Sağ kolum sol koluma göre daha fazla gelişmiş :S

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve ahmetuygur tarafından 17 Mayıs 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 45 üye.
  1. doggetman

doggetman Üye

Beğenileri:
    216
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    aoçiçek sendede fark çokmuş ama 2 cm az değil

2. sek

sek Guest

genellikle kullanilmayan kol daha kalindir, yani solaksaniz sag kolunuz ötekinden daha kalindir. bu gayet normal bir durum aaslinda. adalenin dinlenebilme sürecinle alakali.... garip bisey degil yani...

3. Villeneuve

Villeneuve Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Ankara
    Yanlışlık olmasın kullanılmayan kol bence daha ince olur.Başka deyişle sen sağ elini kullanıyorsan sağ kolun daha kalın olur.

CanElms07 bunu beğendi.
  4. manhunt

manhunt Üye

Beğenileri:
    169
    Ödül Puanları:
    53
    ben de üniversite kampus ıcerısınde yer alan bir spor salonunda asistanlık yapmaktayım ve bircok kisi bu sorunla geldi.sebebi sanırım hepimiz biliyoruz veya tahmin ediyoruz...
    poz verirken bile sureklı sağ kolumuzu sıkmak,kolumuz etkılemektedır... daha önce okumuş oldugum bir yazıya göre zayıf olan kol veya kas grubu ile poz vermek bile belirli bir süreden sonra kolların az da olsa eşitlenmesine yardımcı olucaktır diyordu.....

Azi, Ocensers, jimraynor ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  5. gazilikurt

gazilikurt Yeni Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşım ya senin hiç kolun kırılmadı ya bu işi bilmiyosun kullanılmayan kolda diğerine göre kas erimesi olur felçli insanların da başına gelen gibi eğer sen sağaksan sağ kolunu daha çok kullanmaktan dolayı soluna göre daha kalın olcaktır.

6. Villeneuve

Villeneuve Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Ankara
    Arkadaşlar benim sağ biceps'im sola göre 1,5 cm daha kalın şekil olarak ta baya bi farkediliyor.Ben evde 1 tane dumbell ile 1,5 aydır evde kol çalışıyorum.Yaptığım hareketler dumbell curls,hummer curls,Concentration curls.Bunları 4 set 12 tekrar yapıyorum.Sol koluma fazladan 1 set daha yapıyorum.Ama bi ilerleme olduğunu göremedim hatta sağ kolum sanki daha farkı açıyomuş gibime geliyor.Sizce çalışma şeklim yanlış mı?

7. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Eksik kalmış kola ayrı çalışma şekli uygulamamalısın.. (set sayısı da buna dahil)
    Tahminime göre sol kolunun potansiyelinden ağır sağ kolunun gücüne orantılı çalışıyorsun, bu nedenle sol kolunla çalışırken hareketi eksik yapıyorsun ve bu nedenle sol kolun hareketin hakkını veremiyor ..
    Sol kolun sağ kolunu yakalayana dek ağırlığı azaltıp hareketi tam ve nizami yapmanı öneririm..

Azi ve Ocensers bunu beğendi.
  8. es_es_li

es_es_li Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bende şekil olarak değilde güç olarak fark war sol kol sağ koldan biraz daha güçsüz barbell curl yaparken sol kol hep aşağıda kalıyor.

9. GallienoFerri

GallienoFerri Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Ankara
    Bir çok insanın sağ kolu sol koluna kıyasla daha kuvvetlidir. İnsanların büyük çoğunluğu yaptıkları işlerde sağ elini daha çok kullandığı için bir bakıma sağ kol deneyim kazanmaktadır. Deneyimle kastım şudur: En basitinden bilek güreşi yapıldığında hemen hemen herkes sağını kullanmayı tercih eder, çünkü o kolun daha güçlü olduğuna inanır ya da ağır bir yük taşıdığında sağa daha fazla yük bindirir. -Sağa bu denli önem verilmesinin nedeni de eskiden gelme bir alışkanlıktır-Bunun gibi bir çok etken yüzünden sağ kol sol kola göre daha büyük ya da daha kuvvetli olur. Bunu bir problem olarak görmemek lazım, zira bir çok insanda bu durum söz konusudur.
    Sana tavsiyem Barbell Curl yaparken sol kolunu aşağıda bırakmamaya çalışman. Bence bu sorunu aşmak büyük bir problem değildir. Rahat kaldırabileceğin bir ağırlıkla başlayarak dengeli şekilde kollarını kaldır, zamanla denge problemini aşabilirsin.

10. george_bush

george_bush Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    arnold eksik kalan bölgeler için ekstra antrenman yapılmasını öneriyor aslında,yani 4 gün antrenman 5. gün de eksik bölgelere yönelik bir çalışma.

