Salonda uygulanan karizma yapma taktikleri

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve SCHWARZXXL tarafından 8 Haziran 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    3-4 sene önce ekşi sözlüğe eklediğim bir yazım. O zamanki yazım dilim zayıfmış ama yine de içerik eğlenceli. Paylaşmak istedim.

Bodyde uygulanan karizma yapma taktikleri

bağırmak:

ağırlık antremanı sırasında bağırmak bu spordan az buçuk haberdar olan herkesin şahit olduğu, duyduğu bir uygulamadır.(bkz: uygulama) yalnız bu olay kimi zaman yanlış anlaşılabilmektedir. her bağıran sporcu karizma yapma çabasında olmayabilir. ben bu girişimi 3(bkz: üç) kategoriye ayırdım. (bkz: ben yaptım oldu)
    1. ilk yöntem kıçını yırtar gibi bağırmaktır. bu tamamen karizma beklentisi içerisine girmiş şahısların yöntemidir. genelde şahsın yaptığı gürültü kaldırılan ağırlıktan daha heybetlidir. bağırtı ağırlık yukarı kalktıkça artar ve muhtemelen kişinin gırtlağını zedeleyecek bir seviyeye ulaşır. bu şahısların en büyük savunması, "ağırlık küçük ama ben çok tekrar yapıyorum ondan vesaire.." dir. tabii ki siz 2. maddeyi öğrendiğiniz de artık bunu yemeyeceksiniz.
    2. ikinci bağırma şekli ise öznesine karizma katmayı bırakın mevcudu alıp götürecek bir eylemdir. aslen bu bağırmadan çok ağlama gibidir. genelde yüksek tekrar sayılı antremanlarda, setin sonuna doğru kasları iyice yanan sporcunun çektiği acıdan dolayı istemsizce çıkarttğı bir "ıhlama"dır bu. liseli bir kız gibi görünmek insana karizma katarsa bu da katacaktır.
    3. son bağırma tipimiz ise yalanı dolanı olamayan karizma katar mı katmaz mı bilemeyeceğim bir eylemdir. ilkinden farklı olarak bu şekilde ağırlık ile böğürtü arasında bir denge vardır. ses ağırlık yukarı kalktıkça azalır ve sonda bir "hıh" sesiyle biter. bundan bokluk beklemeyin.

yersiz asabiyet:

kıyıda köşede kalmış çok dikkat çekmemiş olsa da uygulanan bir taktiktir. genelde yüksek ağırlıkla kombine edilmelidir. set bittikten sonra ağırlığı sertçe yerine bırakıp asabi bir şekilde benchten kalkmak, mümkünse salon içinde sert bakışlarla bir süre dolaşmak ve bunu "olmuyo ya" gibi sözlerle desteklemek "bu benim ağırlığım değil ben kaç katını kaldırırım bunun"dan tutun "haşin erkeğiniz geldi"ye kadar geniş bir yelpazede bir çok mesajı gerekli yerlere göndermenizi sağlayacaktır. ha tabi bir de bu ani kalkış sırasında doğru zamanlamayla tshirt ya da atletinizi (bunları uygulayacaksanız atlettir zaten o) çıkartır ve yürürken de aynadan kendizi kesmezseniz bonus alırsınız.

ortam adamıyım modu:

salon içinde zamanla bir çok kişiyi tanımanız doğaldır. ama bunu belli etmediğiniz takdirde bunun bir anlamı kalmaz di mi. salona az buçuk tanıdığınız birisi girdiğinde yapılan abartılı karşılama törenleri, "obaaa" şeklindeki selamlaşmalar, çevredeki hatun kişilerin "ay ni kadar çılgın çocuukk" demelerini sağlar denmektedir ortamlarda. selamlaşırken el sıkışacaksanız bunu standart tokalaşma şeklinde değil de şu zencilerin yaptığına benzer bir şekilde bilek güreşine tutuşur gibi yaparsan bicepslerinizi sergileme şansınız da olacaktır.

