Sabah Koşusu ve Maksimum yağ yakımı !

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve furkan1354 tarafından 4 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 26 üye.
  1. furkan1354

furkan1354 Üye

Beğenileri:
    179
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    balıkesir
    Merhabalar diyerek konuya gireyim konuyu açmamın sebebi Forumda daha öncede sürekli benzeri sorular sorulan farklı başlıklardada olsa içeriği aynı olan Tüm vg cilerin ve diğer sporcuların çok takıldığı konulardan birisi AÇ KARNINA SABAH KOŞUSU
    Gelelim konumuza öncelikle kısa başlıklarda soruları cevaplandıralım
    -Yağ yakımı için Sabah kahvaltı etmeden koşmak doğru birşeymi?
    - Evet Doğru birşey.
    -Sabah koşusumu Gece koşusumu ?
    -Yağ yakımı için Sabah koşusu Günün yorgunluğunu atmak için Gece koşusu
    -Uzun Süreli Koşmak (cardio yapmak) kas kaybına neden olur mu?
    -Evet Olur.
    En iyi Yağ yakımını nasıl sağlarız?
    İnterval koşu ile
    --------Şimdi gelelim asıl konumuza ve soruların detaylı cevaplarına Aç karnına Sabah koşusu Daha çok yaktırır nasıl mı ? Çünkü sabah kalktığınızda 8- 12 saatlik bir açlıktan sonra yağ asitleri, kanda serbest ve yoğun halde dolaşır. Bu durumda bisiklet, yürüyüş, koşu, yüzme gibi egzersizler yaptığınızda, daha fazla yağ yakmak mümkün. Çünkü normalde büyük depolar halinde bulunan yağ sterollerinin, minik parçacıklar halinde kanda
    dolaşması ve kandaki glikoz/insülin oranının minimum seviyede olması egzersize başladığınız andan itibaren 18 -22 dakika gerekir. Bu minik yağ asitleri sabah hazır halde kanda dolaştığından yağ yakımı daha erken başlar ve yakılmaları da kolaylaşır. Sabah yürüyüş egzersizi yapıldığında metabolizma, gün boyu daha hızlı çalışır. Sabah sporunda yakılan yağ oranı
    harcanan enerjinin yüzde 67’siyken, günün ilerleyen saatlerinde bu oran yüzde 50’ye kadar düşebilmektedir.Bu sebebledirki Vücud koşuya başlanılan andan itibaren direk olarak yağlara saldırır ve bu sabah koşunuzun ardından Kahvaltı etmelimisiniz kesinlikle döktüğünüz her damla terin hakkını almalısınız fakat bu iş her sporcunun harcı değil Deneyimli sporcular için idealdir Amacı kilo vermek olan arkadaşlarımız bu duruma hiç girmesinler aç karnına koşu kilo vermek için değil yağ yakmak için uygundur buraya kadar olan kısım Genel sporcu arkadaşlar içindi Gelilim Vg ci arkadaşların problemine Haklılar onlara göre aç karnına koşu yararlı değildir hatta uzun süren hiç bir cardio antrenmanı yararlı değildir Vg için 40-45 dk lık bir cardio antrenmanı kas kaybı yaşamaları demektir ve bu konuda haklılar.
    Peki ya Nedir bu koşmanın yararları hepinizin bildiği birsürü yararı saymadan birkaç kısa örnek vererek geçeyim Metabolizmayı hızlandırır,Kickboks ,boks gibi sporlar için kondisyonu arttırır,Kasların gelişmesi için en önemli 2 şey den Protein Ve Oksijen den Vücuda oksijen alımını hızlandırarak ve koşu sonrasındada gün boyunca daha kaliteli oksijen alınarak vücut yorgunluğunu atmasına yardımcı olur kasların dinlenmesini sağlar,Özellikle akşamları iş çıkışında yapılan 10-15 dk lık kısa bir koşu günün tüm yorgunluğunu atar..
    Birazda Yağ yakmada En iyi yöntem olan İnterval Koşuya Değinelim Uzun süren koşuları yapan maratoncular ve kısa sprint koşuları yapan sporcuları kafamızda canlandıralım, hangisi gibi olmak istersiniz? 100m 400m koşucuları gibi olmak mı yoksa 10.000m koşucuları gibi olmak mı hoşunuza gider? Kesinlikle bir sprinter gibi olmak herkesin hoşuna gider.
    Zaman içerisinde aerobik çalışmalara devam ettikçe kalbiniz ve ciğerlerinizin oksijen kapasitesi artacak, buna bağlı olarakda kondüsyonunuz gelişecektir.Artan kondüsyonunuz gün geçtikçe ilerleyecek ve saatlerce uzun mesafe koşabilecek duruma geleceksiniz. Bu sizin kas yapmak için harcamanız gereken karbonhidrat ve proteinlerinizi de harcamanıza sebep olacaktır. En önemlisi kıymetli zamanınızın büyük bir kısmını bu işe ayırmanız gerekecektir. Bu gelişmeler sonucunda 30dk içinde önceden 300 kalori yakarken zaman içinde 45dk da 300 kalori yakar duruma geleceksiniz. Kardiyo sürenizi de arttırmak bir müddet sonra çözüm olmayacaktır. Peki yağlarımız ne zaman yanacaklar?
    Zaman içinde daha çok kalori yakmak için fazla fazla aerobik antrenman yapmaya başladıkça, vücudunuz enerji elde etmek için kaslarınızı da kullanmaya başlayabilir.Enerji ihtiyacını karşılamak için,kelimenin tam manasıyla vücudunuz kas dokularınızı kullanabilir. Kas dokularınız aerobik antrenman esnasında enerji ihtiyacını karşılamak için glukoza dönüşebilir.
    Aerobik antrenman kas yapmanızı sağlamaz, fakat fazlası kaslarınızı kaybetmenizi sağlayabilir.
    Peki bu aerobik antrenman işe yaramıyorsa çözüm ne?
    İnterval Antrenman(aralıklı yüklenme) (anaerobik)
    nterval antrenman şekli sizin metabolizmanızı, aerobik antrenman şekline göre çok daha fazla hızlandırır. Durağan uzun süren aerobik antrenmanlar metabolizmanızı hızlandırmazlar. Aerobik antrenmanlar esnasında kalori yaktığınız doğrudur. Fakat siz antrenmanı bitirdikten kısa süre sonra metabolizmanız normale dönecektir.
    Bunların aksine interval antrenman şeklinde 1dk içinde bile yüksek kalori yakacaksınız ve metabolizma http://******/wp-content/uploads/2012/02/Chapter-18.1-300x181.jpghızınız saatler boyunca yüksek kalacaktır. Doğru ağırlık antrenmanları ve yoğun interval antrenmanları kombine edilirse metabolizmanız 24-48 saat arası hızlı olacaktır. Vücudunuzun gece gündüz kaslarınıza zarar vermeden yağ yaktığını düşünürseniz, istediğiniz sonuçlara ulaşmak çok kısa sürecektir.
    Evet, interval antrenman yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Her zaman 5-6dk ısınma
    Yüksek şiddette: 1dk boyunca yapabildiğimizin en hızlısı
    (yavaş ve hızlıyı 1-10 arası değerlendirirsek bu 9-10 şiddetinde yapılmalı)
    Orta şiddette: 2dk boyunca orta şiddette devam
    (5-7 şiddetinde yapılmalı)
    Bir set toplam 3dk sürer.
    Her zaman 5dk soğuma
    UNUTMADAN EKLEYEYİM İNTERVAL ANTRENMANI AÇ KARNINA YAPMAK KUSMANINDA ÖTESİNDE DAHA KÖTÜ SONUÇLAR DOĞURABİLİR!
    İnterval koşu hakkında kullandığım kaynak:uvfitness ''Yağ yakmada en hızlı yöntem interval antrenman sistemi ''adlı makale

