çok geriye çekip yükü omuzlarıma bndirdim farkında olmadan...yada bi anlık ters hareket....

13. Body06

Body06 Üye

Beğenileri:
    203
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Tekrardan geçmiş olsun, salondaki hocanıza danışmanız faydalı olur bu işin içinden biri olarak.
    İnşallah önemli bir şey değildir..

14. Head__Bangers

Head__Bangers Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Sağlık Sektörü
    Yer:
    İzmir
    Arkadaşlar şuan doktordan geldim...ortopedi ve travmatoloji bölümüne gittim doktor muayenesinde lif kopartmışsın dedi iyileşmesi 3 hafta ile 1buçuk ay bulur dedi...moralim bozuldu...ama birde salonumuzdaki doktora gözükücem...hem bu işin içinde olan hemde doktor olan biri olarak daha iyi bir tanı ve idman programı düzenleebilir...aman dikkat arkadaşlar şakaya gelmiyor bu işler...

15. Head__Bangers

Head__Bangers Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Sağlık Sektörü
    Yer:
    İzmir
    arkadaşlar doktordan krem istedim ama gerek yok dedi...ama ben yinede iyileşme sürecini hızlandırmak istiyorumm...daha önce buna benzer sorunu yaşamış arkadaşlar var olupta krem kullanan varsa kullandıkları kremi yazarlarsa sevinirim...lasolin veya voltren krem almayı düşünüyorum...

16. cmgnş

cmgnş Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul
    bangers geçmiş olsun ama başlığa bakınca sanki halamın oğlu sakatlandı gibi olmuş :D

17. Head__Bangers

Head__Bangers Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Sağlık Sektörü
    Yer:
    İzmir
    dalga geçilcek durum değil !!!

Sayfayı Paylaş