Sadece kuvvet çalışmak

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve abseto tarafından 29 Aralık 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. abseto

abseto Üye

Beğenileri:
    343
    Ödül Puanları:
    73
    Arkadaşlar ben spor salonuna gitmek istiyorum ama ne diyim hiç böyle kasları şişirmek için değilde daha çok sertleştirmek için gitmek istiyorum. Zaten kendimce evde barfiks şınav düzensiz ce çalışıyorum :D yanı nasıl desem vücut olarak Bruce Lee gibi şişme olmayıp sağlam olmak istiyorum :) acaba nasıl bir program yapabilirim ? Salona hiç birşey bilmeden gitmek istemem bu yuzden önerileriniz bekliyorum :) (elbet kuvvet çalışınca hacimde gelir diyotlarda power lifter felan olmak gibi niyetin yok sadece sertleştirip formunu koruyarak kuvvet kazanmak)
    Yaşım 16 . Boy 1.70 Kilo 60 ... Şuan formumda fena değil :)

2. EmreA.

EmreA. Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    kuvveti nasıl çalışacaksın? aynı ağırlıklarla çalışıp merkezi sinir sistemini o ağırlığa alıştırıp sonra ağırlığı artırıp o ağırlığa alışınca biraz daha ağır... basamak çıkar gibi.

3. abseto

abseto Üye

Beğenileri:
    343
    Ödül Puanları:
    73
    İşte onu diyorum. Yani klasik dumbell hareketleri bile olsa 3-5 tekrar yapabilcegim şekildeki ağırlıklar la mı yapmalıyım ? Bide kaslar nasıl sertleşir ? Yani bir arkadaşım resmen derisi bile yokmuş direk taşmış gij :D genetikmidir bilmem ama fitness BB felan hepsinde şişme kaslar var içi boş... :D yani anlatabildimmi bilemedim de az hacim çok kuvvet için az tekrar la mı çalışmam gerekir ?

4. EmreA.

EmreA. Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    şişme kas yoktur, bütün kaslar aynıdır sadece bildiğimiz gibi 3 farklı kas tipi var.
    yağ oranı yüksekse kas hacimli durur fakat yumuşak olur, yağ oranı düşükse "derisi bile yokmuş gibi" olur.
    eğer bahsettiğin buysa, kardiyo çalışmaları ve güzel bir diyetle sen de "derin bile yokmuş gibi" olabilirsin.
    kuvvet meselesini merak ediyorsan merkezi sinir sistemini biraz araştır.
    aslında kuvvet sporlarının yaptığı şeyin kuvvet kazanmak değil, sinir sistemini bu zorlanmalara alıştırmak olduğunu görürsün.
    yani yeteri adrenalini salgıladığında yine aşırı kuvvetli olursun, sevdiğin bir kişi kaldıramayacağın bir ağırlığın altında eziliyorsa, kaldırırsın.
    amacını belirle ve bu yönde araştırma yap derim, bol şans.

5. abseto

abseto Üye

Beğenileri:
    343
    Ödül Puanları:
    73
    Çok teşekkürler :) araştıram biraz :) sonra gelirim buraya

EmreA. bunu beğendi.
  6. Svastika

Svastika Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    38
    Kaslarımıza içi boş dediğin için linç edilebilirsin dostum. Kaldır o sözü

7. abseto

abseto Üye

Beğenileri:
    343
    Ödül Puanları:
    73
    Reis herkesin fikri kendine :D tabi boş derken yoğunluktan bahsediyodum :)

8. Begginer

Begginer Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    8
    Hocam şişme kas nedir ? Bence çok yanlış düşünüyorsunuz. Kocaman kaslar yapıp öyle taşlaşmasını bekleyemezsiniz zaten neticede kaslarin büyük bir bölümü sudur. Su tutar yani, ayrıca bodybuilding yapan biri sadece kas mı büyütüyor yani bu adamlar güçsüz mü? Ben bile henüz yeni başladım ancak fikirlerinize katılmıyorum. Bu şişme dediğiniz adamlardan yumruk falan yediniz mi :D bence ayaklarınızı yerden dahi kesebilecek güce sahipler. Yani sandığınız kadar şişme değil. Güç nasıl çalışılır bu konuda bir fikrim yok ancak çok yanlış anlaşılabilir bir cümle kurmuşsunuz. Kendi düşünceniz olsa bile bu kabul edilebilir değil, sonuçta insanlar emek veriyor ve kabullenilir bisey degil. Başarılar diliyorum size :)

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

9. unknown00

unknown00 Bölüm MOD Yönetici Bölüm MOD

Beğenileri:
    217
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Hacim mecburidir .. Anlamıyorum hem kuvvet/güç kazanmak istiyorsun hemde formumu kaybetmeden olsun diyorsun . Powerlifting - stronglift gibi bir ton makale ve egzersiz mevcut . Benim önerim ne olur ; şınav - barfiks - dips - mekik vs vs sadece vücut ağırlınla yapabilecegin egzersizlerden başla merkezi sinir sistemi güçlendikçe bu hareketlere ağırlık ekle .. Zamanla Squat - Deadlift - Bench press de yapman lazım kuvvet için . İlk önce bunlarla kuvvetini sagla temelini saglam at sonra ise kickbox - box - p90x programları sana daha fazla katkı saglayacaktır .