>Kendi Koşu idmanım bulk dönemi sonrasında!
    Haftada 3 gün Ağırlık idmanlarının ertesi günleri
    1.İdman - Sabah -6 Aç karnına 40-45 dk 10-12 km koşu
    2.İdman - Yarım muz yada Elma , L-carnitine shot ve 6-8 km İnterval koşu
    3.İdman - Sabah aç karnına 40-45 dk 10-12 koşu Şeklinde yapıyorum

neverbackdown., Nicomedia41, Gkan ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  2. Blonde

Blonde Üye

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Güzel paylasim tesekkurler. Sabah kardiosu en iyi yaģ yakan kardiodur bence. Ama aç karnina yapilmalidir. Geceden kalan insulini ziplatmamak icin. Fakat sabahlari interval koş yerine orta tempoda 30-45 dk koş daha uygundur sabah kardioyu abartmamak lazim yoksa kas yakariz

3. furkan1354

furkan1354 Üye

Beğenileri:
    179
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    balıkesir
    Dediğim gibi Sabahları interval zaten Profyonel sporcular için uygun ve aç karnına yapılmamalı fakat Aç karnına orta tempo koşu 30-45 dk 8-12 km temposuyla çok hoş olur Zaten Forumdaki tüm arkadaşların 45 dk geçen cardiolarda kas kaybı yaşayanacağını bildiklerini düşünüyorum

Gkan ve Blonde bunu beğendi.
  4. Blonde

Blonde Üye

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
  5. Tulubas07

Tulubas07 Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    8
    Güzel bilgiler teşekkürler.