11. burakula01

burakula01 Üye

Beğenileri:
    190
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İsT
    Ölçü farklılıgının veya asimetri'nin oluşmasındaki bir diğer neden olarak ,
    yatakta dinlenme veya uyuma şeklimiz olabilir mi ?
    örneğin genelde sol kolunun üstünde uyuyan birisinin sol kolu sağ göre daha ufak,
    veya
    sol omzunun üstünde uyuyan (yan olarak)
    sağ omuz daha gelişmiş ,
    veya çogunlukla yüzüstü uyuyan ,yatan birisinin göğüslerinin daha az gelişmiş olması ?
    Bunlarda ölçü farklılığını beraberinde getirir mi ?
    çünkü uzun bir süre o bölgenin üstüne belli bir ağırlık maruz kalıyor kan akışı o bölgede yavaşlıyor olabilir mi ?

12. enderxxxx

enderxxxx Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    evet burakula aynı seyi defalarca bende dusundum ben hep yuzu koyun yatarım yanı gouslerımın ustune gous hacmımden memnunum fakat yatma stılımı deıstırsem + faydası olurmu ?bench_O

13. GallienoFerri

GallienoFerri Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Ankara
    Arkadaşlar, herkesin yatarken konumları farklıdır ama benim fikrime göre, sağ omuza gece daha fazla baskı uygulandı ya da sol kolunuzun üzerine yattınız diye simetri sorunları ya da ölçü farklılığı meydana gelmez, sadece vücudunuzda kan akışını engellediğiniz bölgelerde bir uyuşma meydana gelir. Eğer bu durum yaygın olsaydı, yani iddia edildiği gibi uyku sonucu simetri sorunları olsaydı, bu sorun bir çok yerde tartışılırdı ve soruna çözüm yolları aranırdı. Simetri ve ölçü farklılığı konusunda zaten çeşitli öneriler mevcut, bu konuda basit ve zahmetsiz bir araştırma yaparak istediğiniz bilgiyi rahatlıkla elde edebilirsiniz.

Azi ve enderxxxx bunu beğendi.
  14. kaplan1222

kaplan1222 Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    bu doğal bişey genelde budur solak insanların sol kolu kuvvetli olur sağlak insanların sağ kol u kuvvetli olur mesela benim sağ koltuk altım sol koltuk altına oranla daha fazla kıllı ve sağ kolum daha iri

15. burock74

burock74 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    rentacar
    Yer:
    antalya
    arkadaşlar ben solağım fakat gözle görünür şekil de sağ kolum daha çok gelişti z bar çalışıp açığı kapatmayı deneyeceğim bana bu daha mantıklı geldi .

16. mg_bat

mg_bat Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Benim gogus kısmında aynı sorun vardı. sag taraf sol taraftan biraz daha iriydi fakat zamanla, calıstıkca birbirine esitlendigini ogrendim. Hocaların dedigine gore duzenli calıstıktan sonra vucudun neresi olursa olsun esitlenir.

17. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Ölçü farklılıklarında dikkat edilmesi gereken; güçsüz adelenin kaldırabileceği ağırlıklarla nizami çalışmaktır.
    Yani güçlü adele güçsüz adelenin kaldırdığı ağırlığa ayak uydurmalıdır.
    Bu noktada hedef güçlü adeleyi daha da büyütmekten öte güçsüz adelenin güçlüye yetişmesini sağlamaktır.

O nedenle, dumbell ile çalışılacaksa güçsüz adelenin nizami kaldıracağı ağırlığı kullanarak eşit ağırlıklarla çalışmak, bar veya makine ile çalışılacaksa da hareketin nizami şeklini bozmayacak ağırlıklarla çalışmak çok önemlidir.

Güçlü ve güçsüz bölgeleri farklı ağırlıklarla çalışmak hem sakatlanmalara yol açabilir, hem de iki adele arasındaki ölçü farkını kapatmaz, aksine aradaki farkı daha artırabilir.

18. sovereign

sovereign Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Istanbul
    eşit ağırlıkla çalışırken bir kol daha fazla zorlanması farkı açmaz mı?
    mesela ben solağım sağ kolum daha güçsüz.
    15kg'lik dumbell'lar ile çalışırken doğal olarak sağ kolum sola göre çok daha zorlanıyor ve kas daha fazla hasar alıyor sol kola göre.ve sağ kolum sol kolumdan 1.5-2 cm daha fazla.
    tabi kolların 2side aynı olması çok zor 3-4cm den az fark edilmez genede çok zor kapatmak farkı bence.

19. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    güçsüz olan kolunuzun ölçüleri daha mı fazla?

20. sovereign

sovereign Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Istanbul
    evet dediğin gibi.
    bunu o kolun daha çok zorlandığı için olduğunu zannediyorum.

Sayfayı Paylaş