Sabah Cardio'su ve Antremanlar

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve sovereign tarafından 2 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. sovereign

sovereign Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Istanbul
    merhaba.baya uzun bir süredir bu konuyu arastirdim fakat tam olarak kafamdaki sorunun cevabini bulamadim.
    kendimden örnek vereyim.bel ve karın bölgemde yağlanma var.sabah glikoz 0 oldugundan sonra cardio yaparsak [asprin ve kahve alirsak daha hizlandigi yaziyor] vücut direk yağlara saldiriyormus.
    haftada 5 gün antreman yapiyorum.günde 50gr protein tozu kullanıyorum.ortalama100gr da besinlerden aliyorum
    sanırım 2sinin aynı gün yapılmasına karşı çıkılıyor.ya definasyon yada bulk gibisinden.
    bunun nedeni nedir?
    göbek yapmadan kilo almak isimli başlıkta bayağı açıklamış bir arkadaşımız nasıl olacağını fakat o yağlanmayı minimun a indirmek için gerekenleri yazmış yağ yakmak olurmu onu yazmamış.
    teşekkürler

Son düzenleme: 2 Ağustos 2008
  2. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    İkisi dediğin doğal besin+ protein tozu mu?
    Yoksa cardio+ antreman'mı?

Gerçi hangisi olursa olsun ikiside yanlış. Her ikisinide birarada yapabilirsin.

Dediğin başlığı bilmiyorum ancak sadece ihtiyaçlarına göre beslenirsen, iyi bir şekilde kilo verirsin.

3. sovereign

sovereign Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Istanbul
    cevabin icin tesekkür ederim.ama benim sorunum biraz daha farkli.
    karin ve bel bölgemde fazla yağ var.son 2 ayda 6 kg aldim sanirim yağ olarak karnimda toplandi hepsi :) ben antremanlarima devam etmek istiyorum fakat vücudumdaki yağları eritmek için cardiyo yapıcam.bildiğin bölgesel yağ eritme mümkün olmadığından tek seçeneğim cardio. tabiiki doğal olarak yanında diyet yapıcam.fakat bu vücut geliştirmeye olumsuz bir etki yapar mi? ben kilo vermek istemiyorum kilo alayım fakat kas olarak olsun vücudumdaki yağlar gitsin.
    tesekkürler :)

4. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Eğer yaptığın antremanı karşılamayacak bir beslenme programı seçersen, Vg'ye olumsuz etkisi olur. Bu sebeple ne zaman ne yediğin çok önemli. Protein alımını doğru saatte, karbonhidrat alımını doğru saatte yapman gerekiyor. Şu an ben senin yapmak istediğini yapıyorum ama inan zor, yanlış anlama hava atmak için söylemiyorum ama bilgili olman ve beslenme konusunda çok ama çok dikkatli olman gerekiyor.

Çünkü proteinin yağ yapmaması için 2 saatte bir 20-25 gr'dan fazla olmak bir şekilde alman gerekiyor. Aldığın karbonhidratında yağ yapmaması için antremandan 2 saat önce ve ihtiyaç durumuna göre çok olmamak kaydıyla hemen sonra alınması gerekiyor. Bunun dışında alamadığın vitamin ve mineral için bir bir ek besinde gerekiyor. Su içiminede çok dikkat etmelisin. Ayrıca yağ yakıcıda kullanabilirsin. Ben kendi yaptığımı kabaca anlatmaya çalıştım ama normale göre daha fazla özveri istiyor ikisini aynı anda yürütmek....