6. Buchdich

Buchdich Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    43
    Cok yararli oldu ben okul sonrasi dort bucuk gibi 7 km kosuyorum 45 dakika boyunca umarim %19 olan yag oranimi dusururum :)

GT-I9300 cihazımdan gönderildi

7. furkan1354

furkan1354 Üye

Beğenileri:
    179
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    balıkesir
    okul sonrası koşuyorsanda 2-3 saat öncesinde çikolata gibi enerji barları gibi veyahut bol karbonhidratlı şeyleri tüketmemeni tavsiye ederim
    %19 çok fazla bir yağ oranı değil düşürmek için spor dışında bir iki şeyi değiştirerek buna yardımcı olabilirsin örneğin kola tüketimini 0 yapmak yemeklerde tuzu azaltmak çikolata vb. tüketimini kaldırmak pasta veyahut diğer tatlıları kaldırmak tatlı ihtiyacın için sadece kuru kayısı ve incir ye 3-4 adet çay kahveden şekeri kaldır öğünlerdeki ekmek tüketimini yarıya indir bu gibi basit birkaç değişiklik bile yağ yakımını hızlandıracaktır

8. Buchdich

Buchdich Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    43
    Ben yillardir seker kullanmam cikolatayi sevmem bile kosudan uc saat once guzel ev yapimi ogle yemegimi yiyorum kola falan ben vucuduma zaten bana zararli sey sokmam. Bakalim sonuclar nasil olacak tesekkurler tavsiyeler icin :D

GT-I9300 cihazımdan gönderildi

9. Nicomedia41

Nicomedia41 Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Kocaeli
    teşekürler, çok yararlı bir konu.
    yarın sabah aç karna 5km koşmayı planlıyorum.

10. operadakihayalet

operadakihayalet Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Yer:
    Samsun, Turkey
    Peki zayiflamak için nasil koşulur? Interval mi yapmali? Yaklasik bir aydir gunde 8 km degisik tempoda kosup 12 km tempolu yürüyorum. Son 3, 4 kilom kaldi gitmiyor. Gunde iki öğün yemek yiyorum 1500 kaloriyi gecmiyorum. Boy 180 kilo 84.

11. furkan1354

furkan1354 Üye

Beğenileri:
    179
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    balıkesir
    Zayıiflamaktaki amaç nedir ki sen yağ olarak yakıp aynı kiloyu su ve kas kütlesi olarak alırsan 84 kilo olmanın bir zararı yok diye düşünüyorum ha eğer boks vb bir spordur istediğim siklete düşmek istiyorum diyorsan günlük tüketiminin 1/4 ünü yersin ve maksimum 2 bardak su içersin bu şekilde sıvı kaybı yapıp 2-3 günde 5-6 kg verir maçına çıkarsın Genel olarak yağdır kastır benim için önemli değil ben kilomu vereyim yeter diyorsan Son derece sağlıksız bulduğum diyetisyene gidersin ve diyete başlarsın sağlıksız buluyorum çünkü spor yapmadan zayıflıyorsanız mutlaka kas kaybı vardır

12. operadakihayalet

operadakihayalet Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Yer:
    Samsun, Turkey
    "Baklava" larim belli olacak kadar yag kaybetmek/zayiflamak istiyorum. Rejim yapmiyorum beslenme aliskanligimi degistirdim. 1500 kaloriyi gecmiyorum dediğim gibi. Amacima nasil ulasabilirim?

