Sabah 8 - 18 saatleri çalışan biri nasıl beslenmelidir?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve AdonisManyağı tarafından 31 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. AdonisManyağı

AdonisManyağı Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba arkadaşlar,
    Sabah 8 akşam 18 işe başlayacağım. Muhtemelen 12-13 öğle arası olur. Mesai saatinde öğün yemem imkansız gibi .Çalışmadığım zaman 3 saatte bir yemek yerdim. Ama bunu kesinlikle yapamayacağım şu an. Acaba sizce öğün saatlerim nasıl olmalı. Haftada 4 gün gidiyorum. Eğer ağrılarım geçmezse 3 te gidebiliyorum. Benim planım şu şekilde;
    07.00 Protein Shake
    07.20 6 yumurta 1 sarısı - Ekmek ya da yulaf ezmesi
    12.00 Öğle yemeği (Bol proteinli ve karbonhidratlı olmasına çalışacağım)

(İşte bu arada ne yapacağım bilmiyorum oturup yemek yeme şansım yok acaba protein barlar ya da küçük protein değeri yüksek kokusuz dikkat çekmeyecek ne yiyebilirim yanımda taşıyabileceğim)

18.00 6 yumurta beyaz 1 sarısı - Ekmek
    19.00 Spor
    20.00 Protein Shake
    20.30 Haşlanmış Tavuk + Pilav
    22.00 6 yumurta 1 sarısı ekmek
    23.00 Protein Shake (Belki casein ama casein sevmiyorum varsın gece o kadar uzun süre sonra sindirmiyim proteini)

1.85 boyunda 77 kiloyum
    Sorum aslında 12.00 18.00 saatleri arası bana protein değeri yüksek küçük aperatifler önermeniz kaç gündür bunu düşünüyorum :(

2. TürkYurdu

TürkYurdu Üye

Beğenileri:
    238
    Ödül Puanları:
    0
    Kilo probleminiz yok gibi duruyor.
    O yüzden kaşar peynir olabilir mesela.
    Başka alternatif olarak; lor peyniri, badem, fındık, ceviz, süt olabilir.
    Ayrıca; şu 18:00'da yediğiniz ekmek de neyin nesi?
    Ekmeği hayatınızdan çıkarıp; karbonhidrat ihtiyacınızı kompleks karbonhidratlardan sağlamaya bakın.
    Hele ki antreman öncesinde karbonhidrat niyetine ekmek yemek hiç makul ve mantıklı değil.

3. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    araya kuruyemiş koyabilirsin badem-fındık-ceviz-kaju

4. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    Biraz istekli düşündüğünde aslında çözüm kolay. Öğlen yemeklerini akşamları evden hazırlayıp götürmen en mantıklısı, kendi yaptıgını yemek en dogrusu. Tavuk/balık pişirirsin ve saklama kabına koyup işe götürürsün, sonra da yemekhanede oturur yersin öğlen öğününde. 2-3 shaker içine tozu koyup, 1 lt süt veya varsa amino/protein bar götürürsün yanında(ben her gun bunları yapıyorum).Aşagıya bir plan yazdım, iş ortamına uygun, kokmayan hayvansal pro barındıran yiyecek sayısı az. Aşagıdan faz alıp, kendine bir örnek oluşturabilirsin.

07:00 6 yumurta 2-3 sarılı, yulaf ezmesi

08:30 Protein shake +1 muz

[10:00 500 ml süt/1 protein bar/amino asit(tablet sayısını kendin ayarlarsın)]--> Maddi durumuna göre tercihine baglı bir öğün.

12:00 200-250 gr tavuk göğüs/balık/kırmızı et + makarna/bulgur/pilav

15:00 Protein Shake

16:30 500 ml süt/1 protein bar/amino asit + 1 muz/ 1 paket eti form pirinç patlağı

18:00 6 yumurta beyazı(sarı sayısını sen belirlersin) + kepek ekmek(dogru yapıyorsun eger fazla yemiyorsan, hem şişkinlik yapmaz hem de oldukça aparatif)

Niye ısrarla yanlış bilgiler veriyorsunuz insanlara?

