Sağ göğüs kafesim kalkık

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve TheBlack_D-D_ tarafından 5 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. TheBlack_D-D_

TheBlack_D-D_ Üye

Beğenileri:
    113
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Sochi
    Arkadaşlar bu olay bende yaklaşık 1 yıldır var. Ben okula giderken çantamı hep sağ omzumda taşımışımdır. Ailem de bundan olabileceğini söylüyorlar. Ancak ben nerdeyse dayımın kopyası gibiyim :D Yüzümüz fiziğimiz fln neredeyse aynı en çok ona benzedim yani... Küçüklüğümde dayımda da buna benzer bir olay olmuş. Spor yaparak zamanla onunki geçmiş.. Diyorum aceba genetik bir şey olabilir mi ? Bir de bugün az önce göğüs idmanım vardı ve Dumbbell Flyes hareketini ilk defa sehpada denedim ve göğüs kafesinde öyle bir acı hissettim ki resmen çığlık attım ve dumbell ları fırlattım elimden...Ailem beni doktora götürüp ortopedi bölümünde muayene ettirmek istiyorlar..Ancak görüntüyü bayağı bozuyor.Yani özellikle yandan bakınca sağ göğüs kafesim 1-2 cm yukarıda...Bu durumu nasıl düzeltebiliriz? Sporla geçer mi ? Doktora görünmeli miyim ? Görünmeliysem hangi bölüme ? Yardım edenlere teşekkürler.dumbelllls

2. TheBlack_D-D_

TheBlack_D-D_ Üye

Beğenileri:
    113
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Sochi
    yok mu yardım edecek yaa ? :(

3. fitnessboy

fitnessboy Yeni Üye

Beğenileri:
    169
    Ödül Puanları:
    0
    Aynı senin durumunda olan birine Uzm.Dr. Ümit Hazar şöyle bir yazı yazmış faydası olacağını düşünüyorum bu yazının.
    Bu Hasta Olan Kişinin Sorusu

İlk önce merhabalar 15 Yaşındayım göğüs kafesim öne doğru çıkık ve sağ tarafında çıkıklık var.Doktora gittim bir sorun yok bu senin yapından kaynaklanıyor dedi iç organlarında problem yok dedi.Napmam gerekiyor ve bu problem ileriki yaşlarda düzelirmi görüntü dışardan fark ediliyor ve ben bundan çok utanıyorum.
    Bu da Uzm.Dr.Ümit Hazar'ın Cevabı

göğüs kafesinin öne doğru çıkık olma haline tıpta “ Pektus karinatum” deformitesi adı verilmektedir.

Pektus Karinatum ; göğüs duvarının öne doğru deformitesidir.

Nedeni bilinmemektedir. Erkelerde kızlardan üç kat daha fazla görülür. Genellikle çocukluk ve adölesan dönemde ortaya çıkar. Pektus karinatum sadece üç hastada doğumda saptanmıştır. Hastaların hemen hemen yarısı pubertal büyümenin başladığı dönemde ortaya çıkar.

Karinatum deformitesinin erken düzeltilmesi ; göğüs kafesi yapısının normal gelişimine devamını sağlar ve hastanın kendi vücut imajı hakkındaki olumsuz düşüncesini önler.

Pektus karinatumlu çocuklar deformiteden ötürü kendine güvensiz ve içe kapanıktır, omuzlarını düşürerek ve öne eğilerek yürür ve otururlar; yüzme, atletizm gibi sporlardan ve sporcu soyunma odalarından uzak dururlar. Bu tarz bir hayat, anormal duruşa neden olarak deformitenin daha da ağırlaşmasına yol açar.

Pektus karinatumlu hastaların %26’sı göğüs duvarı deformitesi olan aile öyküsüne sahiptir. Hastaların %15’inde skolyoz da eşlik eder, %12’sinde ise skolyoza sahip aile öyküsü vardır. Beraberinde skolyoz olan veya oldukça şiddetli deformiteye sahip hastalarda Marfan sendromundan şüphelenilmelidir.

Hastalar, sık lokal travmanın sonucu olarak bölgedeki duyarlılıklarından yakınabilir.

Tedavisine gelince…

Konservatif tedavi kesin olarak etkisizdir, kas flepleri veya protezleriyle yalnızca kozmetik anlamda yapılan düzeltme girişimleri de etkin olmamıştır.

Bunun yegane tedavisi cerrahidir. Ancak deformitenin uygunsuz rezeksiyonu ile kalıcı deformite de görülebildiği gibi son derece tehlikeli ve riskli bir amelyattır.
    Göğüs cerrahisi uzmanına bizzat muayene olmanızı öneririm.

Geçmiş olsun.

Alıntıdır(http://www.revir.com/v01/pages/p15/1137/236369.shtml)

4. TheBlack_D-D_

TheBlack_D-D_ Üye

Beğenileri:
    113
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Sochi

Anladım sağol yardım ettiğin için..O zaman en yakın zamanda bi göğüs cerrahisine başvuracağım...İyi forumlar..

Sayfayı Paylaş