Salçalı ekmek ve çikolata

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve MT123 tarafından 6 Mart 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. MT123

MT123 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    28
    Herkeze mrb iyi forumlar ben kilo vermeye calısıyorum bazen cogu zaman sabah kahvaltısında salçalı ekmek yıyorum 1-2 dilim kilo yapar mı acaba salça araştırdım fakat bulamadım bir de bazı zamanlar cikolata yiyesim geliyor önerebilceğiniz şekeri az vs.vs. cikolata lar varsa önerirseniz sevinirim.

2. vinternatt

vinternatt Üye

Beğenileri:
    385
    Ödül Puanları:
    73
    Takip ettigin diyete gore ve ne kadar karbonhidrat aldigina gore degisir. Benim tavsiyeme gelecek olursak:
    - Salca da sorun yok da (seker ve katki maddesi icermedigi muddetce. Domatesteki sekeri cok kaale almiyorum, asiri tuketmedigin muddetce zarari yok bence), ekmek yemeyi birakman lazim zaten. Yaglanmanin, kilo almanin asil kaynagi seker ve karbonhidratlardir (ozellikle un iceren hersey). Ekmekten vazgecemiyorsan en azindan kepekli ekmege gec, onu da cok yeme, o bile sacmalik. Un isinin katiyen kesilmesi taraftariyim.

Kultur olarak malesef sabah kahvaltisinin ekmeksiz yapilamayacagini dusunen bir toplumuz. Simitiydi, ekmegiydi, tostuydu derken kahvaltida kilo almaya basliyoruz. Recel, bal, cikolata kisimlarina girmiyorum bile. Yine kultur olarak malesef karnimiz sismeden doyamayan bir toplumuz. "Tikanma" hissini almazsak, doymadigimizi dusunuyoruz. Ekmek yerine baska seylerle karnini doyurmani oneririm. En azindan salatalik, domatesi daha bol tutabilirsin. Peynir daha cok tuketilebilir. Yag veya protein agirlikli beslenen biriysen yumurta zaten vazgecilmezin olur. Bir avuc kuruyemis eklenebilir, bunlarin cig olanlari (yani kavrulmamis) daha makbuldur. Tabi bunlari 1 avucla kisitlamak ve aldigin kaloriye dikkat etmen sartiyla (yag yogunluklu beslenmiyorsan.).

- Sekerli her turlu sey yaglanma ve kilo alma sebebi. Sekeri az cikolata konusunda iki-uc secenegin var:
    1- Seker hastalari icin satilan diyabetik, seker icermeyen cikolatalar var. Fakat bunlar tatlandirici iceriyor. Cogunlugu yapay, kimyasal tatlandiricilar. Dogali da, yapayi da ya kilo aldirir ya da vucuduna, beynine, sagligina zarar verir. Soyle soyleyeyim bunlardan yiyecegine normal sekerli cikolatadan az bir miktar tuketmeni oneririm daha iyi. Kilo vermek istiyorsan sekeri minimuma indirmen lazim.
    2-Normal sutlu cikolata yerine %60-70 oranli bitter cikolatalara gecebilirsin. Fakat bunlarda da cok kotu miktarlarda seker oluyor. Seker uyusturucudur. Firmalar da bunu bildigi icin, bulduklari herseye seker yukluyorlar. Boylece sana tadi daha lezzetli geliyor ve daha cok satin aliyorsun. Bu yuzden gunumuzde ete bile seker ve un konmaya baslandi artik. Seker gramajlarini karsilastirip, en dusuk olanla idare edilebilir ancak dedigim gibi tamamiyla cikarman hem sagligin icin hem kilo vermen icin daha iyi.
    3- Bu aralar Lindt markasinin %99 oranli bitter cikolatasini ariyorum. Tadinin berbat oldugunu soyluyorlar genelde. Bunlar genelde sutlu cikolata bagimlisi ve haliyle seker bagimlisi olan insanlar. Tabi bitter cikolata seven biri degilsen tiksinirsin bence zira kaliplastirilmis kakao seklinde birsey olsa gerek. Ben tadina bakmadim ancak az cok tahmin ediyorum. Kahveyle guzel gidebilecegi icin denemek istiyorum. 8 lira civari, biraz pahali gibi fakat normal cikolatadan cok daha faydali olduguna eminim.

Son düzenleme: 6 Mart 2014
  3. MT123

MT123 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    28
    Çok tesekur ederım yazdıgın ıcın bu arada ekmek zaten kepekli ekmek yiyorum lor peyniri gibi kilo aldırmayacak şeyler yiyorum hepsini okudum teşekür ederim..^^

Sayfayı Paylaş