Sabah Cardio'su ve Antremanlar

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve sovereign tarafından 2 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. Siyah59

Siyah59 Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    aslında ben bu konuda Mestano' nun yazdıklarına katılıyorum. sabah koşusu öncesi alınan bir ölcek protein tozunun cardio öncesi kas yıkımını önleyeceği kanaatindeyim. bu konu ile ilgili Mestano' nun yazmış olduğu güzel bir yazı vardı hatırladığım kadarı ile . O yazıyı forumda bularak okumanı tavsiye ederim.
    Bence sabah cardiosu öncesi protein alınmalı .

2. gencebayorhan

gencebayorhan Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    53
    bende öyle düşünüyorum ama sonrasında da almam gerektiğini düşündüğüm için bir ölçeği iki yebölüp önce ve sonra alıyorum

3. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    Evet, sabah kardiosu oncesi ve sonrasi protein almaniz gerekiyor. Hatta oncesi amino asit alip sonrasina da saklayabilrsiniz bir olcek proteini. Ayrica antreman sonrasi, C vitamini, omega yaglari da almaniz dinlenme/iyilesme surenizi kisaltacaktir. Eger protein alacaksiniz oncesinde, yaklasik antremandan bir saat once tuketmeniz lazim. Bunun icin de erken kalkmak gerekebilir, sahsen bana bir saat erken kalkmak zor geliyor, onun icin amiono asiti tercih ediyorum. Antreman sonrasi proteini ise ilk 40 dakika icinde almaniz uygundur.

Son düzenleme: 9 Ocak 2009
    diez bunu beğendi.
  4. gokhanibec

gokhanibec Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    kastamonu
    Aynı sorunu ben de yaşıyorum, bu konuda biraz araştırma yaptım ve bazı tavsiyelere ulaştım, şöyle ki;

-Bazı kaynaklar sabah hemen uyandıktan sonra aç karna yapılan kardiyo çalışmasında-midenin boş olmasından dolayı-vücudun enerji olarak karbonhidratları değil yağları kullandığını ve bu nedenle sabah aç karna yapılan kardiyo çalışmasının normalden iki kat etkili yağ yakımına katkı sağladığını belirtiyor.Hatta bu kardio çalışmasını HIIT(High Intensity Interval Training) tabir ettikleri şekilde, yani örneğin koşu bandı kullandığınızı düşünürsek 3-4 dakikalık yürüyüşle hafif bir ısınmadan sonra, yaşa göre ideal nabız aralığınızı da dikkate almak kaydıyla, 1 dakika yürüyüş, 1 dakika koşu şeklinde toplam 10 dakika çalışarak, yağ yakma etkisini bir kat daha arttırmanın mümkün bulunduğunu ifade ediyorlar.Çalışma süresi kondüsyon durumunuza göre 30 dakikaya kadar çıkabiliyor.Ancak bazı kaynaklar da uyanmanın akabinde vücudun hormonal dengesinin daha tam olarak oturmadığını ve zayıf bir halde olduğunu dolayısıyla fazla yüklenmemek gerektiğinin üzerinde duruyorlar, doktor arkadaşlar ise bu tip kardio çalışmalarından önce efor testine girmenin öneminden bahsettiler, benim tecrübelerimden bahsedersek, sabah aç karna koşu bandında 10 dakika kadar yürüyüşle ısındıktan sonra ağırlık çalışma merkezinde 15 dakika kadar belli bir program dahilinde ağırlık çalışıyorum, hemen sonra mekik hareketleri ve en son HIIT kardiyo şeklinde son buluyor.Şunu söyleyebilirim ki, gerçekten sabah aç karnına yapılan kardio çalışması insanı normalden çok daha fazla terletiyor, yoruyor ve kilo kaybettirdiği de bir gerçek, kardio ile ağırlık kombine edildiği için kas yıkımı önlenmeye çalışılıyor ancak çalışmadan hemen sonra biraz şeker almazsanız halsizlik hissedebilirsiniz, ben bunu taze sıkılmış meyve suyu ile gideriyorum.Belirttiğim çalışma bir gün dinlenme aralıkları ile haftada 3 gün yapılınca fazlası ile yeterli oluyor, istek halinde hafta sonuna da hafif bir çalışma eklenebilir.

