Sağlıklı yağ yakımı için sizce hangisi doğru ?

Konusu 'Yağ Yakıcılar ve Yağ Yakımı' forumundadır ve BFK tarafından 25 Şubat 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. BFK

BFK Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Merhaba arkadaşlar ben nerdeyse 1 aydır vicud geliştirme yapıyorum kollarım omuzlarımda ciddi artışlar var fakat benim sorunum yağ yakımı 92 doğumluyum 1.75 boyum var hala uzamakda fakat kilom 84 spora başladığımda bana verilen programda haftada 3 gün gitmem yazılıydı yani pazartesi-çarşamba-cuma önce 30 dk koşubandında yaklaşık 10 dk koşarak geçiriyorum normal tempoda koşuyorum 150 kaloriden fazla yaktığımı gösteriyor alet sonra 10 dk bisiklette geçiriyorum ve vicud çalışmaya başlıyorum 25 gündür düzenli programa uyduğum halde kilo kaybı yaşamadım sadece kas artışım oldu ben haftada 6 gün 40 - 50 dk kardio yapıp pazartesi - çarşamba - cuma günleri kas çalışmayı düşünüyorum fakat bu ağır bir tempo olabilir kilo vermek isterken vicuduma zarar vermek istemiyorum sizce hangisi en doğru seçimdir arkadaşlar ve abilerim eğer her gün kardio yapıp 20 dk koşu bandı 10 dk bisiklet 10 dk uzay bisikleti yaparak sağlıklı kilo verebilirmiyim tabi bu ağır kardioda beslenmemi nasıl yaparsam daha sağlıklı olur teşekkürler..

2. burak1989

burak1989 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    arkadasım kilo kaybı yasıyosun ama bı yandanda adele kazandıgın ıcın bu terazıde sana yansımıyo.ilk etapda bendede aynı sey oldu....yapığın hareketlerle sağlıklı yağ yakımı sağlayabılırsın.yeterkı dıetınde kacaklara yer verme.beslenme yağ yakımında en onemlı etken bunu asla unutma...

BFK bunu beğendi.
  3. BFK

BFK Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Çok teşekkürler mesaj için burak.Elidemden geldiğince beslenmeme dikkat ediyorum Tabi insanın kilo verirken aynı kiloda gözükmesi biraz moral bozuyor ama ilerde biticeğine sevindim :)

4. vandamme

vandamme Yeni Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    0
    Bu ağırlık çalışmayı düşündüğün pazartesi çarşamba cuma günleri kardiyoyu ağırlık çalışmasından sonra 20 dakka yap derim.20 dakkayı geçersen kas yıkımı olur.Eğer ağırlıktan önce 30 dakka kardiyo yapıp sonra ağırlık yaparsan yine kas yıkımı olur ve 30 dakkalık kardiyoda vücudundaki karbonhidratların hepsini tükettiğin için,sonra vücut yağdan yakmaya başlar fakat bi süre sonra da kastan yakmaya başlar,dolayısıyla hem ağırlık çalışmasından istediğiniz verimi alamazsınız,bitkin halsiz olursunuz hem de kas yıkımı olur.onun için tavsiyem pazartesi çarşamba cuma günleri önce ağırlık çalışıp sonra kardiyo yapın.ağırlık çalışmasından önce vücudunuzu ısıtmak için 6-7 dakkalık hafif tempoluk koşu yeticektir,sonra da ısınma hareketlerini yaparsınız. Vücut 12 dakkadan sonra yağ yakmaya başlar.Ama esas tam bir yağ yakımı için en az 20 dakka kardiyo yapılması gerektiği söylenir.dolayısıyla ağırlık çalışmasından sonra yapılan kardiyoda 1.dakkadan itibaren yağ yakmaya devam edersiniz. Şekerli,unlu,tereyağlı hiçbirşey yemeyin başarılar

BFK ve joker23 bunu beğendi.
  5. BFK

BFK Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Ben bügünümden örnek vermek istiyorum sabah 7 civarı kalkdım cornflex içtim saat 2 civarı 1 tabak tavuksuyu çorba 1 tabak fasulye yedim 2 dilim kepek ekmeğide yedim bunların yanında saat 19:00 gibi spora gittim koşu bandında 200 bisiklette 150 kalori yaktım akşam yemeğini 20:30 civarı yedim 1 tabak salata tavuk suyu çorba 1 dilim kepekli ekmek ve söğüş yarım göğüs yedim herhalde 12 gibi yatarım yatmadanda 1 bardak süt içerim kilo vermemi engelliyicek herhangibibir hata yapmışmıyım genelde bu tarz besleniyorum ve beslenme açısında önerileriniz nelerdir teşşekürler..