Karbonhidrat alımını gün içinde azalt ve özellikle seni antremanda karşılaması için kullan, tabi gün içinde çok yorgun düşersen, programa ara ver. Ayrıca yağlı besin olarakta kuru yemiş öneririm, inan bana çok faydalı. Diyette yağlı yenmez mantığı gütme, aşırıya kaçmadan fındık, badem karışımından 20-30 gr tüket günde...

sovereign bunu beğendi.
  5. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    sovereign, senin temel bilgilerini tamamlayalim biraz. Yaglanma sorunun diger butun erkeklerle ayni. Bizim cinsimiz fazla yagi ilk olarak karin bolgesinde depolarken bayanlar bu yaglari kalca ve goguslerde saklarlar. Biraz daha yag alirsan goreceksin ki bu yag vucudunun diger tarafalarinda da birikmeye baslayacak, yani korkulacak bir durum yok. Yag eritmek icin kardio dogru secim. Bolgesel zayiflama olmasa da calisilan bir karin calisilmayan bir karindan daha guzel gozukur, ozellikle sarkmalarin onune gecebilirsin, bu da aklinda bulunsun. Diyetle kastin umarim sifir yag sifir karbo tarzi bir sey degildir. Saglikli beslenme ile ilgili bir cok sabit baslik mevcut lutfen onlari bir daha oku. Karbonhidati makul duzeylerde al, vucudunu ac birakma ve antremanlari ihmal etme. Ayazin uye fotolari bolumundeki sayfasinda nasil beslendigine dair aciklamalari var, ilintili kisimlari iyi bir ornek olmasi acisindan okumani tavsiye ederim.

sovereign bunu beğendi.
  6. sovereign

sovereign Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Istanbul
    zor şeyleri seviyorum ya başaracağıma inanıyorum ama bilgi eksiklerim var.
    protein'i günde kaç kere kullanayım? normalde 50gr kullanıyorum toz olarak geri kalanı dışardan yiyeceklerden alıyorum.her gün 3.5 litre su tüketiyorum.sabahları 30dk bisiklet ve 30dk koşmayı düşünüyorum düşük tempoda.ondan sonra neler atıştırmamı önerirsin?yada sen neler atıştırıyorsun?ben saat 3 gibi antremana gidiyorum 1.5 saat sürüyor haftada 5 gün.
    bir şey daha soracağım.forumda 8-9 ay bulk yapan insanlar var.bu insanlar definasyon dönemini 1.5-2 ay tutuyorlar.2 ayda 9 ayda kazanılan yağlardan kurtulmak ve kasları bölmek mümkün oluyor mu?

7. sovereign

sovereign Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Istanbul
    ya görüntü gerçekten moralimi bozmaya başladı.
    1.82 boyundayım ve 70kg yim.hoş değil böyle göbeğim olması.dediğin gibi biliyorum her tarafım yağlanıcak onun çözümüde var fakat definasyona girene kadar bu göbeği taşımak moralimi bozar.sonuçta biz bu sporu çoğumuz daha iyi hissetmek,başkasına ihtiyaç duymadan kendimizle yarışmak,sınırlarımızı zorlamak için yapıyoruz.iyi bir antremandan sonra göbek görmek emin ol moral bozucu :)

8. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Sabah kalkar kalmaz protein tozu alıp koşuya gidiyorum gelincede bol yumurtalı kahvaltı, sanada bunu öneririm. Protein tozunu antreman öncesi sonrası ve sabahları için kullan, diğer zamanlarad doğal olarak beslen, unutma az ama sık beslen. İstersen 1000 öğün ye günde. 2 saatte bir 20-25 gr protein(ne tarz olduğu önemli değil) al. Tabi bu 16 saat ayakta kaldığını düşünürsek 200 gr'a yakın protein demek. Eğer çok sağlam çalışıyorsan sorun olmaz yok o kadar değil diyorsan, 15 gr yeterli olacaktır. Antremanlardan hemen sonra protein tozu 45dk-1 saat sonrada bol protein yiyecekler tüketiyorum, sanada tavsiye ederim.