13. furkan1354

furkan1354 Üye

Beğenileri:
    179
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    balıkesir
    Heykel gibi Karın kaslarında olsa yağ oranın fazlaysa o karın kasları gözükmez o yüzden yine zayıflamaya takma sorun yağ oranı ;) Yukardaki koşu idmanlarını uygulamanın dışında olmayan karın kasını gösteremessin tabii zaten mide çalıştığı düşünerek bu kısmı geçiyorum fakat karın kaslarını göstermek için yağ yakma idmanlarının dışında beslenmenede dikkat etmen lazım örneğin sana yardım edecek besinler umarım sıkılmadan okursun :
    Büyükçe bir elma yediğinde vücuduna en az 5 gr. lif girer. Bu da sana doygunluk hissi verir. Amerikalı araştırmacılar, öğle yemeğinden 15 dakika önce büyük bir elma yiyenlerin yemeyenlere göre 190 kalori daha az aldıklarını keşfetti. Çünkü elmanın yüzde 85'ine yakını sudan oluşuyor ve çok fazla çiğneme işlemi gerektiriyor. Bu sayede olduğundan daha fazla yemiş gibi hissediyorsun

1 elma Kalori 47 Karbonhidrat 11.8 gr. Protein 0.4 gr. Yağ 0.1 gr.
    --------------------------
    Protein yönünden çok zengin olan çökelek, vücuda uzun süreli enerji sağlayan, sindirimi yavaş bir tür protein olan kazeinle dolu. Hollanda'da yapılan araştırmalara göre, kazein bakımından zengin bir beslenme düzeni olan kişilerde metabolizma hızı, doygunluk hissi ve vücudun yağ yakma oranı artıyor.

150 gr. Kalori 128 Karbonhidrat 5.1 gr. Protein 21.5 gr. Yağ 2.3 gr.
    ----------------------
    Kuşkonmaz :
    Bu besin deposunda, kan şekerini kontrol altında tutan ve iştahı kapatan kromdan bolca var. Aynı zamanda, kalsiyum emilimini ve metabolizmayı ateşleyen K ve C vitaminlerini de içeriyor. Vücuttaki aşırı östrojeni de azaltıyor. Böylece vücuttaki yağların enerjiye dönüştürülmesine yardımcı oluyor.

4 sap Kalori 13 Karbonhidrat 2 gr. Protein 1 gr. Yağ 0 gr.
    -------------------------------
    Herkes fasulyenin kalbe iyi geldiğini bilir. Karın kaslarınız için de faydalılar. Çünkü lif, potasyum (kan şekerini dengeler), protein ve testosteron salımını artıran çinko içeriyor. Amerika'da gerçekleştirilen bir ankete göre, fasulye yiyen insanların geniş bir bel çevresine sahip olma oranı, yemeyenlere göre yüzde 23 daha düşük.

1 yemek kaşığı Kalori 91 Karbonhidrat 13.9 gr. Protein 6.4 gr. Yağ 1.5 gr.
    --------------------
    Greyfurt diyeti bir dönem moda olmuştu. Ama Bu meyveyi yemenin zayıflattığı konusunda doğruluk payı var. Bir araştırmada, Her yemekte yarım bir greyfurt yiyenlerin üç ayda ortalama 1.6 kg kaybettikleri ortaya çıktı. Greyfurt yemek sonrası insülin seviyenizi düşürür. İnsülin, kan şekerini ve metabolizmayı düzene sokan bir hormondur.

Yarım greyfurt Kalori 41 Karbonhidrat 10.3 gr. Protein 0.8 gr. Yağ 0.1 gr.
    -----------------------
    Yağlardan kurtulmaya çalışırken yağdan uzak durmanız gerektiğini düşünebilirsiniz. Ancak zeytinyağındaki oleik asit size yardımcı olabilir. "Cell Metabolism" dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, oleik asit iştahı bastırabilir. Çünkü OEA adı verilen bir bileşime dönüşüyor. Bu bileşim de, beyindeki açlığı engelleyen sinyalleri dolaylı yoldan harekete geçiriyor.

1 çay kaşığı Kalori 40 Karbonhidrat 0 gr. Protein 0 gr. Yağ 4.5 gr.
    --------
    Düşük kalori takıntısı insanları patatesten uzaklaştırdı. Ama içerdikleri nişasta sindirilmeye karşı direniyor ve daha uzun süre tok kalmanızı sağlıyor. Danimarka'da yapılan araştırmalara göre, nişasta kan şekerini kontrol altına alarak vücudun yağ yakmasına yardımcı oluyor. Alacağınız nişasta miktarını iki katına çıkarmak için soğukken yiyin.

110 gr. Kalori 75 Karbonhidrat 17.1 gr. Protein 1.7 gr. Yağ 0.3 gr.
    ---------------------
    Roka zayıflamak için en ideal yiyeceklerden biri. Kalorisi düşük, lif oranı yüksek ve kalsiyum bakımından zengin. Aynı zamanda, vücuttaki zararlı toksinleri atmayı sağlayan bir besin olan glukosinolat içeriyor. Bir tür marul olmaktan ziyade turpgiller familyasına ait olduğu için, rokanın salataları lezzetli kılan biberli ve güçlü bir tadı var.

