Sağlık için YAZILIM =)

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve dolob tarafından 30 Aralık 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. dolob

dolob Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhabalar;

Yaşadığım bir kaç talihsiz olaydan dolayı sağlığım 4 ay önce tehlikeye girmişti mide kanaması geçirip 2 ay içinde 20 kilo vermiştim, doktor tavsiyesi ile Body ve Box sporuna başladım 2 aydır devam ediyorum, bu süre içinde daha fazla kilo kaybı olmadı fakat spora başlamışken FIT olarak adlandırabileceğimiz bir hedef koydum, kesinlikle şişirmek istemiyorum yapmak istediğim şey
    bu değil,
    Bu;
    Yalnız bu konular hakkında hala kesin bir bilgim yok, herkes farklı birşeyler söylüyor supplementlar, Çalışma şekli, ağırlığı yoğunluğu... v.s. biri ağır kilolarla az tekrar'ı önerirken diğeri hafif ağırlıklarla çok tekrar diyor, biri hydroxicut kullan derken diğeri CLA kullan diyor, doktorlara danıştığımda her metabolizmanın kendine has çalışma sistemi olduğunu kişiden kişiye değişeceğini ve benimde deneyerek bulacağımı söylüyor. özellikle destek ürünlerde markaların çok fazla oluşu ve body sporunun gereksinimleri beni yeterince boğdu :D salondaki hocam bile 1 aydır bana program yazacak hala bi sonraki gelişinde diyip duruyor.. :D
    Ben bir yazılım mühendisiyim işim gereği çok fazla ayakta değilim, sağlıklı olarak yaptığım tek şey spor ve bunun için biraz fazla aceleciyim :D şimdi size bu hikayeden sonra danışmak istediğim bir konu var, internette bulunan "sporcu" :D yazılımları olarak geçen programların hepsini tek tek indirip denedim bir çoğu ya istediğim bilgiyi bana vermedi yada yine muallak kişiden kişiye değişen sonuçlar gösterdi, hazır işim yazılım iken ben bir program yazayım diyorum;
    algoritmasını kafamda şöyle kurdum (5dk önce :p) kişi cinsiyetini yaşını kilosunu boyunu yağ oranını ulaşmak istediği kilo ve vücut şeklini tam ve eksiksiz ihtiyacımız olan tüm veriyi girer ve BU YAZIYI OKUYAN VE BU İŞİ GERÇEKTEN İYİ BİLEN kişilerin bilgileriyle o kişiye has Beslenme, Antreman ve supplement skalasını nasıl kullanacağını ve ne kadar zamanda istediğine ulaşabileceğini (tahmini) verir, program ayrıca haftalık yada aylık olarak bilgilerin tekrar girilmesini isteyerek bu kişi için çıkarılan programın gerçekten uygun olup olmadığını denetler gerekli ise yeniler en uygun hale getirir ve bende bu işi en iyi şekilde öğrenmiş ve tüm sporcu arkadaşlarımın beğenilerine sunmuş olurum :D en azından bu işi gerçekten bildiğine inanan arkadaşlarım bana şu şu şu linklerden gerçek bilgilere ulaşabilirsin dese bile yeterli program bitince bu forum'un download bölümüne de koyarız (dip not: hatta adminler bana bi connection string içeren bir dll complie edip verirse bir login panel koyarım sadece bu forumun üyeleri programa giriş yapabilir.. :D yeterki yardımcı olun)

2. Destroyer2

Destroyer2 Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0
    altta gösterdiğin resim de emin ol oldukça zor o adamın yağ oranı %8 bile değildir ki bu orana düşürmek oldukça zor ayrıca o karın kasları genetik işi seninki o kadar düzgün olamayabilir.