9. sovereign

sovereign Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Istanbul
    hakkını veriyorum antreman sirasinda.antreman sonunda 10kg yi kaldiramaz oluyorum :) öğlende makarna ve ton balığı yemeyi düşünüyorum.yanında yoğurtla beraber.
    birde yağ için çerez demişsin.aynı yağı birde günde 1 bardak tam yağlı sütle alabilirmiyim?
    son bir şey soracağım.bu dediklerini harfiyen yapıcam.eğer bunlar tamamen yapilmazsa vücut kas hacminden yiyor dimi?

10. sovereign

sovereign Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Istanbul
    yazmayi unutmusum.
    protein tozunu 300gr 0 yağlı süt ve 200 gram suyla alıyorum.

edit- her akşam aikido yapıyorum bunun olumsuz bir yanı olurmu? en başta yazmalıydım :S

Son düzenleme: 3 Ağustos 2008
  11. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Ya beslenme konusunda 1 tane fikir olmaz, sorsan binlerce farklı fikir önerebilirler sana. Yani olmazsa olmaz değil, ben kendi kullandığımı ve verim aldığımı düşündüğümü ve sağlıklı olana söylüyorum sana. Programın amacı besinleri bir anda almayıp yağlanmayı engellemek, çok fazla öğünle alıp doğru kullanmak ve metobilizmayı hızlandırmak.

Mesela başta çuvallamışsın sen, öğlen akşam yemeği kavramını unut diyorum. Kalktın mı? protein tozu, koşup eve geldin mi? Bol yumurtalı kahvaltı, bundan sonrası hep aynı, 2saat tutucan ve birşeyler atıştırıcan, 2 saat olmak zorundada değil. Bence ideali bu ama. Antremandan 2 saat öncede müslü tüket, ucuz ve kaliteli bir besin kaynağıdır kendileri.

sovereign bunu beğendi.
  12. sovereign

sovereign Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Istanbul
  13. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Evet budur, bunun sade olanıda vardır ancak tadı kötü olduğu için tavsiye etmem, verdiğin linktekini kullanıyordum bende. Ayrıca başka markalarında müsli'si mevcut, onlarıda deneyebilirsin.

14. Blues

Blues Üye

Beğenileri:
    48
    Ödül Puanları:
    0
    Pardon konu disi olacak ama, aikidoyu bir video ile ya da egitim programiyla falan mi yapiyorsun? Eger oyleyse ismini ogrenebilir miyim? Ben de aikidoya ilgi duyuyorum. Derslere gitmeden once biraz bilgi ve deneyim sahibi olmak istiyorum.

Bir de sabah kardiyo ogle agirlik calismasi aksam aikido. Bu calismayi ne kadar suredir yapiyorsun? Bana biraz agir gibi geldi. Yani zarari olmasa bile kendini fazla yordugundan belli bir sure sonra calisma sevkini kaybedebilirsin.

Bir de muslinin yaninda sade yulaf ezmesini de tavsiye ederim. Basta tadi tuhaf geliyor ama zamanla alisiliyor. Yulaf ezmesi + protein tozu + sut. Eger tadini seversen oldukca yararli karbonhidrat ve protein kaynagi.

15. sovereign

sovereign Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Istanbul
    hayır dojo da yapiyorum ama 55 dolarin varsa www.aikido3d.com diye bir program var 3 boyutlu ortamda çekilmiş 7.dan 8.dan hocalar öğretiyor.param olmasa düşünmeden alacağım kadar iyi bir program.
    daha sabah cardio ya başlamadim pazartesi başlicam.zor olcak ama napalım.aikidoda pek yorulmuyorsun sonuçta mantığı minimun güç kullanarak rakibi etkisiz hale getirmek.merak ettiğin şeyler varsa sorabilirsin seve seve cevaplarim.
    önerin içinde teşekkürler kesinlikle denicem :)

Blues bunu beğendi.
  16. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    sayın sovereign bir defa sabahları glikoz seviyeniz 0'a düşmez eğer düşerse hepatit c geriyorsunuz ve karaciğer iflasına maruz kalmışsınız demektir. ( herneyse ) sabahları sağlıklı kişilerde glikoz oranı 90 ila 120 arası değişmektedir.