6. androm

androm Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Paris
    merhaba bir duzeltme yapayim,
    idmandan sonra 20 dk dan fazla yapilan kardio calismasinin kas yikimina neden oldugu tam olarak dogru degil. daha dogrusu cardio nun nasil yapildina bagli. eger nabiz orani 140 dan fazla ise (tabiki yas ile ters orantili degisir, grafiklere bakmak gerek) buyuk ihtimalle kas yikimi olacaktir.

yavas tempoda yani dakikada 120/125 nabiz orani ile 40 dakikaya varan cardio kas yikimina neden olmaz, aksine kas kaybetmeden yag yakmanizi saglar.

küçük kemik, BFK ve MT bunu beğendi.
  7. küçük kemik

küçük kemik Üye

Beğenileri:
    58
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    izmir
    Androm, interval çalışma ile yapılan yağ yakımında nabız kısa zaman için 150 lere çıkıyor..yani 4 dk 130 nabız 2 dk 152 nabız..bunu 5 peryot toplam 30 dk yapınca 480 kcal yaktığımı gösteriyor makina..

yorumlarınız ?

8. androm

androm Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Paris
    son zamanlarda interval calismanin , continuous calismaya gore daha faydali oldugu soyleniyor. Tabiki amacin ne olduguna bagli olarak bu savunulabilir. Maraton kosucusu, atlet, kosu, cimnastik gibi spor dallarinda sikca karsilasilan plato doneminin atlatilmasi icin interval calisma onemli. Interval calisma ile kalbin pompaladigi kan hacminin artisi ve dolayisiyla kalp atisinin azalmasi, kalp dokularinin yirtilma ve asinmaya karsi daha direncli olmasi, gun icersiinde daha dinamik olma, egzersizden daha cok zevk alma, kendini iyi hissetme, plato yu asma gibi faydalari var.

senin bahsettigin sekilde calismanin bence kas kaybetme acisindan negatif etkisiyok. Bunu 5 setlik agirlik idmanina benzetebiliriz. normal agirlik idmaninda bildigin gibi setlerde kalp atisimiz 150 ye cikip ara verdigimizde tekrar dusuyor..hatta bacak idmaninda 170 leri vurdugu oluyor :) ve normalde bu sekilde 4 veya 5 defa tekrarliyoruz. ama agir bir idmandan sonra senin bahsettigin gibi interval calisman overtraining nedeni olabilir. ve overtranin gkas yikimi icin en onemli faktor. Bu nedenle amacin sadece yag yakmak ise interval yapmadan yine 30dk ama kalp atisin sabit 125 olarak calismani tavsiye ederim. tamam daha sikici ama yag yakma icin daha etkili..

küçük kemik bunu beğendi.
  9. küçük kemik

küçük kemik Üye

Beğenileri:
    58
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    izmir
    androm yorumuna çok teşekkür ederim, İdman olmayan günümdü dün, tembellik yapıp yatmadım ve salona gittim . interval 1 saat öncesi 6 gram MHP glutamin SR aldım amaç katabolik olmayı önlemekti..ama 45 dk interval"i bitirince yorgunluk hissetmedim ancak bu sabah bir önceki günün idman sertliğini kaslarımda hissetmiyorum o kadar..Fakat karnımdaki şişkinlik kesinlikle geçti ve kemerimi 2 diş geri çektim...çok enterasan bu bence....interval koşu sonrası makineye göre 620 kcal, interval çalışmanın %30 fazla kalori harcattığı hesabı ile yaklaşık 800 kcal harcadım..definition döneminde hızlı yağ yakmak için interval ideal görünüyor ancak dediğin gibi katabolik olmamak için önlem almak şart görünüyor..

bu vb çalışma yapan herkesi duymak isteriz, ve fikirlerini, yaşadıklarını okumak isteriz..

bekliyorum..

selamlar

KK

10. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.555
    Ödül Puanları:
    123
    Bu yazı biraz ilgimi cekti. Ben uzun bir dönem uzun kardio egzersizleri yaptım ve bel çevrem 120 den ancak 118 seviyelerine kadar indirebildim. yaklaşık 6 ay boyunca. Bu şekilde uzun antremanların neticesinde, acayip bir şekilde açlık yaşıyordum ve fil gibide yiyordum.

İntervali öğrendikten sonra ve 1aylık deneme sonucunda ise sonuç şaşırtıcı, sadece 10dakika bisiklet +20 dakikalık bir interval kardio 6 km/h yürüyüş, 12km/h koşu 1 er dakikadan 10 set tekrarlıyordum.

