Sağ Omuz Bursit Sonrası Tekrar Başlamak

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve BMS tarafından 3 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. BMS

BMS Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Mersin
    Merhaba arkadaşlar,
    2011 yılı mayıs ayı sonunda sağ omzumdan sakatlanmıştım, bu sporu yaklaşık 4-5 yıl yaptım ve ciddi olarak ilerlemeye başladığım anlardı. sakatlanmadan önceki gün 110kg civarı bench press girmiştim, super-set programından çıkalı 3 hafta olmuştu. Sakatlanmadan önce tek seferde 85 şınav çekiyordum, artık şınav çekmeye korkuyorum ağrı olur diye. ve ilginç bir şekilde uyurken sakatlandım. Sabah kalktığımda sağ kolumu kaldıramıyordum ve aşırı bir ağrı uyuşukluk vardı. Neyse 2 yıl fizik-tedavi son 6 ayda 3 defa kortizon iğneleriyle ağrılarım çok büyük oranda bitti. Ve ara verdiğim spora tekrar dönmek için sabırsızlanıyorum. 2011 Mayıs ayında 91.5 kg ve yaklaşık %9.5 yağ oranım vardı. Şimdi 85 kg'um ama yağ oranını sormayın :) sadece bel ve göbek bölgesinde toplandı. Bu hafta salona tekrar başlayacağım ama eski korkular ve endişelerim devam ediyor, tekrar eder mi diye? Bu sebeple ilk aylar daha çok karın,bisiklet,koşu,bacak ve hafif olarak ön-arka kol ağırlık çalışması yapmayı düşünüyorum. Böylece vücut spora tekrar ısınacak, güçlenecek ve kondisyon kazanacak. Bu süre zarfında sağ omzumun durumunu gözlemlemeyi ve yükleme yapmaktan kaçınmayı düşünüyorum. Sormak istediğim şey şu:
    * Acaba siz nasıl bir antrenman programı düşünürdünüz? Önerileriniz?
    * Deneyimli arkadaşlardan bu sakatlıkla ilgili yorumları ve bilgileri olanlar var mı?
    * Spora 2 yıl sonra bu şekilde dönüşte izlenmesi gerekenler ne olmalı?
    * Bursit gibi bir lanetden kaçınma ve kurtulma yolları nelerdir?
    Şimdiden Teşekkür ederim,
    Bu arada yaşım 26, boy 1.90, şu anda kilo 85 ( yağlı)

2. erknnn

erknnn Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba ben enseye press yaparken sakatlandım. sol kolumda hep bir ağrı vardı. kapı iterken bile canım yanıyodu. geçmesini bekledim geçmedi. dr gittim mr sonuçları sol omuz da bursit. fizik tedaviye gittim faydasını gördüm. 4 ay sadece plates bandı ve 1 kiloluk dambıllarla egzersiz çalıştım. şuan iyiyim önceden 8 kilo kaldıramıyordum ağrı yapıyordu. şimdi 24 kilo basabiliyorum dambıl benchte. ama yinede tam anlamıyla geçmedi ufakta olsa bi ağrı sızı var ve sol kolum biraz ağır kilolarda titreme yapıyor. düzenli egzersiz ve başlamadan önce iyi ısınmış omuzlar ben bunların faydasını gördüm.

BMS bunu beğendi.
  3. BMS

BMS Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Mersin
    Teşekkürler erkan :) plates'i hiç düşünmemiştim ilginç olacak, spor salonuna gidince başlayacam herhalde :)

4. torifonta

torifonta Üye

Beğenileri:
    305
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Hemen hemen aynı sakatlığı bende yaşadım ve gerçekten çok pis birşeydir omuz sakatlığı ve salona döndüğümdü aynı tedirginlik bendede vardı.
    Sana tavsiyem omuz antrenmanlarında sana göre biraz daha hafif ağırlıklarla başlaman ve imkanın varsada yüzmen yüzmek deltoidi rahatlatır ve omuz antrenmanlarını daha rahat çıkarmanı sağlar, başarılar.

BMS bunu beğendi.
  5. BMS

BMS Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Mersin
    evet çalışırken çok düşük ağırlıklarla çalışmaya başladım, bazılarında sadece barla çalışıyorum :( bunu söylemek bile utanç kaynağı :D korkarak çalışıyorum, acaba nüksedecek mi ağrıyacak yine diye? press hareketlerini yapmıyorum omuz ve göğüs de, ilk ay kasları hazırlamaya çalışıyorum. Mersin'de ki salonlarda havuz malesef yok, klasik fizik tedavi ısınma tedavi amaçlı hareketleri evde yapıp salona öyle gidiyorum.

6. BMS

BMS Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Mersin
    Merhaba Arkadaşlar,
    Temmuzda korkularla birlikte spor hayatıma tekrardan başladım. Daha öncede anlattığım gibi kötü bir sağ omuz bursit sakatlığı geçirdim. Böyle bir rahatsızlık geçiren arkadaşlar olursa diye şuan ki durumumu anlatmak istiyorum. 3 aydır çalışıyorum ve en başlar korkularla başladım gerçi hala var, tekrar nükseder mi diye :) En başlarda gerçekten çok hafif ağırlıklarla başladım, sakatlanmadan önce 110 kg bench basan ben, 21 kg luk sade bar basarak başladım yanlış duymadınız sadece bar :D Biraz utanç kaynağı olsa da bu hafta bunu biraz telafi ettim ve 50 kg bastım. Güçsüzlük sebebiyle değil sadece kasları ve bağları yavaş yavaş bu kilolara hazırlamak için BÜYÜK bir SABIR ile çalışıyorum. Gerçekten bu rahatsızlığı geçiren arkadaşlar sabrı ve azmi hiçbir zaman bırakmayın. 2 yıl bekledim,24 ay, 730 gün... Ki ben haftada 6 gün salondan çıkmayan bir insandım. Rahatsızlığa geri dönelim, dediğim gibi en düşük kilolardan başlayın 10 tekrar yerine 20-30 yapın, 3 set yerine 5 set yapın. Hiç mi ağrı olmadı diye soracak olanlar olabilir. Hemde nasıl ağrılarım oldu bir ara, yine mi lan diye ağlayacaktım walla :/ ama 3-5 gün gitmedim "NİMES Topika"l jel imdadıma yetişti, bu arada "Glukozamin & MSM" kullanmaya da başladım (işe yarıyor gibi belki de psikolojiktir). Bu arada spora başlamadan önce kesinlikle 10-15 dakikanızı açma ve germe hareketlerine ayırın. Ben omuzlarım için 10 dakika açma ve germe yaparak ısındırıyorum, bunun çalışmaya başlamadan önce çok etkisi oldu. Gelelim son durumuma, evet hala ağrılarım var azdıkça jel sürüyorum diniyor ama azaldığını itiraf etmeliyim. Spor yapabiliyorum, hafif ama yinede spor yapabiliyorum. Aralıkta 2 tüp-Haziranda 6 tüp kortizon vurdular, metabolizma iflas etti kilolar offf aman aman. Ama büyük ölçüde toparladım. Bursit sakatlanmalarını önlemek için ISINMA,AÇMA-GERME,DİKKAT çok önemli. Umarım bu sakatlanmayı yakalanmazsınız, yakalananlara ise bu bölüm yardımcı olur inşallah :)

Sayfayı Paylaş