-Beslenme hususunda ise carbrotaion dedikleri, tamamen karbonhidratı kesip vücudu halsiz bırakmak yerine, özellikle ağırlık çalıştığınız günler karbonhidratı çoğaltmanız ve günün her öğününde nitelikli karbonhidrat almanız, kardio çalıştığınız ya da dinlendiğiniz günlerde ise aldığınız karbonhidratı oldukça kısarak sadece günün ilk iki öğünü karbonhidrat almanız, diğer öğünlerde hiç almamanız ve proteine ağırlık vermeniz gerektiği ifade ediliyor.Bu tip beslenmenin bir de 3 gün protein 1 gün karbonhidrat tarzında uygulanan bir türü de var, tabii ki bu yağları yakmak için kullanılan bir uygulama, hacim kazanmak isteyenler için uygun olmayabilir, ayrıca forumda da rastladığım gibi uzun süreli protein ağırlıkli beslenmenin karaciğer ve böbreklere verebileceği zarar gözden uzak tutulmamalı, yine uygun bir diyet yapılmaksızın devam edilen mekik hareketlerinin bir sonucu olarak, bu harereketler neticesinde hacim kazanan karın kaslarının hemen önündeki yağ tabakasına baskı yapmak suretiyle karnı daha da sarkık göstereceği söyleniyor, bana mantıklı bir yorum gibi geldi, bunu da göz önünde tutmak lazım diye düşünüyorum.

Forumdaki arkadaşlar bu husustaki tecrübelerini paylaşırlarsa seviniriz.

5. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    gokhanibec

Sabah kardiosu ile birlikte ağırlık çalışmanız kas yıkımının önüne geçmenizi önlemez.
    Çünkü bu süreçte yağacağınız her türlü aktivitede kasların ihtiyacı olun besin özlerini sınırlı olarak temin edebildiğinizden yıkım etkileri olacaktır.

Sabah idmanlarında (ağırlık çalışması aç karna yapılmaz, yağ yakım amaçlı kardiodan bahsediyorum) mevcut kas kütlenizin kaybını minimuma indirmek için idman öncesi ve sonrası belli miktar protein alımı önemlidir.

Bir üst mesajda aneximandros'un açıkladığı gibi bu alım da aminoasit yoluyla yapılırsa emilim minimum sürede gerçekleşeceğinden kardio idmanının beraberinde getireceği kas yıkımı riski görece azalmış olur.

Yani sabah idmanlarında kas yıkımının kısmen de olsa önüne geçmenin en önemli şartı yine beslenmeden geçer, kas idmanının kendisinden değil

gokhanibec bunu beğendi.
  6. gokhanibec

gokhanibec Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    kastamonu
    Tavsiyeleriniz için teşekkür ediyorum, ben de durumun farkındayım ancak protein tozu kullanma alışkanlığım olmadığı için sabah çalışmalarından yarım saat kadar evvel 2 gr kadar sıvı halde temin ettiğim organik arı sütü kullanıyorum, çalışmadan hemen sonra da yarım yağlı süt, en az iki yumurta, yarım yağlı peynir, muz, kepekli ekmek ve yulaf ezmesi şeklinde doyurucu bir kahvaltı yapmaya çalışıyorum, kan şekerinin düştüğünü hissedersem yanına taze sıkılmış meyve suyu da ilave ediyorum, amacım hacim kazanmak değil, zayıflamaya çalışırken kas dokusunu kaybetmemek ve sarkmanın önüne geçerek kasları şekillendirmek, bu maksatla çalışan arkadaşlar için sizin ve forumdaki diğer arkadaşların değerli tavsiyelerine de ihtiyacımız var, konuyu devam ettirirsek sevinirim

Sayfayı Paylaş