Çıtayı oldukça yükselttim ve zorlayıcıda olsa 6.5 km/h yürüyüş, 14km/h ve 16km/h olarak 1 er dakikalık aralıklı çalışmaya başladım. Hatta ara sıra 15 derece eğime kaldırıyorum ve o şekilde depar atıyorum o şekilde yürüyorum.

Sonuç çarpıcı kesinlikle 90 cm e düştü bel çevrem ve performansımda ise mukemmel bir artış var. Ustelik hiç bir şekilde rejim uygulamadım, gerekte kalmadı.

Cunku iştahım artmadı aksine gereksiz yere yeme isteğim kayboldu performansımda ise büyük bir artış oldu.

Kaslarım ve eklerimlerimde ağrı yada acı hissetmiyorum, laktik asit gibi bir engelle karsılaşmadım.

Salona baktıgımda daha önce yazdıgım gibi 1 kişi interval koşu yaptıgını gordum ve kendisi gayet yağsız bir görüntüye sahip ve oldukça dinç enerjik.

Ustelik bunu hergun yapsanız gunde 10 dakika bisiklet + 15 dakika interval kesinlikle hedefinize sizi daha çabuk ulaştırıcak bir çalışma.

Bir defa kesinlikle yorucu değil, eğer deparlı koşamıyorsanız bile 15 derece eğim ile 1 dakika hafif koşu 1 dakika hızlı yürüyüş olarak yapılabilir.

Uzun kardio egzersizleride olmalı tabiki ama kesinlikle kısa ve sert olan egzersizler, uzun olan egzersizlerden daha iyi netice veriyor.

saygılar.

Son düzenleme: 18 Mart 2009
  11. küçük kemik

küçük kemik Üye

Beğenileri:
    58
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    izmir
    Sn Coyote, bu çalışma sonucunda kaç kilo kaybettiniz ve bunun ne kadarı kastan oldu ölçümleyebildiniz mi?

tşk

KK

12. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.555
    Ödül Puanları:
    123
    Kucuk kemik, kesinlikle kas kaybı yaşadığımı dusunmuyorum, cunku kullandıgım ağırlıklarda gözle görülür bir artış dahi oldu.

interval kardio, insan metabolizmasını oldukça düzenliyor ve hızlandırıyor, bunu sabahları bir çalar saate gerek duymadan saat 6.30 da kendi kendime ve oldukça dinç bir şekilde uyandığımdan anlıyorum.

Gerçekten 125 nabzı yakalayan bir egzersiz oldukça basit ve sıkıntı verici.

Yani bir insan bir saat yürüdüğünde ancak 15-20 dakikalık bir interval çalışmanın yaktığı enerjiyi yakıyor.

İnterval kardio nun karbohidratları daha fazla yaktığıda bir gerçek, eskisi gibi karbonhidrat alsanız dahil yağ yakılıyor, cunku antreman esnasında yüksek karbohidrat yakılıyor.

Hatta gerçekten interval çalışmaların etki süresi çok uzun zaman hissediliyor, antreman sonrası yorgunluk ve bitkinlik hissi uzun bir süre oluşmuyor.

Ayrıca bu sayede her gun kısa ama çok sert kardio yapabilirsiniz. Zaten benim gibi spora gonul vermiş biri iseniz, bunu yapmadan duramassınız iddia ediyorum.

Endorfin ve seratonin seviyelerinde ise mükemmel bir şekilde etkisi oldugunuda hissediyorum. Ne moral bozukluğu kalıyor ne uyku sorunu.

Deneyin farkı gorun. Ancak ilk gunler oldukça zor gelebilir bunuda tekrar edebilirim.

Alıştığınızda kondüsyonunuz yukselecektir. Tabiki bunuda aşırı terleme yaptıgını unutmadan su ihtiyacınızı maden suyu + su ile antreman öncesi ve sonrası antreman esnasında mutlaka karsılayın ( her yerinizden ter atılacaktır) Potasyum alımınada dikkat edin mutlaka.

saygılar.

13. BFK

BFK Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Madem benim konu kaydı bari interval çalışmayla ilgili bilgilendirici bir makale bilen arkadaşlar paylaşabilirmi sitede arama yapdım ama pek bişi bulamadım Mantıksal olarak işleyişini anladım ama nasıl uygulamam gerektiği hakkında hiç bi fikrim yok ?

Son düzenleme: 19 Mart 2009

Sayfayı Paylaş