ve tabii ki son olarak benim yaptığımı yaparsanız, "ben bu işi etüd ettim yedim bitirdim birader." mesajını vermiş olursunuz.

ben ve partnerim:

bir miktar "ortam adamıyım modu"na benzese de aslında farklı bir metoddur. ortam adamında kalabalık bir grup olarak takılırken bunda sadece 2 kişisinizdir. olayı en çok biz biliyoruz mesajının verilebilmesi için elden gelen her şey yapılmalıdır bunda. mümkün mertebe salonda çok alan kaplayacak hareketeler seçilmeli ve olabildiğince sadece o harekete özgü olarak salonda bazı aletlerin yeri değiştirilmelidir. burada anahtar nokta bunu "yersiz asabiyet"le desteklemektir. unutmayın siz ortamın cedaylarısınız, diğerleriyle çok muhattap olmayın tepeden bakın. metodun ismindeki ibneliğin hakkını verin.

hadi rocky:

çok gürültülü bir metoddur. bu da çoğu zaman "ortam adamıyım modu" ile karıştırılabilir. amma ve lakin bu tekniğin esprisi lider rolü oynayabilmekte yatar. ilk yapılması gereken salondaki herkesle az buçuk bir kanka ilişkisi kurmaktır. sonrasında yardım isteyen herkesi(ama herkesi) kırkpınarda cazgırlık yapar havasında "hadi raki, hayvansın, basarsın, en büyük sensin huaaa" şeklinde hayvanlıklarla desteklerseniz salon ahalisince fazlasıyla sevilebilir, bir ihtimal otobüste kucağa oturabilirsiniz.

dambıl mambıl kesmez beni:

vücut geliştirme salonlarında asla vazgeçilmeyen, her salonda numunelik olarak en az bir adet uygulayıcısı olan yöntem de budur. salonu amacı dışında kullanmak olarak tanımlanabilecek bu metodu keyfimden ben iki kategoriye ayırdım. şöyle ki;

1. ilk yöntemimiz salonda karete, kung fu, boks, kick box gibi vücut geliştirmeyle direkt olarak hiç bir alakası olmayan spor türlerinden salon ahalisine örnekler sunmaktır. evet bunlar da güzel sporlardır ama vücut geliştirme salonları bunlar için pek sağlıklı değildir, neyse. bunu körlemesine yapmamalısınız tabii ki. aksesuar olarak bir adet kapşonlu sweatshirt, ve yumruklara bağladığınız bezler sizi tam bir alternatif insan yapacaktır. ayna önünde olduğunuz yerde zıplayarak boşluğa doğru attığınız her yumruk salon ahalisinin üzerinizdeki nefretini bir miktar daha arttıracak belki ama bütün gözler sizin üzerinizde daha ne istersiniz.

2. ikinci yöntemimiz ise bir çeşit doğaya özlem içinde olma tavrıdır. o kadar dambılın, barın, milyarlarca liralık fitness aletlerinin hiç birine yüz vermeyip ben ağırlıksız da çalışırım arkadaş demek, rest çekmektir. salonda neck press için gerekli ağırlık ve düzenek varken amuda kalkıp şınav çekmek gibi ilginç hareketler yapmak bunun için iyi bir örnektir. evet bunu evde de yapabilirsiniz ama orada üzerinize nikah düşecek bir dişi bulmak biraz zor olacaktır.

http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=bodyde uygulanan karizma yapma taktikleri

Dynamo, zumruduanka, kentkur ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    çok güzel derlemissin scharwxxl,inan okurken salondan insanlar gözümün önüne geldi ve keşke bundan çiktilar alip salonlara asabilsek,belki birseyleri düzeltebilirdik.

