Sakatken ne yapsam acaba?

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve aneximandros tarafından 11 Aralık 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    Cok dertliyim su son gunlerde, hem sol bilegimde hem de sol ayak bilegimde bir sakatlik var. Sol taraf tumden iptal anlayacaginiz. Su an ne kosabiliyorum (ki yurumekte dahi zorlaniyorum), ne agirlik kaldirabiliyorum. Oyle bos bos oturmak da hic bana gore degil, ne yapicagimi dusunup duruyorum. Doktor'un bana soyledigi ayakta ileri derece burkulma (1.5-3 ay arasi iyilesme), elde de emin olmamakla birlikte tendonlarin asiri derecede zorlanmis olmasi. Bu bilegimdeki sakatliktan daha once de sikayet ediyordum hatirlarsaniz. Benc Press'te yuksek kilolara ciktigim anda bilegimin dis tarafinda katlanilmaz bir aci duyuyordum, iki hafta once biraktim ben de agirliklari. Hala sol bilegimde inflammasyona bagli cit cit sesleri ve zaman zaman nerden geldigi belli olmayan bir agri duyuyorum, ki bu hala dinlenmem gerektigini isaret ediyor. Bu cok genel bir sakatlik oldugu icin ustunde cok durmadim ama ayagi da sakatlayinca bayagi bir moralim bozuldu. Bu basligi da soyle bir icimi dokeyim diye actim. Tedavileri sormuyorum, zaten hep standart formuller. (Merak edenler icin hatirlatayim: Dinlenme-Kompres-Buz-Yuksekte tutma, bunun yaninda bir de iyi beslenme). Tedavi suresini kisaltan geleneksel olmayan yontemleri de dinlemeye acigim tabi thums:.

Benim daha cok dusundugum spor hayatima su an hangi alternatiflerle devam edebilecegim. Aklimda bir karin egzersizleri var, bir de kardio olarak yuzme. Sol elime ve ayagima agirlik bindirmeden ya da zorlamadan yapabilecegim baska bir sey akliniza geliyor mu?

2. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    açıkcası, yüzme konusunda biraz abartıldı mı insan kilo verebiliyor..bildigim kadarıyla da sen hacimlenmeye önem veriyordun bu aralar...yüzmeden en cok kazanacagın hafif bir definasyon görünümü olur..eger, agrı cok şiddetli değilse, hafif kilolarla çalışabilirsin..eskiden, sakatlandıgımda, aynanın karşısına gecer, yavaş yavaş poz vermeye çalışırdım..mesela;back double biceps, front double biceps,side chest pose, side triceps pose vs..bunları ilk önce bilegimi cok acıtmayacak şekilde yapardım, ama bundan önce hafif soguk suyla o bölgeyi az da olsa uyuşturmaya çalışırdım birden yüklenmemek için..eger, bu şekilde yavaş yavaş poz vererek bilegini alıştırmaya çalışırsan, belki de vücudun acıya dayanma kotası yükselir..sonra da hafif agırlıklarla gecirebilecegin bir dönem olur böylece..

ayak bilegi konusuna gelince; hareketlerini oturarak yaparsın, böylece ayak bilegine yük binmez..örnek bir biceps programı mesela;

seatedincline dumbell curl
    seated dumbell preacher cur
    seated hammer curl

bir süre de bacak antrenmanlarından uzak durursun..ayak bileginden ziyade, antrenmanda el bileği önemli..bence streching e agırlık verip, bir süre alıştırarak, hafif antrenmanlar uygulayabilrisin..ama poz olayını deneyebilirsin, belki işine yarar..en kısa zamanda iyileşmen dileğiyle geçmiş olsun..

aneximandros bunu beğendi.
  3. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    Tesekkurler, D.Wolf. Preacher curl ve dummbell curl'de de canim yaniyor, bir tek hammer curl'de kendimi iyi hissediyorum. Dedigin gibi fizyoterapi usulu hafif kilolarla bir sure takilabilirim. Bir hafta daha dinleneyim diyorum yine de. Poz verme calismalari da fena fikir degil, en azindan yeni bir sey ogrenmis olurum. Hacim isinden simdilik vazgectim, eger ayagim yetisirse mayis ayinda bir maraton var, ona katilmayi dusunuyorum. Maraton antremanlarini hic inceledin mi bilmiyorum ama maraton icin hazirlanirken hacim yapmam imkansiz gibi duruyor. Hacmimi korusam o bana yetecek :).

4. MT

MT Üye

Beğenileri:
    1.054
    Ödül Puanları:
    0
    Geçmiş olsun aneximandros. Bacak konusunda bişey diyemiceğim ama özellikle bilek için 3 hafta boyunca hiç eline ağırlık almamanı tavsiye ederim. 3 haftanın ardınan bileğinin çakı gibi olacağını düşünüyorum en azından bende öyle olmuştu. Daha öncede bu bilek sakatlığından bahsetmiştin. Peki bu sakatlıktan dolayı hiç ara verdin mi? Verdiysen ne kadar sürdü?

5. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Aneximandros geçmiş olsun.
    Bu bilek sakatlıkları kronik olmaya çok müsait, benim bileklerim zaten hassastır.
    Ve sık sık sakatlanır ancak iyileşme süresi de kısadır.

Sen de bu sakatlığı kronikleştirmemek için çok dikkat et bence ve uzun bir süre bileğinde güç uygulamamaya çalış.

Yüzmeye gelince,
    benim bileğim sakatken serbest stil yüzerken bilek ağrı yapıyordu, çünkü serbestte bileğini ciddi anlamda kullanıyorsun.

Ancak bir süre dinlendirip belli oranda iyileştikten sonra hafif tempoda yüzmeye başlaman D. Wolf'un dediği gibi acı eşiğini yükseltebilir ve fizyoterapi etkisi yaratabilir.

Sonuçta yüzme o kadar harika bir sporki benim omzum ciddi anlamda sakatlandığında, bileğimden hafif problemler yaşadığımda ve hatta dizimde sorunlar yaşadığımda (ki halen devam ediyor o sorunlar, uzun süreli koşular yapamıyorum) ilk kurtarıcım hep yüzme olmuştur.

Bu sayede hem kondüsyonunu korumuş olursun hem de güç kazanırsın, moralini sakın bozma.
    Ayrıca bilinçli yüzme idmanları ve hafif bir ağırlık idmanıyla şu anki kütleni çok rahat korursun ve çok daha define duruma sokabilirsin.

Fırsat olarak gör bunu, çok sakatlık yaşayan biri olarak sakın bozma moralini derim.

6. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    643
    Ödül Puanları:
    0
    Aneximandros,

Geçmiş olsun dileklerimle başlıyorum.

Yukarıda bonatschi' nin de bahsettiği gibi bilek sakatlıkları kronikleşmeye çok müsait. Ben de en azından biraz toplarlanana kadar hiçbirşey yapmamanı öneririm.

Yapacağın yanlış birşey spor hayatına çok daha fazla etki edebilir bu dönemde.

Yemene dikkat ederek en azından kilo almamaya çalış. Hacimlenme de olsa yağlardan kimsenin hoşnut olduğunu sanmıyorum:)

Kendini iyi hissetmeye başladığında ufak ağırlıklar ve yüzmeyle toparlanabilirsin diye düşünüyorum.

Eminim şu an " Biraz çalışmak, ağırlıkların altına girmek için can atıyorsun" dur; fakat yapmaman gerektiğini sen de biliyorsun :)

Ben de spora verdiğim 6 aylık aradan sonra şu aralar eski kaldırdığım ağırlıkların %60 ıyla çalışıyorum. İnan bench olsun, barbell curl olsun o ağırlıkları özlüyorum; ama biliyorum ki yapacağım yanlış birşey eğer 1 2 ay sonra o ağırlıklar altına girebilecek olsam bile beni bu hedefimden çok uzaklaştıracak.

Kendine dikkat et, sabır ve şifalar diliyorum. :)

7. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    çok geçmiş olsun..çok iyi bilirim eklem ağrılarını..
    ek besin anlamında kullanmayı denediğin ürünler oldumu..

glucosamine-chondroitin-msm üçlüsü
    yanında omega3-6-9
    c vitamini
    glutamine (dozajını araştırmak lazım)
    iyileşme sürecini artıracaktır..

artı ödem dağıtmak için antienflamatuvar etkili oral ilaç ve pomadlar..

belkide kullanmışsındır, lafı geçmediği için yazmak istedim..

8. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    Cok tesekkur ederim herkese. MT, bu agri bir suredir devam ediyordu, asagi yukari 6 aydir zorlaniyordum, ama curllerden uzak durarak bilegi fazla bukmeden idare ediyordum. Nasil ilerlettim bilmiyorum, ama buyuk ihtimalle bench press'te bilegimin arkaya dogru fazla bukulmesiyle aciyi bir sonraki duzeye tasidim.
    Citlama sesleri ve olup olmadik yere agri da baslayinca ara vermeye karar verdim.

Diez, su an glucosamine, omega 3-6-9, B vitamini complexi kullaniyorum. Glucosamine'nin uclu kombinesini alacaktim aslinda ama once elimdeki tek glucosamini bitireyim dedim. Glutamine ile C vitamini mantikli geliyor kulaga. Glutamine olmasi lazim evde :).

Bu arada dun D.Wolf'un tavsiyesini dinleyerek fizyoterapi seklinde bilek calisip ustune iki superset attim tum vucuda. Calismaya baslamadan bir 15 dakika buhar banyosu yaptim. Calismadan sonra da bilege soguk su uyguladim, hic agri yapmadi. Sadece antreman sirasinda bilek calisirken hafif zorlandim. Bakalim, tekrar saglam agirliklara girmem vakit alacak, ama hic bir sey yapmamaktan iyidir boyle.

Dun yavas yavas ayagimin uzerinde durmaya da basladim, zaten kendimi gym'e atmamdan anlasiliyordur. Keyfim biraz yerine geldi.

Sayfayı Paylaş