Salona yazılana kadar neler yapmalıyım?(en az 5-6 ay)

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve M tarafından 9 Nisan 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. M

M Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    boy:1,75
    kilo:54

kasların ölçüsünü şuan mezura olmadığından alamadım, önce mezura almam lazım(hep unutuyorum :D)

vücut tipi olarak büyük ihtimalle ektomorfi(belki çok az mezomorfilik de vardır) tipteyim.

2yıl önce 68-70 kiloyken 4 ayda 15 kilodan fazla kilo vermiştim.
    verdiğim kiloların tamamı yağ bu arada... tıkanmadan 10dakika yürüyemiyordum bile o kiloyla(boy da 1,71'di) daha sonra uzun süre 50-52 kilo arasında kaldım, fazla spor da yapmadım zaman bulamadığımdan, kilo alacak kadar düzensiz de beslenmedim.(haftada 1 filan ancak spor yaptım, o da çok az)

gelelim günümüze...
    3hafta olmak üzere spora tekrar başladığımdan beri ve bu iki haftada 2-3 kilo aldım. gözle görülür bir fark da oluştu(bana biraz hızlı geldi, normal mi bilmiyorum)
    kahvaltıda 3 yumurta(tam) yiyorum.
    öğlen-akşam üstü-akşam ise ya süzülmüş 50-100gram(bazen 1 bazen 2 konserve 80gr olanlardan) ton balığı, ya da 200-300 gram tavuk eti yiyorum.
    günde 60-70 gram'ın altına düşmüyor aldığım protein.

spordan yarım saat önce gibi nescafe(placebo etkisi mi bilmem ancak kafein iyi geliyor) içiyorum.
    spor esnasında 1-1,5litre su içiyorum(yaklaşık 45dk-1saat sürüyor)
    sonrasında maden suyu içiyorum mineral kaybını azaltma amacıyla.

günde bazen 2 bazen 3 kez spor yapıyorum(abartmış olabilirim, yanlış sanırım...)
    ortalama olarak yaptıklarım şunlar(bu sayılarla başlamadı tabi, zamanla arttırdım. ilk başladığımda 2 barfiks-5 şınav-20 mekik-15dips yapabiliyordum)

-----------------------
    barfiks(geniş tutuş-eller dışa dönük) 15-10-10
    -----------------------
    dips(dizleri kırmadan)(fotoğraftan farklı olarak ayaklar daha alçakta-kol daha yüksekte) 40-30-25

şınav(ayaklar yüksekte) 15-10-10
    şınav(eller yüksekte) 25-20-20
    mekik 50

isimlerini bilmediğim hareketler:
    bir sağa-bir sola yaparak 20-20-20

--

5kg dambıl ile(şuan hiç zorlanmıyorum, 10kg alacağım) 50

-------------

yine 5'er kiloluk dambıllarla 20-15-15(10kilo alacağım)

--------
    ayrıca 5'er kiloluk dambıllarla normal hareketin adını bilmiyorum da biceps'i çalıştıran, en çok yapılan türü işte... 25 tekrar onu yapıyorum genelde en son. tüm gücümü bitirmiş oluyorum neredeyse bunu da tamamladığımda.

-----------------------------
    sanırım gereğinden fazla çalışıyor gibiyim, özellikle yeni başlayan birisi için.
    5-6 ay bu şekilde gitmesi zor gibi görünüyor.

anlamadığım bir nokta da 2yıl önce kilo verme amaçlı ilk yaptığımda bundan çok daha fazla zorlanıyordum ve 3-4 gün geçmeyen kas ağrılarım oluyordu. ben tek bir gün bile dinlenmeden en az günde 2 kez çalıştığım halde en ufak ağrı çekmedim.

son olarak 6aydan önce resim eklenmiyormuş sanırım ancak benim asıl amaç paylaşım yapmak değil, durumumu olabildiğince iyi anlatıp mümkün olan en uygun bilgiyi almak. o yüzden sadece iki poz ekliyorum, umarım sorun olmaz.