50 gr. Kalori 10 Karbonhidrat 1.1 gr. Protein 0.7 gr. Yağ 0.3 gr.
    ----------------------
    Bu yemişler yağ bakımından zenginler ama şişmanlatmazlar. Aksine, araştırmalara göre bademdeki hücre zarlarının yapısı, içindeki tüm yağın emilmesini engelliyor. Bu yüzden sanıldığından daha az kalori içeriyorlar. Aynı zamanda iyi bir magnezyum deposu. Magnezyum ise enerji üretimine, kas dokusunun sağlıklı kalmasına ve kan şekerinin düzenlenmesini yardımcı oluyor.

24 adet badem Kalori 163 Karbonhidrat 6.1 gr. Protein 6 gr. Yağ 14 gr.
    ------------------
    Araştırmalar, kafeinin iştahı kapattığını ve metabolizmayı hızlandırdığını ortaya koyuyor. Beyindeki adenozin adı verilen kimyasalın üretimini engelliyor. Bu da kendinizi yorgun ve acıya karşı hassas hissetmenize yol açıyor. Bu sayede daha uzun saatler boyunca ağır antrenmanlar yapabiliyorsunuz. Siz de kahvenizi yaptıktan sonra dolapta soğutup, buz küpleri ve süt katarak, kendi soğuk kahvenizi elde edebilirsiniz.

1 bardak Kalori 35 Karbonhidrat 4 gr. Protein 2 gr. Yağ 1 gr.
    Men's health dergisinden aldığım 10 Besinle Baklava Adlı makale

Kaçak35, atarm ve operadakihayalet bunu beğendi.
  14. operadakihayalet

operadakihayalet Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Yer:
    Samsun, Turkey
    Teşekkür ederim hepsini okudum bi kafamda demlensin simdi :)

15. excreta

excreta Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    28
    Sabah aç karna koşmanın yağ yakımı sağladığını duymuştum peki vardiyalı çalışan arkadaşlar içinde aynı şey geçerlimidir ki.Mesela ben gece nöbetinden çıkınca sabahları koşarım eve gelincede 2 yumurta yer uyurum nöbet esnasında ise 2 elma ile açlığımı geçiştirmeye çalışırım.Çileli geçen gece nöbetlerinden çıkıp 40-45 dk koşmak nekadar doğru gerçekten bilmiyorum

16. furkan1354

furkan1354 Üye

Beğenileri:
    179
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    balıkesir
    gece nöbetinin ardından 10 dk lık kısa bir koşu vücuda oksiyen girdiği için dinlenmene yardımcı olucaktır ve aç yapmanada gerek yok fakat gece nöbetinin ardından 40-45 dk koşuyu doğru bulmuyorum UYKU-SPOR-BESLENME birinden biri eksik olursa diğerlerinden tam verim alamazsın.Vardiyalı çalışıyorsun saba aç karnına koşu yapmak yerine günün herhangi bir vaktinde interval koşu sistemini tercih etmen çok daha doğru olur

17. excreta

excreta Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    28
    doğru diyosun da bak bu sabah nöbetten çıktım koştum 40 dk şimdi yatacağım dier saatlerde sersem gibi oluyorum napalım sonuçta koşuyoruz yani vardır elbet bi faydası

18. furkan1354

furkan1354 Üye

Beğenileri:
    179
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    balıkesir
  19. gentleman55

gentleman55 Üye

Beğenileri:
    99
    Ödül Puanları:
    38
    aç karnına yürürüm orta tempoda,tok karnına koşarım

20. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    Yazınızda verdiğiniz bilgiler için faydalandığınız kaynakları belirtiniz. Bknz. Forum kuralları 13.4

''.Bu sebebledirki Vücud koşuya başlanılan andan itibaren direk olarak yağlara saldırır ve bu sabah koşunuzun ardından Kahvaltı etmelimisiniz kesinlikle döktüğünüz her damla terin hakkını almalısınız fakat bu iş her sporcunun harcı değil Deneyimli sporcular için idealdir Amacı kilo vermek olan arkadaşlarımız bu duruma hiç girmesinler aç karnına koşu kilo vermek için değil yağ yakmak için uygundur''

Kilo vermek isteyen bir kişinin amacı da yağ yakmak ve bu vesileyle kilo kaybetmek değil midir?

Sayfayı Paylaş