Ekmegin türünü söyleseydin daha iyi olmaz mıydı? Kepek/cok tahıllı/cavdar/tam bugday vs bu ekmek türleri aksine çok faydalı gelişim için ve hepsi kompleks karbolardır. Antrenmandan önce yenilmesi tam tersine, mantıklı bir durum.

5. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    evet ekmek türevleri (beyaz ekmek bile) yani karbonhidratlar antremandan önce yenilirse faydalı olur k.hidrat antremanda baya bi güç sağlar

6. AdonisManyağı

AdonisManyağı Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Tavsiyeler için teşekkür ederim, ben ekmeği sadece yumurta ile tüketiyorum ve çoğu zaman bakkaldan alınan beyaz ekmek bile olabiliyor bu. ama yumurta ile ekmek yediğimde midemde en ufak şişlik ve hazımsızlık olmuyor. kendimi iyi hissediyorum. çünkü ben muzu bile yediğimde midem şişkinlik hissediyorum. ayrıca D.wolf'un tavsiyesi ile aklıma geldi eti form light'ın çikolatalı bisküvilerini ve ülker mavi light çikolatalı gofretlerini birleştirip acaba 15 -16 da böle bi ara öğün yapmam nasıl olur diye sormak istiyorum?

7. Metal_aslan

Metal_aslan Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Yer:
    İstanbul
    bence yapılabilecceğiniz en iyi öğün kuruyemiştir. hem cebinizde bile taşıyabilir hem de o light bisküviler gibi tatsız değiller. ayrıca light ürünlerin ne şekilde üretildiğini bilmiyoruz. doğal besinleri tercih etmekte fayda olduğunu düşünüyorum

8. Emreoz07

Emreoz07 Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Kesinlikle biskuvi gibi bana gore sacma urunler yerine kuruyemis,protein bar cok daha mantiklidir o biskuvinin icindeki koruyucu maddeler falan tam bir rezalet bu arada D.wolf antremana yakin saatlerde ki sut ve benzerleri urunler tuketilmemelidir diye okumustum ama sen daha iyi bilirsin tabii ki.

9. TürkYurdu

TürkYurdu Üye

Beğenileri:
    238
    Ödül Puanları:
    0
    Eğer söylediğiniz ekmek türlerini kendisi yapabilecekse amenna.
    Ancak; bahsettiğiniz ekmek çeşitlerinin hazır olarak satılan(ambalajlı) ürünlerin hepsinde(tam tahıllı vs.) beyaz ekmek mayası da kullanılıyor.
    Ayrıca, ekmek türlerinin glisemik indeks değerleri yüksek olduğundan dolayı, antreman öncesi yendiklerinde kan şekerinin hızlı yükselmesine neden olurlar.
    Antremandan önce kan şekerinin hızla yükselmesi; antreman sırasında da düşüşü manasına gelir.
    Özellikle bizim gibi vücut geliştirmeyle uğraşan birçok insanın antremandan önce glisemik indeksi düşük ürünleri tercih etmesinin sebebi de budur.(Makarna, bulgur pilavı vb.)

Yanılıyor muyum? :)

10. onbir

onbir Üye

Beğenileri:
    517
    Ödül Puanları:
    0

D.Wolf a kulak ver ant öncesi kepek falan ye zaten sana 1 ekmek demiyor 1 2 dilim diyordur o da :)

TürkYurdu bunu beğendi.
  11. TürkYurdu

TürkYurdu Üye

Beğenileri:
    238
    Ödül Puanları:
    0
    Yanlış bildiğim bir şey var sanırım elbette düzeltmek isterim ve sayın D.Wolf cevap yazıp konunun izahını yaparsa özür dileyip hatamı kabul etmeye de hazırım. :)

12. onbir

onbir Üye

Beğenileri:
    517
    Ödül Puanları:
    0
    yok hatama razıyım falan suç mu işledin sanki yemen cok bir sorun teşkilat etmez aksine iyi de olur cok takılma o kadar rahat beslen biraz vücudunda cok birşeyin degişmedigini görceksin ve hak verceksin :))))

Sayfayı Paylaş