10. abseto

abseto Üye

Beğenileri:
    343
    Ödül Puanları:
    73
    Boş derken yanlış söyledim evet :) demek istediğim estedikten ziyade güç önemsediğimdir :) boş derken de zayıf ama kuvvetli birisi 100 kg kaldırıyosa onun 5 katı büyüklükteki kaslara sahip biriside 500 kg kaldıramıyosa demekki diğerinde ki o kas yoğunluğu fazladır. Yanı şişirip su doldurmaktansa az büyütüp sadece sıkılaştırmak bence daha iyi :) ama tabi sadece kendi fikrim
    --- Mesaj birleştirildi, 30 Aralık 2015 ---
    Mecburî derken ? Yanı bruce Lee tarzında kişiler nasıl hacimsiz oluyor ? Veya frank medrano vb. Bide barfiks şınav dips yapıyorum düzensiz şekilde. Salona gidip ağırlıklarla beraber calışcam inşAllah :)

11. BounGiorno

BounGiorno Üye

Beğenileri:
    161
    Ödül Puanları:
    43
    crossfit salonu varsa yakınlarında bir uğra derim . Ayrıca dusuncen çok yanlış kas olmasi iyidir heranlamda detaylara pek girmeyecegim

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

12. abseto

abseto Üye

Beğenileri:
    343
    Ödül Puanları:
    73
    Crosfit salonu derken ? Hiç duymadım da :)

13. BounGiorno

BounGiorno Üye

Beğenileri:
    161
    Ödül Puanları:
    43
    Google -> crossfit

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

14. unknown00

Beğenileri:
    217
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Yürümeyi öğrenmeden koşamayız değil mi ? Frank medrano - lazar nonovic - bunlar genellıkle bar brothers olarak geçmişlerdir . Yukarıdaki yazımı daha detaylı okursanız orada belirtmiştim nasıl çalışması gerekeni . Herhangi bir bodybuilder , ronnie coleman , jay cutler gibi olamaz bu tür sporlarda işin bir bölümü sizin kendi genetiginizdedir bunu öğrenmeniz lazım . Ek olarak beslenmeniz , dinlenmeniz , düzenli antreman günleriniz , genetiginiz bunları göz önünde bulundurmak gerekir . Herhangi bir kişi hiç bodybuilding veya güç sporuyla ilgilenmemiştir ama bastıgı agırlıklar veya kişideki güç amator crossfitçilerde yok .. Umarım daha detaylı anlatabilmişimdir ..

15. abseto

abseto Üye

Beğenileri:
    343
    Ödül Puanları:
    73
    Anladım az çok teşekkürler :) zaten vücut olarak tam frank m. Gibiyim. Ektomorf oluyorum herhalde. Şimdi ozaman ağırlıklarla sınav dips barfiks felan çekerek calışcam. Sonrasında diğer hareketlere geçerim :) bide şimdi ben belli bi seviyede o hareketleri yapabiliyorum. Yanı kütlemle kıyaslanınca kuvvetimde yerinde denilebilir.sizce şimdiden bench press squat vb. Hareketler yapmalı mıyım ? Ve eğer önerirseniz de aynı gün hem o hareketleri hem barfiks vb. Hareketleri yaparak mı calışmaliyim ?

16. Onr.erdgn

Onr.erdgn Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    28
    Bruce lee vücut yapısı ektomorf vücut tipine sahip olduğu için hacimli değildi kuvvet dediğin ayrı bir durum bruce lee ufak ama hızlıdır brian shaw büyük ama hantaldır.Günümüzde küçük ama hızlı olmaktansa büyük ama hantal olmayı insanlar daha çok tercih eder insanlar büyümek istiyor :) fikrimce.Bruce lee 150 kg bench giremez ama brian shaw 150 kiloyla oyuncak gibi oynar ancak dövüşseler ne olur bilemeyiz :) hangisi güçlü oluyo bu durumda herkes kendince yorumlar

17. unknown00

Beğenileri:
    217
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    İki günde bir 3 temel hareketi de yap. Üstüne de destek egzersizlerini gir.

Formu oturtmak için 5 tekrarı geçmeyen, çok sayıda set yap. En sonda da 1-2 set +%90 max setler ile bitir. Sonrasında da destek egzersizleri yaparsın. 6-8 tekrar arası olur bunlar da.

18. abseto

abseto Üye

Beğenileri:
    343
    Ödül Puanları:
    73
    Heh haklısın yazmaya usendigim mesaj :D işte bende ektomorf olduğumdan biraz da onun gibi çevik olmak isterim :)

19. unknown00

Beğenileri:
    217
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
  20. abseto

abseto Üye

Beğenileri:
    343
    Ödül Puanları:
    73
    Peki teşekkürler. Bide merak ettiğim ben mesela barfiks setleri bitirdim. Sonrasında diğer hareketleri nasıl ttamamlayabilirim ? Yanı kol kalmaz heralde :D bide destek egzersizi derken ? Bench press squat deadlift felan mı ?
    --- Mesaj birleştirildi, 30 Aralık 2015 ---
    Baktım ama henüz çok tecrübe olmadığından bilemedim. Barfiks şınav felan o programda nerelere eklenebilir acaba ? Yoksa direk önünü uygula demek istediniz :D

Sayfayı Paylaş