Sabah Yapılan Kardiyo ve Şeker Alımı

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve gs_taraftar tarafından 17 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. gs_taraftar

gs_taraftar Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    6
    Meslek:
    Yarı Profesyonel Futbolcu ve Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Forumda sabah aç karnına kardiyo yapmayı tavsiye edenler de var etmeyenlerde. Ben bu konu hakkında beslenme tavsiyesi isteyecektim.

Sabah uyanır uyanmaz basit şeker alınması gerektiğini hepimiz biliyoruz, bende sabahları dekstroz ve maltodekstrin tozlarını bir litre suyla içiyorum. Ama kardiyo yapmaya karar verdim ve nasıl yapılacağı konusunda tereddütlerim var.

Sabah aldığım şekerden sonra kardiyo yapsam, sonra ağır ve tempolu bir koşudan sonra tekrar dekstroz ve malto yu tüketsem olur değil mi ? Ve de tabiki kardiyo ardından sıkı bir kahvaltı.

Ve ek olarakta şunu sormak istiyorum; kardiyodan sonra kahvaltıda nasıl beslenilmeli ?

Son düzenleme: 17 Ağustos 2013
  2. Aranel

Aranel Üye

Beğenileri:
    611
    Ödül Puanları:
    123
    Aç karnına kardiyo(hiit olursa iyi olur) arkasından normal kahvaltı, kahvaltıda bir miktar karbonhidrat alınabilir.

Kardiyo öncesi 100mg kafein alınabilir.

Kardiyo öncesi alınan karbonhidrat yağ yakımını kötü etkiler.

3. gs_taraftar

gs_taraftar Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    6
    Meslek:
    Yer:
    Ankara
    Kardiyo sonrası için örnek bir kahvaltı verebilir misiniz ?

4. Aranel

Aranel Üye

Beğenileri:
    611
    Ödül Puanları:
    123
    Her zamanki kahvaltınızı yapabilirsiniz.
    Proteinden zengin bir kahvaltı.
    Az miktar karb da eklenirse insülin salgılanmasına ve kasların beslenmesine yardımcı olur. mesela 50g yulaf ezmesi eklenebilir, yoksa orta boy bir elma da olur.

5. gs_taraftar

gs_taraftar Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    6
    Meslek:
    Yer:
    Ankara
    Ben kahvaltımı 4 adet yumurta beyazı, lor peyniri, yulaf ezmesi(light süt ile) ve bir kaşık bal halinde yapıyorum. Yeterli değil mi ?

6. Aranel

Aranel Üye

Beğenileri:
    611
    Ödül Puanları:
    123
    Gayet iyi.

7. Bodyyci

Bodyyci Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    İstanbul
    sabah basit şeker protein tozu içiyorum yeterli olur mu 1 tanede muz yanında

8. mehmetanil

mehmetanil Üye

Beğenileri:
    2.276
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    avukat
    Yer:
    Beşiktaş-İSTANBUL
    Forum kurallarını umarım okudunuz ?

Genel geçer bilgileri doğru gibi sölemek ve savunmak yasak.

Bundan 1 2 sene önce bu mesajı yazsaydınız belki bende onaylayacaktım ancak yeni araştırmalara göre aç karnına kardiyo yapmak sakıncalı ve yağ yakımı 12 dakika sonra başlıyor efsaneside tarih oldu artık yağ yakımının hemen başladığı kabul edildi.

gs_taraftar
    Kardiyo ile amacın sanırım yağ yakmak eğer yağ yakmak istiyorsan düşük insülin seviyesi ile kardiyo yapacaksın.
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum...si-hem-de-yag-yakimi-nasil-yapilir-41164.html

bu makaleyi kesinlikle okumanı tavsiye ederim. Sabah kardiyo öncesi birazcık protein ve birazcık karbonhidrat alacaksın kardiyo idmanına gideceksin idman sonrası kahvaltını edebilirsin. Ancak idman öncesi ve kısa bir zaman kadar sonrasında şeker almamanı tavsiye ederim.

Boş mide ile gidince yağ yakılır mantığı tamamen boş eğer öle ise sabah çalıştıkları için akşam kardiyo yapanlar kilo veremezler gibi bir mantık ortaya çıkar.

Boş mide ilede az karbo ve protein alarakda kardiyo yaptım uzun define süreçlerinde biraz yemek yiyerek gitmek hem insanı motive ediyor hemde daha sıkı sonuç veriyor.

9. Aranel

Aranel Üye

Beğenileri:
    611
    Ödül Puanları:
    123
    Aç karnına kardiyo zararlı diyen araştırmalar da var, aç karnına yapılan kardiyo veya antremanın daha yararlı olduğunu söyleyen araştırmalar da var.(mesela intermittent fasting, veya cbl türü beslenme sistemlerinde çoğu zaman aç karnı antreman tavsiye ediliyor ve daha faydalı olduğu söyleniyor. hiçbir şeyin %100 doğrusu yok, her insan farklı herkesin bünyesi farklı. eskiden bende kardiyo öncesi birşeyler yerdim kilo da verdim ama bu aç karnı yapılan kardiyonun işe yaramayacağı anlamına gelmiyor. ki bir süredir aç karnına hafif tempo kardiyo yapıyorum ve benim için daha iyi olduğunu gözlemledim. daha enerjik oluyorum ve daha iyi sonuçlar alıyorum. tekrar söylemekte fayda var herkes aynı değil herkes kendi üzerinde test etmeli ve ona göre çalışmalı. aç karnı kardiyo zararlı diyorlar diye hemen kabullenip yapmamak saçma. en azından şans vermek gerekiyor zaten uymazsa yapmayı bırakabilirler.

Sayfayı Paylaş