dolob bunu beğendi.
  3. atesdagli

atesdagli Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    38
    İnsan faktörü bu porgramın doğru çalışmasının önündeki en büyük engel doktorların da sana söylediği gibi her insanın metabolizması farklıdır ve senin o programa gireceğin değerler ne kadar ayrıntılı olabilir? düşün bir yani kan degerlerini felan da mı gireceksin programa? İnsanlara supplement önermek hele de bu işi bir pc programı ile yapmak bukadar kolay mı? hadi programı yaptın diyelim çalıştı ooohhhh... verdin suplement listesini adamın eline o da aldı kullandı ama yaramadı zararı oldu megerse adamın böbreklerinde veya karaciğerinde sorunları varmış tüh ya ne olacak şimdi amaaaannn... boşver ne olacak güncelleriz programı birdahaki sefere yapmaz böyle hatalar söylediğim gibi insan faktörü varsa bir işin içerisinde ve hele insanın sağlığı ile ilgili bir durum varsa ortada bu öyle pc programıyla felan olacak iş değil bu spora yıllarını vermiş hocalarımız dururken, tıp okuyup insan sağlığı üzerine ihtisas yapmış doktorlar dururken bir pc programına nasıl güvenilebilir. Bir hoca öğrencisine baktığı zaman ona vereceği çalışma programını vücudundaki eksikliklere göre verir bu işler öyle cm ile, gram, ile kilo ile olmaz konu sağlıksa şakaya gelmez iyi niyetli olduğunuzdan süphem yok yazım biraz sert olduysa kusura bakmayın ama bana pek olacak bir işmiş gibi gelmedi ben spora başlarken hocamla uzun uzun konuşmuştuk bana ameliyat olup olmadığımı sürekli tekrarlayan bir hastalığım olup olmadığını kan değerlerimin nasıl olduğunu ailemden gelen genetik bir rahatsızlığımın olup olmadığını sordu uzun uzun konuşup sonra ona göre bir program hazırladı yani insanları birebir tanımadan onların nasıl bir fiziki yapıya sahip olduğunu bilmeden onlara şu haraketi yap bu kadar yap felan demek doğru değil çünki herkes aynı kültür seviyesine ulaşmış değil öyle insanlar varki o çalışmayı bilinçsizce yaptıklarında başlarına ne geleceğini akıllarının ucundan bile geçirmiyorlar bu nedenledir ki insanları görmeden tanımadan onlarla konuşmadan biryerlere birkaç değer girip sonrada al sana program çalış al sana supplement listesi ye, iç demek bana kalırsa doğru değil, en azından bu spora yıllarını verdikten sonra hoca olan ve birçok sporcu yetiştiren insanlara saygısızlık diye düşünüyorum.

dolob bunu beğendi.
  4. wolfmen

wolfmen Üye

Beğenileri:
    71
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    MERSİN
    fikrini cok begendim.. benimde kafamda hastalara yönelik böyle bir program vardı ...sadece program olmayacak makineleştireceksin ama.... tabi yazılım aygıtının basit bir sekilde dizayn edilmemesi gerekir..bir doktor hastasından öncelikle anamnez(öykü) alır bahsettigin aygıtta da böyle secenekler olursa atesdaglının belirttigi gibi detaylara inilirse ona göre program, supplement verilirse cok güzel olur..tabi bu programı biz yapamayız bastan söyleyeyim neden? forumda bir cok degeri hocamız var tamam her kişiye yönelik programı yazarlar ama bunu bir cok hocadan olusan bir konseyin yaptıgını düsün? ve supplement konusu uzman doktorların birleşip yaptıgını hatta o aletin kan tahlilini yaptıgını karaciger ve böbrek fonksiyon testlerini yaptıgını(kan tahlilinde hepsi gözükür zaten) spirometri ile akciger rezervini ölçtügünü... çok dehşet olur.. su an ki hocalardan cok cok daha iyi olur neden? cunku ondaki calısma programını tek hoca degil uzman hocalar konseyi belirlemiştir... artı su an hangi hocanız sizin akciger fonksiyon testinizi ya da hipertansiyonunuz var mı yok mu diye tansiyonunuzu ölçtü? kendi adıma konusayım hocam sadece bu haraket böyle yapılır su söyle yapılır dedi belki sizinki daha iyidir orasını bilmem ama bu alet en iyisidir..
    haa programı belirledi,supplement secimini belirledi işte bu andan sonraki zamanı yani yürütme işini gene salondaki hocalar yürütecek...
    işte bu sebeplerden ötürü bu bizi aşar :S

dolob bunu beğendi.
  5. dolob

dolob Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    =)

Daha öncede dediğim gibi daha tam kesin bir bilgim yok bu konuda genetik ne kadar önemlidir, kas gruplarının çalışma sistemi ve gelişimi herkeste ortakmıdır yoksa metabolizma gibi değişir mi falan... ama yakın bir sonuç çıkmaması için bir engel var mı? doğru çalışma ve doğru destek ile? bunu öğrenmek ve yollarını öğrenmek istiyorum yalnız ya boş insanların uydurduğu fikirlere denk geliyorum yada bodybuilding bir sırmış gibi çevremdeki herkes saklıyor... doğru bilgiye ve hedefe nası ulaşırım bilemiyorum..? :confused:

Evet aynı kaygıları bir önceki programımda bende yaşamıştım ve bir çok kişi bana kızmıştı :D ama tecrübeli oldum.. şu anda ankarada 47 eczane ve 20 klinik(muaynehane) kullanılan bir hastalık tanı, teşhis programım var. Bir çok kişi tıp bilimine yıllarını veren adamlara saygısızlııık, bir doktor kadar net karar veremeez şeklinde konuşsada bu program genç doktorların çok hoşuna gitti, program özellikleri arasında bu spor programında kullanabileceğim
    :arrow:Kan değerleri modülü
    :arrow:Tansiyon indexi modülü
    :arrow:Yaşa ve cinsiyete göre ideal kilo hesaplama modülü...
    gibi modüllerim var bu modüller ufak değişiklikler ile spor için oluşturulacak programa uyarlanabilir, karaciğer/böbrek fonksionlarında sorun olduğunda değil bu detaylı değerlere dayanarak birşeyler çıkarılabilinir bence ve buda ne kadar profesyonel olursa olsun her insan hata yapabilir'i matematiksel değerleri kullanarak yok eder diye düşünüyorum, "programı güncelleriz" kısmı o anlamda değil haftalık aylık yeni bilgiler isteyerek kişiye en uygun program tekrar şekillenir bir programda kişi üzerinde bir değişiklik olmuyorsa yada kan değerlerinde zararlı bir değişiklik oluyorsa program tekrar yeni değerlere göre diyeti ve çalışmayı ayarlayabilir hatta vücut ölçüleri bile istenebilir... bilmiyorum beyin fırtınası ile iyi bir sevyeye gelebilir ve proje üstünde çalışan diyetisyen/doktor/body hocalarımız için ayrı bir değer olacağına ve saygısızlıktan çok saygı kazandıracağını düşünüyorum. ayrıca wolfmen'in dediği gibi benim hocalarım daha program yazmaktan kaçınıyo sen zaten iyi çalışıyosun devam et diyo illa program istediğimde yarın yada bi sonraki gelişinde çözeriz diyo pek tabiiki daha kaliteli yerler uzman hocaların itina gösterdiği salonlar vardır ama benim gibi wolfmen gibi salonlara gidenler salon mu değiştirsin?

Makineleştirme biraz fabrikasyona kaçar ve bu ürünü sadece spor salonları yada bir takım sağlık kuruluşları alabilir tabiiki maaliyet olacağı için fiyatı dolayısı ile her spor salonu alamaz insanlar evde kullanamaz yani bu sadece ticari amaçlı bir ürün olur hizmet amaçlı değil ama illa hem ticari boyut hem hizmet düşünecek olursak anlaşacağımız poliklinik yada sağlık kuruluşlarına da bu programı veririz veri tabanı internette tutulur, sağlık kuruluşlarında yapılan testlerde programa giriş sağlayabiliriz yahut çıktı olarak bir QR code verir kişi de bu kodu webcam ile programa okutur ve değerler buna göre çıkartılır gibi düşünceler.. :D ar-ge lazım beyin fırtınası lazım.. hatta bu programı bir SDK ile plug-in tabanlı bir şekilde yaparız programlamadan anlayan ve destek vermek isteyenler bu sdk'yı kullanarak yeni modüller geliştirebilir.. Sizin hoca en azında şöyle yapılır böyle yapılır demiş ben hareketleri öğrenmek için youtube manyağı oldum :D programa böyle bir özellik de eklenebilir verilen çalışma programı bir listbox yada benzeri bir tabloya yazdırılır mouse ile yapılacak harekete tıklandığında bir video yada FleXoR arkadaşın hazırladığı gibi Gif resimler ile çalıştırdığı kas gruplarınıo da gösteren bir tooltip açılabilir. Cevaplayan ve okuyan herkese tekrar teşekkür ederim...hyper_

6. atesdagli

atesdagli Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    38
    Yazmayı düşündüğünüz bilgisayar programı ile ilgili kaygılarımı dile getirdiğim mesajıma verdiğiniz cevap için teşekkür ediyorum her türden düşünceye saygılı olmayı kendine hayat felsefesi edinmiş birisi olarak umarım düşüncelerinizi hayata geçirme konusunda muvaffak olursunuz bunun haricinde mesajlarınızdan birinde yazdığınız şu sözler oldukça dikkat çekici geldi bana "doğru çalışma ve doğru destek ile" burada destek sözüyle kast ettiğiniz supplementler midir acaba? eğer öyle ise bu sporu yapan birçok insan gibi sizde kullanabilirsiniz tabi ki ancak şunu söylemeden edemeyeceğim cürretimi mazur görünüz lütfen ama önce spor yapmayı tam olarak öğrenmelisiniz bence belli bir süre spor yapmalı ve daha sonra bu tür destek gıda denen ürünlerden kullanmak istiyorsanız kullanmaya başlamalısınız ne kadar zamandır spor yaptığınızı bilmemekle beraber naçizane tavsiyem budur umarım istediğiniz vücuda en sağlıklı bir şekilde kavuşursunuz.

7. yolcu02

yolcu02 Üye

Beğenileri:
    151
    Ödül Puanları:
    53
    üstteki resimdeki hale istesende gelemezsin zaten alttaki hale gelmekte sıkı diyetten ve fitnes antremanından geçer başarılar

8. pashacan

pashacan Üye

Beğenileri:
    352
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    istanbul - bakırköy
    bir kac ay icinde olmak istemediğin fotoğraftaki hale bürüneceksin bu yüzden lütfen dikkatli ol ve gerekli önlemleri al..

9. atesdagli

atesdagli Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    38
    Bu süper olmuş işte :D

Sayfayı Paylaş