kardio bile yapsanız mutlaka günlük 10-15 gram tereyağı tüketmeli ve yeiyeceklerinizi almalısınız biliyorsunuzki ADEK vitaminleri haricindeki vitaminler yağda çözünürler. ve hormonal dengenizin devamı için. ben sahşen böyle yaşamaktayım hersabah kahvaltı etmeden tereyağ bal karışımını bol tahıllı bir 2 dilim ekmekle sonlandırıp multi vitaminimi alırım.

gelelim kardio sorunuza evet sabahlaı yapılan egzersizin karbonhidrat stoklarını tükettiği ve karbondan sonra üzüm salkımı gibi olan yağ hücrelerinden yanma meydana gelerek oksijenle birliktye enerji ortaya çıkardığı bir gerçektir. fakat antrenman ve sabah kardiosunda alınan protein azotuna kardar parçalandığında vucudun en önemli organlarından karaciğer öncelik verilir ve protein karbona çevirilir. yani antren sonra sı ilk yarın saat içerisin de yada düşen glikojenmizi 2 kaşıt ballı su yada direk balla takviye ettikten sonra prıotein almayız. definasyon yapacaz diye protein eksiniz ise yıkımlara neden olacaktır.

sovereign bunu beğendi.
  17. shaman

shaman Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Burada asil konu vg olmakla birlikte,sanirim aikido'ya yeni baslamis olmalisin, 2 sene oncesine kadar 5 seneden fazla aikido ile ugrastim, ve bircok antremanda sonlara dogru gozlerimin karardigini hatirlarim
    ozellikle buki-waza dersleri cok yogun gecer, antremanlarda kullandigim "giy" ler her aksam terden su olurdu..aikido , cardio ve vg antremanlarini ( ki burada bahsettigim antremanlar senin daha once bahsettigin "hakki verilen antremanlar " ise ) tamamlamak istesen bile son antremanin ortalarinda yere yigilman olasidir.Vg konusunda buradaki arkadaslarin bilgilerinin cok gerisinde olmama ragmen, bahsetmis oldugun bu kmobinasyonun yapilabilecegini dusunmuyorum.

Saygilar
    :)

18. balcis

balcis Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ERP Danışmanlığı
    Yer:
    İstanbul
    mestano bahsettiğin bademe kadar sanıyorum seninle çok benzer diyetler uyguluyoruz. bodyforumtr'de epey araştırıp bazı bilgili arkadaşlarla yazıştıktan sonra gayet iyi bir diyete sahibim. ancak işin kardiyo kısmıyla ilgili soru sormak istiyorum. benim sabahları kardiyo yapmam mümkün değil, bir süre hacim yaptıktan sonra belirli bir süremi sırf kardiyoya vermek istiyorum ancak şimdi de sırf kendimi iyi hissetmek ve en azından kondisyonum düşmesin diye her antreman sonrasında 12-14 dakika arası manyetik bantta tempolu yürüyüş yapıyorum. bunu antreman sonrasında yapmam ne derece doğru bir bilgin var mı? antremanla yürüyüş arası tek aldığım gıda powerade içeceğimden bir kaç yudum. antremanda yorulmuş kasları az da olsa yıkıma uğratıyor muyum bu hareketle?

Son düzenleme: 20 Ağustos 2008
  19. sovereign

sovereign Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Istanbul
    antremandanlardan sonra 15dk kalkamadığım oluyor ama gözüm kararmadı daha :) shihonage ve koshinage özellikle çook yoruyor.
    sabah koşuya çıkıyorum 2-3 haftada antremanlarada gidiyorum yoruluyorum evet ama öyle aşırı yorulma yok.10 saat uyku sadece geceleri :)

20. gencebayorhan

gencebayorhan Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    53
    yani sabah kardiosu öncesi protein almamalı mıyız diyorsunuz?

Sayfayı Paylaş