3 hafta önce abdominaller çok az görünüyordu, ufak bir göbek vardı.
    göğüs neredeyse düzdü.
    kollar yaklaşık 2 cm daha inceydi.

son not:yorum yapacaksanız da sadece 2-3 haftalık bir gelişim olduğunu dikkate alarak yapınız

yaz bittikten sonra salona yazılmayı düşünüyorum. temel amaç o zamana kadar mümkün olduğunca kondisyon(şuan en iyi olduğum nokta)-güç-hacim kazanmak.

Son düzenleme: 9 Nisan 2013
  2. M

M Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    sağ kol 28
    sol kol 27
    bel 71
    bilekler 14,5
    göğüs 89
    omuz 106

ölçüler soğuk alındı.

3. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    açıkcası uzun uzun yazını okuyamadım. sadece resmine bakarak 'artık salona gitme vakti gelmiş' diyebilirim.

artık kendi vücut ağırlığınla çalışmak yetmeyebilir.

ağırlık ekleyerek barfiks-şinav olabilir. yine dambıl kullanarak squat...

M bunu beğendi.
  4. M

M Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Hepsini okumamış olsan da yorumda bulunduğun ve öneri verdiğin için teşekkürler. sırt çantasına 5kg ağırlık ekleyerek yapmaya başlayayım o zaman bazı hareketleri.

ancak salona gitme vakti vücut için gelse de cüzdan için gelemedi henüz :D

salondaki aletlerin bir kısmından var kullanabileceğim durumda.
    tam olarak bu şekilde değil ancak benzeri

bench press-koşu bandı vs. aletler mevcut.
    eğer gelişimime büyük bir katkısı olacaksa onları kullanmaya da gidebilirim.

salona gidip bana özel bir program yapılmadan da bu aletleri kullanmam yeterli etkiyi sağlar mı?

(küçük ve ilgilenen kimsenin olmadığı ücretsiz bir spor salonunda var bu aletler)

wrestler bunu beğendi.
  5. M

M Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    önceki mesajı editleyemediğimden ayrı olarak sormak zorunda kaldım bunu da...

bir soru daha:
    genel olarak gelişmeye uygun mu sizce vücut yapım? yoksa düzgün bir vücut yapmam çok zor ve uzun mu sürer?
    1 yılda(6ayı evde-6ayı salonda) ne seviyede bir vücut çıkar ortaya?

6. wrestler

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    resmini koyduğun aleltle yeni başlayanlar ve antreman bölümündeki sabit başlıklarda bulunan örnek antrenman programlarını uygulayabilirsin.

işi kitabına göre (doğru idman-beslenme-dinlenme) yaptıktan sonra 1 sene yeterli bir süre. belirli bir seviyeye gelmene yetecektir.

M bunu beğendi.
  7. M

M Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    bir de protein tozuna genelde 3 aydan sonra başlanması gerektiği yazıyor genelde.
    ancak protein ağırlıklı beslenmek bana çok pahalıya geliyor. toza başlayıp yediklerimi azaltmam uygun olur mu? ya da masrafımı düşürür mü? ayda kaç tl toz masrafı oluyor?

şuan günde 4 öğün yiyorum ve aylık ortalama 500-600tl tutuyor. başladığımdan beri üç haftada 400tl'ye yakın harcadım :)

8. zeo64

zeo64 Co-Moderator Yönetici Co-Moderator

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    öncelikle sırf vücut ağırlığıyla da istedigin seviyeye ulaşabilirsin,yeterki doğru bir idman uygula,eğerki çok muazzam bir kas kütlesi istemiyorsan.kafalardan sadece vücut ağırlığıyla olmaz önyargısını silelim.

diğer mesele protein tozu sadece YARDIMCI EK BESINdir.öyle protein tozu alayım besinlerden kısayım diye birşey yok.maddi problemlerinmi var?dayan yumurtayla tavuk gogsune.zaten 55 kilosun vücudunun ihtiyacı 85-90 gr protein.kac yumurta yada kac gr tavuk gogsu eder ki :)