3. hernan77

hernan77 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sağlık teknisyeni
    Yer:
    izmir
    züpper olmuş yazı schwarz. biran kendimi düşündüm ben bunlardan hangisiyim diye ama beni tam olarak tanımlayan bölüm bulamadım yada kendime -yok canım ben böyle yapmıyorumdur, dedim.

salonda nasıl olunmalı peki. bas bas bağıran böğüren bir tip mi, yoksa sessiz sakin ağırlıklar altında içten içe inleyen bir tip mi? sanırım ben ikincisiyim. bağıran ve böğürenlerden hele hele kaldırdığı ağırlık ile ters orantılı olarak ses çıkaranlardan pek hoşlanmam. allahtan salonda yok öyleleri...

şöyle bir şey yapıyorumdur. salona yeni gelmiş eleman bi kendi bench sehpasındaki ağırlığa birde benim bench teki ağırlığa bakıp bana abi kaç yıldır yapıyon dediğinde, ulan şimdi ne desek düzenli olarak 2 yıldır desem herif bide - 2 yılda bu kadar mı? ben 2 yılda daha iyisini yapardım derse ihtimalini de göz önünde bulundurarak;
    kolay değil ben de senin çalıştığın ağırlıklarla başladım, düzenli geldim, beslendim oldu birşeyler ama daha yolun başındayız gibi daha da iyisini yapabilecek kapasitem var havaları olmuştur....

4. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Dürüst olmak gerekirse ben de bağırıyorum. Çünkü bu beni motive ediyor. Ama bağırmış olmak için bağıranları da ayırdedebiliyorum. Fiili livataya maruz kalıyormuş gibi bağıranlar rol yapıyor misal.
    Arada bir animalpak reklamlarındaki tipler gibi fazla kaptırdığımızda karizmatik olma dürtüsüne yenik düşmek doğal. Zaten bu kadar emek harcanan spordan ruhsal bir tatmin yaşamayacaksak ne anlamı var? Benim sorunum sadece buna odaklanıp, işin özünü unutanlarla ve bunların çevreye verdikleri rahatsızlıkla.

5. hernan77

hernan77 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sağlık teknisyeni
    Yer:
    izmir
    bağırtan ağırlığın altına giripte bağırana laf yok schwarz. benim sevmediğim tipler yukarıda açıkladığım şekilde olanlar...

6. lubu

lubu Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Çok komik ya gülmemek elde değil hele o yersiz asabiyet kısmına çok güldüm.Ellerine sağlık..

7. turkovic

turkovic Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    salonda yapılması gerekenler listesinin yerine bu listeyi asmalı!

8. _attack_

_attack_ Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    18
    hariha ya cok ıyı bir gozlemcı olmalısın!! okurken okulun spor salonu gozumde canlandı resmen.... :)

9. Juramento

Juramento Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    model
    Yer:
    İstanbul
    gayet basarılı scharz..ellerıne saglık.ıyı gozlemlemıssın..

Kişilerin nickini doğru yazınız (FleXoR)

Son düzenleyen: Moderatör: 11 Haziran 2007
  10. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Teşekkürler arkadaşlar. Uzun süre salonlarda vakit geçirince bunları görmek için gözlem yeteneğine ihtiyaç kalmıyor :)

11. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Emeğine sağlık çok güzel olmuş

bende antreman yaparken hafif bağırırım ve ağırlık girerken kitlenirim ne sorduğunuzu duyarım nede cevap veririm ağırlığa girince sanki etraf kararır tek ben kalırım o yüzden yeni gelenler ağırlık çalışırken bişey sorduklarında eskiler hep dermiş duyamaz seni :)

Birdeschwarzxxl mükemmel derlemesine ilave maço tiplemeler vardır geçen yıl

Tek omuzunda ceket bir müşteri geldi ve şunu dedi

maço müşteri- Birader kahvede okey taşı atmaya sıkıldım birazda ağırlık atalım dedik burada racon nedir ne değildir

Hoca (ben) Şuan kontejanımız doludur daha sonra tekrar deneyiniz

aslında salon boştu

12. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Sağol Flexor.
    Aslında body maçoluk da kaldırır ama odaklandıysan. Yani hardcore, odaklanmış ve amacı dışında hiçbirşeye, geyiğe, boş muhabbete, zayıflığa antremanında yer vermeyen bir adam da maçodur. Ve herkesten iyi sonuç alır.

Ekşi sözlük'te bodyle ilgili yazdığım entryleri zaman zaman ekleyeceğim buraya.

13. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    ehehe, ben çok nadir ses çıkarırım. sadece hareket bittiğinde bir ohhhlama çıkabilir:)
    Şöyle düşündümde bende böyle yapıyormuyum diye,yok yapmıyorum Mükemmel bodyciye oynuyorum,ehehehe.
    Peki hareketten sonra aynaya bakarak çalıştırdığınız bögleyi elleme triplerine girdiniz mi?(özellikle göğüste olur bu)

14. Sampiyon

Sampiyon Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar Teknisyeni
    Yer:
    İstanbul
    Vücutta en çok üzerine düştüğüm yer göğüstür. Çünkü vücudu ilk ve direk gösteren yerdir bence. Bu yüzden göğüs çalışacağım günleri iple çekerim :)

Flexor hocamın dediği gibi bende ağırlık altındayken pür dikkat konsantre olurum ve çevremde olan biten hiçbirşeyi görmem ve duymam.

Bağırmaya gelince, evet çok sık bağırırım ama bu gayri ihtiyari olur, yani bağırdığımı ben duyamam o anda. Özellikle leg press çalışırken (nefret ediyorum bu arada) hocam sağolsun sürekli ağırlıkları arttırırda arttırır. Bir gün hiç unutmuyorum leg pressin altındayken bağırmaktan sesim kısılmıl, set bitti ayağa kalktım ve 1 gün boyunca konuşamamıştım :)

Birde bağırmaktan utanan çekinen tipler vardır. Örneğin benim badim. Çok kibar biri ve etrafa ayıp olmasın diye bağırmaz içinde patlar :)

15. diker

diker Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    schwarzxxl gardaşım sen bu işi biliyorsun,
    hakikatten bağırma tiplemesindeki ilk kişi benim salonda vardı,inan bana bu kadar itici bir adam olamaz,tracking ci imiş zaten ,bir bağırdı dedim nooluyo?
    bayanlar vardı salonda biraz rahatsız oldular,tuhaf karşılamışlardı herhal,
    gidip baktım şööle aşağılar bakışlarla,zaten ağrlıkla bağırma arasında pek orantı bile yok,"bende bişi sandıydım" dedim.
    senin anlayacağın bazen taciz gibi geliyor insana ,
    benimde bağırdığım anlar olabiliyor ama farkında olmadan oluyor sanırım,inşallah benimki karizmatik bağırma kısmına dahildir...

16. Serious_Sam

Serious_Sam Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    Çok güzel bir derleme olmuş :) benim salon ortamında bulunduğum kişiler gayet başarılı olmuş olmalarına rağmen mütevazi ve yardım severlerdi. Allahtan üstte yazılan davranışları sergileyen bir tipe rastlamadım.

17. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Eski spor salonumda bir arkadaşım vardı, biceps çalışırken morardı çocuk. Ama hakikaten morardı, belki bağırsa o kadar çok kan toplanmayacaktı yüzünde. Mütevazi çocuk canım:)

18. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Eyvallah, sağolasın.
    Bağırma işi kof badiciyle gerçek sporcuyu ayıran en temel şeylerden biri zaten. Vara yoğa bağıran adamın bu sporda ilerlediği görülmemiştir.
    Misal İTÜ'nin salonunda hatırlarım. Malum İTÜ'de pek kız olmaz. Kırk yılda bir salona bir kız gelirse millet ortalığı yıkmaya başlardı. Ve hepsi wrist curl yapılacak ağırlıklarla bench giren veletlerdi.
    Tecrübeli bir göz için böğüren adam komik bir görüntüdür, vesselam.

Sayfayı Paylaş