M bunu beğendi.
  9. M

M Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    yardımcı olduğunu biliyorum da işte mümkünse maliyeti düşürme amaçlı olur mu dedim :D

yumurta-tavuk-ton balığı üçlüsüyle geçiyor günlerim.
    maddi durum üniversite yüzünden kötüleşti, yine karşılayabiliyorum ama kenara para koyamıyorum pek :( 750tl kira+fatura filan için gidiyor. :lol:
    ayda 2000-2500 tl gidiyor yani en az.

salona yazılmama sebebim de öncelikle ameliyat parası biriktirmek. şuan gidemeyecek durumda olmasam da gitmeyerek önceliğimi gözlüklerden kurtulmaya verdim :D şu iş hallolsa sonra zaten salona düzenli olarak başlarım bench_O

istediğim seviye derken de şimdiden söylemek çok doğru mu bilmem, uzun bir sürecin daha başındayım ama Nick Auger'in seviyesi tam istediğim.(daha fazla şişip üçgen olmak gibi bir niyetim yok yani, kaslı'dan çok fit olmak amaç) benim vücutla o seviyeye ulaşmak mümkün mü bilmiyorum, deneyip göreceğim :D

1yılda yaklaşsam yeter. :p

10. zeo64

zeo64 Co-Moderator Yönetici Co-Moderator

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    nick auger bir fitness model,sonucta adamın isi bu,vücuduyla para kazanıyor.belki aksini iddia eden olur fakat çoğu ağır dozlarda steroidler kullanıyor.yani doğal yollarla o vücutların eldesi ağırlık çalışmayla bile yıllar yıllar alacak.belirttiğim gibi aşırı kütle istemiyorsan demiştim,sen hem muazzam kütleli hem muazzam defineli bir vücut amaçlamışsın.olmaz diye birşey yok ama bu düzey için sadece vücut ağırlığı yetmez.tavsiyem gym çalışmasıyla street workout tarzını birleştirmen(nacizane ben öyle yapıyorum).hem monoton gym çalışmasından seni kurtarır,hem esneklik ve dayanıklılık sağlar.ayrıca gözlüklerden kurtulmayı ille istiyorsan lens kullanmanı da önerebilirim.

M bunu beğendi.
  11. M

M Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    dediğim gibi istediğim hedef o, ulaşmayı amaçladığım en üst nokta. haliyle yüksek olması normal :D olduğu kadarını yapacağım ben de ancak...

şimdiki halim de kolların ve bacakların olması gerekenden biraz zayıf olması hariç kötü değil, etrafa bir bakıyorum da her yer göbekli insan dolu :badgrin:

lens konusuna gelirsek de neredeyse 3 yıl olacak lens kullanmaya başlayalı zaten. ama gözlükten tam bir kurtuluş değil, mükemmel de değil.
    rüzgarlı havada kuruması, tozlanması vs. var. gözde kuruluğa sebep olması var. evde yine gözlük takıyorum, dışarıda zaten lens thums:

12. wrestler

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    54 kg sin. günlük 54 kg nin en fazla 2 katı protein alman gerek. buda 110 gr yapar. günlük 250 gr kırmızı et yesen aylık 7.5 kg et yapar. kıymadan hesaplarsak 25 tl den .. 190 tl yapar. beyaz et tüketirsen bu fiyat 3 te 1 ine iner.yumurta, süt.. bunlar çok pahalı şeyler değil. 500-600 tutmaz yani.

tozlar çok ucuz şeyler değil. neredeyse kafa kafaya olur masraf. doğal beslenmek en güzeli..

M bunu beğendi.
  13. M

M Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    alıp hazırlamak yerine hazır aldığımdan tutuyor bende o kadar :D
    hazır derken şu paketlerdeki, pişirilmiş sadece ısıtılması gerekenlerden filan.

Sayfayı Paylaş